Филолози, лингвисти, хуманитаристи...

  • 16 627
  • 78
  •   1
Отговори
# 75
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
. Мен са ми предлагали да стана дори одитор, което след това гарантира много добри доходи.
Е, съжалявам за евентуалния офтопик, но за да станеш одитор е необходимо да си поне бакалавър по икономика или да имаш 10  специфичен професионален стаж , да не говорим за останалите изисквания. Така че или някой те е избъзикал, или ти е говорил в десетгодишна перспектива.


Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2006 г.) За придобиване правоспособност на дипломиран експерт-счетоводител може да кандидатства лице, което отговаря на следните изисквания за задължителна степен на завършено висше образование и задължителен професионален стаж в областта на счетоводството, вътрешния, външния одит и финансовата инспекция, като орган на Националната агенция за приходите и/или като преподавател в областта на счетоводството, контрола и финансите:
1. счетоводно-икономическо образование с магистърска степен и 4 години стаж;

2. счетоводно-икономическо образование с бакалавърска степен и 5 години стаж;

3. друго висше икономическо образование и 7 години стаж;

4. друго висше образование и 10 години стаж.



Рокси
, благодаря за напомнянето, но аз съм писала в началото на темата, че имам второ висше - икономическо  Laughing
Освен това една от най-големите одиторски фирми, в която работех едно време, едва ли би ме избъзикала  Laughing
Те си провеждат лицензирани курсове за ACCA и поемат разходите за тях на своите служители.
А що се отнася до стажа, ако работиш в такава фирма, ще го натрупаш.

Още обяснения трябва ли да давам?

# 76
  • Мнения: 4 300
О, извинявай. Не си спомням какво си писала в началото, но в контекста на темата и цитираното останах с впечатление, че даваш одиторството като възможност за филолози. Затова реших да напиша, че тази комбинация е доста трудна, а в практиката аз лично не съм я срещала.
Това, че си завършила икономика, естествено, коренно променя нещата, в смисъл колкото си филолог, толкова си икономист. Все едно да кажем, че икономистите можат да правят художествени преводи Wink.

# 77
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Може би си права, че не е прозвучало както трябва.

Мисълта ми беше, че завършвайки филология човек може да надгради какво ли не, а не да се чувства едва ли не без изход, защото е хуманитарист. Аз не тръгнах в посока одит, защото честно казано не ме влече, но това е отделна тема.

# 78
  • Мнения: 5 877
Аз бих препоръчала филологическо образование на дъщеря си, ако има ищах.

Но също така бих препоръчала на всеки студент да не разчита на лекциите и упражненията, а свободно да следва интересите си, свързани с материала пряко или косвено, да участва в студентски вестници, клубове, ако е филолог непременно да пише и да публикува.
Защото никой не ти предлага работа ей така, защото имаш диплома, предлага се на човек, когото си виждал как работи и какво може.

Общи условия

Активация на акаунт