Има ли деца в 93 ОДЗ в Красно село? Моля за мнения.

  • 14 198
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 104
Записах си детето в 93 ОДЗ, в ясла. Четох разни лоши неща по форуми за материалната база на градината. На мен отвън също ми изглежда доста старичка и неподдържана. Надявам се поне персонала да е с опит и добро отношение към дечицата. Моля ако има майки, чиито деца, посещават това ОДЗ, да споделят своето мнение. Ще съм много благодарна.

# 1
  • Мнения: 203
Здравей,
Ние сме в яслата. Условията не са много зле, имат си всичко, чистичко е. По-зле са в градината – те са в къщите, а яслата е в основната сграда. Но сега започва ремонт и ще сменят всичко, така че имате късмет. По този повод няма да работят до средата на септември, та сега се чудим какво да правим 3 месеца като няма сборни групи  ooooh!, ама………. Иначе персонала, какво да ти кажа полагат само най-необходимото за гледане на децата. Т.е. често се случва да се взимаме наакани, потни, и т.н. Не се престарават много и честно казано не сме много доволни. Дано обаче имате късмет. Иначе като че ли сутрешният контрол е добър – т.е връщат болните деца, което е много добре. Пожелавам ви бързо адаптиране,

# 2
  • Мнения: 9 990
При тази бройка в яслените-не се учудвайте на взето изцапано или наакано дете.Физически често е невъзможно да подушиш кое точно кога се е наакало.
На моето дете-му свалиха памперса, го научиха да се храни само, му търпяха истериите всяка сутрин....
в коя група е прието детето? Grinning

# 3
  • Мнения: 16
Приеха детето ми в 93 ОДЗ в Красно село, в първа яслена група, и бих искала да попитам дали има други майки, чиито деца са приети в същата? Имате ли представа какви са условията, персонала и т.н.?

# 4
  • Мнения: 16
няма ли други дечица???

# 5
  • Мнения: 16
извинявам се, че ще обърна малко темата, но бих искала да попитам: в първа яслена група от-до каква възраст са децата?

# 6
  • Мнения: 7 821
Яслените групи са смесени, защото така децата се обгрижват по-лесно. Само в системата за прием има първа и втора.
Като започнете да ходите, в групата вече ще има деца на 2 години (приети миналата година, може да има и 2 годишни приети тази година), които другата есен ще минат в градината, а при вас ще дойдат "новите" бебета и така докато дойде вашия ред да преминете в градината.

Последна редакция: ср, 19 авг 2009, 10:02 от .Ели.

# 7
  • Мнения: 14
извинявам се, че ще обърна малко темата, но бих искала да попитам: в първа яслена група от-до каква възраст са децата?
за тази година, в първа яслена група, всички деца са набор 2008 (ако обърнетe внимание и в kg.bg ще видите, че за прием за такава група, са деца родени през 2008). Макар че, то дори и в една година - има огромна разлика в развитието на децата, особено ако едно дете е родено през януари, а друго - ноември-декември...

# 8
  • Мнения: 7 399
извинявам се, че ще обърна малко темата, но бих искала да попитам: в първа яслена група от-до каква възраст са децата?
за тази година, в първа яслена група, всички деца са набор 2008 (ако обърнетe внимание и в kg.bg ще видите, че за прием за такава група, са деца родени през 2008). Макар че, то дори и в една година - има огромна разлика в развитието на децата, особено ако едно дете е родено през януари, а друго - ноември-декември...
                   Ели ви е отговорила.Първа и втора яслена група е само условно обозначаване за прием.Т.с. определят се колко деца ще са приети от 2007 и колко от 2008 год.Самите яслени групи се водят "А","Б" и т.н. и са смесени с деца от различни набори за по-лесно гледане.Само в ДГ децата са разделени по възраст защото са по-големи и пак в първа група е най-трудно,а в ПГУ-най-лесно. Laughing

# 9
  • Мнения: 9 990
Офф, така...
значи...
две са яслените, първа и втора.
Масовия набор са 2007, миналогодишен прием.Тази година не знам колко деца 2008 са приети, не съм се интересувала живо, попитах само в нашата група колко местят при големите и колко нови бебета ще дойдат.Реално моята мома "повтаря" първа яслена, миналата година е тръгнала септември месец на година и малко, тази година не е готова за градинска първа група и ще изкара още една в същата яслена.Така са всъщност целия набор.Голямата ми дъщеря навремето беше също така.
Данни-и двете яслени са ок.Персонал-ок.Децата са много, особено първите дни са и ревящи, та препоръката ми е да не влизате точно тези първи дни в полемики и разпити на вратата.Има време за това, следват родителски срещи/на които не се говори само за пари, но чудно, как никой не се  сеща тогава да пита и говори за важните неща.!!!Помислете какво искате да знаете, ако трябва си го напишете и Питайте!Питайте!Питайте!/
Пропускане на болни деца:И да и не, според зависи, понякога контролът е занижен, понякога е засилен.То па да предвидиш от 25 деца кое ще вдигне температура не винаги е възможно.Разберете, че децата са доста.Лекция за това ще ви се дръпне сериозна и ще се разчита на ваш контрол също.
Ежедневието на децата-имат сутрин гимнастики някакви, занимателни/опознавателни/ игри, обяд, следобяд се спи, после са навън, ако не вали.Предупреждавам-в началото може да не ги извеждат, зависи какви са новичките деца и как понасят, също и от старите-има си ревльовци-като моето например....Та-първо-ако има и доста нови деца-време за аклиматизация да има, а не да хукнат по двора и да не го знаеш къде е...или да реве по всеки минувач.Ако децата са спокойни и групата е управляема-ще са на двора.Зимата малките не са навън, големите -според зависи.В нашата група/на голямата де/ е имало случаи на мокри деца, защото ботушките им пропускат, па се разболеят, или нямат какво да обуят сухо на прибиране и наставало драма-няма излизания на снега.Но пък други групи съм виждала.
Храната-за мен лично е нормална, тук там по вафла или меденка, главно петък, пица/която е домати и сирене/, сутрин имат филия, нямат баници, милинми и мекици, филията е с нещо нормално.чай или мляко.на обяд супа, сготвено нещо за второ/няма кремвирши и подобни, а е манджа нормална/ , плод, следобяд е или банан или крем някакъв.Абсолютно в рамките на нормалното, има какво да се желае, но не и без наше участие все пак.Като цяло-не ги блъскат с вредни храни нон-стоп.
Работно време-сутрин най-подходящо за водене е между 8 и 8.30, може и по-рано, разбира се, но масово децата тогава идват, тамън за закуска.Режимът е добре да се спазва до толкова, до колкото все пак са на куп много деца и има някакви писани и неписани правила.Отделно-не се допуска застояване на храна, така че, ако се изчаква някое да се нахрани закъсняло-то са в разрез с правилата.Ако детето ще идва по-късно-това се изговаря с персонала, за да се знае и се води нахранено.Вечер-първоначално молят малките да се взимат след сън бързичко.Това е така, защото дребните лягат с нагласа , че заспиват и мама идва.Това е временно явление, ако го чуете, не мислете, че вечно ще ви мрънкат.И все пак е молба, не е заповед, ако можете-можете, ако не...Няколко пъти са ме помолили да я взема до 5, поради някакви причини, еми...за срамотите единя път не успях, копче не са ми казали...Като цяло-проблем с това няма, но и от 5 годишен опит по градини-масово децата се прибират до 5, след този час остават единици.Първоначално можете да започнете с ранно прибиране и постепенно да увеличавате.Прибирането на обяд-пак според зависи от детето.Голямата ми дъщеря не е взимана, изгониха ме още първият ден. като цъфнах на обяд на вратата.Малката я прибирах около две седмици, но тя е ревла голяма.
Враждебност и негативи-зависи кой как е настроен.Аз лично, с моето позитивно отношение-проблеми не съм имала, или ако са възниквали-разрешавали сме ги.Съветвам, както вече писах-да не тръгвате от първият ден на вратата да питате за щяло и нещяло, а да изчакате за малко по-натам, защото наистина септември при бебетата има често драми и докато държите сестрата на вратата поне 5 се дерат  и буквално ще сринат сградата.Като цяло има лоши деца.Под лоши деца=агресивни.Бутат, хапят, за секунди става, общо взето в нашата няма ексцесии, драми и травми не е имало.Има инциденти с падания до толкова, до колкото ни се случва и на нас лично, когато сме с тях, а там са много децата.На моята и върви на уста от бебе, та все изправя косите на някой с разбита уста.Обикновено веднага казват, ако е имало сдърпване, кой-кого и т.н.
Контакти-групата има телефон.Отделно-главната сестра, отделно градинския телефон, на който можете да звъните.Вие също оставяте вашите-при случай ви издирват-я вдигнало температура, я друго нещо-да дойдете да приберете детето.Редно е, ако детето няма да идва-да се обадите и да кажете, за да не се води на отчет за храна, а и ако е болно-какво му е и т.н.В градината се оставя и телефон на педиатъра на детето, задължително.Всичко това се попълва в едни карти, които ще бъдат раздадени или на родителската или по друго време.Обявяват се алергии и т.н.Аз например съм дала съгласието си да им дават лекарства.Така се случи веднъж, че малката бе вдигнала незнайно от какво температура, дали и сироп, който е пила много пъти преди това, а тя взе, че уртикария направи, много се чудихме тогава, но проблеми не е имало.Дали вкъщи или там-имало да става.Ако сте заклети хомеопати-говорете предваротелно и настоявайте при главната сестра да не дават нищо и така.
Правилата са:без боди, който е с памперс носи памперси, с удобни памучни дрехи-тип клин и блузка, поне в началото, има и дни за кипрене, никой няма да ви върне детето, ако е с рокля.Но-гащеризони и бодита, които са с амнайсет закопчалки-помощник имат само един, въпросната леля сваля 25, че и повече чифта гащи, сещате се, че ако някое си потопи бодито в пиканото следва и цялостно преобличане.Не навличайте децата.Сега лятото например-панталонки къси и потниче е ок, за зимата-доста е топло , парното е под спалното на яслените точно.Носи се пижамка, взима се всеки петък за пране, или при необходимост, ако е напишкана.Пантофки/или гуменки там каквото ползвате-препоръчително е да не е с връзки, да е с лепки или цип, децата започват да се учат сами освен всичко, та и за тях да е по-лесно.
Офф, много се отплеснах, НО-в момента тече ремонт, персонала е в градината, ако имате желание всъщност-можете Преди отварянето/дано свършат в срок, може и да се проточи, но като цяло май добре се движат за сега/-можете да отидете, преди да са тръгнали още децата, да влезнете вътре и да разговаряте Лично с персонала на групата, в която е прието детето.Сега е момента, а не, когато тръгнете и е пълно с деца вътре.По-натам , след време си има открити уроци и т.н.Въобще-при желание от ваша страна има начин да сте в контакт и да знаете какво се случва.
Като цяло-градината е с персонал от старата генерация, добър е, бебетата се отглеждат, големите се учат, няма залитания в крайност да се гледа телевизия, ПГУ имат успеваемост, средата като цяло е добра, по-драматични са просто "първи срок на яслените", след което всичко влиза в релси и тече гладко като процес.
От самото дете зависи дали ще боледува, моите деца като цяло са здрави и нямат сериозни разболявания с АБ от градината, дори и малката, където най-се боледува в началото.Голямата има едно сериозно-ангина-за 5 години и то в период, в който не бе на градина, така че...тук -там да им протече нос зимата-нищо различно от при големите.
Успех!

# 10
  • Мнения: 16
Пенелопа, невероятна си!!! Толкова много, и полезно, инфо си ни дала! Благодаря много, много!  bouquet

При записването на детенцето ни, директорката спомена за ремонта, ама така и не стана ясно докога ще продължи (по план) - само ни "насочи" до към 15.10 да запишем детето, което за мен означава, че уч. година започва тогава...

Искам да те попитам нещо: имаш ли някаква идея най-малките в групата колко са големи? Момченцето ми ще е на 1г. 1 м. и не мога да си представя каква ще е точно средата, дали ще има негови "наборчета", разбираш притесненията ми...

# 11
  • Мнения: 9 990
Ремонта тече, вчера говорих, бригадата работела добре и бързичко, дано да е и качествено.Къщите са искорубени, на средната нов покрив се прави-там е по-зле и не знам кога ще са готови.Яслената сграда-позамазани са външно някои места, стълбите, че се бяха изронили много, махнати са решетките на прозорците и се почва дограмата.Аз лично минавам често, а и поддържам контакти и следя, но прогнози кога точно ще свърши ремонта нямам.Правилото е да не е в срок така или иначе, аз също се стягам за октомври, но много зависи, коя група кога ще е готова също.Има да се измазва отвътре, има да се чисти след това, това са огромни помещения, ще ги чисти персонала, все едно у вас да е правен основен ремонт но по 5 и само вие да трябва да изчистите след това, смятайте.

Възрастовите групи-миналогодишен набор-2007 са масовия.Т.е. това, което бе прието миналата година, тогава те бяха на по годинка и малко до две годинки.Имаше няколко от по-големите останали, на две години и половина, те сега ще са си първа градинска група.Значи излиза, че масово децата в групата ще са на около две, две и половина сега, новичките ще са по-малки, ако е имало прием 2008, не съм следила тази година и нямам идея какви са били отпуснатите бройки за 2008.Това не бива да те притеснява.Напротив.Личния ми опит показва, че така, когато има по-големи и самостоятелни в групата, сестрата има повече свободни ръце, за да обгрижи по-малките.Моето дете и на ръце е носено/ и не само моето разбира се!/,съветът ми е да се доверите поне малко на персонала, дори и да ви се сторят сурови в началото-няма такова нещо...просто е доста натоварено първия срок при бебетата.Колкото до наборчета-не го мисли детето-ще си намери другарче, че даже може да е някоя "кака" или "батко", към моята дребната имаха афинитет именно по-големите например Crazy, а в края на годината не си личи кой е бил по-голям.
Първоначално пригответе повечко дрешки за смяна, нека има в гардеробчето да си стоят.Малките се случва да се залеят я с вода, я с храна.Ако е била манджата не толкова цапаща-ще позабършат и може да не преоблекат, според зависи е.Детето ще го хранят, докато се научи само, това да не те притеснява, на края на годината ще се храни сам твърде вероятно.Но просто не е единственото, на което трябва в устата да му се подаде и ще се случва да е изцапано-защото или то ще е правило опити само, или  нещо друго.
Може да носиш шише, ако пие от шише, в началото почти всички са така.На средата на годината ние например махнахме шишето, така се договорихме.Започна да не влиза с шишето, а да и стои на гардеробчето и на прибиране го засмукваше като невиждала.Установих, че не, че е тооолкова жадна/върте им дават вода, но когато се пие от чашка не изпиват такива количества, когато ако си засмуче шишето...та много майки си мислят, че не им дават вода, за да не пишкат ooooh!/а просто си иска шишето.Как да е-махнахме го успешно, но като начало-спокойно си носи, дори да е на гардеробчето-ще е нещо, което знаеш, че имаш на разположение на прибиране.
Количката-може да паркираш или под самите стълби, ако влиза, или пред вратата, но пред вратата се побират две, така, че да не пречат на влизане/излизане, зависи колко ще идват с колички, но винаги е имало как да се остави.Зарязвала съм я спокойно нашата, даже с играчки в коша, не е имало проблем.
С две думи-и при мен децата се изпотяват, наакват, цапат, падат, плачат,а гледам две, едното от които е достатъчно голямо, че да съм ангажирана само с малкото.Ако заради такова нещо  се фръцна и се оплаквам...еми да взема да се гръмна, щото очевидно не ставам...Важното е, че въпреки, че детето ми реве изключително сценично и докарва невероятни драми, си обича "госпожите", голям смях е като играят с голямата на детска градина, как ги имитира, ей по това вадя много изводи аз.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 249
Офф, така...
значи...
две са яслените, първа и втора.
Малка корекция - 3 яслени групи.  Peace

# 13
  • Мнения: 9 990
офф,права си, все ги забравям тези "отзад" дето са  Laughing

# 14
  • София
  • Мнения: 1 249
офф,права си, все ги забравям тези "отзад" дето са  Laughing
Ние сме от тези "отзад".  Grinning

Благодаря ти за инфото за ремонта,че се чудех как да разбера и мислех да минавам.Септември съм го отписала че ще почната децата, дано поне е от 10-15. октомври.Ако научаваш допълнителна информация,ще съм ти благодарна ако я споделяш с нас. Peace

Общи условия

Активация на акаунт