Как се обръщате към децата си?

  • 8 302
  • 161
  •   1
Отговори
Много майки (включително моята) се обръщат към децата си с "маме". Вие как се обръщате към своите - не име, със "сине/дъще", или с "маме", "мамо", "майче"? И смятате ли, че има изобщо някакво значение какво е обръщението към детето?

А как се обръщате към племенници и други роднински деца? И как ви звучат неща от типа "Хайде, леля!", "Ела, баба" и подобни?

Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 478
Обръщам се към детето си най-често с малкото му име или други производни. Любими обръщения са ми : зайко, слънчице, любов...
Да, често му казвам : "хайде, мамо, дай ми еди кое си.." , а на племенникът ми :" ела, лельо". Не виждам проблем в това. Обръщението е важно за мен, показва любовта ми. А пък как го възприемат другите хора ми е все тая. По-странно ми, когато някой говори за сина си или мъжа си и използва определението "моя". пр."Моя днес пак не спа на обяд".

# 2
  • Мнения: 588
       Аз също се обръщам по име или "Хайде, мамо да тръгваме." Други обръщения, които използвам са: "милинка", "миличка", "сладинка", "сладката ми", а баща й най-често "пате", "патенце". Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 234
Най-често на умалително на името или "слънце".  Случва се и да използвам други обръщения - мишленце, пиленце... А когато трябва нещо да му се кажа с по-твърд тон - използвам цялото име  Laughing

# 4
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Към дъ6теря ми на име или с разли4ни умалителни, към племенниците, когато бяха малки, по име, те съ6то се обръ6таха по име към мен...  и сега след 20 години продължават да го правят. не ми допада да се  мамосвам или лельосвам...Майка ми се бабосва, сестра ми не се лельосва...

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
На име най-често.

# 6
  • Мнения: 5 790
Обръщам се към всички деца, включително и към моето, по име.

# 7
  • Мнения: 417
Обръщам се към детето ми най често с името му в омалителна форма.Случва се да му кажа "миличък", "слънчице""сладкия ми"  и др. мили според мен думи.

# 8
  • София
  • Мнения: 13 206
"Хайде, Саше, майко (мамо) да идем едикъдеси.."  Grinning Ей така се обръщам. Ако трябва да я извикам ползвам умалителното Саша, Саше, Сашенка и мишок  Grinning Когато говоря за нея казвам Александра, Сашата, калпазаната. С мъжа ми я наричаме детето, мишока, мишонката... Когато искам да наблегна на нещо употребявам Александра  Wink

По едно време тя много държеше да се обръщаме към нея с "дъще"  Mr. Green Така и не успях да го усвоя  Laughing

# 9
  • Мнения: 142
Обръщам се към детето си най-често по име- Антония, Тони, Тоничка или "мамина", "зайка", "зайчица". Даже като беше по-мъничка и тя ми викаше "мамина" и ми беше страшно сладко. newsm76

# 10
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Най често по име.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 296
Най-често се обръщам по име към децата,но и използвам най-различни умалителни и производни,като маме,мамо,чедо и т.н.

# 12
  • Мнения: 1 817
Най-често умалително име. Криси, Вили. Използвам често и маме, миличък също. Напоследък се засичам да казвам 'мамчик' : "Да мамчик", "Кажи мамчик." От къде ми е хрумнало newsm78 Wink

# 13
  • Мнения: 8 999
Най-често - по име. Понякога добавям и "мами" или  "мамин". Друг път пък съвсем разширено: "мамин сине", "мамина дъще". Когато ме ядосват - "чудовище ниедно!".
Към племенници се обръщам  единствено по име. Внуци все още нямам, но сигурно ще им казвам "баби", "бабино", "бабин".
Кое точно ти се вижда пошло и неточно?

# 14
  • Мнения: 2 257
С името му най-вече, но доста често и с "хайде/ела/дай, мамо". Доста го мамосвам, да, даже и чуждите деца отнасят по някое "мамо" по инерция.

Ако сме изпаднали в умиление ми е и мамин сладък, и слънце ясно, и душата ми, и още хиляда обичливи имена.

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 08:11 от Джи

# 15
  • Мнения: 4 111
Обръщам се по име, често напоследък се обръщам с "ела, мамо", "хайде, мамо" и той започна да се обръща съзнателно към мен с "мамо", като ме вика за нещо.
Не ме дразнят тези обръщения "бабо", "лельо" и подобни. Съзнавам, че не са правилни, но съм свикнала да ги чувам навсякъде около мен.

# 16
  • Мнения: 2 587
 Понякога добавям и "мамо",но най-често по име или с "Кики"(преработка от Вики,първо беше "Вики-кики",после стана само "Кики").Ако е направила беля обаче я викам с цялото име.

# 17
  • Мнения: 1 669
Аз пък мамосвам на всяка дума. Иначе се обръщам към дъщеря ми с производни на името, както и спроизводни на слънце, никога с цялото име. Не зная защо  newsm78

# 18
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Към децата си се обръщам по име или с разни - слънчице, мишенце и т.н.

# 19
  • Мнения: 537
И аз много мамосвам, в резултат малката понякога ми вика и тя маменце,маме.. Mr. Green Иначе я наричам с галеното на Виктория - Вики, цялото име само като й се карам използвам. Когато говоря за нея - малката, Вики или бръмбъра.  Laughing Не ми се струват странни обръщенията "мамо", "бабе" или "лельо". Когато пораснат ще има да ги наричаме по име.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Към детето си се обръщам по име. Но понякога и аз мамосвам Mr. Green

# 21
  • Мнения: 4 967
С името му най-вече, но доста често и с "хайде/ела/дай, мамо". Доста го мамосвам, да, даже и чуждите деца отнасят по някое "мамо" по инерция.


 Joy И аз така правя, но не с всички деца, а само двете момиченца на братовчедка ми, защото са на възрастта на моите слънца и много си помагаме.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Най-често по име или слънчице.

# 23
  • Мнения: 156
Най-често по име.

# 24
  • Мнения: 613
Всякак. Понякога и казвам с "маме", най-често използвам най-различни умалителни от типа на слънчице, котенце и др. или използвам умалителните на името й.
Когато съм ядосана ползвам цялото име.

Нямаме никакви роднински деца, но към деца на познати или нейни приятелчета се обръщам само по име. "Ела леля" например, не ми звучи добре в този случай.

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 14:40 от Зукини

# 25
  • Мнения: 2 149
С цялото й име.

# 26
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Обръщам се с него по име, или "миличък", "сладък", "сладкишко"...
Ако ме ядосва го наричам 'маймун"  Rolling Eyes

Много ми е смешно като се замисля да кажа "Ела маме тук"... все едно той е майката  Laughing Старая се да избягвам такива коминации.

# 27
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Използвам имената и разни техни шантави форми, някой път така изкилифинчени, че едва ли някой би разбрал истенските им имена - примерно Бубалишъс. Мамосвам чат-пат, но по ми идва "Ела, слънце/пиле/любов моя."

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 1 130
 по име или по измисленото от нея в рана възраст Нана

# 29
  • Мнения: 2 011
Най-вече по име,понякога я "мамосвам",често й викам и "дзверо".Не използвам думи от сорта"слънце,зайче,коте,...и т.н."  Просто ми звучи твърде глезено за възрастен човек.Племенника ми често го "лельосвам"  Laughing  Когато трябва да ги скастря,използвам целите имена.

# 30
  • Мнения: 2 908
По име,с "мамо", "маме"и "мамче". С нищо друго. Не обичам съкровища,слънчица,котенца..много са ми лигави.

# 31
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
По име - галено или пълното, ако им се карам, но и с наши си думички, които носят голям емоционален заряд. "Маме" също използвам често, звучи толкова топло и искрено...
Големия наричам все по-често с пълното му име, особено навън или пред съученици и приятели.

# 32
  • Мнения: 22 430
До преди месец се обръщах към дъщеря ми с цялото и име - Калина.
От както започнахме да я учим да си казва името, което обаче е трудно за нея да го каже цялото (казва Кали), започнах да и викам и на галено "Кали".
Никога обаче не съм се обръщал с мамо, маме и т.н. от сорта.
Смятам, че всеки човек за това има собствено име, за да се обръщаме към него.

# 33
  • Мнения: 510
Обръщам се към детето си най-често с малкото му име или други производни. Любими обръщения са ми : зайко, слънчице, любов...
Да, често му казвам : "хайде, мамо, дай ми еди кое си.." , а на племенникът ми :" ела, лельо". Не виждам проблем в това. Обръщението е важно за мен, показва любовта ми. А пък как го възприемат другите хора ми е все тая. По-странно ми, когато някой говори за сина си или мъжа си и използва определението "моя". пр."Моя днес пак не спа на обяд".

Aбсолютно! И аз така Grinning Все още е малък и използвам много умалителни като зайче, слънчице,  злато мое, съкровището ми, сладкишче, нооо само вкъщи Grinning На улицата се старая да му казвам по име.

# 34
  • Мнения: 4 555
Никога не съм казвала "мамо", много ми е старовремско и не ми звучи естествено да кажа такова нещо. Казвам и по име или "мила/миличка"  Rolling Eyes

# 35
  • София
  • Мнения: 430
Потресена съм, че трябва да се извинявам едва ли не, че казвам "ела, мамо тук" на детето си  #Crazy
И майчините чувства ли станаха старовремски  Shocked  Спомням си как казвах на баба (лека й пръст), че ми е много приятно да ми казва "ела, бабе". Толкова мило ми звучеше и я карах още един и още един път да ми каже така  Hug

Наричам детето си както ми идва отвътре на мига, "маме", "мамо", Слави. А като си вървим двамата по улицата му казвам "дробче", "сърчице" и други органи от човешкото тяло  Mr. Green   Често е и шоши, чочи, чочко.
Винаги, когато говорим за него с таткото го наричаме "Шошката". Това нарицателно (или май вече собствено..) го получи от първия си ден и навикът така си каза думата, че не мога да го нарека по друг начин като говоря за него.

Според мен не е въпрос на модерно/остаряло, въпрос е на емоционалност, на характер, на възпитание. Аз не бих могла да не наричам сина си с всякакви странни думи, такава съм и не искам да го променям.

Синът ми често е и с различни лични имена  Joy С дългата си руса (бяла) коса беше "Франсоас", а сега късо подстриган и с футболен екип е "Йохансон".

Абе да са ни живи и здрави децата, а как ще ги наричаме...ми както дойде   bouquet

# 36
  • Мнения: 4 292
Да, обръщам се към децата си с "Мамо". И какво от това, съвсем нормално си е. Не съм им забравила имената, тях също ги използвам. Както и разни други умалителни.
И не, не говоря в множествено число.

# 37
  • Мнения: 1 740
Понякога добавям и "мамо",но най-често по име.

# 38
  • Мнения: 346
Когато започна да казва "гу" и "ге", слях двете срички и й виках Гуге. Но иначе предпочитам цялото й име. От известо време и тя най-много реагира на него. Скоро започна да казва "асссс" и таткото се смее, че се опитва да каже името си.

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 529
По име или с "моето момиче"

# 40
  • Мнения: 2 110
На кратко име !

# 41
  • Мнения: 743
И аз много често казвам мамо,маме заедно с името му като го викам,даже почти винаги.Майка ми още понякога и към мен така се обръща,някакси струи любов от едно такова обръщение,поне аз така винаги съм усещала.А когато си го гушкам и съм се разнежила,просто не мога да се спра-На мама слънчицето,звездичката,луничката,бабалечито,зайчето,патето,слаткото от бурканче,сърцето и душата на мама,въздуха,живота на мама....и майка ми като ме чуе обикновено казва-въх мама,голямо гевезенце ще стане това нашето,но тя го гевези повече и от мен Heart Eyes.Има хора,които държат да скрият чувствата си пред хората и пред децата си,аз със сигурност не съм от тях,а и никога не съм искала.

Последна редакция: вт, 05 май 2009, 15:12 от rozi-maxi

# 42
  • Мнения: 2 096
Ники или Тити.. също го и мамосвам и то с голям кеф... сега ми е паднал, като порасне няма да ми дава..

# 43
  • София
  • Мнения: 44 098
да, мамосвам го често....
или по име....по честото всъщност.....или миличък, сладичък, и т.н....
с роднински и познати деца - по име....

сине никога не съм му казвала....

# 44
  • Мнения: 798
Използвам "маме". Понякога се чудя защо, но и мама така ме е наричала и винаги излиза от устата ми, когато съм най-благоразположена към децата си  Embarassed Онзи ден бяхме при родителите ми и аз викнах нещо "маме, ... (еди какво си)" и майка ми и сънът ми се обърнаха  Joy Чували ли сте на друг език да има нещо подобно на нашето "маме", "бабе" и т.н. За мен е топло, семейно, българско Hug
Иначе наричам децата си с цели имена в звателен падеж  Peace, т.е. без умалителни. Избирали сме имената да ни харесват и искам да ги използвам така, като са.

# 45
  • Мнения: 1 447
Обръщам се към тях с малкото им име и галените производни на името и често добавям "мамо".
Сисе,донеси ми мамо това.....

# 46
  • Мнения: 3 804
По скоро по име-цяло или галено.

# 47
  • София
  • Мнения: 9 857
Мамосвам редовно. Laughing
На каката често и казвам например"ела,душке" Crazy.Стигнахме дотам,че малката един ден ми вика-къде са на душата обувките? Grinning

# 48
  • London,Istanbul,Varna
  • Мнения: 30
"Хайде, Саше, майко (мамо) да идем едикъдеси.."  Grinning Ей така се обръщам. Ако трябва да я извикам ползвам умалителното Саша, Саше, Сашенка и мишок  Grinning Когато говоря за нея казвам Александра, Сашата, калпазаната. С мъжа ми я наричаме детето, мишока, мишонката... Когато искам да наблегна на нещо употребявам Александра  Wink

По едно време тя много държеше да се обръщаме към нея с "дъще"  Mr. Green Така и не успях да го усвоя  Laughing
 
 Ииииихаааа! И при мен беше същото. Винаги ги наричам по малки имена,но дъщеря ми един ден се обърна и ми каза:"Мамо,защо не ме наричаш дъще" Shocked?...
Е,хайде сега, тръгни и обясни ooooh!...Не е нещо умишлено,но не ми се чупи езика! И така от доста годинки Confused...

# 49
  • Мнения: 7 201
По име - галено или пълното, ако им се карам, но и с наши си думички, които носят голям емоционален заряд.
Peace И аз така.

# 50
  • вкъщи
  • Мнения: 704
с галено име

# 51
  • Мнения: 384
Цяло име,или цялото име на ''че'' завършвам.Любов моя,слънце,коте,майче...

# 52
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
Или по име, или казвам"рожбо" Grinning

# 53
  • Мнения: 111
Мамосвам редовно. Иначе по име, слънчице, рожба мамина, моето момче Simple Smile

# 54
  • Плевен
  • Мнения: 854
По име, обикновено умалително, само ако и се карам я наричам с цяло име  Simple Smile
А иначе използвам и "пиле", "Слънце", "пухче" и др.

# 55
  • София
  • Мнения: 6 182
Най-често на малки имена. Но също така използвам: мамо, маме, маменце, даже понякога мамунчо (което е нещо средно между маме и маймунчо).
Като повтарям някои неща и призиви по 20 пъти, трябва да използвам разнообразни обръщения, за да не ми е скучно  hahaha
Затова в употреба влизат и зайко, слънчице, маймунке, прасчо според ситуацията.

# 56
  • Мнения: 9 814
Обръщам се към дъщеря си с галеното й име и разни наши си думички.

# 57
  • Мнения: 4 335
И аз доста често го мамосвам "Дени,хайде мамо да отидем там".Обрьщам се и с "миличьк".но най често по име.

# 58
  • Мнения: 14 133
С галено име, производно на неговото.
Редовно прави забележки на баба си и баща си за техните "бабе" и "тате".  Joy

# 59
  • Мнения: 3 360
Най-често по име,но понякога и се глезим/миличка,пиленце,пухче и всякакви такива  Laughing/

# 60
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
На цяло и галени имена предимно. Освен това си имаме един милион измишльотки, които ползваме за обръщение тримата вкъщи.

# 61
  • Мнения: 84
Аз също мамосвам без да се усещам. Най-често си я наричам с малкото име, галено, но и използвам мили думички като слънчице, бубче, зайо и т. н.
Като се карам е на цяло име. Не че помага Simple Smile

# 62
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Обикновено с умалителни на имената им Тетка или Теди , а на каката Криси или Криска. Използвам за обращение и "мишле" , "Зайко" или "слънчице"

# 63
  • София
  • Мнения: 7 097
Много майки (включително моята) се обръщат към децата си с "маме".

Доста често така се обръщам и даже на моменти се ядосвам на себе си, че го използвам толкова често.

# 64
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Почти не мамосвам. Не, че не ми се нрави... просто не го ползвам.
Казвам им по име (не повече от 30%) и всичко друго е коте, злато, кинко, красота, зайко и т.н.

# 65
  • София
  • Мнения: 5 289
Ми със името му се обръщам към него.  Rolling Eyes
Мамосвам ако нещо му правя забележка-"Стига де мамо....или некви такиви чат пат,но не основно де.

# 66
  • Мнения: 280
Зависи от ситуацията,най- често използвам умалително на името, когато се карам/права забележка използвам цяло име ,а когато си играем - на мама сърчицето,слънцето,зайчето и каквото се сетя на момента  Simple Smile

# 67
  • Карлово
  • Мнения: 4 644
"Веселушке- крушке" - една госпожца от детската и го беше измислила и ми допадна. Понякога и казвам само "Крушке", "слънчице", "малка птичко", ако е "нагазила лука"- това от едно стихотворение "Когато сбъркам -ти не се сърди, аз още съм немирна малка птичка, но обич има в моите гърди".

Последна редакция: пт, 08 май 2009, 09:39 от chanoir

# 68
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Не знам защо, но винаги съм се втрисала от умалителни мъжки имена.Обръщам се към децата си с целите им имена, без чо, ко, ки на края.Харесвам им много целите имена без умалителни, но за сметка на това понякога мамосвам.

# 69
  • Мнения: 8 228
Говоря им на име, цяло или умалително, но често ги мамосвам и двамата.
Струва ми се много естествено, особено когато големият ме дърпа за нещо, да кажа: "Кажи сега, мамо, какво искаш".
А той, понякога ми вика "мамичко". Например сутрин, винаги пита: "мамичко, спа ли се?" - абе знае как да ме разнежи...
Иначе им викам, че са "на мама юнаците" ил "на мама момчетата"

# 70
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Имаме си много обръщения и използваме основно тях. Над 30 са по последното преброяване, но в употреба са обикновено 5-6. Те се ползват далеч от чужди уши обикновено. Пред хората - по име най-често, понякога с умаляване, по-често без.
 
Мамосвам и в къщи, и на улицата. Понякога това е повод да ми се каже, че не ми е майка Simple Smile. Освен тази реакция, не го намирам за неестествено, защото това е краткото на "на мама детето" или каквото подобно предпочитате, и е съвсем естествено, особено за успокояване.

Не лельосвам обаче. Така се получава. Предполагам заради по-малко прекараното време заедно.

# 71
  • Мнения: 480
Когато аз викам сина си, му казвам "Насе, ела" или "Насе, еди - какво си....". Когато обаче той ми извика "мамо,..." аз казвам "Кажи, маме". на племенницата казвам различно. Понякога "кажи, вуйно", понякога "кажи, Зари". Като цяло гледам да им използвам имената, но нищо не пречи да ги мамосвам или вуйносвам (или както там се казва)

# 72
  • София
  • Мнения: 1 535
С умалителни им малки имена - Криси от Кристина и Любо/Любчо от Любомир.
Май доста често добавям и "мамо", когато им говоря нещо.
Племенници засега нямам и не съм се замисляла как ще се обръщам към тях.
Към другите деца на малки имена - обикновенно както са ги съкратили родителите им.

# 73
  • София
  • Мнения: 38 476
Не мамосвам.
Зайко и казвам вечер и сутрин, не знам защо.
Иначе всички варианти на Габриела - Габи, Гъби, Габриеле, Гъбиту.

# 74
  • Мнения: 959
По хиляди начини се обръщам към децата си  ...  и по име, и галено, и маме, и т.н. производни ...  Crazy

Към племеници - по име ... както и към чужди деца ...

# 75
  • Мнения: 2 237
Най-големият ми проблем е, че така и не се научих да мамосвам детето си.....Пробвах , ама не ми се получи  Confused Самата аз никога не съм казвала на майка си  “ майко „ и ми е странно. Всъщност когато бяхме малки, майка ни беше на мен и на сестра ми учителка в групата.Пред децата и казвахме “маме„ но тя се ядосваше, изкарваше ни пред цялата група и ни се караше, казваше че била  “ другарко„ . Понякога ни и биеше....Така се наплашихме и веше никога не и казахме “ майко„.
НО да не се отплесвам.Към дъщеря ми се обръщам с “чеденце„ или “ муцунке„.

# 76
  • Мнения: 789
Обръщам се или с цяло име - Иво,или с умалителното Иви.Не мамосвам - дразни ме.

# 77
  • Мнения: 1 523
И на двете им казвам на име в повечето случаи.Умалителни рядко ползвам,защото са им кратки и звучни имената.Понякога казвам "мамчо",това е тяхното обръщение към мен.

# 78
  • Разград
  • Мнения: 3 110
По много начини се обръщам към децата си.Синът ми е по-малък и към него-Зайо,Пате,Бубчо,Фъстъчко,Бонбончо Карамелов Шоколадов,Лъвчо,на мама-чушката,щастието,бебИното(веднъж ми каза,че всичко му било бебИно,един вид бил още бебе) и още има.На момента както ми дойде от вътре,така се обръщам.Най-често *мамосвам*като казвам-Кажи,мамино/а.
Каката ни е голяма,към нея по име,или с умалителното,или просто Дес(казва се Десислава),така я наричат съученичките й.

# 79
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Аз пък "мамосвам", когато съм строга използвам цялото му име, но по-често умалително. Почти винаги добавям "мамо" към обръщението.
Най-големият ми проблем е, че така и не се научих да мамосвам детето си.....Пробвах , ама не ми се получи  Confused Самата аз никога не съм казвала на майка си  “ майко „ и ми е странно. Всъщност когато бяхме малки, майка ни беше на мен и на сестра ми учителка в групата.Пред децата и казвахме “маме„ но тя се ядосваше, изкарваше ни пред цялата група и ни се караше, казваше че била  “ другарко„ . Понякога ни и биеше....Така се наплашихме и веше никога не и казахме “ майко„.
НО да не се отплесвам.Към дъщеря ми се обръщам с “чеденце„ или “ муцунке„.
Твоята история наистина ме натъжи.

# 80
  • Мнения: 5 940
Иво, Иве, Иви
бръмбарче
а също мамосвам непрекъснато, в резултат на което той се обръща към мен с мамо, маме, мами /според настроението/

# 81
  • Мнения: 4 433
По име или мами,според настроението.

# 82
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Нямам още деца , но майка ми ни наричаше с пълните ни имена и предполагам и аз така ще се обръщам . Тя казва , аз съм те кръстила така , защото така искам да те наричат . И аз самата харесвам когато ми казват пълното име , а не някакви производни на него . И държа така да е . Ако е Евгения да я наричат така , а не Жени .

# 83
  • Мнения: 1
Радвам се, че толкова много майки се обръщат с такава нежност към децата си. Независимо дали "мамоствате" ( Simple Smile), дали измисляте свои думички, дали ползвате умалителни имена или не - всички отговорили дотук наричате дете си така, както ви звучи най-красиво и мило.  Simple Smile
Направо да завиди човек на децата, които имат толкова обичливи майки!   bouquet

Всъщност това запитване беше организирано покрай едно мое езиковедско изследване. Благодаря на всички, които ми помогнаха с него, макар и да не знаеха, че го правят!  Wink

Сега мога да си позволя няколко бележки от гледната точка, на човек, който се занимава с езика.

Тези обръщения ("маме", "мамо", "мама", "тате", "баба" и т.н.), когато са употребени към детето, се наричат обратни обръщения. Те (според моята теория) са се получили при смяната на гледната точка - родителят се поставя на мястото на детето (тя, тази работа с гледната точка всъщност е доста сложна, но сега няма да обяснявам подробности..). Тези обратни обръщения имат много общо по значение с обръщения от типа на "маминото", "бабиното", "на мама", "на татко" и т.н. (в един от отговорите тук това беше забелязано). Не е неправилно да се употребяват такива обръщения - те не са сбъркани, а са малко по-особени от обикновените. Отличават се и със силна емоционална зареденост -  изразяват отношение на близост и гальовност. Вероятно този техен силен емоционален заряд е причината да не ги употребявате на улицата и пред други хора - интимността, изложена на показ, обикновено се превръща в маниерност или превзетост. Разбира се, когато по принцип се обръщате към детето си с "маме", то е станало рутинно и това, че се изплъзва и на улицата, в никакъв случай не бива да означава, че сте превзета майка.
Интересен проблем е това, че малките деца понякога се противят на обръщенията "мамо", "бабе", "тате". Предполагам, че вече са поотраснали и са започнали да разбират, че всеки човек има собствена гледна точка и дори и баба им за тях да е "баба", те за нея не са "баба". Това е велик момент от развитието на детското мислене! Затова трябва да се подходи много внимателно - или да се спре с употребата на тези обръщения, или да им се обясни, че "Ела, баба!" означава, че бабата иска при нея да дойте това дете, на което тя е баба. Мисля, че детето ще разбере и ще започне да приема нормално тези обръщения.
Много странно е откъде някои от дъщерите ви научават, че майките трябва да се обръщат към момиченцата си на "дъще". Предполагам, че това идва от детските филмчета, които са превеждани от други езици. Почти е невъзможно тук, в България да са намерили приятелче, чиято майка го нарича "дъще", просто това обръщение е много рядко при нас. Поговорете с детето си откъде му е хрумнала идеята. Можете да пробвате да обясните, че всяка майка се обръща по различен начин към децата си и че това е израз на нейното специално отношение. По този начин децата ще свикнат с това, че семействата са различни, и че със своето семейство са свързани по особен начин.

# 84
  • Мнения: 9 990
На мен обръщение по цяло име е ужасТ и безумие.МНого мразех някой с цяло име да ми се обърне.Особено близки, баси, да включат и фамилията, белким се знае към кое семейство принадлежа. LaughingОт дете ми е насадено това недолюбване, майка ми така офиЦиателно ни наричаше.Т.к името ми е дълго се получаваше ужасно, чувствах се неловко.Разбира се, кръстена съм така и се подписвам така, но след като на света са измислени галени, производни и всякакви обръщения-чудесна идея е да ги използваме.Наричам децата си със странни обръщения-имена, които нямат общо със собствените им, не са даже производни техни.Уверявам ви, че въпреки това децата ми си знаят имената. Laughing
Относно мамосването-това ми е липсвало също като малка, та затова сега аз си ги мамосвам на воля и се размазвам от кеф като чуя да ме викат с мамеееее, а не с името ми.

# 85
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Аз не наричам майка ми на име , нито баща ми . Но си харесвам името и съм свикнала на пълното име да ме наричат.Ако е искала майка ми някакво кратко име щеше така да ме кръсти. А относно мамосването, зайче , фъстъче и др.такива  на мен ми е лигаво, но на който както му харесва. Аз съм си такава - никакви  зайчета , мечета, пухчета  и т.н
Това ,че ме наричат с пълното име никога не ме е водило на мисълта , че не ме обичат и т.н Глезили са ме много .

# 86
  • Мнения: 43
Обръщенията към дъщеря ми  са ако  трябва да ходим някъде или да ми даде нещо "хайде пиле " да направим това или да отидем някъде  в  зависимост  от  молбата ми.Съпругът ми и  казва "пате".А когато се ядосвам с нея нещо и  казвам на име. Rolling Eyes

# 87
  • София
  • Мнения: 17 592
Обръщам се по име, с умалителни, с "миличък" - когато се е ударил най- вече, с "бебе", "Вряк Белята", "мишка" и други подобни, но никога не съм му казвала "мамо", "маме" или вариации - все пак, аз съм му майка, не той на мен.

# 88
  • Мнения: 2 448
Обръщам се по име или с миличък. Когато той ме извика отговарям  с "да, мамо(маме)" или "кажи, мамо(маме)".

# 89
  • Мнения: 613
На мен обръщение по цяло име е ужасТ и безумие.МНого мразех някой с цяло име да ми се обърне.Особено близки, баси, да включат и фамилията, белким се знае към кое семейство принадлежа. LaughingОт дете ми е насадено това недолюбване, майка ми така офиЦиателно ни наричаше.Т.к името ми е дълго се получаваше ужасно, чувствах се неловко.Разбира се, кръстена съм така и се подписвам така, но след като на света са измислени галени, производни и всякакви обръщения-чудесна идея е да ги използваме.Наричам децата си със странни обръщения-имена, които нямат общо със собствените им, не са даже производни техни.Уверявам ви, че въпреки това децата ми си знаят имената. Laughing
Относно мамосването-това ми е липсвало също като малка, та затова сега аз си ги мамосвам на воля и се размазвам от кеф като чуя да ме викат с мамеееее, а не с името ми.

Пенелопа, само ако знаеш колко точно си описала начина, по който и аз се чувствам. И аз имам майка, която винаги се е обръщала към мен с цялото ми име. Много, много редки са били случаите, когато е проявявала нежност и ме е наричала с нещо друго.
Резултата е, че и аз на днешно време ненавиждам името си и винаги връщайки се назад в годините, имам чувството за незапълнена липса.

Направо да завиди човек на децата, които имат толкова обичливи майки!   bouquet

 Hug   Simple Smile

Давам от сърце нещо на детето си, което на мен ми е липсвало много, тогава когато аз самата съм била дете.

# 90
  • Мнения: 75
По име,"миличък","слънчо" Heart Eyes

# 91
  • Мнения: 19 296
"Маме" никога не казвам. Обръщам се на галено име или "слънчице", "пиленце", "зайко" и други подобни Grinning

На мен обръщение по цяло име е ужасТ и безумие.МНого мразех някой с цяло име да ми се обърне.Особено близки, баси, да включат и фамилията, белким се знае към кое семейство принадлежа. LaughingОт дете ми е насадено това недолюбване, майка ми така офиЦиателно ни наричаше.Т.к името ми е дълго се получаваше ужасно, чувствах се неловко.Разбира се, кръстена съм така и се подписвам така, но след като на света са измислени галени, производни и всякакви обръщения-чудесна идея е да ги използваме.Наричам децата си със странни обръщения-имена, които нямат общо със собствените им, не са даже производни техни.Уверявам ви, че въпреки това децата ми си знаят имената. Laughing
Относно мамосването-това ми е липсвало също като малка, та затова сега аз си ги мамосвам на воля и се размазвам от кеф като чуя да ме викат с мамеееее, а не с името ми.

Пенелопа, само ако знаеш колко точно си описала начина, по който и аз се чувствам. И аз имам майка, която винаги се е обръщала към мен с цялото ми име. Много, много редки са били случаите, когато е проявявала нежност и ме е наричала с нещо друго.
Резултата е, че и аз на днешно време ненавиждам името си и винаги връщайки се назад в годините, имам чувството за незапълнена липса.

Аз съм другата крайност. Майка ми постоянно ме наричаше с умалителни, дори като голяма вече. Ужасно ме дразнеше това и още ме дразни. Като й кажа да престане, се сърди. Докато децата са малки е о.к., но от един момент нататък името на галено върши доста по-добра работа.

# 92
  • В облаците
  • Мнения: 63
Моето съкровище често го наричам Мишленце, Котенце, Пиленце, когато ме ядоса - Коткомишка и Маймуна  Grinning Също използвам и мамо, маминото. Обаче май прекалявам, защото той вместо името да си казва, когато го питаш: Слави ли се казваш?, казва: Не. Бебето  Laughing

# 93
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
 Най-често се обръщам към него по име.  Grinning Използвам също и обръщения като "миличък","зайче байче","моето момче".
 

# 94
  • Мнения: 9 973
по име

# 95
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
  Най-често се обръщам по име, използвам също и "слънце". Не използвам умалителни като Гошо, Жорко и тн. - наричам си го Георги.

# 96
  • сусурлево
  • Мнения: 474
  Най-често се обръщам по име, използвам също и "слънце". Не използвам умалителни като Гошо, Жорко и тн. - наричам си го Георги.
Еми да все пак така си го кръстила , ако искаше да му викаш Жоро , щеше така да го кръстиш . Георги звучи много по -добре от Жоро .

# 97
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Разсмя ме Simple Smile
Имаш предвид, че на Рада може да се казва Радка, но Радка, Рада не е така лесно, нали..
А и един мъж след време ще даде бащино име. И колкото и да ти харесва Тони, Иво и т.н, обикновено не са най-доброто презиме след време.

# 98
  • Мнения: 830
По име или "хайде мамо...."

# 99
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Разсмя ме Simple Smile
Имаш предвид, че на Рада може да се казва Радка, но Радка, Рада не е така лесно, нали..
А и един мъж след време ще даде бащино име. И колкото и да ти харесва Тони, Иво и т.н, обикновено не са най-доброто презиме след време.

Има фамилия и презиме Тонев и Томев , защо точно Антон .
Една приятелка си кръсти сина Гари ... предполагам няма да са Гареви след време децата му ами пак само Гари , като и някои ги записват например Любомир Олег Димитров  , а други Любомир Олегов Димитров. Определено първото звучи по-добре . Задължително ли да е на  -ов , - ев да окончава фамилията ?
За Иво май там нестава ... Simple Smile
А за Рада , кой днес ще си кръсти детето така .... Ако си кръстя детето така , със сигурност като порасне ще ме мрази .... хихиихихих

# 100
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това е сложен въпрос Simple Smile Ще ти отговоря макар да е малко встрани.
Традицията в образуването на българските имена е такава.
Аз също предлагах подобно западно образувано за нашето дете /дълго 2ро име се получваше/, но таткото беше твърдо против. Има нещо шизофренично. Ако не е на ов или ев, става с две имена и без презиме де факто.
Какво му има на Рада - звучно, съдържателно и българско, много хубаво пожелателно име. Само е малко кратко.

# 101
  • сусурлево
  • Мнения: 474
арт мама  как ти звучат тогава небългарските имена  - по - точно бащините имена как ще звучат?
Като започнем от Майкъл , Джордан  Joy Joy Joy та свършим до Хуан Карлос ....  Joy Joy Joy
Какво ли ще стане като сложим - ев - ов
На Кристиян , как да му кажа Крис ... някой може да помисли , че е момиче и идва от Кристина  newsm78
Е спорове неискам да започна , всеки сам решава за себе си.
Свършиха ли се хубавите български имена ?

# 102
  • сусурлево
  • Мнения: 474
А за Рада ще ти кажа какво не му е хубаво (арт мама ) имах съученичка която се казва Радка , ей това момиче толкова си мразеше името (тогава излезна песента Радка пиратка )  , в ученическите години се представяше Ради и така искаше да я наричаме , като и кажехме Радка побесняваше , сега вече е Аманда - така се представя .... което на мен ми е тъпо немога да й кажа Аманда

# 103
  • Мнения: 9 990
Рада е с доста модерно звучене, имаше скоро залитания към този тип имена-Ния, Рада, Рая...Има доста Ради и Нийки около мен.
Кристияновците са всяко второ момченце, и на всяко момченце му казват Крис/Крисе/Крисо/На момиче никога не съм чула да и кажат Крис, ако е Кристина/Христина. а КрисИ, ХрисИ Laughing
пп.Рада не е ли хубаво българско име? Thinking
Това, че преди време на някоя не и е харесвало, няма общо с днешното звучене.НА мен самата, името ми  няма общо с подобно "селско" звучене, дълго е, но имах учителка по литература, която ми казваше името с окончание "ка" и се получаваше същото звучене.Обикновено човек побеснява от името си, когато то е натоварено от околните с подобен заряд.Аз имам традиционо име , но въпреки това се дразнех от него по същата причина.

# 104
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Имам приятелка Кристина , всички й казваме Крис
А за Кристиян наистина всяко второ е с това име , което мен лично ме дразни , даже намразих името .
пенелопа  saglasna sam s dne6noto zvu4ene , na Niq , rADA I T,N
Izvinete me za latinicata , nesto mi se precaka Bulgerian Phonetic

# 105
  • Мнения: 9 990
де не залитай чак да мразиш чуждите имена  Wink
относно това как казвате вие на Кристина-това е по-скоро изключение, а ми намирисва принципно и на набор, отдалечен от моят набор.Това също е важно.На нас /моят набор/никога не ни е хрумвало да наричаме Кристияна - Крис.Един ден ще си кръстиш детето най-вероятно с име, което е модерно за твоето време и то ще е поредното с такова име. Wink

# 106
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Аз пък раждах в ерата на Викториите - половината бебета моми в родилното бяха кръстени така.
Аз също нося модерно към момента на раждането ми име, но за радост, залитането не е било масово и името ми е съвсем българско, а не нещо като Виктория. Крис казвам и на момче и на момиче и от детските ми години е така.
Майкъл ми е като Изаура. Който го е избрал да му мисли Wink. Децата да са живи и здрави, другото се нарежда!

# 107
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Разсмя ме Simple Smile
Имаш предвид, че на Рада може да се казва Радка, но Радка, Рада не е така лесно, нали..
А и един мъж след време ще даде бащино име. И колкото и да ти харесва Тони, Иво и т.н, обикновено не са най-доброто презиме след време.


Aaaa, не! На Рада не може да се казва Радка, дразни ме и Раде. Намирам името за достатъчно кратко и мило, та да няма нужда от допълнително умаляване.
 П.П. Приятно ми е - Рада (ама с много хубаво име са ме кръстили).

Относно сина ми - наричам го с цялото му име защото съм сигурна, че с течение на времето в училище и тн, в зависимост от характера, връстниците му ще го наричат по най-подходящия начин. Слънчице е предостатъчно на този етап, а Гошко, Жорко и тн. наистина звучат тъпо, но пък все още е твърде малък за Жоро или Геш (например). Та идеята ми е, че предпочитам да го наричам така, че когато порастне като го викна да не се черви.

# 108
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
И аз не казвам на Рада Радка Wink Семпло, но не и простовато, хубаво име е и нищо друго не му трябва. /Дадох го за пример, Както Екатерина и Катя - по-добре кръсти Екатерина и казвай Катя./
Но на Георги Жоро - да Wink

# 109
  • сусурлево
  • Мнения: 474
 Laughing Стана ми весело .
Аз ще си кръстя детето с българско име (дано да е скоро)
Ако е момче ще е Петър - но неискам да му викат Пешо  #Cussing out
За момиче не съм мислила - може да е Мартина или Уляна (руско - така са искали мен да ме кръстят, но съм Юлиана)  или Петя ....
Някой го каза и по -нагоре в някой пост: Живи и здрави да са ВИ на всички - името не прави човека
 Peace
И не сега Уляна да стане като Виктория . Аз си го заплюх... Wink

# 110
  • Мнения: 301
Всъщност много рядко го "мамосвам" детето  Thinking. Най-често се обръщам към него със слънце/слънчице, съкровище, миличък или по име (умалително) - Саши, Сашко, Саша. Александър ползвам, когато искам да натвърдя нещо. Той се представя в зависимост от хората - кoгaто се чувства по-освободен в нечия компания се представя като Сашко, пред по-притеснителни за него хора - Александър.

# 111
  • Мнения: 9 990
Джулиана, само да ти вметна, че Мартина е доста разпространено към днешна дата, в нашата градинка има само 3.Колкото до това как искаш ТИ да наричат децата ти, независимо от имената им-няма да те огрее особено, защото чужди хора, деца, съученици ще му викат точно както си искат, даже и прякори ще си измислят. Peace

# 112
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Уфф ... така е . Но аз като съм свикнала да ме наричат на име и който не го прави , задължително го поправям .

# 113
  • Мнения: 2 015
Янислав, а му викам Яни Peace

# 114
  • Мнения: 99
Много забавна темичка!  Laughing Аз май съм от мамите, които честичко използват " маме", Но се обръщам и с най-различни галени имена - зайо, котенце, пиленце, а когато не слуша е "куче такова лошо"   Wink или "пинокио непослушен" Outta Joint

# 115
  • Мнения: 1 380
И аз също....

# 116
  • Мнения: 436
Аз никога не използвам "мамо" в обръщението към сина ни.
Викам го с цялото му име, за умалително добавям "-чо",  или "зайко" или "мишо".

# 117
  • BG
  • Мнения: 1 900
Обръщам се с името й.По-рядко други умалителни.

# 118
  • Мнения: 919
Казва се Анелия ,обръщам се с "Аничке" или "Ани" Grinning

# 119
  • Мнения: 5 393
"Иво", "Ивайло"(когато искам да звуча по-строго), използвам и "маме".  Към други деца се обръщам само по име.

# 120
  • Мнения: 1 897
По име.
Не мамосвам и не лельосвам, но не защото го намирам за нередно, а защото не мога да си обърна езика.

# 121
  • Мнения: 3 929
По име - и умалително, и цяло. Казвам му също "Слънце", "неземен принц", "таушан", "пухчелинчо", "душичка мамина", "съкровище". Използвам "кажи, маминка" или "кажи, мамо". Към племенниците използвам "кажи, лельо", "кажи, стринче" или директно по име.
Всичко зависи от дадената ситуация. Обикновено, по начина, по който се обръщам към него, синът ми разбира, какво следва да му кажа - да му се скарам или да му се радвам.

# 122
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Обикновено, по начина, по който се обръщам към него, синът ми разбира, какво следва да му кажа - да му се скарам или да му се радвам.
Много точно Simple Smile

# 123
  • Мнения: 1 437
Обикновено, по начина, по който се обръщам към него, синът ми разбира, какво следва да му кажа - да му се скарам или да му се радвам.
Много точно Simple Smile
И при нас е така. Чуе ли си цялото име щерката знае - сгафила е Laughing

# 124
  • Мнения: 1 364
С галено име

# 125
  • Мнения: 730
Фъстък, зайче, сладичък и мамче. Разбира се и с умалително име.

# 126
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Най-често на галено име - Теди и Саши. Но доста употребявам и "мамо" като обръщение в общуването помежду ни. Когато се опитвам да бъда строга - в моментите на непослушание, се обръщам на цели имена: Теодора, Александър.

# 127
  • Мнения: 245
Най-вече по име.

# 128
  • Мнения: 418
Mаменце, чеденце, рожбенце, рожбичка (на мама), патенце, детенце миличко, рожбе, синенце (а тя ме пита що и казвам ''сине'' , като е момиче  hahaha Joy Mr. Green),  с галеното и име или някакви вариации на нейнoто си...


Много сладка тема   Heart Eyes Peace...мама и дете, каква по-хубава картинка от това ...Дай Боже всекиму  Praynig  Hug Peace

# 129
  • Мнения: 177
Слънце  Nature Sunny  ,когато направи беля на име

# 130
  • Мнения: 4 784
По име, цялото, когато се опитвам да бъда по - строга, умалителното, когато си говорим по принцип. Също така изполвам обръщения като "Ела мамо!", котенце, зайченце, сладкишче, любов моя, тортичка, пастичка и въобще сума ти глезотийки, които ми идват на ум.
Леля не съм станала, но нямам против например, че сестра ми се обръща към мен с "како". Към вуйни, лели и т.н. се обръщам именно с тези думи, а не с имената им.

# 131
  • Мнения: 299
Едно от първите имена,с които започнахме да го наричаме,още от 2-месечна възраст беше КАЮ- по името на едно бебе,герой в анимационно филмче.Остана си и до ден днешен,даже и сам се нарича така понякога- Кайката Mr. Green.Неведнъж сме се шегували с мъжа ми да вземем да го прекръстим на Каю официално Joy А иначе се е случвало да вървим по улиците и като го нарека така,някои хора да ме споглеждат учудено Mr. Green.
Други имена с които го наричаме са- Шошо,Мише-Бебе,Бръмбар,Слънцето на баба(майка ми го нарича така),Кашкаваления Джо...и още няколко,ама са твърде смешни,за да обяснявам откъде "произлизат" Mr. Green.

# 132
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Обръщам се най-вече по име  Peace

# 133
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Създателката на темата , защо не сложи анкета , за да се преброим тези които са на име и тези които по някакъв др.начин 

# 134
  • Мнения: 1 420
С името или с "бубе". И аз не мамосвам  Peace

# 135
  • Мнения: 400
Аз съм от мамаосващите LaughingПосле следват-слънчице,мишленце,врабченце и др.животни Joy и накрая с галено име,или цяло име.

# 136
  • Мнения: 7 914
доста често използвам"маме".. и в даден момент дори се повтарям, понеже имам чувтсвото, че съм  го казала неправилно. сега майка ми е при нас и често става много смешно от рода на : ' какво направи , маме?" и тя подскача какво е направила Joy hahaha

също доста често му казвам слънчице,  сърчицето ми и мн.др. подобни. често правя производни безсмислици на името му Mr. Green

# 137
  • софия
  • Мнения: 100
На име или с най-различни умалителни

# 138
  • Мнения: 1 485
По име и с умалителни разни Peace

# 139
  • Мнения: 946
Диди,мишкоране,мамосвам го постоянно  Simple Smile

# 140
  • София
  • Мнения: 3 610
И аз се обръщам към тях с най-различни производни на имената им,но и доста мамосвам.Веднъж се обърнах към дребосъка с "Хайде,мамо" ,явно тогава за първи път съм му казала така, защото  възмутено ме поправи,че не се казва така Joy

# 141
  • Мнения: 171
Мамосвам го постоянно...и на име.. Laughing

# 142
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Умалителни,на име.Според зависи ,използвам и много сравнителни имена от животински видове. Mr. Green

# 143
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
По име и към моите, и към чуждите деца.

# 144
  • Мнения: 1 181
мишленце, мишон, мишко, коте, зайко и естествено мамосвам. Даже и забележки започнах да получавам от него. Скоро пак нещо му казах "хайде маме" и той "ама аз не съм ти майка, аз съм ти дете, защо ми викаш мамо"  Laughing

# 145
  • Мнения: 657
Само по име.

# 146
  • Мнения: 1 195
Обръщам се към сина ми  най-често с малкото му име или други производни. Любими обръщения са ми :слънчице, пиленце, зайче, котенце, любов моя. обич моя.......
Да, често му казвам : "Сани, хайде мамо....."
На другите деца им говоря по име, не лельосвам и чичосвам.......

# 147
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Много интересна темичка и чудесен повод да разкажа как се "роди" обръщението към дъщеря ми заедно с нея - когато ми я дадоха в родилния дом за първи път, една жена до мен възкликна: "Какви са мънички, като грахови шушулки". Тази първа асоциация с крехката шушулка остана толкова дълбок спомен, че ние започнахме да наричаме галено бебето Шушка, Шоши, Шошо, Шошин, Шошинка и до днес - вече голяма тинейджърка. Иначе използваме личното й името с умалителни вариации, шушулковата тема е запазена марка само в семеен кръг. А племенниците ми - освен "на леля съкровищата" са съответно Тонко-Бонко и Ивче-Дивче.  Simple Smile

# 148
  • Мнения: 1 352
Пупи викам на сина ми или Пупин. Незнам защо и откъде идва, така му викам от бебе. А с мъжа ми като говорим за него му казваме малката тупалка или  малкият тупан Crazy.

Пупи, какво правиш, майчице? - ей така се обръщам към него. Взех и на мъжа ми да му викам майчице, и на кварталните котки, къде ли ще се изпусна да бера срам някъде  Blush.

# 149
# 150
  • Мнения: 593
мами; мила; миличка; златничко; слънчице; съкровище; рожбо; рожбичке.... и други подобни

и по име:
Сиси - като слуша.
Светослава - когато трябва да звуча строго.

 Laughing

# 151
  • Мнения: 188
Пиленце!

# 152
  • Мнения: 3 034
Много майки (включително моята) се обръщат към децата си с "маме". Вие как се обръщате към своите - не име, със "сине/дъще", или с "маме", "мамо", "майче"? И смятате ли, че има изобщо някакво значение какво е обръщението към детето?

А как се обръщате към племенници и други роднински деца? И как ви звучат неща от типа "Хайде, леля!", "Ела, баба" и подобни?

Simple Smile

по име се обръщам (галеното му име), но го и "мамосвам" от време на време  Grinning роднини нямам наблизо и не ми се налага да се обръщам към техните деца, но не си падам по "лельосването" някак... Thinking

# 153
  • Мнения: 1 085
По име в няколко варианта, маме, рожбе, чедо, коте, любими, искрице и т.н. Имам богат арсенал съобразно ситуацията. Но разни мишешки обръщения не използвам Naughty, защото свекъра нарича свеки Мише  Sick.

# 154
  • Мнения: 2 622
Обръщам се с умалителни имена-Жаки и Креми.За мамосването-правя го,но не много често.Интересно е,че когато си  взехме куче отвътре ми дойде и него да мамосвам #Crazy

# 155
  • Мнения: 1 650
Шуши- муши и маймунке.

# 156
  • В мечтите
  • Мнения: 639
зайо,слънце коте....мушо(дракончето от филмчето Мулан) Wink...а за мамосването ,мамосвам от съседското дете до ..непознатите  Mr. Green

# 157
  • Мнения: 4 406
зайко, батко, шошко. мамосвам го редовно и на никого не пречи.

# 158
  • Мнения: 148
мамчо или маме, но майче или майко никога.
Иначе я наричам с всички възможни прилагателни, а от "животинските"-най-често с "коте"

Между другото тя има чувство за хумор и доста се смеем като видим някоя грозна маймуна по телевизията, някое странно животно, или пък просто коза или крава, тогава й казвам небрежно: "Яяяя, сестра ти", или "Кога се снима в този филм?". Отстрани звучи ужасно, но си се кискаме (това само когато сме си двечките)

# 159
  • Мнения: 1 877
"Любов" и "Слънчо" са ми най-често използваните.

# 160
  • Мнения: 11 607
Цял арсенал имаме от обръщения...... - кога на име, кога на галено, кога по някакъв специфичен начин, разбираем само за нас, според ситуацията.......

# 161
  • град Русе
  • Мнения: 78
Най-често по име, и то умалително. Все още си остават в употреба и "Писе", "Коте" и "Слънце" - както ми дойде на момента  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт