Лекарства без рецепта?

  • 89 879
  • 380
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 650
И аз да попитам- преднизолона с рецепта ли се закупува и ако да задължително ревматолога ли трябва да ми го изпише или може и личната?

ЗДравейте, Floral !

Преднизолонът е кортикостероиден препарат, затова е по рецепта. Рецептата обаче няма значение кой ви я изписва- може и вашият зъболекар Simple Smile

Важно е да знаете, че когато се стигне до спиране на преднизолона, той се спира по строга схема на намаляване, която трае няколко седмици!

Тъй като преднизолонът директно замества кортикостероидите на надбъбречната жлеза, при начало н априем, тя практически спира да го произвежда, понеже вие го добавяте отвън. Ако го спрете внезапно, се получава хормонална "дупка" - вие не внасяте, но и надбъбречната жлеза не го произвежда и състоянията са доста тежки. Затова се спира постепенно, като в това стъпаловидно спиране се включва и жлезата постепенно.

Трябва да знаете, че при прием на кортикостероиди трябва да се следи костната плътност и нива на калция в кръвта, тъй като дългата им употреба води до извличане на калция от костите и до остеопорозни състояния, както и до повишение на плазмените нива на калций.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Благодаря! Ясно ми е това. Става въпрос за детенцето ми, което има артрит, но се лекува от д- р Лисички, който следи всичко, няма проблем. Просто питам за преднизолона, защото до скоро свършваше и аз отивах и си го купувах от аптеката без проблем...

# 151
  • Мнения: 647
Здравейте маф.фарм.Вълев.Лекарствата Уринал или Неуринал със рецепта ли са или без рецепта.

Здравейте!

Уринал и Неоренал не са лекарства, а хранителни добавки по регистрация. За тях никакви рецепти не ви се искат.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 152
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Кои антихистамини ще могат да се купуват без рецепта?
От снощи например дъщеря ми е с алергична реакция и ако нямах запаси вкъщи не знам какво щях да правя.

# 153
  • Мнения: 1 984
Кои антихистамини ще могат да се купуват без рецепта?
От снощи например дъщеря ми е с алергична реакция и ако нямах запаси вкъщи не знам какво щях да правя.
кларитин и лорано /регистриран е като ОТС скоро и го няма в някой списъци/, зиртек също.

Последна редакция: нд, 05 апр 2009, 20:29 от tonev

# 154
Аз пък вчера ходих до аптеката
и си купих хапчетата, защото ме болеше
гърлото!Засега при нас няма проблеми с
купуването на лекарства без рецепта!

# 155
  • Мнения: 1 984
Аз пък вчера ходих до аптеката
и си купих хапчетата, защото ме болеше
гърлото!Засега при нас няма проблеми с
купуването на лекарства без рецепта!

или сте си искали ОТС лекарства или не ги е страх от проверка...
надявам сте добър диагностик...

# 156
  • Мнения: 94
А какво става, ако предписаното от лекаря лекарство е твърдо скъпо за мен. Ще може ли фармацевта да го смени с друго- съдържащо същото активно вещество, но на друг производител?

# 157
  • Мнения: 1 984
.....
   А уважаемият фармацевт като казва че предлага по евтини заместители, може ли да гарантира че и всички негови колеги ще го правят??? Аз мисля че това няма да стане в никакъв случай.
......
 Сега у нас ще стане по-лесно да си купиш хероин отколкото бускулизин - неоспорим факт.

...Откъде на къде ще ме лишавате от достъп до лекарства създавайки ми всевъзможни завъртулки. Като че ли не си ги плащам прескъпо. Не се контролира какво съдържат храните ,но ще се ограничава достъпа до медикаменти! .......

До момента в Р.Б-я генеричната замяна не беше разрешена, т.е. фармацевта нямаше право да предлага търг.продукт, различен от предписания! Тъй като практиката с рецептите не се прилагаше - фармацевтите предлагаха генерична замяна, особено в случаите, когато клиента е готов да се откаже от лечението заради цената!
Новата наредба дава 2 възможности за предписание- под търг.наименование и под междунар.непатентно. Вторият случай дава възможност за отпускане на подходящ (ценово) за клиента продукт, но когато е изписан като търговско име - отпуска се точно този продукт.
(нар.8 - чл.8, ал.1 и чл.34, ал.1,т.1 и 2)

За нещастие твърдението за хероина е вярно!

Вашият достъп до лекарства е лимитиран (и винаги е бил такъв) от преценката на двама специалисти - лекар и фармацевт. Това е стока със специален статут! Цената няма нищо общо!
Качеството на храните и лекарствата са регламентирани от различни закони и се контролират от различни органи.
Място за сравнение няма!!! Лекарствата нямат предназначението да се ядат!?!? Свободен достъп имате до хранителните добавки. Те не са лекарства, регистрирани са като храни и гол.част от тях бихте могли да си ги набавите от супермаркетите!

не ми се пише...   bouquet

# 158
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Кои антихистамини ще могат да се купуват без рецепта?
....
кларитин и лорано /регистриран е като ОТС скоро и го няма в някой списъци/, зиртек също.

На зиртек капки пише "По лекарско предписание"  newsm78
Продажбата без рецепта да не е за хапчетата само?

# 159
  • Мнения: 1 984
по лекарско предписание са до 2г възраст. или не са си променили опаковката. http://www.bda.bg/med_inf/OTC/OTC_09_2008.pdf

може би имате опаковка от по стара партида на моите - пише "без лекарско предписание при възрастни и деца над 2г"

# 160
  • Мнения: 114
Моля да уточните това ли е последната актуализация на списъка с ОТС продукти. Предварително благодаря!

# 161
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
....

може би имате опаковка от по стара партида на моите - пише "без лекарско предписание при възрастни и деца над 2г"

Да, явно моите са със стара опаковка.

# 162
  • Мнения: 26
А какво става, ако предписаното от лекаря лекарство е твърдо скъпо за мен. Ще може ли фармацевта да го смени с друго- съдържащо същото активно вещество, но на друг производител?

Да, ако лекарят го е изписал под междун.непатентно име. В случай, че е изписано като търговско име - не!

# 163
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Вчера попълних арсенала си от лекарства, които държа вкъщи заради малката, без проблем- купих си два вида сироп за кашлица, противоалергичен, капки за нос, Нурофен.

# 164
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
ааа крайно време беше!

Общи условия

Активация на акаунт