Разкажете ми как е зад граница.......

  • 30 308
  • 238
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 101
Ааа и в Португалия кани6 на РД и не пла6та6 Naughty
Много ми бе6е 4удно в на4алото. но с времето го приех и сега даже не ми прави впе4атление Peace
А за гости по принцип трябва да си поканен(т.е. да си предвиден за обяд или ве4еря) ина4е  се облизва6 като Блонди Joy
А като те поканят се яде на корем..доста си угаждат
като се по4не с предястия(разни хапки пържени,крокети..)
салати поне мойте познати няколко вида(но по принцип португалците си знаят марула с домат и лук)
на изискана ве4еря има задължително 2 вида ястия рибно и месно)
и накрая се завър6ва с задължително няколко десерта..
накрая кафе с (cheiro)с мирис Joy който придава няколко грама уиски

# 31
  • Мнения: 1 173
И тук ядат сандвич с чипс, но това, което американските наричат чипс не е като нашенските пържени картофи.
Понеже им се струват малко калориите от бъргарите ... Joy
Те "американките" общо взето казаха това което има за казване. На събиране хладилника масово се отваря и всеки си взема каквото му е необходимо . Този номер и аз го правя , но само в много близки приятели ( и на мен ми беше странно в началото). Барбекюто е на почит , салата зелена но с дресинг ( разни  сосове).
 За тортите - в магазина масово се продава бадъркрйим , което даже не е и масло а соева мазнина с 1 тон пудра захар скърцаща между зъбите. Има и с сметана , но и в нея има толкова пудра захар , че чак се усеща. По принцип е от 2 блата като всеки е дебел около 5см и не повече от см крем между тях.
 За домашните рецепти - да , всички блатове са им на маслена основа , даже и пандишпана . Стават точно твърди като кекс , с изразен маслен вкус но не са лоши .Последно правих Иелоу кейк , блат с лешници и крем Ганаш , получи се вкусотия.
 Обаче като нашите сиропирани торти нямат , както и с толкова много крем  Wink

 

# 32
  • София
  • Мнения: 2 671
Много приятна тема, наистина  Peace

Щатите, Източното крайбрежие, малък град, обявен за историческа забележителност, в която нямат право да отварят никакви заведения за бързо хранене, търговски центрове и прочие; населен от заможни хора, седно на възраст 45+; моите познати идеално се вписвана в профила на среднстатистическия гражданин: в продължение на 5 години менюто им беше без промяна - на закуска той зърнена закуска Чириос, без захар с обезмаслено мляко и чаша от същото мляко за пиене, студено (американците не пият млякото топло); тя - чай, препечен бейгъл, намазан с филаделфия и парчета банан (ако ягодите са на разпродажба в супермаркета -  може и ягоди); обяд - той супа от кутийка и готов сок от домати, целеина и др. зеленчуци, тя - сандвич от две филии ръжен хляб, намазан с обезмаслена майонеза, с парче обезмаслено швейцарско сирене и резен обезмазнена шунка, листо маруля и резен домат; следобед - той сладолед; тя - сериозно количество солени бисквитки; вечеря - салата от накъсани марули, 2 колелца краставица и 1/4 домат, неовкусена; печено месо (пуешко, пилешко или телешко) и риба във фурната или на барбекюто с готова марината; печени картофи или сварен ориз; тя - вино, той - бира; веднъж седмично паста или пица.
Гостите почти винаги се водят на вечеря в ресторант, а ако е за следобед само - солени бисквитки, дъска със сирена и вино.
Много често сме си разменяли храна, имайки предвид, че споделяхме обща кухня, но много рядко сме я изяждали заедно. Когато бяхме поканени на официална вечеря за Великден - с копринени салфетки, античния сервиз и сребърните прибори, ядох най-страхотното печено свинско - което наричаха "шунка", с гарнитура 3 вида печени картофи (с обелките за потрес на мъжа ми  hahaha), задушен зелен боб; салата - гореописаната; десерт - готова сладоледена торта. Виното го донесохме ние, други напитки не се сервираха, аа - само вода.

# 33
  • Мнения: 27 524
печени картофи (с обелките за потрес на мъжа ми  :hahaha

И тук са така  Rolling Eyes

# 34
  • ...до морето..
  • Мнения: 74
Аз бих могла да ви разкажа някои неща за Италия...
Живеем тук от няколко години,в началото ми се струваха доста резервирани,после постепенно се опознахме взаимно Simple SmileАко се иде случайно в къщата на някого(обикновено да взема дъщеря ми от нейна съученичка),нямат навик да ти предложат нещо.Изглежда им странно когато го правя аз,но приемат и са доволни.Ходим често на гости на вечеря,обикновено се сервират различни видове паста за първо,за  основно месо, различни видове разнообразни салати, следва сладкиш или сладолед лятото.Задължителни са няколко различни ликьора,които подпомагат храносмилането, а накрая се предлага кафе или орзо.По време на храненето с първото се пие бяло,а с второто червено вино.Концентратите са накрая на храненето.В определени случаи са ни канили специално на рибно меню (италианците обичат много риба и особено морски дарове).
За рождените дни зависи - прави ми впечатление,че децата се канят обикновено на пицария, всеки си плаща пицата, а рожденника осигурява забавленията(боулинг,различни други игри и т.н.) и тортата.Или пък се организират т.н. пижама-парти-канят се 5-6 най-близки приятелчета, празнуват на пицария, а после в къщи за тортата,забавляват се и остават с преспиване в дома на рожденника, като всяко дете си носи спален чувал  LaughingНо това е относително,много е индивидуално.
Закуската е обикновено в бара-на крак, много набързо.Състои се от капучино и много вкусни кифлички, от сорта на кроасаните.Кафе се пие също така на крак,в рамките на 2-3 минути и после всеки заминава за работа.
Засега толкова,ще допълвам. Hug

# 35
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Много интересна тема, ще я следя  Simple Smile

# 36
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Да допълня и аз за Италия в подкпрепа на Алекс.
Кухнята е с превес главно на на въглехидратите -паста, пица, ризото, много видове хляб, фокачи, пицети, кроасанчета и всякакви хлебопекарни изделия ,малко животински мазнини- месо, жив.продукти и прочие, повече растителни мазнини и рибка и много се набляга на плодовете и зеленчуците, които присъстват на всяко хранене . Италианците са мършави на фона на това колко паста и хляб поглъщат на ден, но имат друга култура на хранене.
По принцип кухнята както и обичаите по канене и посрещане на гости варират в зависимост от географската ширина, като на юг са по с нашенски манталитет, за гости се разпъват софри с н на брой ястия,там ако откажеш на домакинята или си кусваш по малко се обиждат докато по на север са по затворени и ако кажеш че не ти се яде нещо е съвсем нормално, порциите са по скромни и те питат какво искаш преди да отидеш на гости за да го направят. На юг има всевъзможни видове сладки специфични за тях, морски спезиалитети и хубаво вино. Иначе кухнята варира и по региони, на север е по тежка, в смисъл се доближава до германската, консумират се повече месо, яйца и млечни продукти, защото е по студено.
Иначе закуската е сладка, кафе или капучино или марокино (кафе с мляко и нутела) и кроасан, за обед паста или ризото за първо ядене, после някакво месо, риба или зеленчуци на скара. Плодове задължително за десерт.Иначе рецептите се лесни, не се мешат много продукти, най много от 3 до 4 съставки, подправките са повече пресни отколкото сухи и се готви само със зехтин, Пържени неща почти няма, е, има пържени сладки, но това е друга тема.
Много е вкусно всичко, а и храненето тук е издигнато в култ, ако няма какво да си кажеш с колежките , повдигни въпроса кой какво е вечерял например снощи и ето ти тема за следващите 2 часа Wink

# 37
  • Мнения: 4 629
За САЩ

Не са само такива американцитя каквито са описани до тук в тематата.

Аз имам приятелки, с кото си ходим спонтанно на гости, черпим се със сок, кафе, сладки, нещо за хапване без това да е странно.

Никога не ми се е случвало някой да си вземе пиенето, което е донесъл в нас и не се е изпило.

Като съм ходила на по официални събирания всичко е било сервирано - без да си взимам бири от хладилника или чипсове и дипове.

Когато гостото не е толкова официално съм се "самообслужвала".

Харесва ми, че когато каня гости те предлагат да данесат салатата, десерта или предястие. Също винаги предлагат да помогнат да се разтряби масата и да се измият чиниите.

Колкото до това какви храни приготвят имам всякакви приятели от такива ,които отделят по час и половина за готвене на ден, до такива, кото ядад предимно полуфабрикати.


# 38
  • Мнения: 2 266
Аз живея в САЩ.Жените тук наблягат на полуфабрикатите,почти не готвят.За блатовете е така.Приличат повече на кекс.Ходили сме три пъти на ресторант.И трите пъти гледаха да ни изгонят възможно най-бързо.Доматите,краставиците,чушките са от стереопор,нямат никакъв вкус,ама никакъв.

# 39
  • Мнения: 4 629
Забравих да напиша, че органик зеленчуците и плодовете си имат нормален вкус. Другите са като пласмасови.

За тортите не знам, защото сладко не ям

# 40
  • Мнения: 3 627
Аз съм живяла в Югозападна Италия. Градчето се казва Терциньо в полите на вулкана Везувий. Това, което са писали дамите приди мене за Италия се препокрива напълно с реалността там travel

# 41
  • Мнения: 5 001
И аз ви чета с удоволствие  Hug Hug Hug
Живяла съм и съм работила в Италия,Франция,Испания и последно Норвегия...
Но....рядко съм била на гости в частни домове.....Хранили сме се в хотела в който работим(като музиканти),така,че май не мога да допринеса много за тази тема.
В повечето случаи сме се хранили на шведски маси на които има АБСОЛЮТНО всичко....

В Норвегия ми направи впечатление,че когато отиваш на гости си носиш пиенето  Crazy Crazy Crazy Ако си решил да изпиеш 3 бири-купуваш си и така си идваш на гостито  Laughing Laughing Laughing
Също така съм пила домашно приготвена ракия от картофи и от .....копърка(вид риба)  hahaha hahaha hahaha Това е така защото в Норвегия е сух режим и хората в самата област гласуват дали в тяхната област да има алкохолен магазин  ooooh! Което е довело до това-да си правят пиене в къщи  Laughing
Между другото тая ракийца от копърката - много ми хареса  Flutter Flutter Flutter

Като се сетя още нещо ще допълвам,ако ви е интересно....

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 09:13 от TheNMaster

# 42
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ех, момичета, обогатихте ме с инфо рано сутрин!
За някои неща знам, но от други съм много  Shocked....

..............
Гостите почти винаги се водят на вечеря в ресторант, а ако е за следобед само - солени бисквитки, дъска със сирена и вино.
Много често сме си разменяли храна, имайки предвид, че споделяхме обща кухня, но много рядко сме я изяждали заедно. Когато бяхме поканени на официална вечеря за Великден - с копринени салфетки, античния сервиз и сребърните прибори, ядох най-страхотното печено свинско - което наричаха "шунка", с гарнитура 3 вида печени картофи (с обелките за потрес на мъжа ми  hahaha), задушен зелен боб; салата - гореописаната; десерт - готова сладоледена торта. Виното го донесохме ние, други напитки не се сервираха, аа - само вода.
Ами така е - не заформят хората 3 вида домашна ракия, водки, джинове.........Семпло!  Peace

# 43
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
  bouquetПоздравления за темата! Не съм живяла в чужбина и не мога да споделя нищо, но с удоволствие ще ви чета. Познанията  ми за това "как е зад граница" са от книги и филми, но така от "първа ръка" е много по интересно!

# 44
  • Мнения: 148
Аз да разкажа за Турция. Докато живях там ми направи силно впечатление невероятното им гостоприемство. Като влезеш например в квартално магазинче да пазаруваш, задължително ти предлагат чай, кафе, цигари и започват сладки приказки, пазаруването може да продължи с часове, ако искаш и имаш време. Дори да спреш да погледаш в магазин за дрехи например, веднага ще ти предложат чай  Laughing  Като отидеш на гости - чай, като ти дойдат гости - пак чай, изпиват огромни количества чай, туй за турците и кафето е някакъв мит. В ежедневието ядат повечето постни ястия, за закуска - винаги хляб с маслини, сирене, салам, как не им омръзва не знам, в ресторант, на гости, в къщи, винаги хляб, маслини и салам. А салама не е точно салам, ами нещо кафеникаво с парченца моркови, маслини и всякакви боклуци вътре. За баклавата естествено думи нямам, най-невероятното сладко на света.
Много мога да разказвам, ама не знам кое ще ви е интересно. Направи впечатление например, че жените, поне преди 4-5 години, когато бях там, се стремят някакси да се измъкнат от вековното подтисничество на забрадките и тези, които живееха като европейки отричат домакинстването като нещо ужасно зло - като част от мъжкия терор над тях. Общо взето много правила, много забрани има. Имат една дума "аиб", която ми отне месеци да разбера точния й смисъл - означава нещо нередно, неприлично, неприето и общо взето всичко е "аиб"  Rolling Eyes Та като съм ходила на гости, все съм стегната и притеснена нещо "аиб" да не направя  Confused
Ами това е, ако нещо друго интересно се сетя, ще пиша  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт