Раждане за чужденци в България

  • 3 863
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте!! Имам един проблем. Аз сам чужденка с лична карта за постоянно пребиваване и съпруга ми също. Искам да рода детето си тук в България, обаче не искам да заплата частно. Интересува ме ако някои може да ми помогне да ми каже колко струва раждането в болница за чужденци с такива лични карти и дали е много сложна бюрокрацията. И ако някои има информации как става за документи за детето след раждането понеже и двамата сме чужденци. Вече една година сме в Англия, но искаме да се завърнем в България. Благодаря на всички и с извинение ако темата вече е била пусната. Grinning

# 1
  • Мнения: 4 916
ред. - трия си поста, защото на работа не можем да се разберем дали здравноосигурителните права трябва да са непрекъснати или не е задължително, а не искам да подведа авторката.

Последна редакция: чт, 21 май 2009, 16:25 от argun

# 2
  • Мнения: 3 804
Ако здравноосигурителните ти права са непрекъснати-т.е си си плащала здравните осигуровки вски месец до сега-ще можеш да родиш безплатно.Ако има месец през които не си платила-отиваш в Здравата каса и си плащаш за тези месеци-ако си била извън БГ повече от 6 месеца -си взимаш документ от полицията и с него отиваш в касата-там ти изчистват отсигуровките-и пак раждаш безплатно.

# 3
  • Мнения: 4 916
Преди всичко проверете дали все още имате статут на постоянно пребиваващи в България, след акто сте извън страната вече една година.

# 4
  • Мнения: 4
Да статус всеоще имаме. Мен само ме интересува колко струва, как се движат цените в болниците за чужденците като нас...

# 5
  • Мнения: 4 916
Да статус всеоще имаме....

Питам, понеже имах сходен случай с жена с постоянно пребиваване  Rolling Eyes Както и да е.

# 6
  • Мнения: 1 860
Нямам конкретен отговор, но за това пък въпрос. С двойно гражданство ли сте или сте се отказали от българското? Пу, пу, чета първото мнение на авторката и ми идват едни такива въпроси в главата...за сега ще ги пропусна обаче.  Flutter

# 7
  • Мнения: 4 916
Леле, съвсем се обърках. Те били български граждани, а не чужденци с постоянно пребиваване в България  Whistling  и се пъна да мисля че чужденка ще ражда в България и дали има още постоянно пребиваване след като 1 година е била извън Бг.

# 8
  • Мнения: 3 804
Леле, съвсем се обърках. Те били български граждани, а не чужденци с постоянно пребиваване в България  Whistling  и се пъна да мисля че чужденка ще ражда в България и дали има още постоянно пребиваване след като 1 година е била извън Бг.

извинявай за тъпият въпрос-обаче къде видя,че са българи-аз четох и препрочитах-обаче,явно жегата тум ми се е отразила

# 9
  • Мнения: 4
Ние сме от Македония, в момента в Англия, чакаме българско гражданство до края на годината, а в момента сме с карти за постоянно пребиваване Laughing надявам се че е ясно какви сме Simple Smile и се надявам някои да ми помогне защото наистина искаме да се завърнем и там да си родя детето което идва в август.

# 10
  • Мнения: 1 860
Е, така обяснено в вече друга песен.  Wink Най-добре питай в подфорум майки, там ще те ориентират ай-добре какво трябва да заплатиш, ако нямаш плащани здравни осигуровки в България, за периода от които имате лични карти и чакате гражданство. Върти ми се в главата сума от 700 лева, но не съм сигурна.

# 11
  • Мнения: 3 804
Нана-за тази година когато са били извън БГ -не плащат осигуровки,само си вадят документ от полицията ,че са били извън страната и им се опрощават. Peace

# 12
  • Мнения: 4 916
...
извинявай за тъпият въпрос-обаче къде видя,че са българи-аз четох и препрочитах-обаче,явно жегата тум ми се е отразила

Никъде не съм видяла, мислих, тълкувах какво може да значи написаното в първия пост и се подведох.

# 13
  • Мнения: 1 860
...
извинявай за тъпият въпрос-обаче къде видя,че са българи-аз четох и препрочитах-обаче,явно жегата тум ми се е отразила

Никъде не съм видяла, мислих, тълкувах какво може да значи написаното в първия пост и се подведох.
И мен ме подведе първия пост, останах с впечатление че са българи.  Grinning

Както и да е. baki_jovic, след като имате карти за постоянно пребиваване имате същите права и задължения, както и всеки един българин на територията на страната. Като се приберете в България, веднага се регистрирай за личен лекар и започни да си плащаш здравни осигуровки от този момент. Това казва и закона доколкото разбирам като го чета. После ще ти е безплатно. Ето една тема ориентировъчна за цените, кои, какво и защо е платил за раждане. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=320332.0

# 14
  • Мнения: 4
Някои също ми каза защото си плащах осигуровки тук в Англия, че и тези за валидни в България защтото е част от ЕС. Незнам колко и истина, но едни приятели ще проверат и ще ми кажат, па може да помогне и на някои друг в същата дилема.

Общи условия

Активация на акаунт