Има ли право директорката да записва колкото си иска деца?

  • 6 104
  • 81
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 320
Не зная къде спят, честно. Не смея и да си го задам този въпрос. Аз за бройката на децата научих вчера, когато случайно се видяхме с една майка и тя ми обясни в кратце за какво точно иде реч. Това, което аз знаех беше бройката от приема-20, списъчния състав /24/, за който ни уведомиха още на първата родителска среща и броя на гардеробчетата - 30, които все си мислех, че ги сложиха толкова за всеки случай /гардеробчетата са нови/. За ежедневно ходещите деца ми казват лелите като си говорим и то доста честичко, което ме навежда на мисълта, че наистина всеки ден ходят толкова деца. Леглата са 20 и има още две, които служат като диванчета, може би там също спят дечица. Питах снощи дъщеря ми случвало ли й се да спи с още някой в нейното креватче и тя каза "не", мисля да й повярвам, защото поведението й показва какво се случва в яслата. Например започна да си наказва куклите, но все още не ги шляпа, което ми звучи успокоително. Искам да кажа, че детето е в такава възраст, в която попива всичко, вече говори много, играе различни роли и чрез нейните игри аз разбирам какво става в яслата. Първите дни беше изключително заета да сменя памперси на куклите Simple Smile. Не винаги вярвам на всичко, което ми казва, но когато го повтаря много пъти мисля, че не си съчинява. Но най-вече игрите дават много информация.
Като цяло мисля също, че персоналът се справя добре, защото виждам, че има положителни промени в нея - знае нови песнички, подрежда си дрешките, винаги я прибирам чистичка /даже е учудващо чистичка/, със сменен памперс, колкото и да съм се опитвала, не съм чула някой там да вика. При нас всяка проява на невнимание или липса на достатъчно грижи се вижда, защото кожата й реагира моментално с обрив. Та като цяло аз не се оплаквам, но не искам децата да се отглеждат в лудница. Мъжът ми пък твърди, че не му харесва как мирише в яслата и смята, че не чистят достатъчно добре /на детето отскоро му се белят дланите на ръцете/. Ей такива неща, които много ми се иска да вярвам, че можем и трябва да променим. Но не знам как. Ще мисля по въпроса, ще говоря и с другите родители.

# 76
  • Мнения: 2 280
Само да споделя,че норматива 18 деца е направен с ясното съзнание,че децата боледуват и няма да посещават 100% от времето ДЯ..
В този смисъл..ако ходят 10-15 деца, грижата за тях може да е и по-персонална и по-отговорна и..
И гаранция, че ще боледуват по-малко.
С колкото майки съм говорила, чийто деца са раждани 1992-1996.....определено не си спомнят непрекъснато боледуване
За боледуването..тук съм леко раздвоена..

Зависи явно от много неща.
Нямам идея какви..

Явно е до имунна система или до начин на реакция на организма на вирусите с които неизбежно се сблъсква..
Няма гаранция, че ако не ходи на ясла, няма да боледува..(познавам доста болнави деца, които не ходят..)
Но..със сигурност, в яслата са като в инкубатор всички вируси, понеже децата са малки, лапат играчки, пипат си сополите едно на друго..- абе...нямам думи просто..
И.. колкото са повече, толкова вероятността да лепне някой вирус е по-голяма.. Но..не е задължително да се разболее..
...
..
Искам да кажа, че детето е в такава възраст, в която попива всичко, вече говори много, играе различни роли и чрез нейните игри аз разбирам какво става в яслата. Първите дни беше изключително заета да сменя памперси на куклите Simple Smile. Не винаги вярвам на всичко, което ми казва, но когато го повтаря много пъти мисля, че не си съчинява. Но най-вече игрите дават много информация.
.... Ей такива неща, които много ми се иска да вярвам, че можем и трябва да променим. Но не знам как. Ще мисля по въпроса, ще говоря и с другите родители.

При нас е абсолютно същото..Дори няма смисъл да питам какво са правили- всичко се преиграва в къщи..
Строяват се децата на пейките, сяда Александър на малкото си столче с акордеон в ръка и почва да свири на дечицата песнички..
От време на време ги строява да не стават : "Ти , къде тръгна, дете? Сядай на пейката при Лорета!"
..
Днес обяснявах на сестрата, че вероятно и в яслата копира тяхното поведение и може би за това е агресивен именно към децата на които те най-често правят забележки..И сестрата потвърди,че всъщност наистина към тия деца е агресивен..
Явно си имат начин на изразяване, който трябва да се разбере..
Лошото е, че на много деца няма как персонално да обърнеш внимание на особеностите, а в нашта група по списък днес гледах,че са 23 деца..Дори не мога да си представя как би било, ако са 37...Зверилник някакъв, предполагам..

# 77
  • Мнения: 474
Аз немога да разбера, как това "уплътняване" става официално, като има наредба, в която пише, че децата в групите трябва да са 16? Честно казано ми е свито сърцето всеки ден, докато оставям детето на ясла - това за мен не са нормални условия, а зверилници някакви.
Момиче, ако ходят 24 деца, а има 20 легла, къде спят останалите деца?

Децата спят по двойки. Срещу около 400 лв. / или "кой колкото обича"/ директорката записа 44 деца за последната учебна година, първоначално са били 28. Сега има средно по 3 дввойки на ден за 1 легло. Градината е 49 ОДЗ Талант.
Майките не се оплакват, защото все пак децата им са вътре и майките вече започнаха работа.

# 78
  • Мнения: 2 280
Как така "спят по двойки" ?
Това е изумително просто..
А ХЕИ не прави ли проверки ? Crazy Shocked Shocked

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 8 221


Децата спят по двойки. Срещу около 400 лв. / или "кой колкото обича"/ директорката записа 44 деца за последната учебна година, първоначално са били 28. Сега има средно по 3 дввойки на ден за 1 легло. Градината е 49 ОДЗ Талант.
Майките не се оплакват, защото все пак децата им са вътре и майките вече започнаха работа.

Shocked Това истина ли е? #Crazy

# 80
  • Мнения: 7 391


Децата спят по двойки. Срещу около 400 лв. / или "кой колкото обича"/ директорката записа 44 деца за последната учебна година, първоначално са били 28. Сега има средно по 3 дввойки на ден за 1 легло. Градината е 49 ОДЗ Талант.
Майките не се оплакват, защото все пак децата им са вътре и майките вече започнаха работа.

Shocked Това истина ли е? #Crazy
              На мен не ми се вярва! Ако има обаче такова нещо се чудя КАК родителите не са направили оплакване там където трябва!

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
С учудване прочетох това:


Майките не се оплакват, защото все пак децата им са вътре и майките вече започнаха работа.


А за тази градина има специална тема, където родителите споделят добри впечатления, но не отричат че децата спят по 2 в легло.

Общи условия

Активация на акаунт