Отговори
# 15
  • Мнения: 25 600
Винаги в приказките е имало насилие.

Но и винаги са били четени от възрастен, който е отговарял на детските въпроси и е обяснявал неясните моменти.
И с филмите, и с игрите е същото. Ако родителят е до детето си и му обяснява какво и защо се случва, за разликата между действителност и илюзия, не виждам с какво могат да навредят. Но когато се използват за детегледачи, тогава и най-безобидното филмче може да доведе до проблеми в поведението.
Спомням си като дете колко се бях изплашила от един филм. Правен по някакво класическо руско произведение, в една сцена главният герой лежеше на леглото и в един момент с яд хвърли възглавницата на земята. Нищо и никаква безобидна сцена. Да, но аз кой знае защо реших, че възглавницата го е ухапала и той затова я запрати в ъгъла. Явно в момента е нямало възрастен до мен, за да го попитам и това така се е загнездило в главата ми, че вечерта отказах да си легна, пищях и умирах от ужас при мисълта, че възглавницата ми може да ме ухапе. Наложи се баща ми да ме приспи на спалнята, сложил ръка под главата ми...
Като родител най-голям проблем имах с анимационните филмчета - голям зор да убедя сина си, че ако скочи от високо, ще се пребие, а няма просто да стане и да се изтупа от праха, че ако през него мине кола, ще умре, а няма просто да стане плосък и т. н. Години по-късно "борбата" с кеча беше цвете в сравнение с "борбата" с анимационните филми.

# 16
  • Мнения: 6 029
Основната вина е в семейството. Фермани можете да пишете колкото искате, но това е истината.

О, Сийке, Батман да не е от вчера?

# 17
  • Мнения: 8 999
Моите деца не стават агресивни. Просто, подражавайки на любимите си герои, правят игрите си по-буйни. С битки, викове, подскоци и много тичане. Но не нападат, не обиждат, не нараняват другарчетата си.
Като бях малка, също имаше подобни игри - на фунийки, на стражари и апаши, под влияние на някой прочетен приключенски роман се правеха възстановки. Но не станахме убийци. Въпреки, че повечето мои познати бяха изчели приказките на братя Грим, а също и Червената шапчица!

# 18
  • Мнения: 2 491
Винаги в приказките е имало насилие. Я се замислете малко? Да, не са се били с джедайски меч. Само някой е накарал друг да отреже главите на децата си, или е утрепал вълк, който от своя страна е изял баба и внучка. Или пък зла орисница успива девойка за 100 години.
Тия неща не ни правят агресивни.

 Peace Съвършено вярно.




Аз също съм съгласна с това.
Обаче, когато аз бях малка по време на комунизма, насилието май беше само по приказките и ние си знаехме, че това са само приказки. По телевизии, медии и т.н. много се внимаваше какво се показва, по какъв начин и т.н. Като че ли беше някак по спокойно, не че е нямало убийства и престъпления, но за тях по малко се говореше и не се показваха. Сега постоянно се афишират тези неща. Сега като че ли агресията ни дебне отвсякъде. На вечеря,когато сме цялото семейство примерно и сме пуснали новините, ами то тоз тоя гръмнал, онзи заклал някъкъв и т.н.,  и децата ги чуват и виждат тези неща и това по новини и в нормално време, когато и децата са там, ще кажете, да не пускаме новини, ами като смениш канал, други примерно филми и ужасии, просто като че ли сега насилието и агресията ни заливат отвсякъде и просто е невъзможно да сложиш капаци на децата да не го виждат и чуват, просто трябва да се постараш да го възпиташ добре и да му дадеш нужните грижи и внимание и да го научиш че освен тези лошите неща, които разбира се не трябва да прави има и по стойностни неща. Според мен агресията може да се причини от психически или физически тормоз над дадена личност или от безразличие към нея, но не и от това какво гледа или чува. Възпитанието в семейството изгражда ценностите.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, нас ни възпитаваха с филмите за Втората световна война и Митко Палаузов. Та, тази филми направо бяха изтъкани от доброта, шъ` знайтИ. Коя беше онази книга, в която главният герой предаваше баща си?
Компютърните игри са друга категория и с тях трябва да се внимава. Мисля, че там е много по-лесно подхлъзването и идентифицирането с героя, а кръвта се лее наляво и надясно. Има много кървави игри, които са направо гнусни.
Свободата на словото нещо много фриволно започна да се възприема. Трябва да има някакви разумни рамки и някакъв вид цензура. Не може в осем вечерта да ми пускат филм с червена точка "не се препоръчва за лица до 16 години" или въпросното реалити Страх и Биг Брадър (последното с всякакви вулгарности и простотии).

# 20
  • София
  • Мнения: 12 101
Не точно. Просто, филмите и игрите им дават идеи за формата на  агресията. Децата стават агресивни, защото родителите ги бият, агресират с тона си, със съдържанието на казаното, с поведението си, защото самите родители са агресивни. Мога да изброя поне 200 вида агресивно поведение между, които много са наричани хумор като иронията, подигравките, смешките на чужд гръб и тн. Децата понякога трансформират това агресивно поведение във физическа агресия, но корена е винаги един и същ.

Извън това има и особености като пола, например. Момчетата трудно владеят изобилието тестостерон и понякога общуват по- грубичко. Всяко момиче, което са ухажвали с дърпане на косата може да го потвърди.

# 21
  • Мнения: 4 300
Не точно. Просто, филмите и игрите им дават идеи за формата на  агресията.
Peace

По повод приказките- като малка не съм искала никаква приказка с вълк, майка ми и до ден днешен го разказва като голям проблем ( освен Снежанка, Дивите лебеди и Цветята на малката Ида май други без вълк няма). Кой знае какво ми е било в детската глава.

# 22
  • Мнения: 2 491
...
Свободата на словото нещо много фриволно започна да се възприема. Трябва да има някакви разумни рамки и някакъв вид цензура. Не може в осем вечерта да ми пускат филм с червена точка "не се препоръчва за лица до 16 години" или въпросното реалити Страх и Биг Брадър (последното с всякакви вулгарности и простотии).
Peace
Точно това имах предвид.

# 23
  • Мнения: 2 448

Извън това има и особености като пола, например. Момчетата трудно владеят изобилието тестостерон и понякога общуват по- грубичко. Всяко момиче, което са ухажвали с дърпане на косата може да го потвърди.

Хо хо, а сега няма вече разлика в настъпателното ухажване (говоря за възрастта в детската градина). Моя е "сексуално малтретиран" от едно момиченце в групата. Постоянно ми се оплаква , че го закача и аз си мисля, че в игрите, а то ..... научавам после от госпожата, че го карала да правят секс по време на обедния сън. Но не ми казали да не ме тревожат, чакали той да ми се оплаче.  doh
Така, че агресията не мисля, че от филмчетата детски идва, но това с достъпа на малки деца до филмите за възрастни ме потриса честно казано.  Sick

# 24
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Коя беше онази книга, в която главният герой предаваше баща си?


Павлик Морозов-Деца Герои, името на автора на този титаничен труд ми се губи.

Иначе, не мисля, че насилието, само по себе си възпитава в насилие. Но насилие и агресия, които остават ненаказани (героят пада от покрива, отупва се и продължава, героинята с ангелско лице и глас нарича другата "мръсница", детето е хитро и умно, а възрастните-тъпи и то ги надцаква във всяка ситуация  Sick...) е, това вече е проблем и предизвикателство за родителя. Мойто го е страх от кокошки, но не го е страх от високо и пр. такива.  Confused

А личното ми мнение е, че Дисни филмчетата, Мила кукло Барби на Роси К.  и Франклин (особено лигльото Франклин) трябва да бъдат забранени със закон.

# 25
  • Мнения: X
Много си мисля напоследък за агресията. Филмите сигурно влияят, но имам спомени от детските си години за моменти, в които съм проявявала странна жестокост към другите деца, че дори и към баба си. В никакъв случай не съм била трудно дете, в семейстовото си съм била обградена от мир и любов, но не знам ония години какво ме провокирало към някои деяния, които сега като погледна назад ми се струват малко зловещи...мисля,че има някаква жестокост или агресия, която просто ни е вродена, интересно е обаче, кое ще е онова, което ще я отприщи.

# 26
  • Мнения: 4 841
Павлик Морозов-Деца Герои, името на автора на този титаничен труд ми се губи.

Павлик Морозов е реално съществуваща личност, така че няма автор, а различни "биографи", освен тях - автори на песни, филми и прочие...

А личното ми мнение е, че Дисни филмчетата, Мила кукло Барби на Роси К.  и Франклин (особено лигльото Франклин) трябва да бъдат забранени със закон.

Успокоих се, че не само аз мисля така... Абсолютната правилност, доброта, целесъобразност и т.н. и т.н. са в пъти по-вредни за децата от добрата стара Червена шапчица.

# 27
  • Мнения: 301
По въпроса с агресията не мисля, че детските филми я причиняват. Съгласна съм с buttinsky, че всеки таи агресия в себе си и проблема е в отключването й. Имам син - Франклин е най-мразеното детско от него. Лигаво му е. Скучно сигурно. Обожава Спортакус и Спайдърмен. Спортакус е почти подходящо детско - няма бой и насилие, само спорт, приятели и ябълки, и моркови.  Laughing Вярно е, както каза и Пасинет, че го подтиква да стои с главата надолу по цял ден и да подрипва постоянно (сега мечтае да се научи да ходи на ръце). Не от детските и приказките идва агресията, а от начина, по които ние я приемаме. От обяснението, което им даваме, когато са свидетели на агресия. Синът ми е още на 3,5 години и (това с гордост) моето мнение или обяснение все още е най-правилното за него. Така че, ако той е агресивен, себе си бих обвинила, а не детските. Както и, че е прекалено не-агресивен и обяснителен - и друг път съм писала, че той на детето, което току-що го е издрало не посяга, а обяснява колко лошо е това, което прави, че го е заболяло много, и че майка му (на детето), ако разбере много ще се натъжи.

# 28
  • Мнения: 25 600

Успокоих се, че не само аз мисля така...


Бройте ме и мен в клуба.  Laughing

# 29
  • Мнения: 2 448

А личното ми мнение е, че  Франклин (особено лигльото Франклин) трябва да бъдат забранени със закон.

Успокоих се, че не само аз мисля така... Абсолютната правилност, доброта, целесъобразност и т.н. и т.н. са в пъти по-вредни за децата от добрата стара Червена шапчица.



 Laughing Самият Франклин изобщо не е добър и целесъобразен. Тоя е едно дете (костенурче) себично, егоистично и иска да командва другите, досущ като всяко едно естествено дете с желанието си да е център на вселената и родителите му го цивилизоват. Обвинявате го несправедливо. Ако не са майка му и баща му щеше да е жив ужас. Гледайте по внимателно филмчето.  Wink

За мен пък няма по отвратително същество от Bugs Bunny.  

Общи условия

Активация на акаунт