Практикуващи педагогическо захранване (част 6)

  • 19 190
  • 441
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 425
Мег,не знаех,че меласата не е сладка-мислех,че като е отпаден продукт от обработката на захарната тръстика е сладка newsm78-явно съм грешала!Но е вярно,че е богата на желязо,нали?Срещнах меласа в няколко рецепти-едната за пълнозърнести бисквити-искам да направя на малкия,че всички около него гризат всякакви боклуци-от желирани бонбони,бисквити "Житен дар" до така популярните зрънчо,зайо байо и т.н !Златния сироп е сладко -горчив-като карамел например.

# 406
  • Мнения: 3 638
Звездичка!, чак сега отговарям, но вчера едната девойка я мъчеше никнещ кътник   ooooh! Tired
1. случвало ли ти се е някакво по-сериозно задавяне
Никога, дори по-малко сериозно задавяне не се е случвало. И на филмчетата се вижда как децата просто изплюват по-големите парченца. Важното е детето да яде напълно САМО!
2. кога започна да даваш сами да си гризат по-твърди плодове и зеленчуци като краставица, ябълка
Като им поникнаха повече зъбки  Simple Smile Тук не съм съгласна с другите момичета, които предлагат суров плод още в началото, точно защото не могат още да дъвчат и може да се отчупи и по-голямо парче.  Naughty Затова винаги изтъквам, че всичко трябва да е меко сварено, за да могат да го смачкат дори с венците. Краставица и сурова ябълка мисля, че им дадох чак след годинката или поне доста месеци след започване на захранването. За мека круша, например, няма проблем.
3. кога започна да им даваш по-течна храна за ядене с лъжица
Ами аз не давам много супи, а и пюрета въобще не съм давала. Но по принцип още от самото начало им беше много интересна лъжицата. Супа с надробен хляб, например, успяват да ядат успешно доста отрано (въведох глутена рано, противно на схващанията в БГ). Колкото повече им се дава да ползват лъжицата, толкова по-рано се научават. С вилицата също се справят успешно, но не им давам да я ползват много, защото са 2 и ме е страх да не се наранят една друга. Simple Smile Трябва да приемеш обаче, че ще има малко омазване  Crazy

# 407
  • Мнения: 2 401
Fata morgana, благодаря! Simple Smile
Аз съм гледала клипчетата и наистина не са много чистички децата Laughing, но честно казано и с пюретата може да има голямо омазване, когато детето не ги иска, какъвто беше нашият случаи, затова предпочитам да се поомаже, но поне да яде с желание!

# 408
  • София
  • Мнения: 2 348
Аз от самото начало давах сурови плодове. Случвало се е не да се задави, а да напълни до толкова устата, че да не може да сдъвче и тогава изплюваше, като задираше гърлото(сякаш да се изхрачи). Предлагането на храни, които се нуждаят от сдъвкване му помогна в научаването да не гълта боклуци. Ако намери нещо на пода, дъвче го  и като не сме смели, го плюе. Беше по-малък от годинка, когато ако му дам парче ябълка с обелката, той си я почистваше в устата, гълташе месестата час и ме караше да си подложа ръката, за да изплюе перфектно почистената обелка(направо ципичка, толкова беше остъргана) А захранването не започна целенасочено със зеленчуци. Предлагах картоф, морков, ориз, хляб(най-често и най-в началото), а после и домат, риба, леща, краставица, ябълка, круша, тиквичка, месо...

Линковете от Аила не ги разбирам(на мен и те са ми на патагонски  Mr. Green ), но ако става въпрос за самостоятелно хранене, то си е почти ПЗ. С тази разлика, че в началото при ПЗ детето се ограничава с до 3 микродози, а при другото детето решава кога да спре(което също е някакво супер символично количество). Да речем даваш му да си държи розичка брокул и ако го приближи към устата, и ако отхапе, и ако го сдъвче, и глътне, значи в менюто му вече присъстват и брокулите.

Аз винаги съм позволявала и насърчавала самостоятелното хранене с пръсти или с прибор(най-често комбинира двете)

# 409
  • Мнения: 232
Аз всъщност предложих парчета плодове  и зеленчуци, в момента в който самата тя пожела да си ги държи сама,( тъй като имаше и един период, в който предпочиташе да и чупвам трошички от това, което ям и не настояваше сдама да си държи храната).Общо взето не се е давела.
По- твърди давам и отпреди да има зъби( има два от 2 седмици- т.е до 11 месечна възраст нямаше нито един зъб, но не й пречеше да остъргва краставици и други по-твърди.
От месец- два й давам да се пробва с лъжица- резултатът- голямо мазало и чистене за мен и голямо удовлоствие за нея.  Laughing

# 410
  • Мнения: 2 376
Дайте рецепта за здравословни/лесни  Mr. Green домашни бисквити и/или солети  Praynig, защото Точица е като цигане. Като види друго дете да яде нещо и започва да врещи. Днес се принудих да дам безсолни солети.
Как всъщност спасявате положението, когато някой яде боклуци пред детето и то много иска да опита? Аз цяла седмица изскубвам солети от ръцете и и ги хвърлям в кофата, но днес вече нямаше как..

# 411
  • Мнения: 387
Момичета дайте идея за някаква закуска и следобедна такава...Катерина отказва всякакви плодове, а това са моите закуски...всъщност хапва някакви, но само кисели, а това засега са само ябълки...

Britt накара ме да се замисля как ще се справям с положението като му дойде времето...само дето имам една свекърва дето първо с нея трябва да се оправя...че то за нея сладолед можех да и давам още на 5месеца, то нали е мляко и вода...а ък за шоколада се чуди как така детето няма да яде...но както и да е...мисля че кат оси има под ръка някакви плодове да гризе по-малко ще налита към боклуците...дано пък успеем да накараме някое чуждо дете да прочде плодове...на нея засега и е много любимо ад си гризе морков...само като види да и се подава и пуска всичко останало...

иначе не знам колко ПЗ го карам, ама тя яде почти всичко, но с най-голям апетит домати...понеже майка ми има градина и като берем направо откача докато не и дам...и глутен е оптивала, и леща и боб....месо все още не съм го предлагала...

да попитам и нещо друго, кога според вас мога да предложа цитруси...

# 412
  • Мнения: 405
Аз също карах на самохранене, най-вече защото по друг начин не приемаше храна. В началото гледах това което да давам да се разпада на малки частици - например добре сварен картоф детето като го стисне и реално облизва това, което мине през пръстчетата му. Давала съм му и меки сурови плодове - мек пъпеш и диня, добре узрели праскови и круши. С ябълките имахме наистина проблем и тогава давах цяла обелена, а не парчета, за да не може да отхапе, а само да стърже.

За мен няма проблем да яде с ръце и да опознава така храната, така че супа съм давала още преди годинката - той сам си избираше какво да яде от нея - грахчетата например - и се получаваше и добро упражнение за координация. Лъжица се научи някъде към годинката да полчва правилно, а вилицата беше някъде след това, но когато проявят желание не трябва да им се отказва според мен, трябва да се използва това естествено желание за подражаване.

За задавянето - задавял се е няколко пъти в началото, но много  бързо се научи как сам да си вади парченцата, които го тормозят. Най-вече давенето е било от люспа, която му се залепя за небцето и той се опитва да я изкашля. Не е лошо обаче човек да прочете как се вадят парчета на малко бебе и да си е подготвен, за собствено успокоение. Също - бабите много се шашкат и по-добре да не присъстват на тези начинания, поне в началото.  Laughing

# 413
  • Мнения: 425
Брит,ето как аз хравя солети-като меся тесто за хляб отделям мъничко от него нарязвам го на парчета ,усуквам нещо подобно на гризини-щот не ми се занимава да ги правя по-тънки и ги пека върху хартия за печене до готовност.Рецептата ми за хляб е следната:
1 пак.мая д-р Йоткер или четвърт кубче прясна мая
350-400мл вода-лееко топличка
1ч.л.сол
1 лъжица зехтин-по желание
600-700 грама пълнозърнесто брашно-аз използвам това на Панино-на Техра брашното ми е прекалено тричаво,хляба ми стана като тухла и затова като правя с него слагам наполовина бяло брашно,че да бухне.Ако искаш само солети да правиш намали просто продуктите.Измесва се меко тесто-може и в робот,оставя се да втаса,покрито с намаслено фолио или в намасленя кесия и след това си оформяш от него каквото искаш.
Имам и рецепта за мн.хубави грахамови бисквити,ако искаш пиши да  я напиша и ния

# 414
  • Мнения: 2 376
Пиши, пиши, моля  Hug
Намерих грахамов и царевичен хляб- засега гризе от него. Взех и ръжени ядки, но идея си нямам какво да ги правя. Blush

# 415
  • Мнения: 3 869
Брит, аз ползвам всякакви ядки - житни, ръжени, ечемичени - като добавка на зърнените каши за закуска. Тези каши са ми всевъзможни миксове и комбинации от всичко зърнено без царевица. Понеже най-често кобминирам с фини овесени ядки, които много хубаво се размекват във вода, житните, ръженити и ечемичните също ги смилам леко, за да не останат твърди в сравнение с овесените.

# 416
  • Мнения: 2 376
Мег, а вариш ли ги или само ги киснеш във вода?

# 417
  • Мнения: 3 869
Само ги кисна, но в топла вода, че е по-бързо Simple Smile Други неща за кашите обаче варя - просо, амарант (много му е пипкаво покълването), понякога киноата и елдата също ги варя, ако не съм се сетила да накисна и покълна...

# 418
  • Мнения: 425
Набързо ще постна една рецепта
Ето ви изпитана рецепта за правене на грахамови бисквити. Дано ви хареса!  

Продукти:
125 мл брашно
300 мл пьлнозърнесто брашно
60 мл захар-аз сложих фруктоза
1 чаена лъжичка бакпулвер
1/2 чаена лъжичка сода за хляб
1/2 чаена лъжичка сол
1/4 чаена лъжичка канела
2-3л. студено масло+2л.раст.мазнина-аз сложих от гроздови семки
2 супени лъжици мед
2 супени лъжици меласа-аз нямах и сложих златен сироп
60 мл студена вода
1 чаена лъжичка ванилия

1. Смесете брашно+захар+бакпулвер+сода+сол+канела. Добавете студеното масло и разбъркайте добре. Добавете меда, меласата, водата, и ванилията.
2. Разточете тестото до дебелина 0.5 см. Изстудете поне 1 час.
3. Изрежете формички и набодете с вилица по няколко дупки на всяка бисквитка.
4. Печете до зачервяване в подмазана тавичка - около  15 мин на 180C
Ако е необходимо се добавя още брашно или пък вода за да стане тесто да не лепне по ръцете-аз го сложих както беше на топка в хладилника за 1час и после го разточих
Мн хубави стават бисквитките!

# 419
  • Мнения: 146
...всевъзможни миксове и комбинации от всичко зърнено без царевица. ..
Има ли проблем с царевицата? Аз давам варена...  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт