Иврит - да се опитаме да го научим он-лайн

  • 118 406
  • 678
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 20
супер, благодаря Hug
дай ми не е ли - тен ли (или аз не съм го учила правилно)

# 256
  • T"A
  • Мнения: 2 515
тави = дай , тави ЛИ - дай МИ (на мене)

тави - תביא е донеси, дай е тен, тни -> תן, תני
 Peace

тави ли (ж.р.>тавии ли) - донеси ми = תביא לי (תביאי לי)
להביא
אני מביא - אני מביאה - הבאתי - אביא
אתה מביא - את מביאה

и т.н.

Израелците в ежедневната реч често казват "тави" - донеси - за неща, които искат да им се дадат, но правилната дума би била "дай", т.е. тен (תן за м.р.) или тни (תני за ж.р.) + ли - לי -  съответно за "на мен"/"ми"

 Hug  bouquet

дай ми не е ли - тен ли (или аз не съм го учила правилно)
Учила си го както е книжовно и така се употребява правилно, "тави" често казват децата за по-лесно и понякога тръгва и из възрастните покрай едно друго, но е за опростяване на изказа, не е правилно Peace

# 257
  • Мнения: 2 952
Прави сте за ТЕН и ТАВИ ...Написах го набързо. Тен ЛИ , Тни ЛИ исползваме и ние за "дай ми" . ТАВИ е донеси  - правилно. Някак разговорно ми се изплъзна , помеже думите са много подобни в значението си без да се  впускам в подробности. Идеята беше да обясня за ЛИ , другото са само примери.

# 258
  • Мнения: 490
Ментичка, аз си знаех,че съм оплескала текста, ама много съм зле, само ''палми и фурми'' съм уцелила вярно. Embarassed Embarassed Embarassed

# 259
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ментичка, аз си знаех,че съм оплескала текста, ама много съм зле, само ''палми и фурми'' съм уцелила вярно. Embarassed Embarassed Embarassed

mimkis, не се подценявай  Hug само няколко неща са ти се изплъзнали, но просто са ключови елементи в текста  Peace

# 260
  • Мнения: 310
А как е:  ДА и НЕЗНАМ на иврит?
Не е льо до колкото разбрах.

# 261
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А как е:  ДА и НЕЗНАМ на иврит?
Не е льо до колкото разбрах.


да = кен = כן
не = льо = לא

"Знам" е глагол и трябва да го напиша в спреженията в мъжки и женски род
                  м.р.                                                                                                 ж.р.
аз знам >> ани йодеа = אני יודע                                                             ани йодаат=אני יודעת
не знам >> ани льо йодеа = אני לא יודע                                                  ани льо йодаат=אני לא יודעת

Заб.: в иврита в сегашно време винаги се казва и местоимението (аз, ти, той...), в бъдеще и минало в някои родове можем да не споменаваме местоимението, когато то се подразбира от спрегнатия глагол. Simple Smile

# 262
  • Мнения: 310
 Hug  МЕРСИ

# 263
  • Мнения: 490
  Намерих ето този линк http://www.zigzagworld.com/misada/, може да е полезен Peace

# 264
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Побутвам темата с няколко думички  Grinning

Четирите елемента (в природата) - арбаат йесодот (а-тева)* - (אברעת יסודות (הטבע

четири - в ж.р. -> арба (ארבע), в м.р. -> арбаа (ארבעה) -:-  елемент -> йесод (יסוד), елементи -> йесодот (יסודות) -:- природа -> тева (טבע)

вода - маим - מים
земя - адама -אדמה
огън - еш - אש
въздух - авир - אוויר




* има няколко граматически особености на това словосъчетание - образуван е смихут, за това не използваме предлог "в", и променяме "а"-то (хей) в първата дума на "т" (тав); както и думата йесод, която е в м.р., но образува множествено число като дума в женски род

Последна редакция: сб, 16 май 2009, 15:55 от Mentha

# 265
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
моля за превод за да си сверя логиката:
לי
שלי
 אותי
 אתי
 אצלי
 אינני
 ממני
 אלי
 בשבילי
 בגללי
  עלי
 בעצמי
למרות
מפני ש
Има и едно което незнам как се пише на иврит: аф ал пи-искам превод и на него...моля

# 266
  • T"A
  • Мнения: 2 515
на мен, за мен - לי
мой - שלי
мен - אותי
с мен - אתי
при мен -  אצלי
не (не съм) -  אינני
от мен - ממני
към мен - אלי
заради мен - בגללי
върху мен, на мен -  עלי
въпреки - למרות
въпреки това - למרות זאת
защото -  מפני ש
въпреки - אף על פי
въпреки че - אף על פי ש
  bouquet

# 267
  • Мнения: 1 526
за мен- בשבילי
аз сам (направих)/ със себе си/ в себе си- בעצמי 

Бубе, свери ли  Grinning?

# 268
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Проверих Талинда...Почти желязна логика а с тези които грешах пак бяха близо  Peace Щях да питам още нещо ама забравих какво  Embarassed Знам ги и не мога да ги ползвам правя такъв мармалад,че нямам думи...Май идеално се справям само с минало време а тези милот яхас  #2gunfire

# 269
  • Мнения: 1 526
милим  Peace
всичко с времето, практика му е майката

Общи условия

Активация на акаунт