Как да се отвори детска градина

  • 62 806
  • 186
  •   1
Отговори
# 135
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589

Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане.

Николко,дори без пари не бих си дала там детето.Аз имам архитектурен проект за нова сграда със 60 % тревна площ,с 2 площадки,с физкултурен салон,ама истински,с басейн и т.н и го стопирах,защото ми се видя малък проекта,а за по-голям рискува инвестиция.Парцела е 1.5 декара,а вие ми говорите за 100 кв. м. #CrazyБазата е едно от най-важните неща,разбира се редом с персонала и системата за образование.За мен това е хубава детска градина
 http://www.kibiku.net/xundi/xundi_raum.html
Ако бях достатъчно богата щях да направя такова нещо.

# 136
  • Мнения: 174

Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане.

Николко,дори без пари не бих си дала там детето.


Никой няма да разреши ДГ на 100 кв. Само задължителните помещения - не за децата са около 60,70 кв.

# 137
  • Мнения: 7 947
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

# 138
  • Мнения: 4 597
аз съм виждала и в много по- малки квадратури да се гледат деца , да има разрешително, и хората да плащат  400лв
и да не излезе че говоря на изуст ще кажа къде - ''цветни песачинки''или черепаха я знаят някой- варна , помещението за най -малките например е една малка партерна стаичка с нисък таван , със съвмем мъничко дворче в което няма нищо (нищо лично към екипа , може би са страхотни в гледането на деца не съм запозната)

# 139
  • Мнения: 174
аз съм виждала и в много по- малки квадратури да се гледат деца , да има разрешително, и хората да плащат  400лв
и да не излезе че говоря на изуст ще кажа къде - ''цветни песачинки''или черепаха я знаят някой- варна , помещението за най -малките например е една малка партерна стаичка с нисък таван , със съвмем мъничко дворче в което няма нищо (нищо лично към екипа , може би са страхотни в гледането на деца не съм запозната)


И аз непрекъснато им давам такива примери по институциите, където ходя, защото те са факт, но всеки отговаря че при заварено положение е друго, и че квото било- било,сега има нова власт и много се следяло за тия неща, пък и е ясно че доста от тези градини са се уредили с връзки и пари

# 140
  • Мнения: 174
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Най- грубо, от 300 вадиш  100 кв.м. бани, тоалетни, администр.помещение и за персонал, лекарски кабинет, коридори, стълби,гардероби,баня за персонала и т.н. остават ти примерно 200 кв ,които разделяш на 2 т.е. по 100 за занималня и спалня и делиш на 4 кв. за дете и, така- 25 деца.
Това с  десетте деца го написах образно, защото много се ядосваме на тая безсмислица че толкова се напъваме да е със статут на градина, а в крайна сметка ще може да гледаме 2 пъти по-малко деца отколкото ако го направим детски център. Представи си колко деца могат да се гледт на 300 кв, в които изискването е да има само тоалетна и мивка!!!

# 141
  • Мнения: 174
(нищо лично към екипа , може би са страхотни в гледането на деца не съм запозната)


Разбира се че в крайна сметка това, как се отнасяте с децата е най- най- важно, но в общината това изобщо не ги интересува, за тях по-важно е да има директорски кабинет минимум 12 кв и стая където персонала да пуши или не знам и аз какво да прави.., повечето от нещата заради които ни връщат, нямат общо с децата, все едно в района имат 10 празни градини и те нямат интерес ние да проработим по-бързо!!!!

# 142
  • Мнения: 7 947
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Най- грубо, от 300 вадиш  100 кв.м. бани, тоалетни, администр.помещение и за персонал, лекарски кабинет, коридори, стълби,гардероби,баня за персонала и т.н. остават ти примерно 200 кв ,които разделяш на 2 т.е. по 100 за занималня и спалня и делиш на 4 кв. за дете и, така- 25 деца.
Това с  десетте деца го написах образно, защото много се ядосваме на тая безсмислица че толкова се напъваме да е със статут на градина, а в крайна сметка ще може да гледаме 2 пъти по-малко деца отколкото ако го направим детски център. Представи си колко деца могат да се гледт на 300 кв, в които изискването е да има само тоалетна и мивка!!!
Да, съгласна съм, но все пак в център не трябва да спят и да се хранят децата, което разбира се предполага и по-малко пространство. Безсмислено е да има такава администрация, вярно е, но пък са предвидени съвсем малки кабинетчета за директор и персонал, а те наистина трябва да имат къде да се съблекат, да си оставят нещата на място, различно от това на дечицата. Без изолатор и лекарски кабинет също не може...Та грубо погледнато не е зле измислено според мен, но действително е въпрос на средства.

Аз друго си мислех обаче - в изискванията има определена височина на прозорци, осветяване, изложение и тн - това мисля че е по-трудното с оглед на факта - ако взимаш под наем. Защото хубави къщи с голям двор има за по 2000-3000, но надали са така построени, че да покриват тия изисквания. Също така трябва ли занималнята да е едно помещение от 100кв или е възможно да са две по -малки?

# 143
  • Мнения: 20
Как да се „отвори” ЧДГ – инвестиционната страна на въпроса.

Проект ЧДГ
Име на проекта – „Мечта” ЧДГ.
Инвестиране – частно.
Минимално финансово самоучастие в проекта - 20-30 % собствени средства.
Брой деца – 60-70.
Цел на проекта – проектиране, изграждане и управление „Мечта” ЧДГ. Да не сме в междучасие, а да влезем в час.
Изисквания - спазени всички необходими наредби, изисквания и нормативи регламентиращи тази дейност.
Допълнителни изисквания– собствена кухня, пожелателно собствен транспорт.



Инвестиция за проект „Мечта” ЧДГ:
1.   Парцел, земя- 600-1000 кв.м. = 40-70 000 евро
2.   Проектиране, документация, строителство,  разрешителни, узаконяване 2 етажа*300кв.м = 220 -250 000 евро
3.   Околно пространство, вертикална планировка, озеленяване = 7-10 000 евро
4.   Оборудване, обзавеждане, кухня и други = 10-20 000 евро
5.   Резерв, непредвидено – 10 000 евро

      Необходима инвестиция – мин 250 000 евро, по-вероятно 300 000 евро

6.   Собствен транспорт ? – 2-3 бусчета = 50 000 евро

      Общо необходима инвестиция за „Мечта” ЧДГ – мин 600 000 лв, вероятно 700 000 лв.
      Всички цени са без ДДС. Степен на завършеност – до ключ.
      Срок на изпълнение на проекта 18 месеца след натискане на бутон „Старт”.
      Отклонение, грешка – 8%.



Възвръщаемост, рентабилност на проект „Мечта” ЧДГ.

Срок на откупуване на проект „Мечта” ЧДГ– 11-13 години.
Средно „начислена годишна лихва” върху инвестирани средсва за средно притеглен период от 7 години– 6,3%
Брой деца : 1 година = 15…3 година= 50…5 година=70……
Средно годишна такса(приход) за 1 бр. дете : 1година=2700евро…3=3100евро…5=3600евро… 10година= 5500 евро
Средно годишен разход за 1 бр. дете: за домашно… на виртуалния инвеститор.
Печалба/загуба за 12 годишен период (вкл. 18 месеца време за реализация на проекта) – за домашно… на виртуалния инвеститор .
Актив към 1 инвестиран лев на 1,3,5, 10 година= …%.
Печалба/загуба към 1 инвестиран лев на 1,3,5, 10 година= …%.

Профил на виртуален инвеститор:
Проектът „Мечта” (без ЧДГ) се препоръчва да бъде осъществен от средно рисков прогнозируем играч с изострени инстинкти, от женски пол и с висше образование, с поне 3 годишен опит по специалността (каквато и да е), на възраст между 30- 44 години, малко над средно ниво на интелигентност, по-смел от Другите, умерено суетен и  комуникативен, с минимален собствен кешов капитал от 50 000 евро,(платени всички данъци и деклариран произход на средствата), средно предприемчив и високо психически издръжлив, да може успешно да работи под стрес и леко мързелив, с тънък усет към управлението на хора и процеси, да е разбрал, че и през следващите 13 години ще се редуват периоди на подем и криза. И да не се плаши от евентуална загуба! Нито от кризи.
Готин лидер с бърза мисъл и светкавична реакция към ситуацията.



Оценка на риска, извод и препоръка :  Настоящият анализ показва, че проекта „Мечта” ЧДГ е … много приемлив/ крайно неудачен…от гледна точка на инвестиционния процес. Направените изчисления по проекта от нашата консултантска компания, след отчитане на възможни рискове ни задължават да препоръчаме на инвеститора… да пристъпи / се откаже... от намерения по реализацията му.
Обобщения за виртуален инвеститор не могат да бъдат направени от консултантската компания. Биха били погрешни. Бил съм се бил напил.


Заключение:
Материализирането на проект „Мечта” е с доволно ниска и приемлива степен на вероятност от провал.
Животът е един и си струва да опитаме, поне веднъж-дваж да работим за нещо различно от заплата. Та била и тя велика! Laughing
Другото …са много думи. Само!

# 144
  • Мнения: 7 947
 hahaha ти си конкурент и искаш да ни откажеш, нали...
Направата на детска градина може да стане и без половината от изброените инвестиции.

# 145
  • Мнения: 3 993
dude, поздравления!  Peace
Много освежи темата!  coolcool

# 146
  • София
  • Мнения: 17 592
hahaha ти си конкурент и искаш да ни откажеш, нали...
Направата на детска градина може да стане и без половината от изброените инвестиции.

Хм, пък на мен ми изглеждаха занижени...

# 147
  • София
  • Мнения: 17 592
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Понеже има норматив.

# 148
  • София
  • Мнения: 17 592
защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Най- грубо, от 300 вадиш  100 кв.м. бани, тоалетни, администр.помещение и за персонал, лекарски кабинет, коридори, стълби,гардероби,баня за персонала и т.н. остават ти примерно 200 кв ,които разделяш на 2 т.е. по 100 за занималня и спалня и делиш на 4 кв. за дете и, така- 25 деца.
Това с  десетте деца го написах образно, защото много се ядосваме на тая безсмислица че толкова се напъваме да е със статут на градина, а в крайна сметка ще може да гледаме 2 пъти по-малко деца отколкото ако го направим детски център. Представи си колко деца могат да се гледт на 300 кв, в които изискването е да има само тоалетна и мивка!!!

... А после отваряш "Правила и Нормативи за Планиране на Населените Места" и откриваш, че се полагат по 30  м2 на едно дете в ДГ и 20 - 30 - за едно дете в ДЯ и се спираш на цифрата 10...

Как го сметна по 4 m2 на дете!?

защото се оказва че на 300 кв може да гледаш максимум 10 деца

Кари разбойничката , Защо така се оказва всъщност - аз други сметки си бях правила ?

Най- грубо, от 300 вадиш  100 кв.м. бани, тоалетни, администр.помещение и за персонал, лекарски кабинет, коридори, стълби,гардероби,баня за персонала и т.н. остават ти примерно 200 кв ,които разделяш на 2 т.е. по 100 за занималня и спалня и делиш на 4 кв. за дете и, така- 25 деца.
Това с  десетте деца го написах образно, защото много се ядосваме на тая безсмислица че толкова се напъваме да е със статут на градина, а в крайна сметка ще може да гледаме 2 пъти по-малко деца отколкото ако го направим детски център. Представи си колко деца могат да се гледт на 300 кв, в които изискването е да има само тоалетна и мивка!!!
Да, съгласна съм, но все пак в център не трябва да спят и да се хранят децата, което разбира се предполага и по-малко пространство. Безсмислено е да има такава администрация, вярно е, но пък са предвидени съвсем малки кабинетчета за директор и персонал, а те наистина трябва да имат къде да се съблекат, да си оставят нещата на място, различно от това на дечицата. Без изолатор и лекарски кабинет също не може...Та грубо погледнато не е зле измислено според мен, но действително е въпрос на средства.

Аз друго си мислех обаче - в изискванията има определена височина на прозорци, осветяване, изложение и тн - това мисля че е по-трудното с оглед на факта - ако взимаш под наем. Защото хубави къщи с голям двор има за по 2000-3000, но надали са така построени, че да покриват тия изисквания. Също така трябва ли занималнята да е едно помещение от 100кв или е възможно да са две по -малки?

Тъй- тъй. И да е ясно, че детенце като е докопало лексотанчето на лелката, е било допуснато да щъка безпрепятствено където си иска, а не че лелката е изтървала чантичката от ръчичка за да прекрати бой някъде... щото няма къде да я сложи на безопасно място.

Последна редакция: ср, 02 сеп 2009, 17:31 от katiABV

# 149
  • Мнения: 7 947
Аз лично си представям сметката по друг начин - най-малкото защото искам под наем къща с двор, а не да строя такава. Бусове за транспорт - не, кухня - не, пералня - не. Такива планове си имам, но това за мен лично е приемлив вариант. Не че нямаше да купя и построя, ако имах парите. Това за 30кв.м на дете така и не разбрах, бихте ли ми обяснили, защото явно пропускам  !

Общи условия

Активация на акаунт