На проверка в детската градина

  • 1 579
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте мили мами!
Отварям нова тема (съжалявам, ако вече има такава, но не я открих) относно това как мога да поискам проверка в детската градина на моето слънчице. Мисля, че някой ще може да ми помогне, тъй като това за съжаление е факт не само в нашата градина. Детето ми посещава държавна детска градина в София (в центъра) и положението е следното- децата системно не се извеждат навън (дори вчера, когато беше толкова хубав и слънчев ден, пак си намериха оправдание да не ги изведат да изграят навън), детето ми редовно се оплаква, че в градината играят на "мълчанка" (разбирайте всички деца наредени в кръг, седнали на столчетата и мълчат), едната възпитателка използва методи на сплашване (от рода на "който късно го взимат от градината, да знае че ще гойде да го прибере полицията", в резултат на което детето ми го взима насериозно и ме моли да идвам да я взимам рано, а аз нямам такава възможност поради отдалечеността на работата ми), често децата са използвани като посредници между въпросната възпитателка и родителите, когато иска да постигне нещо, а знае че ние няма да се съгласим- на децата им се внушават разни неща- целта е те да го приемат "насериозно" и "посланието" косвено да стигне до родителите; всяка година събираме пари за учебници, а аз още не съм видяла и лист от тях; децата по цял ден гледат филми и телевизия (при положение, че всяка година на родителската среща говорим да няма такива неща). Мога да продължа списъка (а и подозирам, че се случват и други нередности), затова бих искала някой да ми каже какъв е редът, за да предизвика такава проверка в градината, трябва ли да задължително да уведомя директорката (притесняваме факта, че въпросната възпитателка и директорката са близки и нещата могат да "потънат", ако се обърна към нея); може ли реално да има ефект от такава проверка или само ще е загуба на време и нерви; как да предпазя детето си от цялата ситуация, ако следствие на тази проверка възникне скандал (никой родител не би искал със своите дейстия да навреди на детето си).
Тази порочна практика трябва да се спре пък дори и ако това ще помогне на следващите дечица, които ще постъпят там.
Моля дайте съвет!!!

# 1
  • Мнения: 636
Защо не говориш с госпожата направо?

# 2
  • Мнения: 5
Повярвайте ми- с нея нормален диалог не може да се води. Няма родител, с който да не се е карала, така завърта нещата, такива "съчинения" прави, че е невъзможно да постигнеш краен резултат с нея.

# 3
  • Мнения: 142
А, защо не се съберете няколко недоволни родителя и не говорите с директорката, а, ако няма ефект, подайте оплакване в регионалния инспекторат по образование.

# 4
  • Мнения: 7 821
А, защо не се съберете няколко недоволни родителя и не говорите с директорката, а, ако няма ефект, подайте оплакване в регионалния инспекторат по образование.
Това е първото нещо, което трябва да направите. Жалба до директорката с входящ номер. Подписана от възможно най-много родители. Тя е длъжна да направи проверка и в 1, 2 месечен срок (ако не се лъжа) да ви отговори. Ако директорката не реагира, подавате жалба до Инспектората в общината и до Закрила на детето.
Ако искате да сте по-хард, още първата жалба до директорката, адресирате и с копие до инспектората и до закрила на детето. Във всяка инстанция взимате входящ номер.
Изобщо не се притеснявайте, че реакцията ви ще рефлектира върху децата.

# 5
  • Мнения: 5
Да, бих говорила с директорката, но съм скептично настроена относно резултата от този разговор, дори бих предположила, че може да не е в наша полза. За родителите- мислила съм го и този вариант, ние винаги се оплакваме от Г-жата като се видим помежду си, и те не са доволни, но някак си са се примирили и споделят, че гледат да не и обръщат внимание, за да не влизат пак в конфликти с нея (то няма родител, който да изпитал номерата на тази възпитателка и да е доволен от нея). Говорих си веднъж с една майка, която разбрах че преди време е искала да пуска жалба, но след това се е отказала, понеже на децата им оставало само още една година в тази градина и щели все някак си да изтърпят и да не и обръщат внимание (въпреки, че всеки път оново и отново си се оплакваме едни на други). Затова като виждам как и родителите са се предали всеки улисан в ежедневните си грижи, мисля че ще е по-добре да дейставм самостоятелно.
Така че, ако ми кажете какъв е редът да се направи проверка и дали би имала резултат, аз бих се опитала да направя нещо.

# 6
  • Мнения: 5
Благодаря, Ели!!!

# 7
  • Мнения: 142
.Ели., абсолютно е така!
Не мисля, че ще е безрезултатна жалбата до директорката, още по-малко, ако и споменеш и за жалба до инспектората. Все пак тя е длъжна, а и е в нейна полза, да опази доброто име на детската градина. Когато става въпрoс за спокойствието на децата ни, всякакви средства са оправдани, за това- действайте! Съветвам те, обаче, да привлечеш и други родители.
А, една проверка ще даде резултат, гарантирам ти! Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 3 457
Аз мисля, че Ели е отговорила, но аз ще те посъветвам нещо в съвсем прав текст.
Опитай се, при формулирането на жалбата, да има поне няколко родители, защото в противен случай, дори и да я адресираш и до Римския папа, в инспектората ще я възприемат като поредната хилядна жалба от капризна майка, която си няма друга работа и търси начин да си отмъщава, на база лична антипатия към възпитателката.
Ако някой от останалите родители се включи, нещата вече добиват съвсем различни параметри и излизат от рамките на субективното недоволство и бих казала, че ще вземат мерки.

# 9
  • Мнения: 9 814
Azzy   Peace
За съжаление е така като в онази поговорка "Гарван гарвану, око не вади".
Интересното за извеждането навън е, че в една градина едни групи излизат, а други не.

# 10
  • Мнения: 46 572
Първо опитай с един разговор с Директорката, ако няма резултат, тогава действай с жалба.


Като тръгна дъщеря ми в 1 група през първия месец бяха други госпожи, които си намираха какви ли не оправдания да не ги извеждат, напуснаха, но дали заради тях или не, след това Директорката нареди всички групи, в дните с хубаво време да са навън И сутрин, И следобяд, сега никой не се измъква.

# 11
  • Мнения: 7 821
Да, бих говорила с директорката, но съм скептично настроена относно резултата от този разговор, дори бих предположила, че може да не е в наша полза.

По принцип няма начин да заобиколиш директорката, а и не виждам смисъл.

Опита ми показва, че даже обикновен разговор с нея, води до магически резултати. Стига той да завърши с нещо от сорта "Не исках да ви прескачам, защото ви уважавам, но съм огорчена и със съпруга ми смятаме, че това трябва да се прекрати. Решени сме да водим борба до край, ако трябва с жалби до закрила на детето и господари на ефира. Обаче, аз смятам, че едва ли ще се стигне до там, защото вие сте на място и ще намерите решение"  Wink.

Особи като описаната от теб госпожа, са силни, само докато ги търпим. Това е някаква мижетурка, която няма доблестта да ти каже право в очите да си взимаш по-рано детето, а тормози него. Аман от такива! Но, по правило те са страхливи и най-малкия отпор ги вкарва в пътя.
Успех!

# 12
  • Мнения: 4 841
Подкрепям напълно казаното от .Ели.  Peace
Директният подход и работата "на място" са много по-ефективни от проверките. И веднага ще ти обясня две от причините:
- В 99% от случаите директорките имат "свои" хора в инспектората и при постъпил сигнал ги предупреждават, че ще им идват на проверка  Crazy Познай какво става - изнася се цял спектакъл пред проверяващите; включително се аранжират "грешки", та да не изглежда всичко 100% перфектно. Естествено, грешките са малки и такива, които се разминават само със "забележка"...
- Дори никой да не предупреди за проверката - една такава внезапна проверка може да установи само неща, които са безапелационни и не подлежат на обяснение. А всички проблеми, които ти си описала, могат да се обяснят (оправдаят) и то много добре - тогава става - твоята дума, срещу тази на отбор учителки, воглаве с директорка...

Така че моят съвет е - работи на място, след 100% увереност, че твърденията ти са верни.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт