Имунизационен календар - какво мислите за него?

  • 15 297
  • 102
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 4 753
Защо да не могат?? Официалните проучвания и доклади би трябвало да са такива навсякъде... Ако група учени са доказали, че тази ваксина е вредна и неефективна и трябва да се махне от календара, значи имат основание за това... Т.е. не е правилно да се твърди, че тя 100 % е вредна и неефективна, защото биха противоречали на други учени, които твърдят обратното... Но спокойно може да се каже, че има "противоречиви данни, относно ефективността" (цитирам чужди думи, за това са кавичките)...

# 91
  • Мнения: 3 506
Да, това в кавичките може да се каже. Без проблеми. Да се каже, че ваксината е забранена обаче, е нещо доста по-тежко.

# 92
  • Мнения: 4 150
 
Цитат
Никъде не пишеше за тотална забрана
Можеш ли да ми посочиш нещо тотално забранено на официална страница... Peace
В Индия се васкинира масово срещу ТБЦ и епидемиите си ги има вьпреки това.
Какво става в третият свят...просто не знаем...

# 93
  • Мнения: 4 753
Да, това в кавичките може да се каже. Без проблеми. Да се каже, че ваксината е забранена обаче, е нещо доста по-тежко.

Това не е добре да се казва в разни петиции и предложения, защото се засягат нечии интереси. Но след като е забранено, защо да не се каже във форум?? Не е излязло от мен, хората споделят...

# 94
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Не знам къде точно е истината... На мен едно ми е ясно - след като лекар отказва да постави такава ваксина, защото рискува да му затворят практиката, значи работата й не е чиста... Явно си имат мотиви хората, които за нас не са важни...
Давам ти пример с Англия. И тук не я практикуват и препоръчват за рутинно поставяне. Ако отида и кажа, искам на детето да се сложи БЦЖ, ще ми отвърнат, че не се практикува поставянето на тази ваксина. Обаче ако обясня, бащата на детето е индиец, и често ще пребиваваме в Индия, лекарят вече има основание, на което да я сложи Peace Но ако няма такова основание и в частна клиника да отида, пак ще ме върнат, защото никой няма да си рискува професията, заради моя приумица.
Един по-елементарен пример. Отивам при доктора с болно дете и искам антибиотик, той преглежда детето и преценява, че няма основание да изпише антибиотик и ми отказва. Това означава ли, че и антибиотиците са забранени?!

Конкретно за България, дали да продължи рутинното поставяне на БЦЖ или не, трябва да се прецени от специалистите и да се обнови ваксинационния календар, ако е необходимо  Peace

Цитат
Никъде не пишеше за тотална забрана
Можеш ли да ми посочиш нещо тотално забранено на официална страница... Peace
В Индия се васкинира масово срещу ТБЦ и епидемиите си ги има вьпреки това.
Какво става в третият свят...просто не знаем...
Замисли се, всички ли се ваксинират в Индия?! И какъв е процента на неваксинираните  Rolling Eyes Аз не знам, но имам някаква информация за живота в Индия и на базата на тази информация, никак не ме учудва това, че има такива епидемии  Confused

Последна редакция: сб, 21 мар 2009, 18:52 от Merry

# 95
  • Мнения: 4 150
Цитат
Замисли се, всички ли се ваксинират в Индия?! И какъв е процента на неваксинираните   Аз не знам, но имам някаква информация за живота в Индия и на базата на тази информация, никак не ме учудва това, че има такива епидемии 

Мисля,мисля.... Thinking
А ти мислиш ли,4е в страни кьдето от над 10 години не се слага ваксина има епидемии?
И там кьдето се слага няма епидемии?
Ваксината не работи,това е ве4е общоизвестно.
Ина4е никой не може да те спре да взимаш лекарства,ако го искаш,дори да са забранени или трудно достьпни.
Това е в отговор на това,какво решава лекарят вместо теб...

# 96
# 97
  • Мнения: 2 480
Тук се виждат някои неточности. Не е вярно, че БЦЖ се прилага повече от 100г. Тя е открита от френските учени Калмет и Герен през 1921г. Оттам идва името и-техните буквички. Масовото и приложение започва  след 1950г.
http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=5582
http://wales.gov.uk/dphhp/publication/protection/immunisation/tu … arian.pdf?lang=en

Последна редакция: пт, 27 мар 2009, 01:28 от vl

# 98
  • Мнения: 11
Здравейте. Наскоро четох, че имунизационният календар може да се промени. Имало някаква петиция във връзка със смъртта на онова детенце в Хасково. Може би това е стъпка в правилната посока? Чудя се обаче това няма ли да се бърка с досега направените ваксини на децата? Thinking

# 99
  • Мнения: 11
Здравейте отново.
Вероятно е публикувано някъде във форума, но първо не мога да се ориентирам  ooooh! и второ - наистина ми е необходимо да изтегля от официален източник в момента валидния календар. Знаете ли дали мога да го намеря - примерно в сайта на министерството на здравеопазването? или в сайт на друга институция?
Благодаря   bouquet

# 100
# 101
  • Мнения: 1 119
Тук се виждат някои неточности. Не е вярно, че БЦЖ се прилага повече от 100г. Тя е открита от френските учени Калмет и Герен през 1921г. Оттам идва името и-техните буквички. Масовото и приложение започва  след 1950г.
http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=5582
http://wales.gov.uk/dphhp/publication/protection/immunisation/tu … arian.pdf?lang=en

СЪЗДАВАНЕТО НА ПРОТИВОТУБЕРКУЛОЗНАТА ВАКСИНА БЦЖ
(със съкращения)
      Проблемът за предпазна ваксинация срещу туберкулозата възниква още с откриването на причинителя й през 1882 г. от великия немски микробиолог Роберт Кох. По онова време туберкулозата е широко разпространено заразно заболяване, пред което медицината е безсилна. Болест, взела през предшестващите хилядолетия неизброими човешки жертви. Първите научни данни за охтиката намираме в сборника от закони на Хамурапи, съставен в Древен Египет 2250 г. пр. Хр. Египтолозите свидетелстват за голямата честота на туберкулозата в робовладелчески Египет и за социалния й характер като болест, разпространена предимно сред бедните и робите.
      Откритата през 1882 г. от Кох пръчица (Mycobacterium tuberculosis) е възбудителят на туберкулозата у човека. Четиринадесет години по-късно Теобалд Смит описва причинителя на туберкулозата по говедата Mb. bovis. Опит за създаване на противотуберкулозна ваксина има и преди, и след Калмет и Герен. Преди тяхната ваксина БЦЖ се правят многобройни експерименти с убити туберкулозни възбудители, с които се доказва, че не имунизират.
      Албер Калмет, лекар по образование, е ученик на великия Луи Пастоьр. През 1890 г. става сътрудник в Пастьоровия институт в Париж. През следващата година по поръчение на Пастьор Калмет организира в Сайгон (днес Хошимин, Виетнам) първия филиал на Пастьоровия институт. От 1895 до 1917 г.е директор на основания от него Пастоьоров институт в Лил, Северна Франция. Камий Герен е ученик на Калмет. Съдбата му отрежда да бъде до учителя си в продължение на 37 години (1896-1933) като препаратор и след това като сътрудник в Лил и Париж. Интересът на Калмет към туберкулозната инфекция се събужда в Лил. По онова време - края на 19 в., в 200-хилядния град има 6 хил. бедни жители, болни от охтика. Калмет си поставя задачата да изучи туберкулозата, за да може да се бори с нея. Продължителното експериментално изучаване на това инфекциозно заболяване е увенчано през 1920 г. с излизането на книгата му "Бацилната инфекция и туберкулозата у човека и животните". Понятието "бацилна инфекция" означава инфекция с туберкулозни бацили, както тогава са наричали Mb. tuberculosis и Мb. bovis В книгата се обсъжда предаването на туберкулозата по хранителен и дихателен път, разликата между човешкия и говеждия туберкулозен причинител и редица други въпроси, по които до проучванията на Калмет данните са съвсем оскъдни. Възлов момент в изложението, пряко свързан със създаването на ваксината БЦЖ, е характерът на противотуберкулозния имунитет. Този имунитет е инфекциозен, нестерилен, тъй като се поддържа от немногобройни и слабо болестотворни причинители, които живеят в микроорганизма. От този факт произлиза идеята на Калмет, който пише: "Оттогава ние, разбира се, насочихме нашите изследвания към постигане на противотуберкулозен имунитет чрез въвеждане на живи невирулентни бацили в лимфната система на организма през обичайните пътища на проникване на инфекцията, главно през храносмилателния ..." Като Пастьоров ученик Калмет се насочва към атенюацията - предложения от Пастоьр през 1888 г.метод за получаване на нови ваксини. Атенюацията се изразява в отслабване на бактерийната болестотворност до такава степен, че да не се предизвиква заболяване при запазване на имуногенността на бактериите, т.е. на способността им да създават имунна защита. От методите за атенюация екипът Калмет - Герен избира пасажа през хранителна среда. Помага им едно случайно наблюдение, направено през 1908 г. Известно е, че микробактериите растат върху твърдите хранителни среди във вид на сливащи се агломерати. От такъв растеж трудно се получават суспензии например за заразяване през устата. За да ги получат по-лесно, Калмет и Герен прибавят при суспедирането говежда жлъчка. Възниква идеята им да култивират микробактериите в хранителна среда с говежда жлъчка, за да ги суспендират по-лесно след израстването им. Идва и сензационното откритие, че микробактериите, култивирани в присъствие на говежда жлъчка, постепенно губят своята болестотворност. В резултат на наблюдението си от 1908 г. Калмет и Герен тръгват пряко към своята цел - създаване на жива противотуберкулозна ваксина. Избраният от двамата изследователи щам Mb.bovis е изолиран от Пастьоровия ученик Едмон Нокар от млякото на туберкулозна крава и е по-слабо болестотворен за човека в сравнение с Mb. tuberculosis. За да отслабят още повече болестотворните му свойства Калмет и Герен го препосяват в продължение на 13 години на глицерино-картофена среда с прибавка на говежда жлъчка. Препосяването става през 14 дни, направени са общо 230 пасажа. В края на това безпримерно по своята продължителност третиране щамът на Нокар вече представлява жива ваксина срещу туберкулозата, наречена БЦЖ (от френски Bacille de Calmette et de Guérin). След още 2 години третиране атенюираните микобактерии стават неболестотворни и имунизиращи за шестмесечни телета. Първите резултати от БЦЖ са публикувани от Калмет и Герен в Annales d'Institut Pasteur през 1914 г. - годината, в която избухва Първата световна война. Лил е окупиран от немците. Няколко години окупация затруднява много работата на Калмет и Герен. Бамбардировките през 1916 г. нанасят поражения на Пастьоровия институт и на дома на Калмет. На 1 януари 1918 г. съпругата на Калмет заедно с други 24 жителки на Лил е взета като заложница и е затворена в концентрационен лагер в Германия. Репатрирана е едва при размяната на военнопленници. Г-жа Калмет доживява до 103-годишна възраст и умира през 1966 г.
      През юли 1917 г. Калмет е поканен от Емил Ру и назначен за заместник-директор на Пастьоровия институт в Париж на мястото на починалия 13 месеца преди това Иля Мечников. Големият изследовател на туберкулозата заема длъжността с двегодишно закъснение. Заедно с Герен той създава в Париж нова лаборатория и експериментите продължават. Калмет и Герен доказват, че загубата на болестотворните свойства на Mb. bovis е онаследяван признак. Към колектива се присъединяват Л. Негр и А. Боке. Правят се експериментални ваксинации на мишки, плъхове, морски свинчета, рогат добитък. За да се завърши серията експерименти, се правят опити върху човекоподобни маймуни под ръководството на Вилбер в създадения в африканския град Киндиа (Гвинея) Пастзоров институт. Доказва се, че за човекоподобните маймуни (предимно шимпанзетата) ваксината БЦЖ е неболестотворна и имунизираща по отношение на пряко инфектиране с болестотворни причинители на туберкулозата по говедата или при съжителство със заразени с Mb. bovis животни от същия вид................
   

# 102
  • Мнения: 11

Stelt 77, МНОГО ти благодаря за линка. Явно ми е изключена опцията за известяване по мейл (има ли такава?), защото чак сега влизам и виждам, че имам отговор.   bouquet благодарско!

Общи условия

Активация на акаунт