Малта

  • 170 796
  • 836
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: X
По-важното обаче, за децата, ми останаха неясноти и ако може да си ви попитам пак  Embarassed
Нашите този месец стават на 4 г. ако примерно дойдем през април и с баща им се впуснем да работим, какви са ми опциите за децата? Мога ли нещо от тук да направя .... или ще трябва един от нас (по-скоро аз) да си стоя с тях до кога? до септември .... или има вариант да ги запиша на някакво интеграционно училище още като дойдем  newsm78

Има Childecare центрове (държавни и частни), като държавните са безплатни. Има и Kindergarten, което е нещо като нашенската предучилищна подготовка. За 4 годишни вероятно второто е по-добре, защото на 5 започват primary school.

https://www.gov.mt/en/Services-And-Information/Business-Areas/Ed … /Early-Years.aspx

Предполагам, че ще ви е нужен договор за наем за да запишете детето в едно от горните, ако ще е държавно, както е за училищата. Малтийска лична карта няма да ви трябва. Нея може и по-късно да я извадите, до три месеца след пристигането ви, но след като сте почнали работа или докажете, че имате частен бизнес.

Децата да са ви проблемът, това е най-лесното.  Wink Април не ми се вижда подходящо време за идване тук, защото точно тогава много народ идва, наемите скачат, а свободните жилища остават много малко. Освен ако не идвате при някого, ще е трудно точно в този период.

# 781
  • Малта
  • Мнения: 1 126
 Благодарско за бързото вкючване Чек. Simple Smile
Тоест всичко започва с договор за наем и осигуряването на един или двама ни... (а в тази връзка вяро ли е, че ако има брак и мъжа се осигурява, автоматично цялото семейство ползва права като оигурени?)
Ние вероятно първо на Гозо ще се пробваме имаме уговорка и с приятели и с брокер пък да видим Wink Обаче много ни влече и към Бирзебуджа ... но за там нямаме договорено нищо, може Врабец да се включи със съвет Simple Smile))

# 782
  • Мнения: 2 647
medimed, ако дойдете към Бирзебуджа, ще се радвам да помогна с каквото мога Simple Smile

За децата - връщаш ме към времето, когато кацнахме тук с тригодишно...  Confused И аз просто си останах една година с детето вкъщи.
Значи, има държавна градина, както ти е написала Чек. Четиригодишните се класират за Киндер 2, което е годината преди първи клас. Но има една уловка. Този Киндер е към държавното училище по местоживеене. Т.е. първо се нанасяте, после отиваш в училището по местоживеене и директно си правиш среща с директора, който ще ти каже всичко, което ти трябва. За разлика от училището, детската градина е вид допълнителна социална услуга за работещите родители и поне при нас  - и тази година го гледах този сценарий на живо - не е толкова лесно просто да си запишеш детето в нея. Децата в ЕС имат право да учат в училище без условия в други държави в съюза, но за градината си има допълнителни изисквания. Силно вероятно е да ти искат малтийска карта и трудов договор или самоосигуряване. Познати минаха през този сценарий тази година, затова съм склонна да вярвам, че не са разхлабили чак толкова режима за държавната градина за двете години откакто ние обикаляхме за малтийски карти и разрешения от Мин. на образованието.

Единствената правилна информация ще ти дадат от училището. За държавния Киндер трябва да знаеш, че са от 8.30 до 14.00 или 14.30; почиват на всички училищни ваканции, юни месец са до 12.00 и после са ваканция цяло лято. Има лятно училище, но то е отделна история. Освен това преди две години имаше само две опции да включиш детето в градината - през септември и след Нова година.

Иначе просто си намираш частен център за гледане на деца или плащаш на човек.

(а в тази връзка вяро ли е, че ако има брак и мъжа се осигурява, автоматично цялото семейство ползва права като оигурени?)

Да.

# 783
  • Мнения: X
Никой не гледа за никакви осигуровки. Писах за договор за наем или собствен бизнес относно личните карти, които обаче няма да ви трябват за децата за училище или предучилищна. Ще ви трябва договор за наем заради районирането и него го искат при първоначалната регистрация на децата в министерство на образованието. Не знам обаче дали важи за Childcare центровете и Kindergarten. Тези неща на място ще ги видите как са, не са нито сложни, нито трудни.  Peace

За осигуряването не знам, чувала съм и аз че единият съпруг като бил осигурен, това покривало и другия, но не го вярвам особено. Със сигурност обаче важи за децата. Вземете си Европейски здравно осигурителни карти. Тук вършат доста работа, а и за децата са със срок 5 години.
п.п. Гледам, че Врабец го потвърждава, значи най-вероятно е така.

В Гозо ще се справите по-лесно с намирането на жилище, а като имате познати, още по-добре.  Simple Smile Не мога само да си представя какво може да ви привлича в Бирзебуджа.


Това за работещите родители е точно, както ти казва Врабец. Ползваш услугата (детска градина, предучилищна) ако и двамата родители работят. Ние като пристигнахме исках да запиша дъщеря ми на занималня към училище, в което вече беше приета да учи. Поискаха ми доказателство, че и двамата работим. Аз бях направила фирми и за двамата и мина номерът, но тя пък не пожела да ходи, защото веднага се запозна с много българчета и каза, че чрез тях ще се адаптира по-бързо.  Crazy

п.п.п. Децата почват училище в края на септември, а една колежка от сега си е букнала отпуск за първите дни на октомври, защото каза, че дъщеря ѝ тогава започва Kindergarten.


Врабец, тестовете на сина ти минаха ли или са в момента? На дъщеря ми започват след десетина дни, но в чудо съм се видяла. Нищо не учи, нищо. Много лесно било, един час на ден и толкоз.  ooooh! С тази липса на бележници и текущи оценки съвсем му изтървахме края.

Последна редакция: ср, 03 фев 2016, 18:03 от Анонимен

# 784
  • Мнения: 2 647
Чек, това че няма да им трябват малтийски лични карти за Киндер го казваш, защото знаеш нещо от тази година с абсолютна сигурност, или сравняваш от опит с училището?
Защото за Киндер на мен лично ми искаха лична карта, договор за работа поне на един родител и прочее бумаги, и хич не беше такава песен. Два месеца обикалях като смахната от администрация на администрация, докато им събера цялата бумащина за Киндера. Тази година познати, пак за държавен Киндер, също минаха през административния цирк, като малтийската карта въобще не подлежеше на обсъждане, ами направо си беше под точка първа в списъка.

# 785
  • Мнения: X
От записването в училището си правя извода. Мисля си, че трябва да е същото, а и няма никаква логика да искат малтийска лична карта. Просто няма връзка. Аз също минавах през регистрация в министерството на образованието, но в списъка, който ми връчиха нямаше малтийска карта, а имам приятели, които твърдят, че на тях са им искали по-рано. Не само на тях, ами и на децата. Ние още не бяхме подали документи за карти като записахме детето.

# 786
  • Мнения: 2 647
Нас ни посрещнаха директно с въпроса "Къде са ви картите?" още с влизането да питам за Киндер. Нямаше опция да стане без тях. От друга страна, когато стана време за училище, само минахме през Министерството да подадем едно подписано копие на молбата и май доказателство за адрес, и това беше всичко. Не мога да преценя, дали беше толкова лесно, защото детето вече си вървеше с потока в училище от Киндер, или наистина е по-опростено за учениците.

# 787
  • Мнения: X
Вярвам те, че са ви искали картите, но според мен съвсем неправилно. Приятелите, за които писах по-горе са имали същите перипетии за училище, не за детска градина. На едните детето започна училище в края на октомври, защото неговата карта не беше готова, при подадено заявление през юни.  Crazy

Ето я формата за Childcare, в списъка с документи няма малтийска лична карта, но пък изискват доста доказателства, затова че и двамата родители работят, включително и пей слип за три месеца назад и декларация от работодател за броя на работните часове и дни през седмицата. За self-employed е още по-сложно.  Wink Без пари, толкоз.  Laughing Как точно ще си работиш вече, като няма кой да ти гледа детето, не е ясно. В частните би трябвало да става лесно, а в Гозо може и да не е толкова трудно.

# 788
  • Малта
  • Мнения: 1 126
 Hug Врабец, Чек! Аз и от това ни посещение останах с убеждението, че в зависимост от това къде и на кой попаднеш в Малта можеш да получиш различни указания  Joy
 В Гозо къщата, която харесахме е точно и до началото  у-ще и до кметството, макар да не се казваше така институцията Wink Чак се чудя дали да не я наемем още от сега ако е свободна, макар и да изгорим с два наема  Rolling Eyes

Ясното е адрес първо, карти второ и работа трето, ОК и 10х

Врабец, а как е в при вас или в Марсашлок към Април от към възможност за наемане? Познавате ли малтийци, които се грижат за повече имоти да питате?

# 789
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Опс, забравих да питам също вариант с отваряне на фирма и двамата назначени и осигуряващи се от нея, Чек прочетох, че подобна схема сте ползвали, но чак пък две фирми... излишно ми се струва  Outta Joint

А в Б-джа ни привлича фри порта;) като източник на потенциална заетост и Марсашлок заради туристите!
П.С. извинете ама на час по лъжичка ми идват въпросите.

# 790
  • Мнения: 2 647
medimed, мога да ти пратя координати на човек, който да ви помогне и да ви ориентира за наемите в района. Ще питам тази вечер и ще ти пиша тук.
Цените според мен при нас седят стабилни цялата година. Лятото тук се пълни с малтийци, които имат летни къщи тук или наемат, но там е друга история.
Има разлика, дали ще наемете в Бирзебуджа или в Марсашлок от гледна точка на децата, въпреки че двете са на един хвърлей място. Началните училища са към два различи колежа и нито едно сравнение не е в полза на Марсашлок. Освен това там туризмът се свежда до вечерно посещение на ресторантите и неделния битак, иначе градчето е девета дупка на кавала.

# 791
  • Мнения: X
Опс, забравих да питам също вариант с отваряне на фирма и двамата назначени и осигуряващи се от нея, Чек прочетох, че подобна схема сте ползвали, но чак пък две фирми... излишно ми се струва  Outta Joint

Може една фирма с осигуряване на двамата, може и две. Разходите по отваряне на фирма са нула евро.  Laughing Ако се интересуваш наистина, като дойдеш пиши и ще ти кажа какво и къде се прави.

# 792
  • Мнения: 837
За ДГ към у-щето  Kindergarten-НЕ трябват малтийски карти ,искат договор за наем ,и те пращат за Манту ,записване с двамата родители става .Купуваш униформа и материали и детето почва .Инфото ми е от дни -приятелки записаха децата си от 1.02 на ДГ в у-щето в Сен ПАУЛ .И сега няма ходене до министерството .Еното дете е на 3г другото на 4г  Simple Smile тс колкото твоите .Април като дойдете не знам дали има смисъл да ги записвате веднага все пак са до края на юни тс само 2м (варианта към у-ще).Може би по е добре да започнат от новата учебна година есента .Децата са записани с червеният паспорт родителите с БГ картите -тази с детето на 4г е тук от края на октомври и все още нямат малт.карта .Нещата са много по лесни в момента относно децата и ДГ и у-щето .

Последна редакция: чт, 04 фев 2016, 15:14 от stefi 1304

# 793
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Stefi извинявай че те подлъгах с обаждане, ама програмата ни почваше от сутрин 8 и свършваше вечер в 8 и не ми бе удобно да звъня в безумни часове.  bouquet

Благодаря за инфото за ДГ. Бих искала да ги пусна макар и от Май, за да не ги влача горките навсякъде с мен, докато уреждаме административните въпроси. За жалост две е мноооооОго повече от едно и няма да  казвам какъв цирк сме по улиците с тях  Crazy

А забравих да питам: Актовете преведени а имунизациите от ЛЛ тук да искам някаква бележка или е специален документ?

# 794
  • Мнения: X
За ДГ към у-щето  Kindergarten-НЕ трябват малтийски карти ,искат договор за наем ,и те пращат за Манту ,записване с двамата родители става .Купуваш униформа и материали и детето почва .Инфото ми е от дни -приятелки записаха децата си от 1.02 на ДГ в у-щето в Сен ПАУЛ .И сега няма ходене до министерството .

Значи същото като с училищата, само че се ходи до министерството. Явно преди са искали съвсем неправомерно лични карти на поразия, но някой им се е скарал. Най-вероятно тукашните англичани са го предизвикали, да са живи и здрави. Mr. Green

medimed, актовете за раждане може и ти да си ги преведеш, няма никакъв смисъл от превод от заклет преводач, който за тукашните институции не значи нищо. Имунизациите няма да ти ги поискат. Аз само дето ги носех и превеждах моите. Те си правят пробите и толкова.
Носете си преведен акт за граждански брак, без значение от кого е направен превода. Искат го за записване на децата.

Общи условия

Активация на акаунт