Най-често срещани имена в BG? Статистика.

  • 25 755
  • 185
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 350
Ужас,такива истории - колкото искаш  Tired
При мен е кофтито ,че свеки е Пенка ,та пак не става.А детето ми 90 % ще е момче ,та няма смисъл да се надявам на чудо  Tired
Варианта с букви и производни не ги устройвал ,абе откачена работа...в крайна сметка ако мъжът ми беше сериозен изобщо нямаше да го коментираме това в момента  Tired
Благодаря за подкрепата ! И ми пожелайте успех с имената! Или поне за мъжко име с Т (дай Боже поне за това да се преборя Praynig)

# 106
  • Мнения: 340
Ох. Данче, Трифон е само мъничко по-добре от Лулчо  Rolling Eyes  Познавам един Трифон, който се представя като Тони.  Как му викат на свекър ти?  Аз не бих се навила на Трифон.  Доста компромисна личност съм по принцип, но не бих причинила името Трифон на детето си.

# 107
  • Мнения: 11 747
Такива хора, които са склонни да се месят, да се бъркат и да се налагат, винаги ще правят така. Днес ще е за името на внучето, утре ще е за друго, вдругиден за трето. Не отстъпвай, ако си мислиш, че ако кръстиш детето Трифон и ще са доволни - грешиш! Пак няма да са доволни, винаги ще има за какво да са недоволни и да поставят ултиматуми, да изнудват.................

# 108
  • Мнения: 0
Между другото предстои ми да направя същото ,да избера име различно от това на свекъра за детето ми.
Как ще се справя не знам  Cry
Какво те притеснява? Просто избираш името, което най-много ти харесва, служителката в родилното те пита как ще се казва детето, ти й казваш, даваш си личната карта и тази на мъжа ти, ако имате брак, искат и свидетелство за сключен брак, а ако нямате - нещо с припознаване имаше. И това е. После се издава акт за раждане на детето и сте готови.
Леко раждане и да е живо и здраво детето.

Смятате ли, че е грешно или срамно, ако смениш името на детето си?

# 109
  • Мнения: 1 350
dimikr ,лично аз не  виждам нищо срамно ! Все пак ги правиш за доброто на детенце,повярвай ми ,нпкой ден тя ще ти бъде много благодарна за това Cry Но ти си знаеш най-добре ,щом сте дали това име на детето ,значи има и причина. Помисли добре ,много добре ,но според мен,нямаш право на грешки.Дори варианта с една Даниела или нещо друго с Д е хиляда пъти по-добре !

# 110
  • Мнения: 11 747
Много харесвам  Дана - същото име, но съкратена форма и на мен ми звучи модерно. Пак може да бъде Данче или Дани, така че детето да не усети, че по документи името е променено или сред съседи и роднини да не се усети сътресение.

# 111
  • UK
  • Мнения: 3 959
Дана е прекрасно име, много ми е любимо. Според мен смяна от Йорданка на Дана си заслужава определено. Наистина не искам да коментирам избора на Йорданка за име, но си мисля, че детето ще се притеснява от това.

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 14 092
Едно време като бях млада Йорданка и Иванка (тогава се кръщаваше с -ка) бяха на едно и също равнище - български имена, без да ми се обижда някой леко "селски". Казвахме им Ванче и Данче и така си вървеше. И до скоро си беше така. Само че се появи фолкпевицата Ивана и изведнъж името Иванка стана ултрамодерна Ивана. Въпрос на време е да се появи някоя певачка Йордана и да се възроди и това име.
Мнението си е лично мое и не ангажирам някой с него. Но просто аз си мисля така.

# 113
  • Мнения: 54
Бих сменила името, но така че да си остане Дани/ако така сте й казвали/ - Дана, Даная, Даяна, Даниела
Дана не ми допада, но пък има имен ден пак на същата дата, иначе на мен ми звучи почти като Йорданка Simple Smile

# 114
  • Мнения: 948
А какво точно е чак пък толкова проблематичното в Трифон? Има си имен ден и празник; има значение (не лошо). Аз си помислих, че кой знае за какво ужасно име става въпрос. Не е Ихтиандър. Ти кое име си избрала? Ако нямаше това ограничение, как би кръстила детето?

Ако съпругът ти смята, че не е проблем това име, и няма да те подкрепи, изобщо не бих влизала в драми и трагедии. Израстнала съм слушайки как баща ми иска да има внуче кръстено на него - и знам колко значи това за него; приемете, че има хора традиционалисти.

Явно имаш други проблеми с роднините, не се самонавивай, че името е лошо.

# 115
  • Мнения: 1 350
Не,проблемът е само името.Според мен името е лошо ,архаично и не познавам човек под 50 годишна възраст ,който да се казва така.Всъщност само него познавам с това име  и съм чувала за един друг дядо от нашето село  Confused Нямам други значими проблеми с роднините на мъжа си ,готова съм да кръстя детето на който и да е от неговата рода ,само да не е на баща му  Confused

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 14 092
Аз имам ученици Трифон  - единият вече е в 5 клас, другият сега е във втори. Никой не му се подиграва за името, казват му Фори.

# 117
  • Мнения: 4 555
Израстнала съм слушайки как баща ми иска да има внуче кръстено на него - и знам колко значи това за него;
Сигурно наистина значи много, но защо за майката трябва да значи по-малко? Аз съм израснала мислейки си как един ден ще избера име на детето си. Естествено, през годините любимите ми имена са се сменяли, но винаги съм изпитвала удоволствие и вълнение от въображаемия избор, кое име бих избрала сега за най-хубаво. Затова и този подфорум ми харесва толкова много и ми е приятно да пиша тук, имената са ми интересна тема и винаги са ме вълнували.

И още нещо, не по-малко важно. Аз съм избирала име, вярно по свой вкус, но целта ми е била да избера най-красивото име, за да дам него на детето си. А желанието на дядото внучето да бъде кръстено на него, поставя самия дядо в центъра по важност на критериите. Настояването обикновено е продиктувано от желание да му бъде засвидетелствано уважение, да бъде почетен, да бъде поставен акцент върху неговата личност. Името на детето е един вид подарък за дядото - да бъде той уважен и доволен.
Аз смятам това за неправилно. Наясно съм с патриархалната традиция и йерархията по възраст и пол, но не одобрявам прилагането й в днешно време.

# 118
  • Мнения: 948
Аз смятам това за неправилно. Наясно съм с патриархалната традиция и йерархията по възраст и пол, но не одобрявам прилагането й в днешно време.

Да, твое мнение. Аз не бих се изпокарала с целия свят, включително толкова близки роднини и съпругът си, по този повод. Особено за име, което наистина не е лошо. Всичко опира до правилна комуникация.

Да, като бях малка си мислех, че ще имам дъщеря Лорета, кръстена като първата ми истинска прекрасна италианска кукла. Или Стела. Преживях го  Grinning

# 119
  • Мнения: 340
Наистина името не е ужасно, но не е и хубаво.  На най-известния Трифон в България как му викат?  Туньо.  Е, не бих рискувала така да викат и на детето ми.  Разбира се, че ако детето е чаровно, сигурно няма да му се подиграват и ще е ок и Трифон да се казва.  Но нужно ли е да се поставя детето в неравностойно положение заради кефа на дядото?  Според мен, не.

Данче, пусни една анкета да видим какъв процент от четящите ще кажат, че Трифон е хубаво име, което биха избрали за свои близки.  Бас ловя, че ще е около 10-15% максимум. 

За мен Трифон е подобно на Стамат, Стамен, Найден и т.н.-- все имена, които никого няма да шокират, но и които в днешно време  не биха са ползвали ако нямаше тръшкащи се дядовци.

Общи условия

Активация на акаунт