? за лекарствата в детската градина

  • 1 918
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 600
днес записах дребната за ДГ, т.е. от приетите сме. веднага изпаднах в спор с една леля, титуловаща се 'мед. сестра', относно как да си гледам детето.

ние се лекуваме с хомеопатия. в яслите не бяха доволни, но уважаваха решението ми и ако я хванеха с темп, не й даваха нищо, докато я взема. та сестрата в градината ми даде да разбера, че след септември детето ми е в компетентните й ръце на здравен работник и при необходимост и хапчета за корем щяла да дава, и панадол, и всичко.

питането ми е следното - има ли тя право да дава на детето ми лекарство? имам ли аз право да откажа? то е ясно, че не мога силово да я спра, а с добра дума явно не става...

моля ако имате опит да споделите.

# 1
  • Мнения: 504
За право - не знам, предлагам да я помолиш човешки и ако се наложи да се консултираш с директорката.

# 2
  • Мнения: 600
тя как ми скочи още преди да съм помолила...а директорката май също е антихомеопатски настроена...

тъй де, аз със сигурност на родителската ще помоля, ама все пак се чудех да не би да има разпоредба като видят дете с температура да му дават панадол

# 3
  • Мнения: 9 814
Ами скочила ти е, защото в много случаи родителите казват "Не, не давайте на детето ми лекарства, защото...".
Обаче детето вдига висока Т, обаждат се на родителите, а те идват веднага. Детето става още по-зле....
Все пак тази "леля, титуловаща се 'мед. сестра'" отговаря за здравето на децата в ДГ.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 371
кога успя да я запишеш, кога успя да се сдърпаш със сестрата на тема хомеопатия? Simple Smile
не помня при записването да са ме питали такива неща или да сме завързвали разговор за хомеопатии и лекарства, ей богу...

доста по-късно, сестрата в яслата ме попита - ако случайно вдигне температура докато е при нас, да дадем ли Панадол, защото това имаме, или да чакаме да дойдете? аз казах - обаждате ми се и чакате да дойда. да, добре - отговори сестрата и това беше.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз съм на мнение, че мед. сестра е отговорна за здравето на децата. Ако не даде нищо и се случи нещо недай си боже с детето тя ще е отговорна все пак. А  може би ако писменно заявиш, че не желаеш детето ти да се лекува по традиционната медицина ще са по спокойни. И все пак нищо няма да му стане на детето ако се наложи да изспие една лъжица панадол.

# 6
  • Мнения: 2 528
Адмирирам родителския избор, но не съм привърженик на хомеопатията. Синът ми не е от приетите, но не бих търпяла сополиво дете с температура в групата му, ако някога е приет в ДГ,  само защото друга майка решава да го лекува с хомеопатия за бактериална УНГ инфекция.  На първата родителска среща, ако разбера за подобен случай е "изядена с парцалите". Вече се сблъсках с подобен пролбем
Та мед. сестрата не е лелка - като не ти изнасят правилата в детското заведение, не си записвай детето на ДГ! А в правомощието на медицинската сестра е да даде лекарство на детето ти. Най малкото, защото сестрата, наред с дисциплинарна отговорност и административна отговорност, носи и наказателна . За справка НК:

Чл. 137. Който изложи лице, лишено от възможността да се самозапазва поради малолетство, престарялост, болест или изобщо поради своята безпомощност, по такъв начин, че животът му може да бъде в опасност, и като съзнава това, не му се притече на помощ, се наказва с лишаване от свобода до три години.
Чл. 138. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който съзнателно не окаже помощ на лице, за което е длъжен да се грижи и което се намира в опасност за живота си и няма възможност да се самозапази поради малолетство, престарялост, болест или изобщо поради своята безпомощност, в случаите, когато е могъл да окаже помощ, се наказва с лишаване от свобода до една година или с пробация.

Нали се сещаш, че ако твоята хомеопатия в конкретен слуай не помогне - а ти не си медицинско лице, все пак, първо ще обвиниш персонала на ДГ за инцидента?!?

# 7
  • Мнения: 7 434
                          В ДЗ родителите попълват декларации ,че са запознати с правилника на ДЗ.Там родителят трябва да попълни ВСИЧКИ особености на детето във връзка с приемане на лекарства - алергии/ако има такива/,непоносимост към определени лекарствени препарати,храни и т.н.При висока Т не е задължително сестрата да даде панадол защото детето може да има алергия и положението да стане по-лошо.Обикновено при установяване на Т на дете  веднага се звъни на родителя и се пита какво му се дава при висока Т/ако не е записано в декларацията/ и се уведомява какви лекарства има за сваляне на Т,ако няма ползваното от родителя.При това родителят трябва да дойде да си вземе детето когато има Т по най-бързия възможен начин.

# 8
  • Мнения: 1 447
сестрата в яслата ме попита - ако случайно вдигне температура докато е при нас, да дадем ли Панадол, защото това имаме, или да чакаме да дойдете? аз казах - обаждате ми се и чакате да дойда. да, добре - отговори сестрата и това беше.
Точно такъв разговор проведох и аз в детската градина и в яслата когато записах децата си.
Не мисля,че ако я помолиш да не дава нищо на детето и след тяхно обаждане се отзовете бързо ,ще има някакъв проблем.

# 9
  • Мнения: 284
Дама в черно,не вярвам медицински персонал в ДГ да дава на своя глава лекарства на детето.
Когато записвах малката ми дъщеря в ДГ представих картона,на който с червени букви са изписани всичките й алергий,включително към храни и лекарства.Попитаха ме какво може да й дават,и мед.сестра с червени букви записа.Есента се беше обринала,и ме извикаха веднага да я взема.Беше направила алергична реакция от храна.Взех я,и си и дадох лекарствата за алергий,защото в ДГ нямат такива естествено.
И смятам,че ако детето има температура например,родителите трябва веднага да го вземат.
И в крайна сметка ДГ не е болница,в която да лекуват както ние искаме децата.

# 10
  • Мнения: 1 046
Дама в черно можеш да се спасиш единствено, като кажеш, че е алергична към подобен род температуропонижаващи.
Но както по-горе беше споменато от една лъжица панадол не може, чак толкова да се попречи на действието на хомеопатията.
Но пък се постави и на тяхно място хващат дете с едни 38,8-39 градуса (просто по-рано не са се усетили, че е топло или пък че очите му светят), а докато се обадят и майката дойде, може и температурен гърч да направи, естествено, че тях ще обвинят после, че не са взели мерки. Никой няма да ги разбере, че майката била казала, ами тя/той е на хомеопатия, все пак това са медицински лица и се предполага, че могат да реагират адекватно, а не да чакат някой нещо да направи, след 2-3 часа.
Но си мисля, че с добър тон и правилен подход може и да се разберете, просто малко време им дай да позабравят случая и ги пробвай наново.

# 11
  • Мнения: 804
Дама в черно, докато си е вкъщи детенцето можеш да го лекуваш както намериш за добре, но когато някой друг е отговорен за детето в момента, едва ли ще посмее да рискува, особенно ако не вярва в хомеопатията. Медецинската сестра сигурно отхвърля хомеопатията и от нейна гледна точка си е права. Тя едва ли се е отнесла грубо защото не те харесва, просто честно ти е казала как се процедира. Не се ядосвай излишно, радвай се че сте приети някъде и дано детенцето боледува рядко  Peace

P.S. По-добре недей да лъжеш за алергии при детето. Никога не знаем какво може да се случи по добре да се ядосваш за лъжица Панадол, отколкото да си скубеш косите, защо не са му дали. Божа работа ...

# 12
  • София
  • Мнения: 537
Но пък се постави и на тяхно място хващат дете с едни 38,8-39 градуса (просто по-рано не са се усетили, че е топло или пък че очите му светят), а докато се обадят и майката дойде, може и температурен гърч да направи...

Точно за това трябва да се говори с тях за собственото ти дете и да се запише и в картона му. И при двете ми деца Панадол действа много рядко, и то само при нива около 37.5 след ваксина. Ако при 38.9 им дадат панадол, това само ще възпрепятства навременното даване на нурофен или хексалгин след това и ще усложни ситуацията. В нашата ясла също звънят да питат, преди да дадат нещо.

# 13
  • Мнения: 48 050
Съгласна с Дидиа, попълва се бланка и се записват особеностите на детето. За 4 години на моето дете никога не са давали нищо, а на други деца- само при травми са правили промивка и са слагали лепенка. Когато е имало по- сложни неща, са звъняли на родителя, понякога и на личния лекар.
Така че не вярвам да дават нещо на детето на практика, спокойно. Иначе не вярвам пък и да се навият да дават хомеопатични лекарства- да си го знаеш.

# 14
  • Мнения: 2 096
и аз се чудех как да постъпя в такава ситуация..може би джам го е казала най точно..

Общи условия

Активация на акаунт