Давате ли ядене на децата между храненията?

  • 4 524
  • 105
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 614
Майка ми беше с нас 10-тина дни по празниците и имахме доста спорове по този въпрос. По принцип дъщеря ми има много строг хранителен режим - закуска, обяд, следобедна закуска, вечеря и мляко преди заспиване. Така е откакто съм я захранила преди година. Единственото изключение е плод към 10 часа, преди голямата обедна разходка, за да има енергия и да не огладнее много до 13 ч., когато обядва. Или по време на разходката някоя бисквитка.  Зрънчовци, солети, чипсове, шоколади, опитване от това и онова на масата, "щото виж как гледа яденето и колко сладко си хапва от козунака" - категорично съм против! Първо, смятам, че при едно пълноценно и добре подбрано основно хранене детето едва ли има нужда от нещо допълнително след час-час и половина; второ - смятам за много вреден навика постоянно да се тъпче нещо в устата, защото му е сладко на детето. Оттам следват проблеми с теглото, затлъстявания и пр., които биха нанесли много по-големи вреди за здравето и психиката му след време. Разбира се, не съм някаква крайна маниачка, ако прояви интерес към храната ни, давам да опитва, но не и да се тъпче, след като е яла само преди час.

 Много ми е трудно обаче да спра поривите на баба й, разбирам я, защото сигурно няма по-приятна гледка за бабите от широко отворената уста на внучето, което с охота приема всичко, което пу подаваме  hahaha Онзи ден бях с малката до магазина и тя си взе от щендера на касата една кутийка с детски шоколадчета Киндер, купих й го, никога не беше опитвала и нямах нищо против да опита. Естествено, услади й се много, как иначе  Laughing, и баба й така се разтопи от гледката, че само чака да изляза от стаята и да й набута още едно шоколадче  ooooh!. Това половин час преди обяда. Посдърпахме се леко и тя ми каза, че само съм лишавала детето от неща, които му се ядяли.

Смятате ли, че съм твърде крайна?  newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 12 103
Цеце не си крайна, според мен. Аз не давам нищо между храненията освен подове между закуската и обяда. Старото поколение, незнайно защо, много си падат по тъпченето на децата с всякакви неща, особено шоколади. Тези "похапвания", обикновено с боклуци, създават лоши навици, развалят апетита за основните хранения и наблъскват детето с излишни захар, сол и празни калории. Чудно ми е защо по градинките всички деца дъвчат по нещо, но явно има някаква причина. На детето може да му се усладят много неща, но родителя решава какво е необходимо и полезно, и какво не. Бабите и дядовците трябва да спазват правилата на родителите. Как да стане това е друг въпрос.  Wink

За да не стане като в други теми искам да кажа, че това е моето мнение и с него не оценявам негативно различните родителски мнения и подходи.  Peace

# 2
  • Мнения: 99
Аз не давам нищо между храненията  Peace

# 3
  • Мнения: 27 524
Давам  Blush

# 4
  • София
  • Мнения: 12 554
Кало рядко иска нещо между храненията, но ако поиска му давам. Не се чувствам виновна, нито пък го смятам за нещо супер нередно.

# 5
  • Мнения: 46 515
На тази възраст ядеше на поискване, 3 твърди хранения, по нейн си час + мляко и плодове на поискване м/у тях, 1 литър мляко изпиваше за деня.

Сега в почивните дни пак е на поискване, но рядко се сеща, свикнала е да се води по нуждите си и знае, че когато е гладна, може да яде, колкото иска, не е нужно да чака час, за да благоволя да задоволя нуждите й.

# 6
  • Мнения: 798
Аз се опитвам да следвам принципа: плодове, зеленчуци и ядки никога не отказвам. И той не се и сеща особено, когато сме вкъщи. Но баби, лели, та и таткото понякога много развалят принципите ми, ама нали са за това  Mr. Green
Най-мразя детето като мине покрай масата да му се набута нещо в устата без дори да е направило знак, че иска.  #Cussing out Но, моята гордост - понякога го изплюва и казва - не ми се яде!
Опитвам се да го науча не толкова на режим под час, колкото сам да усеща кога е гладен и кога не. Ако поиска бисквита питам - гладен ли си? - ако е "да" - ок, значи първо ще обядваш и после ще хапнеш една бисквита (с надеждата да забрави за нея)
Цецето, и мен ме обвиняват, че съм крайна, ама аз не се уморявам да обяснявам, че добрите навици за хранене сега се създават, та даже и на себе си повлиях покрай детето  Peace

# 7
  • Перник
  • Мнения: 396
Давам Blush Синът не е много редовен с храненето, особено около зъбките. И знам, че така поне нещо му е влязло в коремчето - ябълка, банан, солетки... Знам, че не е правилно. Надявам, се като минат и тези зъбки, вече нещата да се орегулират Peace

# 8
  • Мнения: 67
И аз съм давала на децата си друга храна между  храненията зрънчовци шоколадчета... И сега е така. Не виждам нищо нередно.  

# 9
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292

Давам. Без да се червя  Wink

# 10
  • София
  • Мнения: 44 105
яде и пие между храненията, няма навика обаче постоянно да тъпче нещо в устата.....
общо взето се държа с него както с мен, когато изпитва нужда - да яде...проблем с теглото "имаме" , но в обратната посока....13,5 кг е на 3,5 години......

# 11
  • Мнения: 4 187

Аз също! Няма проблеми с храненето.

# 12
  • Мнения: 11 910
Поради подобен спор, описан от авторката, по празниците у нас стана голям панаир.
Защото сега пък започнахме да се "надцакваме" кой от кого по-здравословна концепция има за храненето на детето.
На въпроса- не, не давам.Независимо, че синът ми е по-скоро злояд и с поднормени ръст и тегло.Няма нужда да превръща храната във вид развлечение, нито да създава атракции колко сладко си похапва бисквитка или шоколад.Майка му, т.е. аз достатъчно си патя от моята пристрастеност към сладките неща и храната като развлечение и награда.Нямам наднормено тегло, но навикът ми да се "награждавам" със сладкиши, особено след труден работен ден или пък при отлагане на неприятни задължения ме измъчва достатъчно, за да го предавам и на детето.Но  и не следя под лупа всяка "нерегламентирано изядена троха".Защото също е крайност.

# 13
  • Мнения: 284
баба й така се разтопи от гледката, че само чака да изляза от стаята и да й набута още едно шоколадче  ooooh!. Това половин час преди обяда. Посдърпахме се леко и тя ми каза, че само съм лишавала детето от неща, които му се ядяли.
Смятате ли, че съм твърде крайна?  newsm78

И аз съм имала подобни проблеми с баби, които се явяват да видят внучето си малко преди обяда и държат да му набутат в ръцете, каквото са му донесли. В един момент не издържах и теглих една лекция за отговорността - в смисъл, че възрастните хора не мислят за бъдещето на детето, защото тяхната лична житейска перспектива е твърде къса, но животът на детето тепърва започва и не бива да се скъсява според перспективата на бабите. Майка ми ме гледа много стреснато първия път, когато й обясних, че се държи безотговорно. След година-две пак се наложи да държа тази лекция - сега вече тези изцепки са значително по-рядко.

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Давам, но вечер преди лягане не давам нищо, особено течности.
Те така или иначе си ядат около едни и същи часове, но един сладолед, плод, ядки не съм отказвала.
Ограничавам шоколада и яйцата доколкото ми е възможно заради обриви, иначе нямам против в умерени количества.
Нямам проблеми с бабите, те са достатъчно разумни, особено едната, познайте коя Wink

# 15
  • Мнения: 1 677
Давам зрънчовци, солети, шоколади и други глезотии, но не разрешавам да прекаляват.
През пролетта и лятото и по няколко сладоледа на ден разрешавам.
Плодове, зеленчуди, сокове - ядат и пият винаги, когато си пожелаят.

# 16
  • Мнения: 542
при нас имаме проблем с храненето на голямото дете и на нея не даваме между храненията нищо,защото това означава,после да не яде!а на малката ...само ако поиска,но не сладки,тя не обича !

# 17
  • Мнения: 15 379
Давам плодове Peace.

# 18
  • Мнения: 4 555
Давам, но не зрънчовци, шоколадчета и т.н. Такива неща общо-взето не смятам никога да и давам, а бабите мисля да ги инструктирам (едната е достатъчно разбрана и изпълнителна, надявам се и с другата да се споразумеем) и те да не дават. Ако по някакъв друг начин се добере до такива неща, ок, но от моята ръка няма да ги получи. И само някой да посмее да ми каже, че съм лишавала детето от неща, които иска  Joy Просто горко ще съжали за репликата си, като види какво ще последва  Joy

# 19
  • Мнения: 2 478
Винаги,когато иска може да си вземе плодове.Те са му пред очите.Бисквитите, солетите, сухарите ги крия  Embarassed ,защото е способен да злоупотребява с тях. Шоколад е опитвал 2 пъти, не го познава все още и не му и трябва.
Когато беше по-малък бях изключително стриктна относно храненето и режима.Сега не съм. Гледам да му предложа пълноценна храна, но ако я отблъсне, не го гоня и не го драматизирам. Нито пък се обвинявам ако съм му дала солети и бисквити. При положение, че всички деца навън ги ядат няма как да спра детето ми.

# 20
  • Мнения: 789
Обикновено плодове или някакви бисквитки.

# 21
  • Мнения: 8 242
Не, не давам. Не си и иска.

# 22
  • Мнения: 166
Защи ли има теми и за злояди дца или деца с поблем харненто?!Всички постъпват тооолкова добре.?!Е аз няма да тълкувам ситуацията-просто съм се научила,че децата ми са и личности  и трябва да се съобрязявам и стях  и с нуждите им.Те също ме учат-какво,как и кога го искат-съобразявам се.Да,случвало се е по празници- да прекалят със сладкото/всеки им подарява щоколади идр. от сорта-не се опитвам да бъда смешна в опитите си кое кога да ядат!!!/Като цяло мога да кажа ,че децата ми не залитат към сладкото,ядат рационално ,не са злояди ,не са слоботелесни и ли затръстели,обичат плодове и мляко-значи дорбе се справяме./И не възприемам бабите кати злите чудовища,готови да напъхат в детската уста всеки "буклук".
Та те обичат внучетата си! И ако за нас не биха Mr. Green ,за тях -със сигурност биха се пожертвували,съобразили.

# 23
  • Мнения: 1 418


и аз давам.Нямаме проблем с теглото,даже сме под нормата

# 24
  • Мнения: 2 587
Аз не давам,понеже не може да се спре.Случвало се е по цял ден да не спира да яде и после да не може да се сгъне да си обуе обувките от подут корем.Затова е на режим и мисля че в моя случай е правилен вариант.
minilini никой не казва че бабите не обичат внучетата си,но понякога от обич се престарават и не осъзнават че всъщност вредят.Примери мога да дам хиляди.

# 25
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 На мен отдавна ми минаха тези маниакални мераци децата ми да са като роботи и да ги храня под грам и под час.Може би това е типично за хората когато стават родители за първи път.Големият ми син се храни когато поиска, само понякога затягам дисциплината когато иска само това което не е желателно.Малкият като го гледа да яде и реве като магаре.Не мога да кажа на брат му да се скрие с храната, че ще му стане навик.За това и на Калин му давам да си гризне нещо малко през това време.С бабите съм имала спорове за храненето, но е глупаво за съжителство от няколко дни да имаме разногласия и да се спречкаме.Колкото и да учим на строг хранителен режим децата си, това е докато тръгнат на градина и докато не започнат да си искат сами храна.Много пъти съм казвала, че според мен хранителните вкусове се градят до втората година, но това не значи да се вманиачаваме.А тук много майки го пряват колкото повече четат подобни теми и не го осъзнават.Повярвайте ми, спрете се - аз бях същата Whistling

# 26
  • Мнения: 24 467
Не се и налага. Сутрин малкият пие мляко или си яде такова /кисело/ с лъжичката сам. До обяд или не огладнява или си взема банан или ябълка /на три години е и сам си казва какво точно иска и кога/. Обядва обаче с голям апетит каквото сме сготвили със салата. След обяд си има закуска с плаващо време- когато каже, че вече е гладен, може да е в 16.00 часа, може в 17.00, както му дойде. Има случаи, когато не е искал нищо до вечеря, съответно нищо и не предлагам. Вечеря с нас отново каквото има сготвено.
Защо и кога да "давам" повече от това не знам и не виждам смисъл. Напълно достатъчно е това, което изяжда. От едногодишната си възраст когато е огладнявал си казваше "папа" и си знам кога е гладен. Повече от 4 пъти на ден не яде и няма смисъл да тъпча и предлагам нещо друго.
Не ми е допадало с никое от двете ми деца постоянното гонене я с филия, я със зрънчо, вафла или нещо друго /нашите баби са такъв тип, поради което и децата ми не стоят често и дълго при тях/. Така, за мен, детето изгубва здравия си естествен апетит. Който е гладен- ще си каже. Само бебетата, които не могат да говорят, се хранят, когато им се предложи, но и те си давам ясни знаци за глад. Винаги съм смятала, че постоянното преживяне е просто един изкуствено създаден вреден навик.
Когато децата са при баба, което, писах, е рядкост, им се предлагат разни неща, разбира се, понякога ги ядат, понякога- не, нищо особено не е станало, щом е рядко. Ако се прекали /още едно бонбонче, ама още си вземи, а детето вече не иска, пък му се тика- има го и това/, правя забележка да се прибере вече храната, може и сама да я прибера.
Неприятното, в случая е, че се стига до спор, когато определено становището на родителите е това, с което околните следва да се съобразяват. И тук във форума има хора с най- разнообразни виждания. Налагането на мнение по груб начин е това, което дразни обаче, не различието в становищата.

Последна редакция: вт, 21 апр 2009, 10:04 от Judy

# 27
  • Мнения: 2 803

 Peace или морков, пиперка пълнена със сирене, филия намазана с масло и мед, соли и червен пипер и т.н.

# 28
  • Мнения: 3 880
Давам. Има даже дни, в които си мисля- добре, че е хапнала нещо между другото, иначе ще умре от глад Laughing
Аз също хапвам нещо между храненията Embarassed няма да е честно да забранявам на нея, а аз да си хапна нещо скришом. Другият вариант е да въведа строги правила и часове на ядене, но тогава и аз ще трябва да се придържам към тях, пък аз не искам Simple Smile.

Тя и да яде и да не яде между храненията, когато седне после на масата резултатът е абсолютно един и същ- ако е едно от трите й любими яденета ще омаха цяла чиния, може и допълнително да поиска, а ако е нещо различно от тях ще боцне малко, ще направи физиономия, ще каже, че я боли корема, не е гладна и до там Confused Не съм забелязала пряка връзка между яденето по никое време и неяденето на основната храна и тъй като детето е слабичко изобщо не се вманиачвам да забранявам, не ми е направило впечатление обаче и да прекалява. Разни мазнотии от рода на зрънчовците обаче не сме купували, най-много солети, бисквити (вафлите също не са разпространени тук), сладолед, плодове и т.н.

Ако забележа обаче, че се появява наднормено тегло със сигурност ще взема мерки и ще огранича ненужното ядене Peace

# 29
# 30
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
детето ми има 4 хранения за деня.

много рядко давам нещо между тях,ама и той не иска.

ако изрично пожелае нещо,няма да откажа,всяко правило си има изключения. Wink не обичам крайностите,а и не мисля,че са от полза.

но по принцип съм на мнение,че ако ще яде нещо,по-добре да е нещо полезно:плод например.

яде и шоколад и др. такива,но не всеки ден.разни пърженяци(чипс,снакс и т.н.) избягвам.то в този ред на мисли и шоколадът не е полезен,но нека все пак не изпадаме в крайности. Wink

# 31
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Не давам, но и той не си иска.
Тоест иска си само ябълка, мандарина или морков и червен пипер (много го обича).
Ако сме на разходка нося солетки или рядко купувам пуканки, но това са изключения. А лятото в пластмасова кутийка нося дори и в парка нарязани плодове.

# 32
  • Мнения: 3 367
Nе и не искат. Ядат 4/ден,с умишлено много повторяем режим и ритуал. Ядене на крак,в колата и между другото не толерирам като редовна практика за никого от семейството ни.

# 33
  • Мнения: 1 725
От готовите храни само солети и обикновени бисквити давам и се надявам, че са по-малко вредни от другите - зрънчовци с всякакви есенции и др.подобни.
Друго - краставичка, чушка, ябълка, банан, портокал, но тя много малко хапва. Само солети не се измаря да яде, но аз не и давам много, че и те засищат и после съвсем ще видя зор при храненето, то и без това е мъчна работа  Whistling

# 34
  • Мнения: 9 814
Да, давам понякога плод.

# 35
  • Мнения: 8 999
До навършване на 2 г. не давах нищо между храненията. След това, тъй като играеха вече с други деца в градинката и гледаха от тях, купувах солети и бисквити. Но моите деца основно хранеха гълъбите с тях. Като тръгнаха на детска градина започнаха да им давам да си хапват нещо сладичко, когато сме навън - шоколад, сладолед, бонбони. Но все пак се съобразявах да не е непосредствено преди основното ядене.

# 36
  • Мнения: 636
Естествено, че давам. Това с режимите и за малки деца, и за големи - не го разбирам.

# 37
  • Мнения: 4 292
Давам, когато преценя, че заради това няма да откаже основното хранене. Много рядко отказвам, главно защото синът ми сам знае кога, какво да си иска.

# 38
  • Мнения: 3 219
По принцип избягвам, особено с малкото, но като се върне от градина е определон гладен, опитвам се да го залъжа с нещо дребно или плод, но не винаги минава номера. Пръчици и снакс не купувам !

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 529
Изобщо не смятам, че си крайна... Купила си и "Киндер", след като ти го е поискала... Аз съм тогава доста по-крайна от теб, защото - нито бих и го купила, нито бих и дала да го опита Rolling Eyes

Според мен, всичко си ти е наред Peace, ама бабите наистина не биват  Twisted Evil

Моята майка е УБЕДЕНА, че внучка и я държим гладна и изобщо не и правят впечатление увисналите бузи и големите баджаци  Laughing Wink

Аз не купувам нищо от рода на зрънчо, снакс, чипс, солети...
Като стане много "напечено" давам по-малко обикн.бисквитка.

# 40
  • Мнения: 2 677
Хапва си понякога шоколад, бисквити или плодове.
Макар и по-рядко яде и зрънчо.
Но повече налита на течности между храненията, не толкова на ядене.

# 41
  • София
  • Мнения: 175
Синът ми яде само плодове между храненията, много рядко и по парченце шоколад, но той е злояд и въобще не се и сеща за друго.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 580
        Бях крайна до 2 годишна възраст. След това започнаха да хапват по малко шоколад, зрънчо и т.н. Но след като Бобо получи уртикария миналото лято, сега отново и двамата са на строг режим. Понеже са си слаби за възрастта им разрешавам плодове, зеленчуци и солети между основните храненета. Не правя панаири, ако хапнат и шоколад, но зрънчото и чипса са вече табу.

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ами аз гледам да ограничавам сладките и тестени храни. Давам плодове. Превъзпитах и бабите, вместо да купуват шоколади и зрънчовци да купуват плодове.

# 44
  • Мнения: 613
Да, давам.

Стриктна съм само за това, което яде по принцип.

# 45
  • София
  • Мнения: 614
Изобщо не смятам, че си крайна... Купила си и "Киндер", след като ти го е поискала... Аз съм тогава доста по-крайна от теб, защото - нито бих и го купила, нито бих и дала да го опита Rolling Eyes

Според мен, всичко си ти е наред Peace, ама бабите наистина не биват  Twisted Evil

Моята майка е УБЕДЕНА, че внучка и я държим гладна и изобщо не и правят впечатление увисналите бузи и големите баджаци  Laughing Wink

Всъщност, не мога да си кривя душата - майка ми претърпя голяма еволюция и макар и пряко волята си мога да кажа, че се грижи за детето по моите правила, когато се наложи да останат двете. Но по отношение на храненето понякога просто не може да се стърпи и наистина й е трудно да прави нещата против природата си на "баба"   Joy Трудно е да им обясниш, че след като е хапнало детето 1 доза от кремчето и това му е било напълно достатъчно да се нахрани, не е нужно да му даваш още едно, само защото отваря устата на всяка следваща лъжица. Досега няма храна, която дъщеря ми да е отказала, по принцип си е много сладокусна, но никога не плаче за още, когато си е изяла порцията, което значи, че наистина се е нахранила. Но иди, че обяснявай...Що да го спираме, като може да поеме и още? hahaha

Лятото ще се наложи да я гледа 2 седмици сама и от сега усещам, как ще кръстосаме  шпагите, ама да видим....  Laughing

# 46
  • Мнения: 830
Аз давам   EmbarassedСутрин като отвори очи и понякога иска шоколад, давам и от тези на Милка или Киндер с повече мляко.

# 47
  • Мнения: 417
До 2 г. не искаше нищо да яде между храненетата,понякога съм давала плодове и обикновени бисквити явно му е било достатъчно и не е огладнявал.
Сега понякога иска, понякога не иска нищо между храненето.Ако иска то са някакви ядки -орехи, бадеми,лешници.Понякога  шоколад и сладки, пуканки ,но не ги яде по много.Чипс и разни зрънчовци не обича.Общо взето от бебе не обича да опитва нови твърди храни, а аз съм му давала.Сега и преди предимно със супи и манджи се изхранва и ги предпочита - да видим до кога.

# 48
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Предпочитам да не давам,но дребното откакто се научи да отваря хладилника се самообслужва.Въпреки това следя храната която хапва между храненията да е здравословна и пълноценна.Чипсове,зрънчовци,шоколади и газирани напитки не купувам изобщо.Иначе проблеми с апетита няма и на основните хранения и между тях си хапва юнашки,та при нас ограниченията са от гледна точка на това,че батко и беше като нея и от 5 годишен е с наднормено тегло,до ден днешен се борим с излишните килограми ,за сега безуспешно.

# 49
  • Мнения: 1 650
Като прочетох поста на авторката, открих себе си и майка ми. Същия случай, но аз съм крайна. Категорично забранявам яденето на боклуци. Тя мойта еголяма и вече иска от тях, но разрешавам много рядко някое малко шоколадче или солети.
На майка ми не й мълча. Ако иска да вижда внучка си, ще се съобразява с моя начин на гледане.

# 50
  • Мнения: 3 550
Когато си е у дома, давам. Към 10 ч. зеленчуци, за да не освирепее до обяда в 12 ч. И към 17 ч. плодове, за да дочака вечерята в 20 ч. Когато ходи на детска градина, направо си гладува, защото там не им дават.
Зрънчовци и други снаксове и аз не одобрявам.

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
.Що да го спираме, като може да поеме и още? hahaha

Лятото ще се наложи да я гледа 2 седмици сама и от сега усещам, как ще кръстосаме  шпагите, ама да видим....  Laughing

Преди да оставиш детето поговори си сериозно с майка си да не го тъпче. Въпреки, че щом няма да си там тя ще си прави каквото зная, но за 2 седмици ще се наложи да  преглътнеш ти може би.

# 52
  • Мнения: 2 149
Давам сок,плод или сухар,мнооого рядко шоколадово яйце и най-вече навън като сме при баба й.

# 53
  • Мнения: 7 821
Докато бяха по-малки бях много стриктна и не давах нищо освен плодове и то не по много. Сега вече не съм стриктна, но децата са научени и нямам проблем. Хапват плодове, ако поискат или някоя солета.
Според мен непрекъснатото ядене е вредно.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 064
Случва се. Той по принцип не е много лаком, но ако има нещо на масата и си поиска - давам. Но у нас, общо-взето не се купуват разни боклуци. Зрънчовци и чипс никога, освен ако някой гостенин не донесе, шоколад има чат-пат, но него не го слагам към боклуците. Като гледа някой филм му нарязвам плод, че тогава се залисва и го яде.  Гледма да не изпадам в крайности. Като реша аз да го глезя, му купувам гумени бонбони, те като че ли са най-малкото зло от сладките неща по магазините. Но и това не се случва всеки ден.

# 55
  • Мнения: 1 669
Не, не давам... И слава богу, че няма баби наблизо, защото  #Cussing out

# 56
  • BG
  • Мнения: 1 900
Давам,и не мисля да осигурявам "строг"хранителен режим.

# 57
  • София
  • Мнения: 12 103
Виждам, че доста от изказалите мнение смятат, че идеята за здравословно хранене на детето е свързана с казармен режим. Затова да уточня- не давам на моя син нищо между храненията, но под нищо разбирайте шоколади, зрънчо, солети, снакс и подобни. Това не означава, че ако е гладен в 12 ще чака за обяд до 13 часа, защото има режим. Храни се, когато е гладен, но с храна, а не със солети, например. Между закуската и обяда също си хапва, но плодове. Ние със съпруга ми също не ядем описаните храни и затова е лесно да го лишим от тях. Та "строг режим" няма нищо общо с начина на живот и хранене на моето дете. Това е и една от причините да не го запиша на ясла, защото не мисля, че е хубаво да яде и дори да се изхожда по измислен от някого график.

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
аз също подкрепям предното мнение Peace
детето ми има режим,но не казармен Wink
яде в приблизително едни и същи часове,но ако огладнее в 12,няма да го карам да чака до 13  например.стига яденето да е готово,няма проблем да яде час по-рано.вече ако не е,ще трябва да почака докато стане. Simple Smile
и с риск да се повторя,пак ще кажа,че крайностите не водят до много добри неща.
твърдо съм "за" здравословно хранене.
но ако на детето му текат лигите за шоколад например не мисля,че е добра идя да не му дам едно малко парченце.разбирасе не всеки ден и не по много.
аз лично му отказвам само чипс,снакс и подобни гадости(и на мен ми харесват на вкус,но всички знаем какво има в тях).
явно има изградена някаква култура на хранене,защото детето вече само знае кое е вредно и кое полезно и рядко иска вредни неща.като не прибягваме до крайности и жестоки ограничения всичко си идва на мястото с времето.
не яде непрекъснато и ако случайно поиска нещо между храненията то в повечето случаи не е вредно.но трябваше известно време ,за да постигнем това.

# 59
  • Мнения: 24 467
Че то кой твърди тук, че детето му е на "казармен" режим? Едва ли някой ще го направи.
 Laughing
Макар че строгият режим и пълната липса на режим са еднакво вредни за едно дете, не само що се отнася до храненето.

# 60
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
да,именно за това говорим Peace
всичко трябва да е умерено и разумно.

# 61
  • Мнения: 1 650
Че то кой твърди тук, че детето му е на "казармен" режим? Едва ли някой ще го направи.
 Laughing
Макар че строгият режим и пълната липса на режим са еднакво вредни за едно дете, не само що се отнася до храненето.
Да, никой не говори за подобен режим. Joy Joy JoyАко някой упражнява подобно нещо, не е наред. Но това за яслите и детските градини няма нищо общо, не мисля че са казарми.

# 62
  • Мнения: 2 312
Давам ,като по- малка имаше строг режим,но сега като ми каже ,че е гладна и иска нещо не и отказвам

# 63
  • Мнения: 2 110
Давам ,особено следобяд когато е навън си похапва- солети,зрънчо,сладолед,банан,...Не и пречи по никакъв начин за вечеря!

# 64
  • Мнения: 764
Аз съм принудена да давам - гледам обаче да са предимно плодове, защото синът ми е доста ящен. Но по принцип мисля като теб и гледам максимално да огранича даването (то междудругото е предимно сутрин между закуската и обяда). По този въпрос имаме големи спорове с гледачката, която е склонна да му дава и купува разни неща навън (от което аз адски се дразня) - то при сина ми е и въпрос на навик - веднъж дадеш ли му нещо, той на следващия ден пак иска...
Иначе съм привърженик на строгия режим на хранене.

# 65
  • Мнения: 625
Давам, но той рядко изявява желание Mr. Green

# 66
  • София
  • Мнения: 1 262
само плодове поне 1 час преди обяда  Peace
бабите не можем да ги отучим, само строг тъмничен контрол  Mr. Green
поне гледачката ме слуша, което също си е постижение  Laughing

# 67
  • Бургас
  • Мнения: 529
.Що да го спираме, като може да поеме и още? hahaha

Лятото ще се наложи да я гледа 2 седмици сама и от сега усещам, как ще кръстосаме  шпагите, ама да видим....  Laughing

Преди да оставиш детето поговори си сериозно с майка си да не го тъпче. Въпреки, че щом няма да си там тя ще си прави каквото зная, но за 2 седмици ще се наложи да  преглътнеш ти може би.
При нас би било безполезно.
Случай: Нахраних дъщеря си и трябваше да ходим на Метро. Оставяме я при нашите и аз изрично споменавам: Яла е преди 15 минути, нищо не и давайте допълнително. Прибираме се от Метро (след 30 минути), аз влизам с моя ключ и директно в кухнята - и какво да видя...пълни бузи, цялата в трохи...мези хлебче наш'та. Майка ми загуби ума и дума като ме видя... Как да и имам доверие? Като това беше единственото ми "изискване"  Crossing Arms

# 68
  • Мнения: 1 725
Въобще не смятам, че това, което описваш е прекаляване, казармен режим или нещо друго подобно в негативен смисъл. Днес дадох на Настя да опита пържени картофи, при това на заведение. На моята злоядка взеха, че и се усладиха - ха, сега де.  ooooh! По принцип не и давам от junk-а, освен солети, но това е рядко и тя толкова малко хапва, че въобще не може да се вземе в предвид да оказва каквото и да е влияние, по-скоро тъкмо да я разяде за основното ядене.  Mr. Green   Аз самата нямам такива навици или поне доскоро нямах, а в последно време от мързел или от липса на време по-често се залъгвам с такива боклуци, но когато мога гледам вместо тях да са плодове. На Настя предлагам плодове и сурови зеленчуци, но тя яде буквално символични количества, за жалост.

# 69
  • Мнения: 1 669
поне гледачката ме слуша, което също си е постижение  Laughing


Как го постигна това??? Аз с моята не мога да се оправя. Накрая ще се принудя по трудния начин, ама не ми се иска. Понякога откривам в количката какви ли не неща. #Cussing out

# 70
  • Мнения: 114
Давам, дори в момента яде плодове- киви, ябълка и банан. Обяда  ни е към 13 часа в почивните дни, защото става по-късно.

# 71
  • Мнения: 2 011
яде и пие между храненията, няма навика обаче постоянно да тъпче нещо в устата.....
общо взето се държа с него както с мен, когато изпитва нужда - да яде...


И аз мисля така.Ограниченията и забраните по-скоро ще ни отведат към нежеланата посока.

# 72
  • Мнения: 12
Чесно казано никога не съм давала лека закуска. Малкият яде 4 пъти като вечерята в 6 е по-обилна. Заспива обикновено малко след 9, но вечерята още го държи, а мляко отказва да пие.

# 73
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Аз давам - плодове. По принцип вкъщи винаги има купа, пълна с пресни плодове и те си хапват винаги щом пожелаят. За щастие, и двете ми деца обожават плодовете и могат да ги ядат с количества.

# 74
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Давам. Плодове, солети, сокчета, мляко... каквото поиска.

# 75
  • Мнения: 919
Постоянно .

# 76
  • Мнения: 301
Между храненията му давам каквата си поиска храна, ама храна имам предвид.  LaughingТой обикновенно напира за цяла краставица да си я гризе. Понякога успявам да я заменя с плод. Нaпоследък си иска и "хлебче и салам" почти час след като е вечерял. Иначе сина ми си има злояди и ящни периоди. Не го ограничавам, когато си иска храна - давам му без значение от часа.
Отказвам му единствено шоколадите и бонбоните (той по солети и т.н. не си пада), а отскоро покрай детската откри и чипса.  ooooh! Шоколад му позволявам след хранене - за десерт може  Mr. Green нещо малко и сладко. Чипса ми е в забранените храни, но пък явно е в полезните според свекърва ми.  ooooh! Не мога да се разбера с нея по въпроса, обаче не съм се отказала.

# 77
  • София
  • Мнения: 6 363
Цецето, аз се опитвам да правя точно като теб и това е според мен правилното поведение. така пише и по книжките.
между храненията - само плодове се опитвам да давам.

# 78
  • Мнения: 24 467
То иначе каквото и да било когато се яде си е хранене. "Между храненията" яденето си е живо хранене, значи човек яде нон стоп, като няма почивни промеждутъци.

# 79
  • Мнения: 301
Вярно, че реално така се получава Judy, но пък сина ми никога не е бил от ящните деца. Напъните му за храна в момента са заради ДГ. Очевидно там не яде (въпреки че госпожите казват, че яде) или поне не му стига, защото вечер вечеря по два пъти и заспива с кофичка кисело мляко накрая. Той много бързо дърпа на височина и все си стои слабичък  Crazy
Събота и неделя много рядко търси храна отделно от 4 хранения на ден. През седмицата просто не мога да му откажа допълнителното "между-хранене"  Mr. Green, защото незнам изобщо какво е ял през деня.

# 80
  • София
  • Мнения: 6 363
То иначе каквото и да било когато се яде си е хранене. "Между храненията" яденето си е живо хранене, значи човек яде нон стоп, като няма почивни промеждутъци.

ами Judy, щото нали требело плодовете да се ядат поне 30 мин. преди хранене, таковата... Simple Smile
аз давам една ябълка към 11 часа - навремето на това му викаха "втора закуска" по книжките за детско хранене, и една ябълка следобяд, ако се приеме.
не мисля, че това означава нон-стоп работа за стомаха.

# 81
  • Мнения: 24 467
О, не за плодовете бе, за това "какво давате между храненията", по въпроса писах.  Laughing Щото ако се яде и между храненията, то става така, че само се яде. Много ми тъпее онази реклама с "Киндер пингви"-то, сещате се: "От сега нататък аз съм за закуска, а ти- за между храненията"- като че ли има смисъл да се тъпчоти едно хлапе по всяко време и то с концентрирана сладка храна. Че кога е хранене и кога- почивка, напълно се размиват нещата. Не ща да съм му стомах на такова дете.
Аз плодовете също ги давам основно като следобедна закуска- т.е. и са самостоятелно хранене, да не се смесват с останалите храни, и не се храни "между" тези пусти хранения. Laughing

# 82
  • София
  • Мнения: 430
Нищо не давам между храненията. Никога не съм купувала чипс, снакс и подобни, така и той няма как да ги познава и да иска от тях.
Закусва АМ, обядва манджа, следобед кара на Фреш, вечеря супа, заспива с АМ.  Ненавиждам гадния навик у възрастните да купуват желирани бонбони и вафли. Чак потрепервам от яд - ми защо не му обелят ябълка да му се невиди... Crossing Arms

# 83
  • Мнения: 1 650
Нищо не давам между храненията. Никога не съм купувала чипс, снакс и подобни, така и той няма как да ги познава и да иска от тях.
Закусва АМ, обядва манджа, следобед кара на Фреш, вечеря супа, заспива с АМ.  Ненавиждам гадния навик у възрастните да купуват желирани бонбони и вафли. Чак потрепервам от яд - ми защо не му обелят ябълка да му се невиди... Crossing Arms
Харесвм мнението ти, жалко, че малко хора мислят като теб.

# 84
  • Мнения: 301
Много хора мислят като нея и аз в това число. Просто в един момент детето тръгва на градина или отива при баба и дядо и ... открива и забранените храни, ако изобщо могат да се нарекат така. Правя всичко възможно да избегна даването на такива боклуци на сина си. Е, не се получава на 100%. Тъпо е и да донесеш на дете (3 годишно като моето) за подарък шоколад или желирани бонбони. Тъпо е, ама как да му ги взема от ръцете като вече са му подадени.

# 85
  • Мнения: 2 587
Тъпо е и да донесеш на дете (3 годишно като моето) за подарък шоколад или желирани бонбони. Тъпо е, ама как да му ги взема от ръцете като вече са му подадени.

Взимам ги и още как.И обяснявам - или ще се храни след малко,или се е хранила и сега стомахчето трябва да почине та да може мелничката да смели,или подаденото нещо ще й навреди и затова не бива да го изяжда.

# 86
  • Мнения: 8 242
Тъпо е и да донесеш на дете (3 годишно като моето) за подарък шоколад или желирани бонбони. Тъпо е, ама как да му ги взема от ръцете като вече са му подадени.

Взимам ги и още как.И обяснявам - или ще се храни след малко,или се е хранила и сега стомахчето трябва да почине та да може мелничката да смели,или подаденото нещо ще й навреди и затова не бива да го изяжда.
Не е тъп подаръка.. а който му го дава  Mr. Green
А мойто като му подарят нещо такова - Мамо, виж какво ти нося  Laughing Особено за шоколад Simple Smile
Виж, ако са желирани бонбони може да открадне един.. и другите буквално да ги зафучи и да не се сети за тях  Crazy

# 87
  • Мнения: 800
"Давам" на въпроса - никога не съм отказвала ядки, плодове и зеленчуци и сокове .... След градина до вечерята давам освен банан/ябълка и солети, бисквити, понякога вафли или кроасани ...  Порциите в градината са малки и двете ми деца са гладни след следобедната закуска там ... Зрънчо и чипс купувам 1-2 пъти в месеца и заедно с другите деца на площадката го изяждат, не смятам че трябва да забранявам сега, а после в училище да се тъпчат, защото мама я няма там ... купувам и бонбони, и желирани и други - обикновено те са лакомство, но постепенно научих и двамата че дъвките са по-хубави ... Мисля че ако е умерено всяко "вредно" нещо може да се опитва...

# 88
  • Мнения: 1 650
Не ги разбирам майките, които казват- давам, защото е злояд/а и така поне знам, че нещо е хапнал/а. А защо не се замислите, че точно тези вредни навици му развалят още повече апетита? Детето иска чипс имама решава да му купи, защото не е искало да обядва. Но за да иска чипс, явно вече е гладно поне малко. Еми в такъв случай му отказвам чипса и огладнява още повече- следователно за вечеря ще си изяде супата.

# 89
  • Мнения: 743
Моето момченце е с непоносимост към глутен.Като се изключат плодовете,зеленчуците,прясното месо някои сирена,млека и кашкавали и маслините,нищо друго не може да яде от магазина.Затова е изключително на домашна храна.Но му правя много често сладки,меденки,кексове...с неговото специално брашно и давам между храненията,някакси да компенсирам всичко друго ,което навярно никога няма да вкуси.Той е на 1год и 10 месеца,добре ли е да си хапва всеки ден сладки,домашни!?

# 90
  • София
  • Мнения: 5 079
Давам, да. Peace

# 91
  • Мнения: 204
По принцип се опитвам да и давам да яде по 4асово ,но има дни в който се слу4ва да яде и м/у .

# 92
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
старая се да не давам. оба4е се налага понякога...

# 93
  • Мнения: 801
Той сам си взема. Децата покриват нуждите си оптимално, ако се оставят да избират храната си. Шоколадово яйце му седя цял ден на масичката, без да го удостои с внимание. То не че у нас някой е по- сладкото, май освен обезмаслен пудинг без захар, йогурт и плодова извара няма. Великденските шоколадови яйца пак ще ги влачим до Коледа.

# 94
  • Мнения: 1 322
Давам, но рядко.

# 95
  • Мнения: 11 607
Не, като плодовете тук ги изключвам. Защото са свикнали като се приберат от училище и детска да си хапнат някакъв плод в къщи....

Но..виж...когато лятото са при майка ми..... - става страшно на моменти....След това ми трябва време за да ги вкарам в стари релси.....Тя все ги изкушава с какво ли не, въпреки,че в последните години започна и да ме слуша и няма много волности, но все пак се случват.

# 96
  • София
  • Мнения: 430
Няма нищо по-хубаво от това да изградим култура на хранене у децата. Та дори и да им дадем нещо сладко от сорта на шоколад/вафла да ги приучаваме това да става в ранните часове, а не да заспиват със сладкиш както гледах в едно тв предаване за възпитание на децата (това  беше вреден навик разбира се).
Детето ми беше на годинка, когато една жена се опитваше да му напъха шоколад в устата. Той отказваше, ама тя не та не. Когато я посъветвах да престане, тя учудено ме погледна и попита "каква е тая МОДА сега у младите майки да не дават шоколади на децата си". Обясних, че за мен дете до 2-3г. си е живо ходещо бебе и че докато зависи от мен какво да яде, ще яде здравословна храна..след това цял живот има да се изкушава от щандовете. Мога само да се надявам да създам някакви хранителни навици.
Разбира се и аз не съм безгрешна. Детето ми днес за първи път не изяде целия си обяд и го довърши с ЦЯЛА "холидейка"- знаете ги, меките пастички. Нея буквално я открадна от магазина и нямаше как да не я платя, а той не забравя никога какво имам в торбата  Joy

# 97
  • София
  • Мнения: 17 592
Смятате ли, че съм твърде крайна?  newsm78

Да.

# 98
  • Мнения: 1 567

Смятате ли, че съм твърде крайна?  newsm78

На момента, май да. Няма нищо лошо и е похвално, да се създадат и възпитат у едно дете навици за здравословно хранене.
И тъй като се коментира много сладкото и шоколада, попаднах на една статия, в едно списание за възпитание на децата.
"Защо децата толкова много обичат "сладкото""
Ако се чудите защо, малкото ви съкровище, предпочита хиляда пъти да хапне нещо сладко, вместо броколи, то американските учени от университета във Вашингтон, могат да ви отговорят. Учените, твърдят, че тази прекомерна любов към захарта у децата, се базира на биологията и се свързва с техния растеж. Главоломният растеж на детето в детската възраст, е основната причина за необходимостта от много калории.
Така че, децата са "биологично" програмирани да ... си търсят и искат нещо сладичко. Освен чудесния вкус, сладички нещица им осигуряват и енергията, необходима за растеж и непрекъснати игри....

И, да давам на малката шоколад. Чист. И да предпочитам аз да направя кекс или торта, отколкото да купувам готовите боклуци...

# 99
  • Мнения: 657
давам плодове между храненията.И да не дам тя си ги търси.
Десерти предимно приготвени от мен - кексове, курабийки  или сладкиш.Предпочитам ги пред тези от магазина

# 100
  • Мнения: 2 587


И, да давам на малката шоколад. Чист. И да предпочитам аз да направя кекс или торта, отколкото да купувам готовите боклуци...

И аз давам шоколади,сладки неща и подобни "боклуци",но ги давам като десерт след храненето или като следобедна закуска,а не между храненията(за което беше темата).

# 101
  • Мнения: 1 567
И аз давам шоколади,сладки неща и подобни "боклуци",но ги давам като десерт след храненето или като следобедна закуска,а не между храненията(за което беше темата).

Пак, зависи. Все пак малкото човече до мен е личност и си има своите предпочитания и настроения (както и ние възрастните).
Синът ми, когато беше малък бе много,много злояд. Всичките описани по-горе стратегии, пререкания, спорове са прилагани към него.  Mr. Green Принципите на здравословното хранене, даже със крайни залитания. Хранеше се в определени часове, определени грамажи...
Сега с малката нещата са по-яваш, яваш. По-гъвкави...
Сутрин не е гладна, ОК, няма да закусва. Ще пие едно мляко. После към 11 ще изяде някакъв плод. Други сутрини е изгладняла като вълки и ще омете 3 филии със сирене. Така сме с обедите и вечерите. Не е гладна и ще обядва само салата. После към 16-17 може да хапне един банан. Имало и случаи, когато си е лягала само с една чаша мляко за вечеря...

Но, като цяло аз готвя през ден. Винаги има ядене готвено в къщи за обед и вечеря. Също и салата. Винаги. Не се сяда на масата, ако няма салата.
Както и винаги има сладкиш, направен от мен, кекс, баници и каквото още се сетиш.
Забранила съм да се купува и носи на децата всичко, с изключение на шоколадите.
(и вече забелязвам, че когато сме в супера най-много да си поиска някоя Киндер глезотийка...)

# 102
  • Мнения: 711
Ние нямаме режим , тъй че давам когато си поиска. Знам, че не е правилно, но нещо така и не успях да му направя режим.  Crazy

# 103
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Ние нямаме режим , тъй че давам когато си поиска. Знам, че не е правилно, но нещо така и не успях да му направя режим.  Crazy
Така и ние ,а и ако полвин час мрънка за нещо нездравословно има 2 вариянта или и показвам че не е в наличност или ако е и го давам-не лъжа...тя за това така прави Sad

# 104
  • Мнения: 9 990
На тази възраст ядеше на поискване, 3 твърди хранения, по нейн си час + мляко и плодове на поискване м/у тях, 1 литър мляко изпиваше за деня.

Сега в почивните дни пак е на поискване, но рядко се сеща, свикнала е да се води по нуждите си и знае, че когато е гладна, може да яде, колкото иска, не е нужно да чака час, за да благоволя да задоволя нуждите й.

Принципно съм за този вариант.Не гоня с лъжицата в 12.00.Когато са у нас децата не ядат въобще.Като казвам въобще-разбирайте нищо, така че, ако хванат нещо по което и да е време-не го дърпам от ръцете.Обаче-факт е, че Редовното хранене, в определени часове подпомаха храносмилателната система.В градината имат този режим.Аз лично воля да налагам нямам.Децата ми са здрави, недебели, жизненим въпреки, че се случва и шоколад да си хапват...често...за сладолед-да не говорим-по всяко време , когато им се доще. Grinning

Сутрин не е гладна, ОК, няма да закусва. Ще пие едно мляко. После към 11 ще изяде някакъв плод. Други сутрини е изгладняла като вълки и ще омете 3 филии със сирене. Така сме с обедите и вечерите. Не е гладна и ще обядва само салата. После към 16-17 може да хапне един банан. Имало и случаи, когато си е лягала само с една чаша мляко за вечеря...-ВеселинаП-та това си е направо ядене вашето.При мен-ако поиска банан-чудесно-купува се, хапва точно една хапка и хвърлям.Салата?Та това е гала-вечеря-я боцне една крастевица я не.Т.е.-едно бозване не е една порция.И за капак-мляко не близват-купувам, сипвам, бъркам, предлагам, непредлагам-стои и изхвърлям.мдам. Confused

# 105
  • вкъщи
  • Мнения: 704
да винаги

Общи условия

Активация на акаунт