ЗА БРЕМЕННОСТТА И НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ!

  • 2 107
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 365
То и изследванията за СПИН не са задължителни, но кой ли лекар ще се съгласи да те следи 9 месеца, а и евентуално да те изражда, ако не знае какъв риск поема...та затова си мисля, че е странно, че не се покриват от здравната каса.

Иначе е добре да помислиш за комбинация от ехографско изследване и БХС в тези ранни седмици, за да се види риска от синдром на Даун. Това комбинирано изследване дава много по-точна прогноза с много по-малко фалшиви отрицателни резултати.

# 16
  • Мнения: 8 999
Добре е да си направиш всички незадължителни изследвания /без АЦ, разбира се!/. Не искам да те плаша, но две мои приятелки преживяха големи трагедии, защото не влизаха по никакъв критерий в рискови групи, но ...
Не е казано, че е задължително да има проблем, но дори и само за твое собствено успокоение, е хубаво да направиш тези изследвания.
Лека бременност!

# 17
  • Мнения: 1 100
В доста страни БХС и ФМ са задължителни. В Унгария здравната каса поема 3 ФМ.
Излишни, в случай на липса на каквито и да е индикации и възраст под 35 години, биха били амниоцентезата, троен или четворен кръвен тест за генетични изменения и прочие. БХС и ФМ в никакъв случай не са глезотии, независимо от възрастта. Peace

# 18
  • Мнения: 3 294
Скоро обяснявах по друг повод за това че ходя на ФМ в уречените седмици до София и че правя изследвания различни от кръв и урина със сигурност не са защото на мен така ми е скимнало или защото имам много пари за харчене . Всеки сам си преценя , има майки които ходят по време на цялата си бременост два-три пъти на ехограф , но аз не съм от тях . Предпочитам да се възползвам от напредналата медицина и да съм сигурна че съм направила всичко необходимо за моето бъдещо бебе .
Успех  Peace

# 19
  • Мнения: 179
Като изследване ти препоръчвам и фетална ехокардиография. Според повечето хора тя се покрива с феталната морфология и я пропускат.

# 20
  • Мнения: 136
То и изследванията за СПИН не са задължителни, но кой ли лекар ще се съгласи да те следи 9 месеца, а и евентуално да те изражда, ако не знае какъв риск поема...та затова си мисля, че е странно, че не се покриват от здравната каса.

Май се оказаха задължителни и се поемат от ЗК. Последния път, като отидох на ЖК в МД, все пак се направих на луда и попитах дали задължително трябва да се изследвам за СПИН, защото предния път бях останала с впечатлението, че ми дават направление за Васерман, Хепатит Б и СПИН, а се оказа, че само за първите две. И акушерката ми каза: "Ами да, трябва, само че никакви пари нямаме, дори по извънрендост ти давам направление за ПКК, че от ноември не си си пускала. Живот и здраве, ще ти дам направление за СПИН през април"  Shocked  Не ми е за 15-те лв., които ще си платя, ако отида без направление, ама направо съм възмутена от този отговор - като ми удържат от заплатата здравните вноски, никой не ме пита. да не говорим, че ако не бях повдигнала темата, изобщо нямаше да ме информират, че ми се полага такова нещо. Интересно ми е дали другия месец наистина ще ми даде направление.

Иначе се замислих какво правят бременните жени, които не могат да си позволят "лукса" да си плащат за всички незадължителни изследвания и прегледи  ooooh!

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Аз лично намирам ФМ  и БХС за задължителни.Не че са 100  гаранция за здраво бебе, но все пак дават някаква яснота ,ако са направени навреме от специалист.Учудвам, се че толквоа млади хора не си правят труда да попрочетат това онова из нета за тези неща!

# 22
  • София
  • Мнения: 292
Това че в България ФМ и БХС не са задължителни по ЗК нищо не означава.  #2gunfire
Омръзна ми в БГ лекарите, особено извън София,  да остават на нивото на годината на завършената специалност. Но така е като не им се плаща. И изобщо не е тук темата това да се коментира.
Браво на теб, че се интересуваш! Peace  Най-добре си направи всички необходими изследвания, дори да струват скъпо. В името на здравето на детето ти. А и усещането когато видиш бебето си на 4Д е невероятно преживяване!

# 23
  • Мнения: 4 784
Глезотия или не, по време на бременността ми си направих доста незадължителни изследвания. Може би единствено АЦ не съм правила.
Все пак е в името на бебето и неговото здраве.

# 24
  • София
  • Мнения: 30 142
това са глупости с незадължителните изследвания Cry под "незадължителни" е имал предвид, може би такива, които трябва да си платиш, тогава няма кой да те принуди да ги направиш, но е за твое и на бебо доброто, поне за синдром на Даун, 3Д и ФМ е задължително според мен, а за СПИН, сифилис и др. мен даже не са ме питали, кой ще се наеме да ти "води" бремеността без да е сигурен, че си здрава?!?

# 25
  • Мнения: 1 354
Глезотия или не, по време на бременността ми си направих доста незадължителни изследвания. Може би единствено АЦ не съм правила.
Все пак е в името на бебето и неговото здраве.


 Peaceсъгласна съм и аз така Peace

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Това че в България ФМ и БХС не са задължителни по ЗК нищо не означава.  #2gunfire
Омръзна ми в БГ лекарите, особено извън София,  да остават на нивото на годината на завършената специалност. Но така е като не им се плаща. И изобщо не е тук темата това да се коментира.
Браво на теб, че се интересуваш! Peace  Най-добре си направи всички необходими изследвания, дори да струват скъпо. В името на здравето на детето ти. А и усещането когато видиш бебето си на 4Д е невероятно преживяване!


Права си Peace Peace На моя позната доктора наскоро казал,че са млади , няма обремененост в рода и е безмислено да се прави БХС,  ФМ било глезотия.Това е направо  идиотско от страна на доктора, но също толкова е безотговорно една бъдеща майка да не се заинтересува какво  да прави докато е бременна.Все  пак днес нета дава възможност за всякаква информация

# 27
  • Мнения: 518
Скъпа Анели, незнам дали мен имаш в предвид , 4е съм безотговорна и незаинтересувана, но ако е така не си права. Ако не бях заинтересувана нямаше все пак да си правя труда да пускам тема и да питам за мнения. Из4ела съм вси4ко из нета за бхс,за фм , за амниото и още куп изследвания, но понеже ми е първа бременност и съм съвсем в на4алото едва сега запо4ва да ми става ясно за това с изследванията. Едва ли всяка една бременна за първи път знае на какви изследвания трябва да се подложи. Благодаря на вси4ки за отговорите, следващата седмица съм при док. и ще обсъдим какво ще правим първо, какво следва и така нататък.  Hug

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Грация  Hugнямах теб предвид.Щом  питаш ,значи вече доста знаеш по въпроса .Хубаво ще е да има повече  като теб Peace PeaceЗа жалост докато бях бременна  лежах за задържане-вярвай ми много млади  жени даже не бяха чували за БХС, ФМ  като ги питах #Crazy #Crazy.Това значи , че все още доста млади хора тънат в блажено неведение,което е непростимо.Желая ти лека бременност и едно хубаво бебче на финала!  bouquet  bouquet

# 29
  • Мнения: 518
Ок,мила...благодаря ти за пожеланието.Моля се вси4ко да е наред Praynig                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Оба4е аз сега имам и друг въпрос, 4е пак малко се притесних. Дано да полу4а отговори тук, ако не ще пусна нова тема. Аз съм с отрицателен резус фактор, а таткото в понеделник ще разбере, 4е незнаел. Попро4етох как стоят нещата и доколкото разбрах при първа бременност няма повод за притеснение, но аз имам един аборт пожелание преди 8 години и това не съм го споменавала на док. Въпросът ми е имам ли повод за притеснение въпреки, 4е първата бременност е прекъсната или това няма зна4ение дали е прекъсната или не. Разбира се ще говоря и с доктора,но има още няколко дена, а аз се притеснявам. Благодаря ви пак предварително Hug

Общи условия

Активация на акаунт