Натурална закваска за хляб или Хляб с квас.....

  • 180 659
  • 749
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2
Marieta Аз моя квас го хванах първо с ръжено и после от него малко+бяло брашно и стана бял квас. И ръжения си го поддържам де. Та времето за втасване зависи много от кваса, температурата, вида хляб който правиш и т.н. На мен белият ми хляб (или предимно с бяло брашно) втасва във фурната на 30 градуса за около 4-5 часа. Черните (ръжени) хлябове пак на тия условия - около 8-9 часа.   chef
Относно количеството квас мненията са твърде различни, но най-общо 150-200 гр. квас на 500 гр. брашно. Аз слагам около 150, но последния път сложих 200 и стана по-добре.  bowuu
Със сигурност трябва да направиш няколко опита за да разбереш как се получава най-добре.  Hug

# 721
  • Мнения: 1 352
Да, със сигурност трябват няколко опита, за да разбера. Аз замесих тесто и го сложих в хладилника, утре ще го печа. Дано да стане, че имам голямо желание.

# 722
  • Мнения: 762
Тази закваска може ли да се използва за домашна боза. Пробвах всякакви рецепти за направа на закваска към разни рецепти за домашна  боза но, не се получава. Та ако някой от вас има опит да сподели.

# 723
  • София
  • Мнения: 7 936
Тази закваска може ли да се използва за домашна боза. Пробвах всякакви рецепти за направа на закваска към разни рецепти за домашна  боза но, не се получава. Та ако някой от вас има опит да сподели.

Ами то с нея се прави бозата.

# 724
  • Мнения: 3 410
Снощи направих първия си успешен хляб със закваска, стана по-плътен от този с мая, но много вкусен и мекичък

# 725
  • Мнения: 762
Тази закваска може ли да се използва за домашна боза. Пробвах всякакви рецепти за направа на закваска към разни рецепти за домашна  боза но, не се получава. Та ако някой от вас има опит да сподели.

Ами то с нея се прави бозата.
HugСупер си много ти благодаря. Единствено се притеснявах че в бозаджийските рецепти пише в закваската да има захар и да е доста по рядка. И пак си я чакам да стане активна или може и по рано Ако ми кажеш и колко трябва да сложа.....ще си златен. За рецепта с 5л вода

Последна редакция: вт, 21 май 2013, 18:09 от Зузи

# 726
  • София
  • Мнения: 7 936
Тази закваска може ли да се използва за домашна боза. Пробвах всякакви рецепти за направа на закваска към разни рецепти за домашна  боза но, не се получава. Та ако някой от вас има опит да сподели.

Ами то с нея се прави бозата.
HugСупер си много ти благодаря. Единствено се притеснявах че в бозаджийските рецепти пише в закваската да има захар и да е доста по рядка. И пак си я чакам да стане активна или може и по рано Ако ми кажеш и колко трябва да сложа.....ще си златен. За рецепта с 5л вода

Преди години съм правил от просо, ама нямам спомен точно как. Трябва да видя къде съм си правил записките.

# 727
  • Мнения: X
Мама Тин, чудно ти е хлебчето! За плътността - вероятно си сложила повечко брашно, не мисля, че се дължи на кваса.

# 728
  • Мнения: 660
mama Tin, много добре ти изглежда хляба! Браво! Това първият хляб с квас ли ти е?

bobson4e, ето го и моят тутманик по твоята рецепта. Laughing Не го доизчакаха дребните да втаса добре и го пекох на 3-тия час...ако го бях оставила да втаса още по-добре щеше да е, ама ми извадиха душата - айде, мамо, дай тутманик.....поне 150 пъти я чух тази фраза и така. Grinning


Иначе мога да кажа, че маслото ми дойде малко в повече и вероятно понеже държа кваса малко по-гъст на 150 мл вода и 400 гр брашно сложих около 200 гр квас, но ми стана по-твърдо тестото, та добавях още 2 лъжици вода, за да мога при второто замесване да добавя и още 1 лъжица брашно. Факт е обаче, че е страшно вкусен. Благодарности за рецептата!  bouquet

# 729
  • Мнения: 3 410
Да Тони, първият ми хляб с квас. Успях да го дочакам да стане този път кваса.
Прави ми впечатление че топката тесто както си е хубава и еластична, като втаса се втечнява и се наложи да премеся леко с малко брашно, че да мога да го сложа във формата за печене. При вас така ли е момичета?

# 730
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Да, нормално е, аз с квас пека с едно втасване, меся тесто, оформям хляба и оставям да втаса, след което пека. Не втасвам тесто,че после да оформям и пак да чакам да втаса.

# 731
  • Мнения: 3 410
На следващия път така ще направя.
Сега съм си сложила закваската в хладилника, че имаме хляб, колко време и трябва после да се активира след като я извадя?

# 732
  • Мнения: 2
Tony_st радвам се че рецептата ти е допаднала. Да е жива и здрава Баба Фани дето ми я предаде.  Simple Smile
mama Tin и при мен тестото леко се отпуска при първото втасване. Мисля че е нормално. Следващия път и аз ще пробвам със едно втасване по съвета на Джема. Аз моя квас не го слагам в хладилника, ама го оставям гладен по 3-5 дни Embarassed  После след второто захранване е готов за употреба.  Joy

# 733
  • Мнения: 660
Без да бях чела Джемма, някак инстиктивно правя хляба с едно втасване, освен ако не го правя с тъй наречения спонж, защото когато го оставям да втасва по 2 пъти обичайно отиват около 12-13 часа в добрия случай и сякаш леко ми накиселява хлаба. Peace Аз малко мързеливата действам - замесвам в машината преди да си легна и на сутринта прехвърлям в съд и пека. Wink

bobson4e, да поздравиш баба Фани и от мен! Laughing

mama Tin, да, леко се отпуска тестото, но обичайно като втаса добре след изпичането хляба си е мек и с хубави шуплички, както и ти си забелязала. Wink

Последна редакция: ср, 22 май 2013, 11:31 от Tony_st

# 734
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Аз малко мързеливата действам - замесвам в машината преди да си легна и на сутринта прехвърлям в съд и пека. Wink

Така не спада ли тестото? Ще стане по-сбит хляба.

Общи условия

Активация на акаунт