Отговори
# 30
  • Мнения: 12 667
И мисля, и съм сигурна. В днешния динамичен живот се включва и динамичната девалвация на етично-моралните ценности, макар и бабешко да звучи. Колкото си по-зает да добиваш по-хубав телевизор, по-голяма къща и по-мощна кола, толкова по-малко време имаш да обясниш на детето си, че всъщност всичко, което се иска от него, е да бъде добро и обичливо. Подмяташ го от баба на градина и от училище на занималня, и ако преди въпросните служеха за инкубатор на утопично-красива идеология, днес не служат на нищо.

Да, хубаво беше, когато нямаше такава възможност.

# 31
  • Мнения: 422
Да, мисля.
То само като погледнеш, 4е още от градината ги у4ат на "ами като те ударят, удари и ти", вместо да им обяснят, 4е не хубаво да се бият защото може да се ударят лошо (на племенницата ми й пробиха бузата в градината, сега е с белег)....
Не ми се мисли какви ще израснат в таз агресия навсякъде....

# 32
  • Мнения: 301
Съгласна съм, че средата влияе, но не задължава. На всички ни е заложено да се стараем да осигурим максимално добри условия  на децата си и това донякъде е драмата, защото времето за контакт с детето драстично намалява. Малкото останало ни свободно от работа време, вместо изцяло с детето, прекарваме на прибежки до кухнята и с прахосмукачка в ръка. Не преувеличавам - имам и такива дни.
Възпитанието е много условно понятие. Какво значи да възпиташ добре детето си? По-скоро, за мен е важно какви ценности ще му заложиш и как ще му определиш границата на "доброто" и "злото". Пак е субективно обаче. Възпитавам сина си, че да удряш децата е лошо и той не ги удря, обяснява им как не е хубаво да се прави така, когато го ударят. Дали го възпитавам добре или зле? Накрая той се прибира вкъщи издран и посинен. Мъжа ми казва, че е грешка - възпитавам детето си да бъде "жертва". А баланса между двете е много труден, и донякъде зависи и от характера, и вътрешното усещане и на детето.

# 33
  • Мнения: 12 667
То и Библията учи странни неща - Око за око, зъб за зъб. Или Като ти ударят едната страна, дай и другата.

Не знам как са възпитани индианците, но добрите християни са ги унищожили.  И то не с религия и вяра, а с оръжие.

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 13:54 от Мадам Х

# 34
  • Мнения: 11 607
То и Библията учи странни неща - Око за око, зъб за зъб. Или Като ти ударят едната страна, дай и другата.

Да, пише така, но пише още и:

Чули сте, че е било казано: "Око за око, зъб за зъб."
  39. А пък Аз ви казвам: Не се противете на злия човек; но ако те удари някой по дясната буза, обърни му и другата.
  40. На този, който би поискал да се съди с теб и да ти вземе ризата, остави му и горната си дреха.
  41. Който те принуди да вървиш с него една миля, иди с него две.
  42. Дай на този, който проси от теб; и не се отвръщай от онзи, който ти иска на заем.
  43. Чули сте, че е било казано: "Обичай ближния си, а мрази неприятеля си."
  44. Но Аз ви казвам: Обичайте неприятелите си и се молете за онези, които ви гонят

Матей 5 гл.

Абсолютно непечелившо поведение в съвремения свят...По-скоро присмех ще си докараш, отколкото аплодисменти ако постъпваш според думите на Исус.......

# 35
Надявам се темата да е повлияла положително и още тази вечер децата да усетят  че ние се интересуваме  как е преминал техния ден . Защото те дацата са нашето бъдеще.

# 36
  • Мнения: 25 642
Е, какво им е лошото на парите. Те са оценка на труда. 

Да, но там е проблемът, че вече не са само оценка на труда на човека, а на съвсем други неща. И навремето е имало измамници и крадци, но и са били наказвани, когато са били залавяни. Сега не само, че си ходят свободно, но и се радват на завиден просперитет. Е, в какво да си възпитаваме децата тогава?
Обществото ни е джунгла, даже и по-зле, защото в истинската джунгла хищникът ще те изяде само ако е гладен или е застрашено потомството му, а при нас спортът "прецакай и смачкай другарчето/колегата, стига да ти падне" добива застрашителни размери.

Общи условия

Активация на акаунт