Частно училище или не, това е въпроса

  • 11 288
  • 222
  •   1
Отговори
Здравейте родители,
Този въпрос вероятно стои пред някой от вас и той няма прост отговор за мнозина. Позволявам си да изкажа мнението си, тъй като за мен този отговор е изключително прост.
В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ В БЪЛГАРСКО ЧАСТНО УЧИЛИЩЕ!
Следва да отбележа че аз съм завършила частно училище, но не тук, и то ми е дало повече от двете висши образования които получих в последствие.  Освен това съм на 44 години (т.е. достатъчно зряла) и съм доста взискателен родител.
Когато малката ми дъщеря стана първолак, повечето ни познати ми обясняваха че е много важно тя да учи в частно училище. Аз обаче прецених че държавното училище е за предпочитане. И така тя учи две години в най-обикновено софийско квартално училище.
През цялото време ме гризеше отвътре. че може би не съм права и след дълго ровене и проучване, аз я записах в частно училище, при това много известно.
Сега сме в края на трети клас и броим и двете дните които остават до края, за да избягаме с мръсна газ от там.
И няма да сме само ние.
Нямам думи да опиша отвращението си от това, което видях през последната година:
- нахакани деца с огромно самочувствие
- липса на всякаква дисциплина
- вменяване на учениците, че те са от много по различна класа и са бъдещия елит (опазил Бог!)
- повсеместна неграмотност
- изоставане в материала ( имаме предмети по които сме 28 урока назад!)
и т. н.
Когато сега тегля чертата, мога да кажа че за детето ми това беше една изгубена година от гледна точка на знание, и сега аз трябва да мина целия трети клас за да може тя да учи със самочувствие в нормално училище догодина.
От друга страна опита беше невероятно полезен за нас като родители, но най-вече за детето ми. Това с което тя се сблъска ще и държи влага цял живот и всъщност я научи на това, на което я възпитаваме.
Така че мили родители, добре си направете сметка, кое всъщност е най-доброто за детето ви.

# 1
  • Мнения: 7 161
Категорично съм против всички, АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ частни училища в България!!!

# 2
  • Мнения: 14
И аз, но вече имам и потвърждение!

# 3
Кажете кое е училището от което не сте доволни  , защото съм сигурна, че не във всички частни училища е така.

# 4
  • Мнения: 14
Сигурно е така.
Училището за което говоря е Дорис Тенеди

# 5
  • Мнения: 4 877
Може би е добре и коректно да си оправиш заглавието и да сложиш името на конкретното ЧУ. Такова обобщение е повече от безумно. Това, че ти си решила, че дадено ЧУ е прочуто, хубаво и т.н. и не си направила проучванията, не означава, че и ние трябва да страдаме от този факт. Благодаря за "отварянето на очите", но грешката си е изцяло твоя. Как си представяш в добро ЧУ да приемат дете в 3 клас чак? След като за това място още в предучилищна и 1 клас има доста желаещи и всички са минали през изпити. Така че друг път поне малко си проучи нещата. Успех в старото училище!

# 6
  • Мнения: 14
Драги Странджа,

Благодаря за съвета. Най-вероятно имам вина, но мога да ти кажа с чиста съвест че въпросното училище не струва. От желанието до реализацията има огромна разлика. Убедена съм че идеята е била добра, поне доколкото се съди по представянето в медийното пространство и в интернет. Проблемът е че училището не си позволява и най-малкия намек за наказание или дори укор към учениците, от притеснение че родителите им ще ги махнат от там, и училището ще загуби пари.
Колкото до това, че сме влезли в 3ти клас, няма нищо общо с нивото на децата. Те просто не учат, и никой не ги кара. Политиката е слабите оценки да не се пишат, за да не се подтискат децата. Съжалявам, но това не струва!
А иначе от това, което съм виждала на родителски срещи, много родители са напълно щастливи от училището и от образователното ниво на децата.
Е, аз не съм.

# 7
  • Мнения: 4 877
Аз напълно те разбрах и ми стана мъчно, че така сте се "натресли" (съжалявам за израза). За съжаление наблюденията ми показават, че медийните изяви, рекламата на дадени ЧУ, в по-голямата си част не са в полза на факта, че дадено частно у-ще е добро.  Confused По-скоро май е правило в последните години, че добрите ЧУ не се рекламират и не се изявяват много-много по медиите. А и в интернет, като гледам, май важи това правило. Но това не пречи точно за тези ЧУ да е най-най-голям напливът.
Просто не си се ориентирала миналата година и дано детето бързо навакса и да забрави лошите спомени.
Успех!

# 8
  • Мнения: 7 161
windwalker,напълно съм съгласна с теб.
Грешката ти може би е че си се вслушала в съветите на другите,че детето ти непременно трябва да учи в частно училище.Наслушала съм се на подобни глупости.
Не мога да се сетя нито една причина поради която да запиша децата си в частно училище,при положение,че в България до 4-ти клас няма значение къде ще учи детето.
Заглавието на темата ти е много добре формулирана.Винаги ще се намерят хора които подкрепят частното образование и такива,които не.
Въпрос на личен избор.

# 9
  • Мнения: 14
Много ти благодаря.
Истината е че аз се допитвах и до родители на деца във въпросното училище и като цяло отзивите бяха добри. Но това само доказва колко са различни изискванията и представите на различните хора.
Иначе имам преки впечатления от различни "елитни" частни езикови гимназии, и откровено казано нещата са плачевни, особено за по-големите деца.
И накрая един съвсем приятелски съвет. Видях че имаш много теми по повод частните училища. Може би ,би било добре да дадеш някакви съвети към родителите на потенциални ученици по какви критерии да избират училището.  

# 10
  • Мнения: 230
А от какво не беше доволна в държавното училище, че реши да си преместиш детето в частно? Едва ли само мнението на приятели би ме накарало да преместя детето си, ако съм доволна.

# 11
  • Мнения: 14
ana, благодаря. По един въпрос обаче не съм напълно съгласна с теб. Според мен образованието от 1 до 4 клас е изключително важно, тъй като в този период детето изгражда навика да учи, да харесва или не обучението като цяло и да мисли като член на дадена общност. Ако опитът му в този период е лош - попадне на некадърна учителка, агресивни деца, слабо училище, то това ще го формира по определен начин за целия му училищен живот.

# 12
  • Мнения: 14
elica, не е само мнението на другите. Аз имам дъщеря на 25 години и когато тя учеше, нямахме възможност да я запишем в частно училище. Сега можем да го направим с малката.
Истината е че като родител човек винаги се стреми да направи най-доброто за детето си. Затова преместих и моето дете в частно училище - за добро.

# 13
  • Мнения: 7 161
windwalker,нямам никакви теми за частни училища.Изказвала съм се в темате за АК,но по-скоро за частните школи,които подготвят за там,против които също съм.
Не ми харесва средата и атмосферата,която витае в частните училища.
Съвети не мога да дам,защото различните хора ги възприемат по различен начин и започва един безсмислен спор,а пък аз не обичам да си мълча.

# 14
  • Мнения: 14
ana, това с темите е адресирано до странджата, той е радетел за частното образование

Общи условия

Активация на акаунт