казвали на всичко "не" малкото ви 2г. дете?

  • 2 149
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 477
Нямам подобен проблем за сега.Когато се опита да проявява инат се правя на глуха и сляпа, действа  Peace

# 16
  • Мнения: 2 960
Синът ми е на 2г.1м.Много е послушен-макар и буен.
Вслушва се в това ,което му говоря и при нас го няма онова "вечно не",приписвано на децата от пубертетската 2 год.възраст.

# 17
  • Мнения: X
Още няма 2г (на година и 10 месеца е), но от седмица-две влезе в тази фаза. На всичко казва "ни". Не се стига до инатене засега. Примерно, питам я "искаш ли да ядеш супичка?", тя ми казва "ни", аз казвам ОК тогава, няма да те карам. След 30 секунди е качена на стола с лъжица в ръка и тогава й давам супата.

Според мен й харесва да експериментира с тази нова власт, която и дава възможността за отказ и се старая да й покажа, че се вслушвам в нейните "ни"-та. Не се тръшка особено, а и да се тръшка я оставям да лежи по земята докато й мине. Надявам се да премине бързо и безболезнено тази фаза и тогава ще мога да докладвам дали тактиката е била успешна.

# 18
  • Мнения: 1 380
Дъщеря ми е на 1,8 години и вече мина тази фаза.....
Около годинка и 3-4 месеца обаче всичко което я накарах ми отвръщаше с НЕ!!!
Сега вече не е така.

# 19
  • Мнения: 764
Периодът на "не-то" започна точно малко след 2 г. В началото беше доста по-досадно, но сега започна да отшумява. Всичко беше не и няма, най-вече за обличането. Важното е да си изработиш стратегия и да не се връзваш на приказките на дъщеря ти. Не й показвай, че се ядосваш, защото те усещат и още повече се възпламеняват от това. Аз оставяй сина ми и не му обръщах внимание. Накрая той сам идваше и правеше това, което трябва.

# 20
  • Шумен
  • Мнения: 67
Ние все още сме на "не", не знам до кога ще продължи  Thinking.

# 21
  • Мнения: 299
До преди 3 месеца и моето момченце на всичко казваше НЕ . Дори като искаше нещо и го попиташ "Искаш ли го ?" пак казваше НЕ. Сега  е на фаза ДА.  Peace

# 22
  • Мнения: 542
при нас също има проява на характер,не може да я накараме да направи нищо ако тя не иска!"не" не казва,защото още не говори!но доста пъти се тръшка като не стане на нейната!

# 23
  • Мнения: 473
благодаря на всички за съветите. днес опитах да не й обръщам внимание на капризите и стана още по-лошо. Давам ви пример:Пътувайки с колата след 10 мин. й писна седи на столчето и взе да се дърпа, да реве и да крещи "не" непрестанно, не й  обръщах внимание и в продължение на близо 45 мин. не млъкна, направо истеряса, дърпаше се и крещеше "не", дори не даваше да я пипна. след като пристигнахме и я освободих от столчето15-20 мин не можа да се успокои. Държанието й ми наподобяваше силен протест и инат, и някак си на всяка цена тя да се наложи. направо се плаша, ако това ще продължава. Тя не говори още и си мисля, да не би и оттам да идват проблемите.... като й говоря всияко разбира, но си прави нейното. имам чувството, че на моменти й прищраква нещо... може ли да е на психическа основа и дали не трябва да се консултирам с някой лекар? мерси на всички.

# 24
  • Мнения: 1 217
Ние сега сме на етап " нАма па " ! Laughing С най-милия поглед пита : " Може ли, мамо? " и при отрицателен отговор започва все по-упорито да повтаря въпроса и да повишава децибелите. Надявам се, че ще го надрасне, но и не и отстъпвам, колкото и да се тръшка.

# 25
  • Мнения: 68
и ние до скоро биахме само на не сега сме ве4е на да явно пове4ето деца са така

# 26
  • София
  • Мнения: 12 173
благодаря на всички за съветите. днес опитах да не й обръщам внимание на капризите и стана още по-лошо. Давам ви пример:Пътувайки с колата след 10 мин. й писна седи на столчето и взе да се дърпа, да реве и да крещи "не" непрестанно, не й  обръщах внимание и в продължение на близо 45 мин. не млъкна, направо истеряса, дърпаше се и крещеше "не", дори не даваше да я пипна. след като пристигнахме и я освободих от столчето15-20 мин не можа да се успокои. Държанието й ми наподобяваше силен протест и инат, и някак си на всяка цена тя да се наложи. направо се плаша, ако това ще продължава. Тя не говори още и си мисля, да не би и оттам да идват проблемите.... като й говоря всияко разбира, но си прави нейното. имам чувството, че на моменти й прищраква нещо... може ли да е на психическа основа и дали не трябва да се консултирам с някой лекар? мерси на всички.

Ти и обяснявай защо трябва да седи в стола, а да не и обръщаш внимание значи да не се вълнуваш. Ако стоиш и мълчиш в колата, сърцето ти е свито е ясно, че ще истеряса още повече. Кажи и, че в колата се пътува само в стол с колан за децата, а възрастните с колан. Стола за деца е измислен, защото седалката на възрастните е прекалено голяма и няма да и е удобно, а и няма да е така безопасно, защото коланите няма да я обхващат достатъчно плътно. Мама и татко също пътуват с колан, а и има неща, които може и да не ни харесват, но се налагат, заради нашата безопасност.Кажи и, че може и да мисли, че целият свят се управлява от нейните желания, но това е било така, когато е била бебе и не е можела да прави нищо сама. Сега е голяма и може да се справи с това да седи в стола, а и да понесе факта, че в света на хората понякога се изпълняват нейните желания, а понякога желанията на мама, например. А и докато е малка мама и татко са отговорни за нейното здраве и безопасност, натоварени са с тази отговорност заради своите знания, но с времето и тя ще може да взима все повече решения.
След тази напоителна тирада, произнесена съвсем спокойно и кажи "Разбрахме се, нали? Тръгваме и нека  всички да изкараме пътуването приятно!" 
Децата разбират всичко, а и това което не разбират също се запечатва в  главите им. С такива подробни, спокойни и ясни обяснения, мисля, че ще имаш успех. И не, не мисля, че детето е за специалист. Децата успяват да се налагат именно, защото те могат да плачат и по 10 часа, но ние не можем да издържим толкова. На нас само страха от подобна вероятност може да ни накара да изпълним всяко детско желание. Не се страхувай, не я оставяй да истеряса, а се опитай да и отвлечеш вниманието към влакчето, музиката по радиото, някоя играчка. Ако истеряса ще плаче до безкрай, защото се самонавива. Подготви я още преди да влезете в колата, че ще си стои в стола с една лекция, в колата пак и и намери някакво забавление.
Нещата ще се оправят само не се страхувай и не се вълнувай. Ти си родителя, можеш да проявиш твърдост без агресия или студенина. Можеш мило да обясниш и мило да кажеш Не. След това разсейваш и готово. Успех!

# 27
  • Мнения: 1 669
Бояна Ламбер , съгласна съм напълно с теб. Игнорирането не е начин за справяне със ситуацията, даже напротив - така децата се настървяват още повече да стане на тяхното. Отвличане на вниманието и изборът между няколко допустими неща е най-добрият метод. Техният избор... Тогава ще се почувстват значими, а нещата ще бъдат наред. Пример: Какво предпочиташ - плод или мляко - все полезни неща, но изборът е техен. Аз така възпитавам, досега успявам, занапред как ще е не мога да гадая, децата се променят...

# 28
  • София
  • Мнения: 1 735
От 1 месец вече не съм чувала ДА,всичко е Не,Не...Понякога се опитва да се тръшка по земята,първо много и говоря и обяснявам,после започвам да се правя на глуха,ако премине в истерия,направо ми е ужасно.Понякога нервите ми не издържат и повишавам тон и мн. ми е мъчно.

# 29
И двете ми  дъщери на  2г използваха 3думи  няма  неискам и н

Общи условия

Активация на акаунт