Как да се отвори детска градина

  • 62 799
  • 186
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 6 364
щурчо, не можах да схвана добре идеята с работодателя. той не е твой работодател, но ти смяташ да го убедиш да отвори фирмена ДГ и да приема в нея и други деца, освен на служители ли?

# 46
  • София
  • Мнения: 254
Зачетох темата с интерес. Идеята за този бизнес и мен много ме влече, миналата година го обмислях по-сериозно, но се отказах, т.к. от грубата сметка ми се стори много трудно да е рентабилно.

Изобщо не обсъждам варианта в апартамент. Да построиш или наемеш къща с двор е толкова скъпо, че не ми се връзва сметката. Единственият вариант за мен е ако някой просто си има помещението и двора и задължително групите трябва да са повече на брой. И пак ми се струва трудно от икономическа гледна точка.

Дано някой опровергае моите сметки, защото пак се възражда интересът ми към този бизнес с порастването на детето ми и при сегашното положение с детските градини.

# 47
  • Мнения: 3 634
щурчо, не можах да схвана добре идеята с работодателя. той не е твой работодател, но ти смяташ да го убедиш да отвори фирмена ДГ и да приема в нея и други деца, освен на служители ли?

Не знам за нейната идея, но моята не е свързана с моя работодател. Просто е наш близък, изключително отворен за подобни неща. Бизнесът му е мащабен и си мисля, че по този начин ще даде добър пример за "колегите" си.

Спомняте ли си, че имаше една подобна серия на "Отчаяни съпруги"? Така жените, които кърмят могат да се върнат по-рано на работа и да отпаднат голяма част от притесненията им.

# 48
  • Мнения: 1 073
Вижте какъв парадокс се получава.  Peace Като родители имаме изисквания към педагогическия персонал и таксите на повечето места са ни непосилни. Като бизнес-инициатори таксите ни се струват не достатъчни (срванени с разходите) и още от сега сме на мнение, че разходите ще ни попречат да предложим истински качествена услуга.
Да, аз като родтител на две деца отдавна ми хрумна идеята за такъв вид бизнес и необходимостта от тази услуга. Но, чак сега успях с помощта и на други хора да го реализирам и то съвсем от скоро. И искам да Ви кажа, че ако държите на качество, на добър, квалифициран и мотивиран персонал, освен педагози са ви необходими и  - човек за спорт, човек за изкуства, човек за пиано защото и това предлагаме, човек - психолог, аниматори за децата, чистачка и на всички тези хора им се плаща, едни на трудов договор, друг на хонорар, второ за да ви е всичко наред и законно се минава през една не малка одисея и заплащане, трето за да сте конкуретно - способни трябва да предлагате качество, уют/ не става в апартамент/, двор, играчки, съоръжения за игра, интерактивни игри, библиотека с книжки и т.н и оттам наема на помещението - къщата, и понеже държите и на хубав район, и да е в центъра, и да е удобен за спиране, а и да е и безопасен и така наема е доста висок. Та по този повод цена под 500-600лв е доста нерантабилна.
Аз пък се опитвам да намеря начин д апредложа качествена услуга за около 250 лв..
Смятам,че таксата трябва да е около половина нормална заплата, за да може да си я позволят дори хора, които нямат намерение да си дават децата на частна детска градина.
Така, че това твърдение е невъзможно при опит за качество. Да, би могло ако наемете един апартамент за 200евра/месец и го напълните вътре с дечица, които няма как и къде да се обърнат и единственото им забавление да бъде да играят на компа. Правили ли сте си сметка, колко излиза един храноден на дете? Защото ако детето се храни пълноценно и здравословно, а не с парче пица всеки ден или с готова пържола от съседния магазин, дават му се плодове, минерална вода и т.н. - реално не можете да паднате под цена 7-8 лв. Казвате големи групи деца Naughty, Нееее не мисля, че това е добра идея.Напротив! Това ще изнерви както децата, така и персонала.Не би трябвало групите да са по - големи от 10 деца, и това е максимума. Иначе, и самият педагог няма да е пълноценен. Да, в детските градини, където са учили и моите деца, групите са по 25 деца, но знам колко са изнервени госпожите вечер, когато отивах да си взимам децата и как чакаха с досада да дойде последния родител да си вземе детето, по възможност преди края на работното време, за да си тръгнат.
Извинявам се за дългия пост.

# 49
  • Мнения: 3 993
елфа , не се извинявай! Добре,че се включи, да получим информация от "извора" както се казва. Тук си говорим за плюсовете и минусите на бизнес начинанието "детска градина", а ти вече си го постигнала.  Hug Опитът може да бъде само от полза.
Аз също не мисля,че големи групи деца са добра идея. Всъщност, мен като родител, ме ужасява тази идея. Знам,че в държавните в момента са много големи групите, 35 деца в яслена група според мен е ненормално. Споделям казаното от елфа, групите не трябва да са по-големи от 10-12 деца.
щурчо, и аз не мисля, че срещу 250 лв може да се предложи качествена услуга. Казваш, че таксата трябва да е около половин нормална заплата. Съгласна съм, но 500 лв не е нормална заплата. Нормална заплата е от 1000 нагоре. В този смисъл, таксата трябва да е от 500 лв нагоре. Качеството струва пари.  Peace

# 50
  • Мнения: 2 280
щурчо, не можах да схвана добре идеята с работодателя. той не е твой работодател, но ти смяташ да го убедиш да отвори фирмена ДГ и да приема в нея и други деца, освен на служители ли?

Абсолютно..
За да е рентабилно, трябва да приема и "външни" деца , защото..на неговите служители децата растат и съответно в един момент може да се окаже, че поддържа повече персонал, отколкото деца..
Обаче, във всеки момент гарантира на всеки от служителите си места за децата им в ДГ...Това си е удобство за служителите, а и за работодателя, че в тази криза хората няма да си търст нова работа, защото са попаднали в далечна и неудобна ДГ от СИСТЕМАТА или пък..да напускат, защото не са им приети децата...
..
От друга страна...за персонала не може да очаква особени постъпления финансови...(защото..пак от неговия джоб излизат..таксите на децата), докато от външните деца, ще може да си поиска такса каквато смята, че е редно да плащат...Колкото повече външни- толкова по-печелившо..  Peace

# 51
  • Мнения: 2 280

Аз пък се опитвам да намеря начин д апредложа качествена услуга за около 250 лв..
Смятам,че таксата трябва да е около половина нормална заплата, за да може да си я позволят дори хора, които нямат намерение да си дават децата на частна детска градина.
Така, че това твърдение е невъзможно при опит за качество. Да, би могло ако наемете един апартамент за 200евра/месец и го напълните вътре с дечица, които няма как и къде да се обърнат и единственото им забавление да бъде да играят на компа. Правили ли сте си сметка, колко излиза един храноден на дете? Защото ако детето се храни пълноценно и здравословно, а не с парче пица всеки ден или с готова пържола от съседния магазин, дават му се плодове, минерална вода и т.н. - реално не можете да паднате под цена 7-8 лв. Казвате големи групи деца Naughty, Нееее не мисля, че това е добра идея.Напротив! Това ще изнерви както децата, така и персонала.Не би трябвало групите да са по - големи от 10 деца, и това е максимума. Иначе, и самият педагог няма да е пълноценен. Да, в детските градини, където са учили и моите деца, групите са по 25 деца, но знам колко са изнервени госпожите вечер, когато отивах да си взимам децата и как чакаха с досада да дойде последния родител да си вземе детето, по възможност преди края на работното време, за да си тръгнат.


Прекрасно е,че си успяла да реализираш тази идея  bouquet
Идеята ми за по-големи групи е за групи от 8-10 деца а не за 5-6 деца..
Но най-основната ми идея е за ПОВЕЧЕ групи..т.е..да може да се уплътни работния ден и на хората, които ще занимават децата с изкуства, музика, плуване и т.н занимания...
Защото..никой не му е удобно да преминава половин София за да стигне до работно място в което има 30 мин работа и след това обратно в задръстванията...
Иначе всичко, което си изброила съм го имала впредвид и съм го описала някъде по-напред, като изискване за частна ДГ.. Simple Smile и....продължавам да смятам,че таксата трябва да е около 250лв...(може и 300лв..) но над 400лв е непосилно за повечето родители...и..честно казано...мисля,че ако човек има средствата и не разчита на това да си ги възвърне в близките 2-3-5г , че и да печели....тази такса не е непостижима..Разбира се, пак си зависи от броя на децата..

# 52
  • Мнения: 2 280

щурчо, и аз не мисля, че срещу 250 лв може да се предложи качествена услуга. Казваш, че таксата трябва да е около половин нормална заплата. Съгласна съм, но 500 лв не е нормална заплата. Нормална заплата е от 1000 нагоре. В този смисъл, таксата трябва да е от 500 лв нагоре. Качеството струва пари.  Peace

Така е...качеството струва пари..
ОБАЧЕ...когато една Дг е новооткрита не може да гарантира качество. АКО си доказал качество, поискай и 500 и 1000лв..- ето ЕСПА е пред нас и таксата там е 600 евро месечно..При това за ДГ качеството не е нищо особено..Но има име...Така е и в Ерих Кестнер..(там май качеството е по-добро поне)..
Но те са с по 10-15г опит и стаж и могат реално да покажат постижения...
Сега "прохождаща" ДГ няма как да иска такива такси и да набере достатъчно деца..
Като почнат майките да препоръчват твоята градина една на друга...всичко ще ти е по-лесно..и таксата можеш да си вдигнеш...поне за новите деца...
Това разбира се си е моя идея..
Бизнеса си е бизнес, но тук говорим не просто за бизнес и не само за печалба, а преди всичко за услуга и то не каква да е, а свързана с възпитанието и отглеждането на деца.. Верно,че всеки е готов да даде мило и драго за децата си, но пък..знам ли..
Всъщност..говоря така, понеже не съм почнала реално да се занимавам с нешата все още..
Може би ще си променя мнението и ще ми се струва нормална такса от 500лв тогава..

# 53
  • Мнения: 3 993
За "Ерих Кестнер" много съм слушала. Тази ЕСПА не ми е известна. Кажи, има ли добра посещаемост при такса от 600 евро? Казваш,че качеството не е нищо особено...

# 54
  • Мнения: 3 634
Тази ЕСПА не ми е известна. Кажи, има ли добра посещаемост при такса от 600 евро? Казваш,че качеството не е нищо особено...

В темата за ЕСПА има добри отзиви, но базата е много стара. Няма лошо, че постройката е стара, но не е поддържана е моето мнение. Ако давам такава сума ще имам по-високи изисквания от това, което там предлагат. От друга страна повечето майки споделят, че повечето ЧДГ не предлагат кой знае какви битови условия, не споря.  Peace

# 55
  • Мнения: 2 280
За "Ерих Кестнер" много съм слушала. Тази ЕСПА не ми е известна. Кажи, има ли добра посещаемост при такса от 600 евро? Казваш,че качеството не е нищо особено...
Пълна е..все с огромни джипове идват децата или с автобусчета..
Не съм казала,че качеството е лошо..Просто..това е средно училище до 7клас..и като училище отзивите са добри...(макар,че..от вътрешни хора съм чувала само оплаквания от заплати и т.н на персонала, но...явно навсякъде е така..)
Казвам просто,че за дете на 2-3г 6000 ЕВРО годишно са напълно излишен разход..
И това близо 4 години...
докато тръгне на училище...
...
Моите големи деца не са ходили на частни ДГ и училища и въпреки това бях намерила форма да учат чужди езици от малки и...реално завършвайки гимназия са с френски , немски на перфектно ниво,  английски на С2 (и самочувствие,че НЕ го знаят добре) и руски разбират, но се затрудняват да говорят ...т.е..нямат самочувствието,че го знаят, но..нямат проблем в комуникацията с руско говорящи......- значи..качеството не се определя от цената ...Важна е формата и съдържанието и последователността на обучението....
Между другото...в частна ДГ чуждия език е просто задължително да е на ниво...(ако някога си осъществя идеята, непременно децата ще знаят чужд език, като тръгват в първи клас)

# 56
  • Мнения: 2 280
Тази ЕСПА не ми е известна. Кажи, има ли добра посещаемост при такса от 600 евро? Казваш,че качеството не е нищо особено...

В темата за ЕСПА има добри отзиви, но базата е много стара. Няма лошо, че постройката е стара, но не е поддържана е моето мнение. Ако давам такава сума ще имам по-високи изисквания от това, което там предлагат. От друга страна повечето майки споделят, че повечето ЧДГ не предлагат кой знае какви битови условия, не споря.  Peace
Изобщо не им обсъждам базата...
Те са в общинска ДГ и..базата е ...социалистическа..с леки подобрения..
Не това е основното..
Просто...училището е на ниво..(вероятно), но..ДГ определено не е нищо особено..т.е..не си заслужава парите..Иначе не съм чула конкретни оплаквания и ..местата са им пълни...въпреки ,че записването е през април и от април оставяш депозит около 1500 ЕВРО (ако не са го вдигнали) за да тръгне детето ти от септември..

# 57
  • Мнения: 3 634
Щурчо, за мен програмата, базата и храната трябва да са на ниво. Не мога да приема компромис независимо дали съм работодател или родител. Няма как да плащам тези пари за детето и условията да са по-лоши от тези у дома.  Peace

Това, че сградата е соц няма никакво отношение по разбитите прагове, разскърцаните чинове и т.н.

# 58
  • Мнения: 2 280
Абсолютно..за 600 евро на 200-300 деца..нали се сещаш колко е месечно..Умножи го по 10 месеца..и извади...издръжката на едно общинско училище и наем пак толкова...мижав..и се сети къде отиват парите..
Собственичката преди 1-2 години се говореше,че самолет ще си купува..личен..
Можеше да построят няколко пъти до сега сграда..- хем да освободят тази, хем да осигурят нормални условия за децата..
Но...всеки решава как да си ползва парите...(ЧДГ и ЧУ са частни фирми....регистрирани по търговския закон, така,чеееее...)
..
Права си..
Обиколила съм доста частни ДГ..До сега не съм видяла такава, която да удовлетворява моите изисквания като родител..Независимо от таксите си..
В Ерих Кестнер не съм ходила- далеч ми е...иначе съм чувала хубави отзиви, но...от Младост ото Люлин всеки ден и обратно....ми се струва в повече при тия задръствания...и това за дете на 3г..
Може проблема да е в мен..да съм твърде взискателна..знам ли...Истината е,че в някой общински условията са ми харесвали..Сега пък чух за една общинска в кяото и персонала бил на ниво..и на всичкото отгоре ми е удобна..Ама...като гледам,че миналата година ВСИЧКИ приети са били с предимства и..са приети на първо класиране, записани и..край...повече никой не е приет, не се е отказал и..сега чакат деца спредимство, та.... newsm78..като добавим,че е ОДЗ..шансовете за там са ...отрицателни..
Което..не пречи да се радвам,че има такива градини..  bouquet

# 59
  • Мнения: 3 161
За помещението. Чудесно е децата да са в къща в двор, съгласна. Но колко къщи с двор има в София, които са с приличен интериор и на удобно място? Преди 2 години бяхме намерили една страхотна къща, голяма площ, съвременен дизайн, но на много неудобно място. нямаше как да стигнем до нея без кола, а и с кола беше трудно. Сега там вече има детска градина/клуб: http://zaharno-petle.com/ Все още ми е мъчно за тази къща, но нямаше как да я наемем тогава. Колкото повече мисля, струва ми се, че добре оборудван апартамент на приземен етаж в близост до хубава площадка/парк е разумният компромис; къщите с двор в града като цяло не са в добро състояние и искат огромни инвестиции за осъвременяване. Информацията ни за родителските кооперативи в други страни показва, че много от тях са в апартаменти, не къщи с двор. Проблемът с апартаментите обикновено са съседите и има възражения срещу шума; така че е добре поне да има отделен вход, или пък помещението да е търговска площ (както са детските клубове под блоковете) - не знам как точно се казва това. Другият вариант, който ми хрумва, е помещение във фирмата (там може да се мисли и за дворна площ), или към някой бизнес център. Но по принцип къща с двор в центъра на града за мен си е wishful thinking.

За цената на услугата. Абсолютно подкрепям, че ако се спазят всички условия, качество и пр, ако плащаш наем и не ползваш безвъзмездно нечия материална база, цената скача много - 5-600 лв са напълно реална сума. В същото време, напълно подкрепям идеята да се търсят начини да се предлага услуга за 250-300 лв, защото за много хора със средни доходи (да речем, на държавна работа) това е максималното, което могат да си позволят; 5-600 е непосилна сума, особено пък асо са с две деца. Мисля, че начинът да се смъкне цената е по няколко линии: първо, държавна субсидия (на принципа "Парите следват детето"); държавата дава 80тина лв на дете в ДДГ; трябва да ги дава и на децата извън системата, ако съответната градина демонстрира, че спазва определени стандарти. Да не говорим, че децата в ДДГ ползват безплатната материалната база; така че субсидията на децата извън ДДГ трябва да е по-голяма. Друг начин за сваляне на цената са ваучерите от работодателя. Писах вече за тази форма. Трети начин е социалното предприемачество - базата на градината може да се ползва за курсове и др., когато не се ползва за градина; родителите полагат определени часове доброволен труд; предлагат се места за деца с увреждания, социално слаби и пр, или пък работни места на безрабони и др., за които може да се получи допълнително финансиране. Събрали сме много информация и добри европейски практики по тези теми, имаме и контакт с няколко специалиста с опит в областта, така че ако някой проявява интерес, можем да спретнем серия семинари.

Човешкият фактор. Мисля, че това е от основно значение и е много важно персоналът (вкл. доброволците) да премине през съответното обучение и подготовка, както и да бъдат добре обгрижвани, да се чувстват удовлетворени, за да се грижат добре и за децата и да дават най-доброто от себе си.  Така че за мен много важно е обучението на децата да върви паралелно с подходящо обучение на възрастните.

Общи условия

Активация на акаунт