Коя от вас готви със седмично меню?

  • 24 914
  • 64
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 592
Със седмично не съм готвила, но все още на хладилника имам месечно меню. Стигнах до такова, защото най ми тежи да измисля какво ще ядем и в същото време да осигуря разнообаразие.  Така си поглеждам към списъка от време на време и се присещам, че скоро не сме яли  нещо си. Успях да се отърва от досадното мислене.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 481
Събота или неделя пазаруваме-тогава горе долу обмислям какво ще готвя през седмицата, за да взема нужните продукти. Но нямам план от сорта на "в понеделник-пълнени чушки, вторник: пиле с ориз"...Понякога ми се дояжда нещо съвсем различно, което не мога да приготвя с наличното вкъщи, бягам и купувам Laughing

# 47
  • Мнения: 99
Аз планирам да си напрявя седмично менщ за готвене, когато малката престане да е на детска кухня. Но ще планирам яденетата по следния начин:
понеделник-пиле, вторник-риба, сряда-телешко, четвъртък-вегетарианско, петък-паста, събота-свинско, неделя-вегетарианско, или нещо подобно. По същия начин както в детските кухни.

# 48
  • Мнения: 19 296
Много полезна тема. Аз готвя почти винаги за детето непосредствено преди ядене. Това отнема доста време обаче и ми се иска да пробвам седмично меню.
Кажете къде съхранявате сготвеното-в хладилника или замразявате във фризера? И всичките 5-6 манджи в неделя ли приготвяте Grinning

# 49
  • Мнения: 372
Аз приготвам,когато имам време (2-3 пъти седмично),после съхранявам във камерата или фризера.Така пестя и място в хладилника.  Peace

# 50
  • Countryside
  • Мнения: 11 628

А и исках да уточня нещо за спестяването на парите.Например в нашия хипермаркет съм купувала продукти за 20 лв,същите продукти от Билла съм ги купувала за 18.30 ,а в Метро за 17лв.Само,че Метро ми е на 8км от вкъщи,а Билла на 4км.Като сложа бензина до там (защото не смятам да ходя да пазарувам с градския),ми излиза даже по скъпо отколкото да си ги купя от хипермаркета до нас.
На мен Билла ми е кварталния магазин  Mr. Green До Метро се ходи веднъж месечно и си струва разликата в цената да се даде за бензин  Wink
Седмично меню не значи готвене на 5 ястия в неделя и замразяването им. Аз готвя почти всеки ден, обичам прясна храна, но дояждаме от предния ден готвеното, салати правя всеки ден пресни и обикновено различни. Съхранявам в хладилник всичко недоядено, гледам да се изяде за 1-2дни, не обичам да хвърлям храна. Във фризера имам само замразени зеленчуци, плодове, 1 пица за запас и сладолед.

# 51
  • Мнения: 1 197
Не готвя със седмично меню,по-простата причина,че не един или два пъти опитите ми да готвя по-седмично меню,са се опропастявали.Все на някой му се е дояждало нещо различно от това,което съм намислила или съм направила за ядете ипосле манджата е отивала на боклука.За мен готвенето по седмично меню не е одачен вариант.

# 52
  • Мнения: 9 108
Седмично меню не значи, че храната не е прясно приготвена. ........ Но... никога не приготвям яденето предварително, нито пък правя "заготовки" (някой по-напред беше употребил тази странна дума).

По пункта за менюто съм съгласна  Peace Аз писах, че долу горе се водя по "седмично меню", но готвя всеки ден. Дори по две-три неща. И трябва да остане, за да има за следващия ден на обяд. Достатъчно сандвичи, тостер и хот-доци се ядат по училищата, та да не ядат на обяд в къщи /макар не всеки ден/
За другото - ще разбереш, когато те няма в къщи от 8 до 19ч. всеки делничен ден и трябва да "нахраниш" семейството си. Какво лошо има в това да си имаш винаги под ръка заготовка newsm78   Да си свариш картофи от сутринта или предния ден, за да може като се прибереш от работа да направиш огретен, картофени кюфтета /които иначе си искат доста време/,  задушени зеленчуци /на замразените им трябват 5 мин, но не и на картофите/? Или пък да свариш месото предварително, а вечерта само да го включиш със зеленчуци, ориз, гъби или каквото там? Или пък да имаш нарязан лук във фризера в малки пакетчета за по едно готвене, което ако го правиш вечер след работа си е 5-6 минути работа?

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 00:34 от пеп-4o

# 53
  • Мнения: 1 394

А и исках да уточня нещо за спестяването на парите.Например в нашия хипермаркет съм купувала продукти за 20 лв,същите продукти от Билла съм ги купувала за 18.30 ,а в Метро за 17лв.Само,че Метро ми е на 8км от вкъщи,а Билла на 4км.Като сложа бензина до там (защото не смятам да ходя да пазарувам с градския),ми излиза даже по скъпо отколкото да си ги купя от хипермаркета до нас.
На мен Билла ми е кварталния магазин  Mr. Green До Метро се ходи веднъж месечно и си струва разликата в цената да се даде за бензин  Wink
Седмично меню не значи готвене на 5 ястия в неделя и замразяването им. Аз готвя почти всеки ден, обичам прясна храна, но дояждаме от предния ден готвеното, салати правя всеки ден пресни и обикновено различни. Съхранявам в хладилник всичко недоядено, гледам да се изяде за 1-2дни, не обичам да хвърлям храна. Във фризера имам само замразени зеленчуци, плодове, 1 пица за запас и сладолед.
Съгласна съм с теб,че ако отида да си напазарувам веднъж в месеца от Метро/и го правя/ ще ми излезе по-евтино.Да така е ама не и при нас.Например тръгваме за Метро и ще купуваме-боб,спагети,замразени целенчуци,заешко,моцарела и зехтин.Обаче влизаме в Метро и освен с тези неща излизаме с още за 50 лв стока,и то разни глезотийки,които не са от първа необходимост.Така вместо да пестя,влизам в разход.Не,че не се изяждат и тези неща,но много е относително.На три дни някъде пазарувам.И въпреки всичко-имам две деца,на които все нещо им се прияжда/различно от това,което съм им купила/ и пак се бяга до магазина.А бяга ли се до магазина,освен техните работи ще се вземе и още нещо.Аз може би съм свикнала така,защото преди майчинството работех в търговията и каквото ми свършеше си го купувах от там с цени на едро и от това спестявах.А и сега свекърва ми е в търговията и ако ми трябва нещо предната вечер и казвам да ми го купи.Иначе в нашия хипермаркет ходя веднъж на три дни за мляко,сирене,...такива всекидневни неща,с които неможеш да се запасиш поради малката им годност.... Peace

# 54
Аз вече готвя със седмично меню, много по-удобно ми е така, пазарувам за цялата седмица и после само си приготвям каквото ми трябва. Не съм ви казала най-хубавото - не си измислям аз какво да готвя, а направо го вземам от интернет. Всичко е лесно и вкусно   chef  Grinning а ето и линка
http://www.raboteshtomomiche.com/menu.php

# 55
  • Мнения: 44
Аз съм си в къщи по цял ден (имам бебе на 9 месеца), но "работя" не просто със седмично, а с месечно меню. И други са споменали принципа- планират се основните продукти за съотвения ден (например: понеделник- пиле,вторник- зеленчуци/вкл.бобови/, сряда-риба, четвъртък-паста,петък-свинско , събота-картофи,неделя храна отвън- поръчана или хранене навън) След това се "разбива" по седмици(пиле- първа седмица супа, втора- печено, трета- панирани хапки, четвърта -яхния и т.н.) .Това е ястието за вечерта и за обяд на следващия ден. Закуските са "отворени"- обикновенно мюсли(със кисело мляко), сандвич или някакво печиво(приготвени са от вечерта и сутринта само се притоплят ако е необходимо). За бебето вече отделям от продуктите за нашето ястие и ги приготвям по подходящ за него начин(така може да доям останалото вместо да го изхвърля) + каши "Слънчо"  и някое и друго пюре- за разнобразие и непредвидени ситуации. Всичко това се прави на база хранителните навици на вашето семейство-любими продукти и ястия. След като менюто е планирано се съставя и списъка за пазаруване- основните продукти ги купуваме един път месечно(в първата седмица) от Кауфланд или Метро (в зависимост от промоциите), а пресните продукти (плодове и зеленчуци) на момента от кварталните магазини. Имам хлебопекарна и хляб се прави в къщи- не се купува. Това е в общи линии. Правя си "заготовки" - всичко  порционирам и замразявам - сварен ориз, микс от зеленчуци(броколи, карфиол, морков, царевица ит.н.), микс "основа"(лук, домати, моркови, магданоз, целина- всичко това в робота и на дози за едно готвене-сол добавям при готвенето), пържоли(пилешки и свински)- начукани и овкусени и т.н.Месото обработвам когато го купя, "основата"- когато са останали две-три дози, ориза- по същия начин... Така спестявам много пари и време.
dodyniki по отношение на това, че влизайки в Метро си излизаш със сто ненужни/непредвидени неща- въпроса опира до самодисциплина и приоритети Peace (и аз съм минала по този път).

# 56
  • София
  • Мнения: 12 554
Много полезна тема. Аз готвя почти винаги за детето непосредствено преди ядене. Това отнема доста време обаче и ми се иска да пробвам седмично меню.
Кажете къде съхранявате сготвеното-в хладилника или замразявате във фризера? И всичките 5-6 манджи в неделя ли приготвяте Grinning

Аз лично си правя седмичното меню само в главата, за да напазарувам съответните продукти. А после ястията си ги готвя преди хранене. Нищо не замразявам. Нямам и фризер де...

# 57
  • Мнения: 1 085
Пазарувам веднъж седмично в Билла.
По време на пазара си правя някакво приблизително меню, но гледам винаги да съм готова за изненади.
Поддържам си запас от меса и риби във фризера и разнообразни зеленчуци в хладилника.
Готвя всеки ден, даже по два пъти.

# 58
  • Мнения: 331
Винаги в магазин влизам със списък и извън него купувам само нещо сладичко и то понякога. Напоследък гледам да им приготвя сладкиши събота и неделя. Преди две седмици седнахме и всеки каза какво му се яде. Така направих седмично меню. Само че така се случи един единствен път. По принцип се опитвам да си напазарувам основните продукти и после си решавам какво ще готвя няколко дни напред. Е, понякога има промени, но това не е болка за умиране. Основното ми правило е-колкото се може по-рядко да се влиза в магазин  Simple Smile .

# 59
  • Мнения: 353
пазаруваме веднъж седмично, обикновенно събота или неделя - всичко, което ще ми трябва за седмицата и това, което е на привършване. До Метро ходиме когато ни трябват прахове и препарати...
Може да се каже, че сме по меню, но винаги се съобразявам с това дали детето иска определено ядене, защото преди като действах с твърдо меню се оказа, че то яде по 2 пъти едно и също нещо - веднъж у дома, веднъж в градината. Така, че по-скоро като го водя на градина, хвърлям едно око на тяхното меню и според него правя нашето, или вечер го питам какво е ял на обяд и съответно приготвям друго. Аз например си наумявам какво да приготвя, но винаги питам какво искат, те ме питат какво предлагам, и накрая от продуктите приготвям нещо друго Wink

примерно бях взела килограм мляно месо - мислех да направя сърми (или мусака) и супа топчета, детето обаче поиска руло Стефани и задушени картофи  Simple Smile, което промени менюто и след това направих не сърми, а спанак с ориз и агнешко. Размествам яденетата и се съобразявам с поръчаното и планираното. В кварталния магазин не съм влизала от декември, откакто имаме хлебопекарна установих, че харча по-малко пари и то на практика влизам в магазин веднъж седмично, иначе като отида за хляб и излизам със плик други неща. Десертите обикновенно са ни: крем карамел, бисквитена торта, на Хапка сладкиша е на мода от миналата седмица 3 пъти го правя. Като вляза във форума открадвам доста идеи и това също много ми помага и улеснява, за което едно голямо благодаря на всички   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт