Най-често срещани имена в BG? Статистика.

  • 25 769
  • 185
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 340
Ами, какво да ти кажа, доста е остаряло.  Но, аз лично, предпочитам остаряли имена пред ултрамодерни, но неподходящи за България.

# 91
  • Мнения: 11 747
Наскоро родих дъщеричка и я кръстихме Йорданка. Въпреки че не е сред най-често срещаните имена през последните години, какво мислите за това име? Смятате ли, че остаряло или.....

В Клюкарника цяла тема се отпочна, сто страници навъртя, за селските имена, по повод на една Йорданка.
Аз , лично, имам приятни асоциации с това име, най- вече покрай Йорданка Христова, а и обръщението Данче винаги ми е било симпатично, ей така, без причина. Но, наскоро се запознах с една млада жена и тя се представи 'Дани'. Стана ясно в последствие, че е Йорданка. Някак тъжно ми звучи, да си принуден, да се представяш с някаква съкратено- модернистична форма, само за да не си кажеш истинското име, и всичко това не в тийнейджърска възраст. След известно време коментирах с близки как се представя и какво налага това, хората казаха, че защото името й е селско  Thinking   Според мен не е срамно да си Йорданка, все пак не е Бригадирка или Телефонка, че да не смееш да го изречеш, ама нейсе.
Детето ти най- вероятно няма да се чувства комфортно с това име.

# 92
  • Мнения: 4 534
. Но, наскоро се запознах с една млада жена и тя се представи 'Дани'. Стана ясно в последствие, че е Йорданка. Някак тъжно ми звучи, да си принуден, да се представяш с някаква съкратено- модернистична форма, само за да не си кажеш истинското име,
Имам познати с това и други 'остарели' имена, нито една не се представя с истинското си име. Т.е. с цялото си име.

# 93
  • Мнения: 399
Наскоро родих дъщеричка и я кръстихме Йорданка. Въпреки че не е сред най-често срещаните имена през последните години, какво мислите за това име? Смятате ли, че остаряло или.....
Sick  ooooh!

# 94
  • Мнения: 4 555
Аз също имам позната, която навсякъде се представя с Дани, а се казва Йорданка. Не е чак да се срамува от името си, но и не й е особено комфортно явно. Като повечето Йорданки.

Не виждам нищо лошо в представянето със съкратено име, аз самата също го правя и не мисля, че на някой му влиза в работата как ми е цялото име, освен ако не трябва да подписваме официални документи. Но при всички положения е тъжно за собственика на подобно име да бъде принуден да се представя с друго. Не мога да си представя какво може да накара една майка през 2010 да си кръсти детето Йорданка. Но разбиранията на всеки са различни.

За моята дъщеря се колебаехме леко между Калина и Яна. Майка ми като разбра и щеше да припадне. Каза, че не можело такова име, половината баби в село така се казвали. И така и не остана особено възторгната от избора ни.

# 95
  • Мнения: 399
... Не мога да си представя какво може да накара една майка през 2010 да си кръсти детето Йорданка...
И аз! #Crazy Но явно ни е бедна фантазията!  Crazy Peace

# 96
  • Мнения: 4 534
мимина, кеф ли ти прави да се държиш толкова грубо и недодялано?

# 97
  • Мнения: 399
мимина, кеф ли ти прави да се държиш толкова грубо и недодялано?
Кеф ми прави да отговарям на
... какво мислите за това име? Смятате ли, че остаряло или.....
...трябва ли винаги да се дават префинени отговори или може все пак да си кажа това,което мисля?А който ме счита за груба и недодялана,да ми тегли една колоритна и да си чете туй що не го дразни! Peace

# 98
  • Мнения: 1 350
За съжаление трябва да подкрепя момичетата и да кажа на мамчето ,че най-вероятно дъщеря й няма да се чувства комфортно с това име.Аз от 25 години не се чувствам добре с него ,та тепърва ли ще звучи добре Йорданка  Laughing
Знам,че сигурно не си очаквала да чуеш това ,а успокоителното "Ами нали на галено ще й викате Дани..." Ами като е така ,да я бяхте кръстили Дани Confused Сигурно заради някоя сърдита баба е станала цялата работа  Confused
Както и при мен всъщност,но за това вина има само майка ми.Като съм се родила съм се казвала Ваня ,на дядо ми.Много по-добре от Йорданка според мен  ooooh! Но бабето като се начумерило и започнала да прави проблеми и само след седмица склонили и ми сменили името  ooooh! Много обичах баба ,но  не и името  Naughty
Така ,че - успех ! Събирай сили още отсега да обясниш на детенцето си ,защо се казва така  Cry
Не искам да съм груба ,наистина те разбирам и ти съчувствам  Cry Но това е жестокост ,наистина.
Между другото предстои ми да направя същото ,да избера име различно от това на свекъра за детето ми.
Как ще се справя не знам  Cry

# 99
  • Мнения: 4 555
Между другото предстои ми да направя същото ,да избера име различно от това на свекъра за детето ми.
Как ще се справя не знам  Cry
Какво те притеснява? Просто избираш името, което най-много ти харесва, служителката в родилното те пита как ще се казва детето, ти й казваш, даваш си личната карта и тази на мъжа ти, ако имате брак, искат и свидетелство за сключен брак, а ако нямате - нещо с припознаване имаше. И това е. После се издава акт за раждане на детето и сте готови.
Леко раждане и да е живо и здраво детето.

# 100
  • Мнения: 1 350
Ескарина ,благодааря за подкрепата! Нещата биха били много по--лесни ако ставаше въпрос за средно интелигентни и възпитани хора  TiredНо не...ултиматуми,репликата "буква по буква", сръдни ,заплахи ,умишленото запитване от роднини и познати как ще се казва бебето и липсата на подкрепа у съпруга ми усложняват нещата доста.

# 101
  • Мнения: 4 555
Липсата на подкрепа у съпруга ти е наистина много тревожна, но понеже ти си минала през това, да имаш нежелано име, обясни му по най-красноречивия начин, че не би допуснала детето ти да преживее същите негативни емоции като теб. Обясни му, че е много хубаво човек да засвидетелства уважение към родителите си, но това не трябва да става за сметка на детето, защото това дете с нищо не е виновно, а вашата отговорност е повече към него. Ако още с името му пренебрегвате неговия интерес заради претенциите на някой вече възрастен човек, какви родители ще бъдете, щом не мислите първо за интереса на детето си?

Ако си склонна да направиш компромис с първата буква, изтъкни това на мъжа си. Кажи му, че ето, ти правиш компромис и искаш и неговите родители да направят, защото с компромиси само от едната страна не е честно и нечесността идва не от теб, а от тях.

Това с ултиматумите и заплахите също е много неприятно. За мен лично подобно поведение у бъдещи баби и дядовци би бил ясен индикатор, че място около бебето ми изобщо нямат. При всички положения гледай да не ги оставяш много да се бъркат. И имай предвид, че най-важното е детето да е живо и здраво, другото са подробности, малко или много.

# 102
  • Мнения: 340
Ужас, Данчето.  Съчувствам ти много.  Зависи какво е името на свекър ти.  Ако е нормално, не бих си обтягала отношенията с мъжа само за да дам на детето си любимото за мен име.  Т.е. ако настояват за Иван, а аз искам Валери, ще отсъпя.  Но ако очакват да си кръстя детето Стойчо, е няма да стане...

Имахме едни съседи, които не прибраха снахата от родилното само защото отказа да кръсти бебето си Лулчо Лулчев.  Е, правилно постъпи жената като се разведе.  То с толкова прости хора не се живее лесно...

# 103
  • Мнения: 1 350
Ескарина ,напълно съм съгласна с теб.Компромиси трябва да се правят и от двете страни ,аз лично за себе си съм готова не само първата буква ,ами на който искат от родата да го кръстим само и само мир да има.Но не е лесно да се разбереш с такива хора.Както казах,само човек с кофти име би разбрал какво е да ти е неудобно да се представиш ,да вдигнеш гордо глава....Никога не съм искала модерно,изкълчено име ,а просто нормално име Rolling Eyes
Работата е там ,че дядото винаги си бил знаел ,че някой ден като има внуче то щяло да с еказва така.Е,няма как да стане ,ако трябва до крайности ще се стига ,но няма да го позволя  Rolling Eyes
Не си мислете ,че съм някоя неблагодарна снаха ,която не иска да спази някаква глупава традиция.
Името е Трифон и аз не мисля ,че някой с капка мозък би кръстил така детето си доброволно  ooooh!

# 104
  • Мнения: 4 555
Работата е там ,че дядото винаги си бил знаел ,че някой ден като има внуче то щяло да с еказва така.
Ама какви са тези детинщини! Това ми звучи като мечтата на първокласника Гошко "Като порасна, ще стана космонафт"  ooooh!
Дядото ако обича да започне да се държи като човек на съответната възраст. Или да си роди едно дете и да си го кръсти както иска. Той какъв се явява точно? Да няма да го носи 9 месеца и да няма да го ражда това дете, че неговите претенции да са на първо място!? А ти не можеш ли да кажеш "Аз пък винаги съм си знаела, че един ден като имам дете, ще се казва еди как си". Хайде да видим кой е повече в правото си. Не случайно служителката пита майката как ще се казва бебето.

Брех, че интересни разсъждения. Аз защо не взема да ида я някоя банка да кажа "Абе аз цял живот съм си мислела, че един ден ще стана собственик на тази банка, я ми я прехвърлете веднага!" То така ако ставаше... Понеже си си го мислил и някой е длъжен да ти го осъществи. Друг път.


Между другото, майка ми ми е разказвала много пъти как при първото си раждане била в предродилна зала с една жена, която нито контракции я интересували, нито нищо. Само се молела бебето да е момиче. Защото свекърът й се казвал Трифон и бил казал, че ако не кръсти детето на него, ще я изгони с бебето от къщата. Свекървата имала хубаво име, а и била склонна на компромиси, а свекърът - не. И горката жена само това повтаряла "Дано да е момиче, дано да е момиче!". Майка ми обаче родила преди нея и така и не е разбрала какъв е бил полът на бебето.
Това си е тормоз над родилката отвсякъде.

Общи условия

Активация на акаунт