Kaк миете зъбите на децата?

  • 3 668
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 015
Здравейте момичета  bouquet!
Моя син е на 2год. и 6м., а все още не си мием зъбите както трябва.Опитвам се да му обясня, че трябва да търка, но той си смуче само.Показвам и аз как търкам, но него не го впечатли това Naughty.Поне дъвче дъвки Орбит, та поне малко се успокоявам с това.Вие как действате, от кога започнахте да ги миете, колко често ги миете newsm78?Вие сте Hug.

# 1
  • София
  • Мнения: 12 554
Карам го да си отвори устата и ги мия аз.

# 2
  • Мнения: 2 677
И аз все още мия зъбите на сина ми.
Опитва се сам, но все още не успява да се справи като хората.

С обяснение и най-вече с търпение нещата ще станат.  Wink

# 3
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
Мием ги от много рано. Аз й ги мия, да съм сигурна, че съм ги изтъкала добре. После й давам четката и обяснявам какво се прави, и тя си ги търка сама.

# 4
  • Мнения: 1 484
Карам го да си отвори устата и ги мия аз.
  И  ние  сме  така  и  сам  търка  ама  не  както  трябва  .

# 5
  • Мнения: 1 919
държа четката и мия, той се зъби и прави физиономии

# 6
  • Мнения: 4 433
Аз му ги мия,отвара си устата и действам Mr. Green
Сутрин и вечер ги мием.

# 7
  • Мнения: 2 312
На вашата възраст не ми даваше изобщо да й ги мия- стискаше устата и ставаше мисия невъзможна.
След 3 г.започна да търка сама , с малко помощ от мен.
Сега си ги мие абсолютно сама и бих казала доста добре се справя Peace

# 8
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Първо аз ги измивам както трябва и после и давам и на нея да и мине мерака. Peace

# 9
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Всяка вечер Naughty
Общо взето той сам си ги търка, но за по-сигурно аз ги минавам Mr. Green

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Мием зъбите сутрин и вечер.По принцип търка сам,но му помагам за да се уверя че добре ги е измил Peace

# 11
  • Мнения: 7 914
2 пъти на ден мием зъбите... през деня самичък, вечер родителското тяло Crazy

# 12
  • Мнения: 4 292
Мием ги сутрин и вечер. Когато беше по-малък, първо аз му ги измивах добре и го оставях той да довърши. По този начин бях спокойна, че са чисти, а същевременно му позволявах и относителна самостоятелност, за да свикне да се справя сам.

# 13
  • Мнения: 3 695
Първо си ги мие тя (добре се справя с предните зъби), после аз.  Peace

# 14
  • Мнения: 127
Откакто и поникнаха първите два зъба,правя опити да и ги мия,първо с накрайник,сега с четката,но не се справяме особено добре.Отначало с накрайника ми даваше да и бъркам в устата,но след като поникнаха горните зъби,започна така да ми хапе пръста,че дори и през гумата много болеше.Купих четка,само като посегна с нея към устата и,започва да ме блъска и да стиска устата.Затова и давам четката,тя си бърка в устата,чеше си венците Mr. GreenНаясно съм,че това не е миене на зъби,ама поне да добие някакъв навик,като порасне още малко да разбира,ще и обяснявам как да търка.

# 15
  • Мнения: 1 192
Макар и да е на 9 месеца и половина и има само 2 зъба от време навреме ползвам напръсник и паста Ненедент бейби.Тръквам 2-те зъбчета и го оставаям да си гризка наконечника.Като попорастне смятам в началото аз да ги търкам,а и често да си мия зъбите в  негово присъствие(което междувпрочем правя и сега понякога) newsm28  grinning012

# 16
  • Мнения: 1 881
Аз ги мия още, защото считам , че тя не го прави достатъчно добре, но си имам и един хитър помощник. Купих малка дървена калинка, пясъчен часовник, и обясних, че два пъти трабва да обърнем часовничето и едва тогава сме готови. Иначе няма да има търпение, а така 2 - те минути минават неусетне. Също всеки път разказвам как Чук и Пук са дошли в работата и са ми казали какво е яла през деня, всеки път е изумена, че знам Laughing

# 17
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Аз мия зъбите му с ел. четка. Трудна е за смучене, много мърда  Wink
Научих го да отваря уста като го карах да пее "АААААаа", а за да измия отпред зъбките го карам да се усмихва като за снимка.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Не ми дава аз да ги мия, сама го прави. Не се справя много добре, но пък надявам се скоро да се научи, напоследък поне не само смуче четката, а и търка криво-ляво.

# 19
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
В началото и на мен не ми даваше да ги мия.Тогава и давахв ръка моята четка с малко паста да мие моите, а аз нейните, сега пак аз и ги мия, но и тя ме подсеща и няма проблем.

# 20
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Дете на 2 години и половина, няма как да има нужната сила и координация на движенията на ръцете, за да си измие качествено зъбите. Това не означава, че не трябва да им се дава четка и да се поощряват, но основната грижа за хигиената е на родителя. Преди години прочетох в един сайт за стоматолози, че родителят трябва да мие зъбите на детето до шестата година. Моят син е на пет и отскоро съм го оставила да се оправя съвсем сам със миенето на зъбите. Не знам дали е случайно съвпадение, но вече има един кариес (слава Богу на млечен зъб).

Лесен начин за миене на зъбите. Детето е срещу вас. С едната си ръка леко придържате брадичката му, а с другата действате с четката.

# 21
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Аз съм маничка на тема зъби и за това държа винаги да са измити перфектно.Поради тази причина на детето ги мия първо аз, след това давам четката на него.Но постоянно му повтарям колко са му бели зъбите, за да има стимул да ги мием хубаво.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 271
Аз му мия задните, той предните.
Аз, пък не мога да го накарам да плюе пастата след това, въпреки че е на 4 г. Не искам да го убеждавам, че пастата  е отровна, или вредна, защото ще се отврати от нея и няма да иска да си мие зъбите... Кажете някой трик!

# 23
  • BG
  • Мнения: 1 900
Понякога й ги мия аз,но в повечето случаи тя сама си ги мие.

# 24
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

Аз, пък не мога да го накарам да плюе пастата след това, въпреки че е на 4 г.

 Доколкото знам детските пасти могат да се гълтат, не са вредни.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Като станаха на две и нещо им купихме по една четка и първите няколко пъти хващах ръката на детето или с моята четка му показвах как да го прави. Нямаше  проблем, бързо се научиха.

# 26
  • Мнения: 3 993
Откакто й поникнаха първите 2 зъба преди няколко месеца, аз ги мия със силиконовия накрайник и паста Ненедент. Тя много се кефи, защото й чешам венците. Това го правим само сутрин, засега, защото вечер заспива докато си пие млякото и няма кога да й измия зъбите. Ясно ми е, че процедурата не е истинско миене на зъби, но така й създавам навик за по-късно.

# 27
  • София
  • Мнения: 790
Мием зъбите сутрин и вечер. Първо тя търка, после аз довършвам. Иначе плюенето е като игра за нас - аз показвам, тя повтаря. Хем вършим работа, хем се забавлява детето  Simple Smile
Мисля да и купя електрическа четка.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 271

Аз, пък не мога да го накарам да плюе пастата след това, въпреки че е на 4 г.

 Доколкото знам детските пасти могат да се гълтат, не са вредни.
Да, знам. Мен не ме притеснява това, че я гълта, просто искам да го науча.

# 29
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382

Аз, пък не мога да го накарам да плюе пастата след това, въпреки че е на 4 г.

 Доколкото знам детските пасти могат да се гълтат, не са вредни.
Да, знам. Мен не ме притеснява това, че я гълта, просто искам да го науча.

Мий си зъбите пред него. Това е най-сигурният начин, че след това ще иска да се изплюе.

# 30
  • Мнения: 1 335
Аз мия зъбките на моето момче. След като ги изтъркам (което става набързо, защото той стиска зъби и дърпа четката) му я давам и се опитвам да му покажа как сам да търка....  но той си смуче четката и това е Simple Smile

# 31
  • Мнения: 2 587
Първо ги мия аз и след това си ги мие тя.Все още смуче четката,но поне свикна да си плакне устата и да плюе.

П.П.А това за дъвките Орбит наистина ли те успокоява.Чела ли си съдържанието  newsm78 Мен по-скоро това би ме притеснило от колкото немиенето на зъби.

# 32
  • Мнения: 4 784
Мие ги сутрин като стане, самичък. Взема си четката, слагам му паста, стоя до него и наблюдавам как протича "миенето". Ако не му напомням, бързо си забравя, че трябва да ги търка  Simple Smile.

# 33
  • Мнения: 374
Има 12 зъба и ги мия с гумен накрайник. Много й харесва, приема го като игра. Отваря устата доброволно, защото покрай миенето и чеша и венците, които я тормозят. С плакненето нямаме много голям успех, но и на това ще я науча Simple Smile

# 34
  • Мнения: 2 110
Аз имам другият проблем. Дъщеря ми като влезе да си мие зъбите ,не мога после с часове да я извадя от банята. Тя си ги мие сама ,от мен имаше няколко урока в началото и сега се справя супер!

# 35
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Олинце, каква ел.четка ползваш за зъбките на "тихата стъпка"?

# 36
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Олинце, каква ел.четка ползваш за зъбките на "тихата стъпка"?

 Grinning

Виждала съм само един вид ел.четки за деца. С малка въртяща се глава.
Ето такава е нашата но в други цветове. Главата се сменя, като избледнеят сините косъмчета. Батриите са 2 и нашата издържа почти година преди да ги сменя.
http://www.get.bg/catalog/product_info.php?manufacturers_id=116& … products_id=30499

# 37
  • Мнения: 451
Мия ги аз, после я оставям сама да импровизира.

# 38
  • Мнения: 166
Никога не съм им мила зъбите-просто в  началото им показах как става.Вече са на 3 г.,не винаги се справят успешно/по моите критерии/,но ще се научат!Винаги ги карам да се чувстват доволни от добре свършената работа.Обичат тази процедура-от избора-кой с коя паста ще се мие до това- кой повече пяна ще направи .

# 39
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
Все още ѝ помагам в миенето на зъбките- измивам старателно отвсякъде и после я оставям сама малко да потърка.

# 40
  • Мнения: 9 814
Вече година дъщеря ми сама си мие зъбите.
Но при нея миенето се е превърнало в нещо като мания, мие си зъбите след всяко хранене /когато си е у дома/ и търка поне по три минути.

# 41
  • Мнения: 2 757
От 1г 6мес им мием зъбите на всичките всяка вечер. Ако трябва до 1 клас ще им ги мия. По важно е да са измити зъбите, а не само да си хапне паста за зъби и да си поиграе, а зъбите да си останат неизмити. Като им дойде времето ще се научат, но до тогава ако искам да са им измити ние ще им ги мием

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 1 155
Тъй като за децата при  миенето на зъбите по-трудната процедура е плакненето им, се препоръчва първо да се научат да се жабуркат (ама че дума) и да плюят водата, и чак след това да се премине към миенето на зъбите. На дъщеря ми зъбите започнах да ги мия от двегодишна, като продължавам да ги мия аз. От време на време проявява самоинициатива, но резулататът не ме удовлетворява  Laughing.

# 43
  • Мнения: 2 448
Аз му ги мия все още. Давам му и на него понякога, ако желае, но не го прави толкова добре и за това предпочитам по бързата процедура да действам аз. На 5 години е.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 271
Олинце, каква ел.четка ползваш за зъбките на "тихата стъпка"?

 Grinning

Виждала съм само един вид ел.четки за деца. С малка въртяща се глава.
Ето такава е нашата но в други цветове. Главата се сменя, като избледнеят сините косъмчета. Батриите са 2 и нашата издържа почти година преди да ги сменя.
http://www.get.bg/catalog/product_info.php?manufacturers_id=116& … products_id=30499
Изглежда доста интересна тази четка.. Пише ли на нея, за каква възраст е подходяща?

# 45
  • Мнения: 4 187
Все още ги мия аз  Embarassed. Тя само се лигави, играе с четката и пастата, два пъти я заварих да търка мивката вместо зъбите  Crossing Arms. Миенето на зъби ми е мания, въпреки това има пломба, която падна  Confused, утре пак сме на зъболекар Tired.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 1 155
Не се вманиачавайте много в прекалено миене на зъби на децата ви. Нямам предвид да ги занимарявате, но и да не ги търкате по три пъти на ден. Аз бях много немърлива като малка, спомням си, че имаше период от седмица, в който си измих зъбите само венъж  Embarassed, а лъжех майка ми, че ги мия редовно (бях в първи клас). Еми много мразех да ги мия, факт! И противно на всички очаквания, сега, на 31 г., имам само 1 малка пломба на последния горен зъб. Ген! Дядо ми на 61 г. почина с естествените си зъби и с 2 пломби. Надявам се дъщеря ми да е наследила моите зъби, за сега, чукам на дърво, няма проблеми.

# 47
  • София
  • Мнения: 2 271
Хигиената на зъбите трябва да се поддържа и от естетическа гледна точка, не само от здравословна.

# 48
  • Мнения: 2 375
Все още аз и ги мия, макар че тя протестира.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Аз й ги мия, защото тя не търка, а по - скоро смуче пастата .

# 50
  • Мнения: 2 478
Зъбките ги мием от няколко месеца,защото по-рано ми се виждаше безмислено,въпреки че имаше доста зъби.
Мия му ги аз,защото той единственото което прави е да си мокри четката на мивката и да изсмуква пастата за зъби.
Мием ги предимно вечер.

# 51
  • Мнения: 367
Почвам да им мия зъбите от много малки,от около годинка/първо с детска паста за зъби,препоръчително от аптека,мисля ,че Ненедент беше най-добре за малките!/,с четка за зъби от най-малките с мек косъм/например на Чико/,но съвсем не по тяхно убеждение и от начало като игра която завършва с дъвкане на четката.Малко като пораснат/може би към две години,/още не могат да се жабуркат и да плюят водата,често я гълтат,но миенето го правих аз/на по-големите/.Около третата година/но може и по-рано/ вече могат да изплюват добре водата след жабурене и се справят добре с четката,но...все пак предпочитам да ги измия /на кака номер две поне/ първо аз,а после да продължи тя.А най -голямата вече си се оправя сама.Мием се сутрин и вечер,но при бебоците/на 1-2 години/,може и един път на ден,за да не им стане досадно,все пак са си малки.... Hug

# 52
  • Мнения: 2 757
Зъбките ги мием от няколко месеца,защото по-рано ми се виждаше безмислено,въпреки че имаше доста зъби.
Мия му ги аз,защото той единственото което прави е да си мокри четката на мивката и да изсмуква пастата за зъби.
Мием ги предимно вечер.

Не знам дали е било безсмислено преди. Зависи с какво се е хрането детето до известна степен. На сестра ми сина точно около 2г 9 мес годинки получи множество кариеси, които според сестра ми са, че спеше със шише сок. Отделно и тя като теб мислеше, че е безсмислено да му мие зъбите. То с това нощно шише захар едва ли има и много смисъл от миене де. Сега е на 5 год и няма един здрав зъб в устата. Оня ден беше на преглед и казаха, че има поне 6 зъба за правене. Зъболекарката се чудеше това дете как спи, щото се предплага, че го болят зъбите. А предните му са се изронили и е заприличал на кретенче. Сега почва редовно да му ги мие, ама то не е останало много за миене.

# 53
  • Мнения: 1 155
Аз й ги мия, а после й давам да посмуче малко четката Grinning

# 54
  • София
  • Мнения: 13 206
Здравейте момичета  bouquet!
Моя син е на 2год. и 6м., а все още не си мием зъбите както трябва.Опитвам се да му обясня, че трябва да търка, но той си смуче само.Показвам и аз как търкам, но него не го впечатли това Naughty.Поне дъвче дъвки Орбит, та поне малко се успокоявам с това.Вие как действате, от кога започнахте да ги миете, колко често ги миете newsm78?Вие сте Hug.


Желателно е зъбите на децата до 6-7 г. възраст да се мият от родител  Wink Това сериозно го пиша. И то не пречи детето да се научи да си мие зъбите. Вечер ги мия аз. Едва сега започнах да й позволявам тя да се мие изцяло сама под моя надзор. Сутрин си ги мие сама. Това се прави с цел да се измият добре. Детето ми само напомня и настоява за миенето. Дори по няколко пъти на ден. Мия ги от появата на първиа зъб. Първо със силиконов напръстник и после с нормална четка.

# 55
  • Мнения: 50
Здравейте!Синът ми е на 3 г. и половина и е голяма мъка сутрин да му измия зъбите,като по-малък сам ги търкаше,а сега се дърпа и пищи...Все пак 2-3 пъти в седмицата успявам да го излъжа някак,но не е достатъчно...Дайте някакъв съвет!Благодаря на всички предварително!

# 56
  • Мнения: 2 936
Алекс започна да си мие зъбите сама от няколко месеца,досега аз и ги измивах...но напоследък й стана интересно и се научи да си изплаква устата сама ,и я оставих да го прави самостоятелно  Peace
...преди й обяснявах ,че трябва аз да ги измивам ,защото ако не ги мие ще ходи при "чичко доктор"ако се развалят и почернеят  Grinning

# 57
  • Мнения: 417
Мие си ги двапъти -сутрин и вечер. Единия от двата пъти му помагам аз, тъй като не винаги търка хубаво и на вътре. Предните ги търка добре, но до кътниците не стига  сам, а започва да смучи пастата и аз му помагам.Важно е да се създаде навика на детето да си мие сутрин и вечер зъбките.С времето ще свикнат добре да си ги търкат.

# 58
  • Мнения: 2 757
Здравейте!Синът ми е на 3 г. и половина и е голяма мъка сутрин да му измия зъбите,като по-малък сам ги търкаше,а сега се дърпа и пищи...Все пак 2-3 пъти в седмицата успявам да го излъжа някак,но не е достатъчно...Дайте някакъв съвет!Благодаря на всички предварително!

За здраве зъби се мият вечер, а не сутрин

# 59
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Карам го да си отвори широко устата и аз бръмча с четката  Simple Smile..На него съм му давала няколко пъти четката, за да видя дали ще може да се справи..пълна мъка..

# 60
  • София
  • Мнения: 44 105
Аз му ги мия...иначе ще имам да чакам...а не мога да си позволя удоволствието да  го оставя да се лигави с  процедурата и без друго има вече един пулпит.
До 3 годинки му мих с детска четка за зъбки, като стана на 3, смених с детска електрическа.

Като съм си говорила със зъболекавката и тя каза, че мие на детето си зъбите....а то е  май 3-4 години ако не се лъжа по-голямо.......

# 61
  • Мнения: 54
В началото аз и ги миех. Тя си отваря устата и аз действам. Но от около 1 месец тя сама ги мие, даже често се престарава. Laughing

# 62
  • Мнения: 2 090
Заедно ги мием-първо той,после аз Peace

# 63
  • Мнения: 1 240
Заедно ги мием-първо той,после аз Peace

И при нас е така, оставям я сама най-напред да се учи да ги търка, а после аз ги измивам.

# 64
  • Мнения: 388
Първо си ги мие сама, след което аз взимам четката и хубавичко ги повтарям след нея. Сама си слага паста, плюе, изплаква с вода...., но мнооого я мързи и търка точно 20секунди  Confused Надявам се, че след време ще стане по-упорита.

# 65
  • Мнения: 830
Ами тя сама иска да ги мие ама като я гледам как се справя и после има намеса от моя страна. Обаче има голям разход на паста за зъби, много вкусна бе...  Joy

# 66
  • Мнения: 5 393
Все още му ги мия аз. Когато ги изтъркам достатъчно му давам четката и той продължава още известно време да търка( дъвче, смуче).

# 67
  • Мнения: 2 757
Ами тя сама иска да ги мие ама като я гледам как се справя и после има намеса от моя страна. Обаче има голям разход на паста за зъби, много вкусна бе...  Joy

Много е вкусна я. И моите не мгоа да ги науча да плюят, де ли се облизват за още. Но нещо не съм вдъхновена от идеята да си храня децата с флуор. Затова купувам специални билкови без флуор и слагам по много малко.

# 68
  • Мнения: 3 929
Първо му давам той да си ги мие, след което минавам и аз. Но преди да му дам да си ги мие сам, съм му показала много добре, какво да прави.

# 69
  • Мнения: 2 757
Първо му давам той да си ги мие, след което минавам и аз. Но преди да му дам да си ги мие сам, съм му показала много добре, какво да прави.

То ясно, че сме показали какво се прави. Въпросът е колко е схванало детето от урока.

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
аз му ги мия много основно вечер точно преди лягане,така че след като сме ги измили да не слага повече храна,сокове и т.н. в устата си.да си ляга с чисти зъби.
първо мия аз,после му давам на него. Party
моят син обаче е по-заинтересуван от смученето на пастата и дъвченето и играта с четката,отколкото от самото миене.понеже е вече голям,на 3,5г.,четох книги,питала съм и зъболекари и всички ми казват,че преди 7г. трудно може да се очаква наистина качествено свършване на работата.не че не могат да си ги мият по-рано,а просто не могат да го направят толкова добре,колкото нас.колко е верно не знам. newsm78
затова аз мия да съм сигурна,че всичко е ок,после той да мие,да прави каквото иска. Peace

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Моята дъщеря си мие сама зъбите, но понякога и ги измивам аз, защото не си ги измива добре. Уча я показвам и аз как си мия зъбите и после тя повтаря, но като си ги мие сама малко претупва нещата.

Общи условия

Активация на акаунт