Летните ваканции в детските градини

  • 15 518
  • 198
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 7 440
Да не говорим,че не е честно за децата от яслите да не могат да тръгнат на ДГ лятото..., нооо.. сега се замислих,че при добро желание, в ДГ биха могли да "смесят" ПГУ с първа група лятото и..пак да си преминават на 1 юни малките...
Аз и друго се чудя..КОЙ плаща за ПГУ-тата летните месеци ?
             Теоретично може и да стане,ама на практика не се получава. Laughing Сега имаме годишен юбилеен концерт и едвам задържаме децата защото групите почват рязко да намаляват.Всеки ден някой казва,че ще ходи някъде  .От първи юни щем нещем намаляваме групите защото остават наполовина .Ката се смесят първо съществуващите групи и като се вакарат малките от яслата или тези дето сега са приети и хич не са ходили става страшно.Като се добави,че и учителите са заместници картинката става съвсем розова.Малчовците едвам свикнат с една учителка и идва втора след две седмици.За каква адапатация става дума.За децата не е добре.Ако са само малки с титулярите от персонала свикват много по-бързо и лесно и не се налага да сменят учителките.А това се получава през септември и така и ПГУ-то ще са доволни.Обикновено яслите в ОДЗ не ги изписват и си имат дежоурна група цяло лято.Така,че конфликт няма.
              Кой плаща ли? Ами от общия бюджет на ДЗ,пък като не стигне и не дадат да запълнят дупката се затварят групи,ако трябва и ДЗ. Laughing

# 106
  • Мнения: 2 280

Ако има кой да  ви гледа детето ще ви  е широко около врата, но при много от  нас майки на деца в ПГ не е така!
Разбирам, че не е справедливо нито за едните , нито за другите.  #Cussing out Системата ни  е такава и трябва да се борим да я променим #2gunfire
За това не се втрещявайте от работещите  майки Crossing Arms - особено сама майка  с дете
  bouquet

Виж, нищо лично..наистина разбирам работещите майки. И аз съм работеща. Просто..от гледна точка на детето разсъждавам..
Иначе..системата е такава, каквато е..Забелязвам,че в много ДГ проявяват разбиране към родителите, които нямат алтернативи. Преди години в групата на голямата ми кака лятото идваше детенце от 1-2 клас при сестричката си, защото майката нямала възможност..
Но..това са по-скоро изключения и завсиси от директорката и изобщо от много неща..
Хора сме всички..
ВЪпроса за мен е по-скоро за самочувствието на детенцето..
Ясно,че като няма избор човек, последното за което се сеща или с което би могъл да се съобрази е това..
Но..наистина 2-3 месеца "ваканция" е..повече от много дори за децата..

# 107
  • Мнения: 10 716
Много е гадно за децата и според мен.
Моето ще го гледам 2 седмици, после 3 ще бъде в дежурна детска, после 1 месец сборна група - после преместване в детска градина от ясла. Ще се побърка горкото. Но за съжаления нямам друг избор при положение, че ОДЗ-то му ще почива 5 седмици.

# 108
  • Мнения: 48
на нас снощи като прибирахме децата ни казаха че до петък тоест до утре трябва да занесем декларации от двамата родители подписани от работодателите че за периода на затваряне на детското заведение няма да ползваме платен годишен отпуск - аз понеже съм сама нямам алтернатива взех такава служебна бележка, но какво става ако реша средата на юли че искам да си взема 3-4 дни да съчетая с един уикенд и да скокна до морето - излиза, че не мога да си спра детето от дежурното ОДЗ по семейни причини понеже видиш ли ще излезе, че работодателят ми е подал грешна и фалшива информация като е декларирал че няма да излизам отпуск юли ... ужасно тъпо, нооо вече сме пред свършен факт - градината е обявила че ще затваря един месец уж по нареждане на общината и ако не искам да си водя детето с мен на работа или да плащам за частни детски градини трябва да се натискам цял месец и да не мога да си пусна и един ден не дай си боже нещо се наложи

# 109
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 525
За тези декларации от работодателя май за втори път се пише в темата. Май нямат основание да изискват подобен документ. И ако не се представи такъв какво?

# 110
  • Мнения: 7 440
За тези декларации от работодателя май за втори път се пише в темата. Май нямат основание да изискват подобен документ. И ако не се представи такъв какво?
               Това отново са някакви глупости,които чувам за първи път! LaughingНямат НИКАКВО основание да искат подобни декларации.Струва ми се,че предварителното заплащане,декларации и други простотийки са само претекст за да се откажете от посещение през лятото.Ами като ви кажат такова нещо си поискайте наредбата ,на чието основание ги искат. Mr. Green Това ,което се прави е само едно проучване на желанията на родителите.Представлява списък с име на детето,летните месеци,име на родителя,който е дал сведението и подпис.От тези списъци се взимат броят на  децата заявили присъствие през дадения период и се определя броя на групите и персонала.Това е!Всичко друго е някаква доста неуспешна самоинициатива на хора дето си нямат работа. Laughing

# 111
  • Мнения: 48
ами аз пак съм споменавала за тия декларации - този път реших да не вдигам валянка защото за мен тази декларация означава че все пак моето дете ще ходи на градина лятото - а инъче не бих подписала някакъв документ с който да се съглася детето ми да не посещава ОДЗто - при нас просто не са ни карали да подписваме инъче и аз щях да се разфуча, но при нас направо залепиха съобщението че ОДЗто няма да работи и толкова - сега поне станах известна защото всички леко престарели лелки и персонал на ОДЗто ме разнасят и се жалват видиш ли как някаква майка вдигнала голяма дандания и писала жалби до общината - и майките сега ходят и разказват какво били дочули от персонала  Simple Smile поне ще ме знаят от тук нататък че не си трая и вдигам шумотевица

# 112
  • Мнения: 2 280
Хех, аз още като си записвах детето в Дг, директораката ме посрещна с думите: "ВИе сте по-добре от мен запозната какво точно се изисква"..  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Аз не намирам нищо лошо в това..
така де.. хубаво е всички да си знаят и правата и задълженията..от това взаимните процеси само се улесняват..  Peace

# 113
  • Мнения: 2 011
на нас снощи като прибирахме децата ни казаха че до петък тоест до утре трябва да занесем декларации от двамата родители подписани от работодателите че за периода на затваряне на детското заведение няма да ползваме платен годишен отпуск - аз понеже съм сама нямам алтернатива взех такава служебна бележка, но какво става ако реша средата на юли че искам да си взема 3-4 дни да съчетая с един уикенд и да скокна до морето - излиза, че не мога да си спра детето от дежурното ОДЗ по семейни причини понеже видиш ли ще излезе, че работодателят ми е подал грешна и фалшива информация като е декларирал че няма да излизам отпуск юли ... ужасно тъпо, нооо вече сме пред свършен факт - градината е обявила че ще затваря един месец уж по нареждане на общината и ако не искам да си водя детето с мен на работа или да плащам за частни детски градини трябва да се натискам цял месец и да не мога да си пусна и един ден не дай си боже нещо се наложи
Ще си излязла в болничен...няма да ти искат  болн. лист  я ....Ще бъде много нагло ако го направят.  newsm78

# 114
  • Мнения: 1 479
Аааа, три пьти ни се поднасят декларации!Все има уговорка да не си водим децата през август!Е,да но работодателите ни не ни дават отпуска през лятото!Ха сега де?Аз пьк сьм и на нова работа и в момента се доказвам. WhistlingАко по правилник градината трябва да работи през лятото,ще ми гледат децата.Нали все искат непрекьснато пари за нещо?Е,трябва да работим за да си платим. Mr. Green

# 115
  • Мнения: 3 929
При нас май нещата се определят от директорката. Искала да затваря градината - ОДЗ - не само през август, но и през юли! Щели да правят ремонт на кухнята. Миналото лято пак "правиха ремонт" на кухнята. Нашата госпожа заявила желание да води групи през лятото, както и една друга госпожа, но директорката заявила категорично, че затваря градината. И защо е цялата тази работа, не мога да си обясня? Излиза, че госпожите искат да работят, а директорката не им дава. Значи нещата не опират само до отпуските на госпожите. А и се чудя друго нещо - защо целият персонал или по-голямата част от него ще излиза отпуск през лятото наведнъж? Има варианти да се редуват все пак, както е в по-големите фирми, да речем. В края на краищата в нашата фирма не излизаме всички наведнъж в отпуск!

# 116
  • Мнения: 7 440
А и се чудя друго нещо - защо целият персонал или по-голямата част от него ще излиза отпуск през лятото наведнъж? Има варианти да се редуват все пак, както е в по-големите фирми, да речем. В края на краищата в нашата фирма не излизаме всички наведнъж в отпуск!
                   Излиза се лятото защото през учебно време НЕ дават отпуск на учителите.При това няма ваканции като при учениците в училище за да излезеш отпуск по време на ваканция.При това на никой не му се работи в смесена група точно защото преди да видите условията и учителите вече сте ги оплюли. Laughing Мога да ви кажа,че много сборни групи са по-добри от редовните ви групи. Laughing

# 117
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
А и се чудя друго нещо - защо целият персонал или по-голямата част от него ще излиза отпуск през лятото наведнъж? Има варианти да се редуват все пак, както е в по-големите фирми, да речем. В края на краищата в нашата фирма не излизаме всички наведнъж в отпуск!
                  Излиза се лятото защото през учебно време НЕ дават отпуск на учителите.При това няма ваканции като при учениците в училище за да излезеш отпуск по време на ваканция.При това на никой не му се работи в смесена група точно защото преди да видите условията и учителите вече сте ги оплюли. Laughing Мога да ви кажа,че много сборни групи са по-добри от редовните ви групи. Laughing

За мен всичко това е сбъркан мениджмънт. Защо учителите да не могат да си вземат една седмица през октомври, февруари или април например ако искат? Така зорлем се вкарваме в тези безумни и тъпи схеми с три месеца разбито ежедневие... Знам че и голяма част от учителите НЕ ИСКАТ да почиват точно през лятото. Оказва се, че за почти всички страни тази схема е неудобна и нежелана. Само дето никой нищо не прави... оказва се, че най-лесно е да си затрудняваме живота сами, май...  newsm78

Изобщо, не е ли крайно време в общините да разберат, че децата не са телевизори, които се изключват за три месеца през лятото... че учителите имат право на нормални работни условия и договори (това включва и правото да си вземеш отпуск когато имаш нужда и желание, а не когато ти наредят)... че родителите сме и работещи хора, които в крайна сметка освен че плащаме данъци, сме и гласоподаватели...

# 118
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 378
От нашето  29 ОДЗ искат до утре да ги уведомим писмено дали децата ще посещават през летните месеци. До 01.06. трябвало да представят списъците в общината. Въпросът беше поставен коректно.
Не бих нарекла коректно искането на отговор от вечерта за другата сутрин. И ние сме в същото ОДЗ. На следващия ден вечерта казаха на една от мамите, че е вече късно за декларации за лятото. Е, аз дадох нашата сутринта, но ако някой точно този ден е отсъствал?
Днес една от госпожите мило и усмихнато ме уведоми "да съм информирана", че август месец 29 ОДЗ няма да работи. На въпроса "коя ще е дежурната градина в района?", получих "Каква дежурна градина? Няма да работим през лятото, ще се прави ремонт!" Сборните групи в градината ще са от 15.06. Утре ще говоря с директорката. Градината я няма в списъка с предстоящите ремонти, но като нищо се е оказало, че бройката желащи за лятото е супер минимална.
А още сега ще попитам госпожа Фандъкова през виртуалното деловодство за дежурните градини и ремонтите в район Изгрев.

# 119
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 525
От нашето  29 ОДЗ искат до утре да ги уведомим писмено дали децата ще посещават през летните месеци. До 01.06. трябвало да представят списъците в общината. Въпросът беше поставен коректно.
Не бих нарекла коректно искането на отговор от вечерта за другата сутрин. И ние сме в същото ОДЗ. На следващия ден вечерта казаха на една от мамите, че е вече късно за декларации за лятото. Е, аз дадох нашата сутринта, но ако някой точно този ден е отсъствал?
Днес една от госпожите мило и усмихнато ме уведоми "да съм информирана", че август месец 29 ОДЗ няма да работи. На въпроса "коя ще е дежурната градина в района?", получих "Каква дежурна градина? Няма да работим през лятото, ще се прави ремонт!" Сборните групи в градината ще са от 15.06. Утре ще говоря с директорката. Градината я няма в списъка с предстоящите ремонти, но като нищо се е оказало, че бройката желащи за лятото е супер минимална.
А още сега ще попитам госпожа Фандъкова през виртуалното деловодство за дежурните градини и ремонтите в район Изгрев.

Мъжът ми води детето днес и на него са му казали, че ще ремонтират кухнята и август тц. Изнервящо е наистина, при положение че миналогодишният ремонт приключи на 19.11....
А под коректно поставен въпрос имах предвид именно "Дали детето ще посещава", който въпрос при изяснената вече ситуация звучи не само безсмислено  Rolling Eyes
Да, а  до настоящия момент няма нито една публикувана покана за участие в процедура за ремонт на ДЗ /СФ имам предвид/.

Общи условия

Активация на акаунт