Анкета за име на момче

  • 3 961
  • 73
  •   1
Отговори
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ето го и моят случай. Чакам второ момче, синът ми се казва Даниел Иван Д.... Иван не му е бащино име, второ име е. На бебето, обаче, сме решили да дадем бащино име, което започва с Б, фамилията с Д (за мен е важно бащино/второ име и фамилия, да звучат добре с първото име).
 
Отворена съм и към други предложения, дори приветствам, единственото предпочитание ми е към по-ясно произносими имена, детето ще живее в англоезична среда. Но искам да избегна най-масовите (каза тя с дете Даниел  Grinning)

Гласувайте, моля. Благодаря.

# 1
От личен опит - Боян е много, много хубаво име но не е никак подходящо за англо езична среда. Трудно го произнасят и веднага почват да питат каква народност си. А понякога това е досадно и неприятно.
На Константин всички българи ще му викат Коце, няма как да го избегнеш. На знам на теб дали ти харесва това умалително, но на мен никак.
Теодор като че ли най ми харесва, но и то е от масовите. Всъщност моят съвет е да избереш именно "масово" име. Те за това са популярни, защото са хубави. Избрери от тези които стават за целият свят, за детето така ще е най - добре.
Успех и лека бременност до края.

# 2
  • Мнения: 251
Ако избереш някое библейско име мисля, че няма да  имаш проблем в която и да си христианска страна- Тома(това е по повод една друга тема за име), Андрей, Петър, Матей, Йоан, Филип, Симеон,Яков -това са имената на апостолите...
Други универсални имена са- Александър, Мартин, Даниел Wink,Николай, Павел, Георги, Антон, Лука, Марко, Михаил, Гавр(а)ил, Марио...
Пиша ги на български но ти можеш да избереш и английския вариант...

# 3
  • София
  • Мнения: 44 173
От твойте - Андре.....но защо не Андрей?

Иначе мойте любими мъжки имена са Максим, Филип, Матей(Мат/ю), Мануел,Емилиан, Габриел, Йосиф, Йордан....

Последна редакция: сб, 06 юни 2009, 15:10 от Angel_Dust

# 4
  • Мнения: 804
Гласувах за Константин,харесва ми и е благозвучно име.Дори и в англоезична среда ще се научат да го произнасят,немога да разбера обаче, как може това да е критерий за име на дете,при положение,че името е за цял живот.Явно съм старомодна,но това е последното, с което ще се съобразя при избор на име за детето си.Успех!!!   bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 44 173
Lina dm - как да не е критерии, като ще расте именно в такава среда Wink

# 6
  • Мнения: 804
Ще расте сега,но докога?Ако се върне в Бг?Е,не се учудвам,все повече навлизат чужди имена и при нас.Явно аз съм по старомодна,не съм уж възрастна,но това си е мое мнение.Предпочитам български имена.Няма лошо,нали?Все пак успех на авторката и здраво детенце!!!  Hug

# 7
  • Мнения: 419
След като живеете в чужбина е добре името да е кратко и лесно за произнасяне, това от собствен опит,и моя съвет е като на ana12345 - някое популярно кратко име, което се произнася лесно Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 44 173
Е, за това е хубаво да се избира по-неутрално име, което ще е лесно произносимо и ясно и нормално звучащо и на двата езика.....
Щото пък може и там да му мине живота, да не се връща в БГ....може и да отиде на съвсем трето място.....колкото по-ясно и интернационално - по-добре.....

# 9
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Благодаря за гласовете и мненията!

Лина, живеем от 10 години в Щатите, децата (поне в близкото бъдеще), растат тук, за по-натам, естествено, никой не знае. Аз също харесвам български имена (дори и да не са съвсем български, като библейските, да са достатъчно "нормални" за България).

Част от предложените сме ги отхвърлили по други признаци (познати/близки с тези имена), но може би Тома ще добавим към списъка. 

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Бубка, те всичките са хубави  Grinning (Андре не ме кефи само в този му изфренчен вариант).
Даниел и Самуил се връзват много хубаво звуково.

# 11
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Мда, Андре го пофренчих, защото бащата не ще Андрей... А Андрю в никакъв случай. Но ми харесва Дани-Анди.

Даниел-Самуил, Дани-Сами, нали? Дани-Теди.... Константин няма умалително... ох, много трудна работа.

# 12
  • Мнения: 948
Да си кажа и аз  Mr. Green Гласувах за Самуил и Теодор, като Самуил ми харесва повече (Теди за голям мъж е малко несериозно, особено в Щатите).

Погледнах сега мъдрата си книга, Андре така изписано се смята за афро-американско (Др Дре Tired); препоръчват Андреас, като цитирам, "по-изтънчен вариант."

Други (от моя списък с имена, мислени и премислени): Adrian, Julian (прелест за лятно бебе), Gabriel, Max, Zachary. Последното е интересно, хем класика, Захари, хем на английски е Зак или Хари.

# 13
  • Мнения: 3 804
Гласувах за Андре,но предлагам и Адам-името е познато във почти всички страни .

# 14
  • Мнения: 6 996
Ей, Бубка, откри тоя подфорум  Hug
От тия - Самуил.

# 15
  • Мнения: 2 983
Всичките ми харесват, макар че бих предпочела Андрей пред Андре. Иначе за англоезична среда - Теодор и Самуил, в този ред. Константин може и да се научат да го произнасят (нямаше ли такъв филм преди една-две години?) но според мен е малко по-затормозяващо и май звучи леко претенциозно. Пък и трудно се съкращава. Теди (Тед) и Сам са ясни.

# 16
  • Мнения: 3 016
Гласувах за КОНТСТАНТИН.

# 17
  • Мнения: 329
Боян е кратко, ясно и звучно българско име. Живея в Австралия и имам познат Боян и нямам впечатление произнасянето му да ги затруднява. Успех  Hug

# 18
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 294
харесва ми Самуил но след като живеете в чужбина  мисля че по-добрия вариант е Самуел
на кратко-Сам    bouquet

# 19
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Андре.
Мислела съм така да си кръстя детето дори. Очарователно име.

# 20
  • Мнения: 4 555
Всички са хубави, без Константин. То не че не е хубаво де, просто лично на мен не ми харесва.
Любимото ми е Боян, но англоезичната среда малко променя нещата и може би е по-добре Самуил.

# 21
  • В светлото бъдеще на своята приказка...
  • Мнения: 222
Боян е сред фаворитите ми от имена, така че категорично гласувах за него.  Peace
Имам едно питане обаче, което не е конкретно към авторката на темата, а по принцип към всички, които биха могли да ми помогнат да си изясня следното за мен недоумение.
Напоследък ми прави впечатление, че много от родителите се съобразяват с това, как да кръстят бъдещото си отроче, съобразно държавата, в която пребивават и по - специално - англоговорящите такива. Нима наистина това се налага, при положение, че и двамата родители са българи? И смятате ли, че например семейна двойка - англичани, живеещи в България, би се съобразила с този факт, в избора на име за своето дете?
А как щеше да стои въпросът, ако и двамата български родители вече години наред живееха в Китай, примерно?
По какъв ли критерий пък тогава би било редно да се направи съответния потбор за име?

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 02:24 от Pebibals

# 22
  • Мнения: 3 804
Не съм авторката,но ще си позволя да кажа моята гледна точка-въпреки,че брака ми е смесен.Не знам дали можеш да си представиш какъв ад е ако решиш да си вадиш какъвто и да е документ в  страната в която живееш,особенно пък ако те връщат няколко пъти защото са ти събркали изпизването на имената,факта ,че в ежедневието ще ти се наложи да чуеш над 100 варианта на името си-изобщо го пропускам.Та предполагам това кара повечето родители да избират имена които са лесни и общи за родната и страната в която живеят. Peace

# 23
  • Мнения: 574
Гласувах за Андре, предвид условията от първия пост, но иначе най-много ми харесва Константин Peace

# 24
  • Мнения: 1 800
Бубс, в този ред ми харесват: Константин, Самуил и Боян.



Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 06:02 от benson10

# 25
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Боян е сред фаворитите ми от имена, така че категорично гласувах за него.  Peace
Имам едно питане обаче, което не е конкретно към авторката на темата, а по принцип към всички, които биха могли да ми помогнат да си изясня следното за мен недоумение.
Напоследък ми прави впечатление, че много от родителите се съобразяват с това, как да кръстят бъдещото си отроче, съобразно държавата, в която пребивават и по - специално - англоговорящите такива. Нима наистина това се налага, при положение, че и двамата родители са българи? И смятате ли, че например семейна двойка - англичани, живеещи в България, би се съобразила с този факт, в избора на име за своето дете?
А как щеше да стои въпросът, ако и двамата български родители вече години наред живееха в Китай, примерно?
По какъв ли критерий пък тогава би било редно да се направи съответния потбор за име?


За Китай не мога да отговоря  Grinning. За мен истината е, че децата ми ще бъдат американци (може би повече, отколкото на мен би ми се искало, ама това е друга тема) повече, отколкото българи, факт, че така става. Това не е някакво временно пребиваване, по-скоро, най-вероятно, е за целия им живот, или поне за много дълго време. 

Не знам за англичани, но преди време познавах едно сирийско семейство, живеещо в Катар, което кръсти първия си син Иван, защото много им харесваше името. Нищо общо с България и други славянски държави нямаха.

# 26
  • Мнения: 4 520

На Константин всички българи ще му викат Коце, няма как да го избегнеш.
Аз познавам няколко Константин-овци, на нито един не викам Коце, нито който и да било от познатите ни.  Peace


А как щеше да стои въпросът, ако и двамата български родители вече години наред живееха в Китай, примерно?

Точно за Китай името Боян е страхотен избор!  Peace  Grinning Има такива срички в китайския език, така че ще е страшно лесно произносимо. Сори за отклонението, не е за Китай думата, знам, знам...  Wink

# 27
  • Мнения: 712
Гласувах за Константин. Много харесвам името, а съкратената версия Тино е подходяща за всяка среда, дори прибавя леко италиано - мафиотски привкус  Wink
Боян е сред люимите ми имена, но за англоговоряща среда не ми се струва най-удачно.
От споменатите извън анкетата имена много харесвам Томас и Лукас, точно в този вид, със с накрая, а и се вързват перфектно. Имат и удобни съкращения.
Разбира се, само родителите ще решат кое да бъде името, но каквото и решение да вземат, сигурна съм, че ще е най-красивото име за тяхното детенце   bouquet

# 28
  • Мнения: 929
Боян, Самуил и Теодор, като Самуил ми е фаворит. Как звучи Боян  на английски  newsm78

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 5 023
Боян и Самуил.  Peace

# 30
  • Мнения: 41
Боян и Константин.

# 31
# 32
  • Мнения: 301
Сънувах, че синът ми се казва Андре!!! Но го кръстихме Андреас  Simple Smile Много му отива Simple Smile Може по натам да си го наричам Андре Simple Smile Та... в твоята Анкета гласувах за Андре. Едно от другите ми имена фаворити беше Йордан (но в Германия, където трябваше да звучи добре името  Wink Йордан си се произнася пак така, само че с ударение на първата сричка)  Peace

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
За Теодор дадох глас аз Simple Smile Не, че няма да му викат Тиъдър или Семюъл, но това май е неизбежно.

# 34
  • Мнения: 322
БОЯН  и КОНСТАНТИН Peace

# 35
  • Мнения: 4 967
Синът ми е Константин. Казваме му Косьо, а малката още не може и го нарича Коко. Много сладко звучи. Чувала съм, че в чужбина използват и умалителното Кони.

# 36
  • Мнения: 1 740
Боян и Константин.

# 37
  • Мнения: 162
Ако моето дете трябваше да живее в чужбина, задължително бих избрала чисто българско име, за да не забравя корените си. Нищо че всеки ще го пита от къде е. Ако един ден това дете стане известен и почитан човек, това ще прослави и България. А след като ще се ражда в Америка, то ще си е американски гражданин и чуждото име не би трябвало да му пречи изобщо.

# 38
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
Гласувайте, моля. Благодаря.

Бубке, който вот надделее, него ли ще избереш Thinking
Този въпрос винаги много ме вълнува.

# 39
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Да ти кажа, като четох из подфорума, съм склонна да избера името с най-малко гласове.  Grinning

Иначе, ако така ще играете, вие, модераторите, трябва да ни сложите някъде правила и условия, амаха.  Crossing Arms

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
Иначе, ако така ще играете, вие, модераторите, трябва да ни сложите някъде правила и условия, амаха.  Crossing Arms
Ти пък, аз най-искрено се вълнувам над тоя казус всеки път, като видя анкета за име.

# 41
  • Мнения: 4 520
Да ти кажа, като четох из подфорума, съм склонна да избера името с най-малко гласове.  Grinning

Ужас, недей! Ще се принудиш да го кръстиш Друго-Предложете. Ми не ми зучи някак...

# 42
  • София
  • Мнения: 160
Боян  Peace

# 43
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Да ти кажа, като четох из подфорума, съм склонна да избера името с най-малко гласове.  Grinning

Ужас, недей! Ще се принудиш да го кръстиш Друго-Предложете. Ми не ми зучи някак...

Мда, да бях погледнала резултатите първо  Grinning. На мен ми беше любопитно, и се надявах на изникне име, за което не съм се сетила. Засега още се чудим, май и до края така ще е.

# 44
  • Мнения: 2 013
Теодор  Peace

# 45
  • някъде
  • Мнения: 4 956
константин от изброените, но ми е много дьлго и малко ми се преплита езика докато го кажа, а какво ли остава за чужденците
гласувах друго редложение-  Алекс , Виктор, Емил Peace

# 46
  • Мнения: 0
Гласувах за Теодор и Андре Simple Smile и двете имена на много хубави и се произнасят лесно където и да живееш Simple Smile Успех с избора   bouquet

# 47
  • Мнения: 801
Попитай местните хора, какво мислят по въпроса. Избери име, което е популярно и всеки знае как се пише и изговаря. В различни държави, различни течения. Едни имена трябва да се спелуват; втори не се четат или произнасят, както трябва; а други са толкова демоде, че са отмрели.

# 48
  • Мнения: 11 607
Самуил Peace

# 49
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 294
Теодор  bouquet

# 50
  • Мнения: 2 631
Константин  Peace
Бубс, даже съм се замисляла ако имаме 2ро и да е момче - така ще е  Laughing


# 51
  • Мнения: 3 804
Тома/с/

# 52
  • Мнения: 2 149
Боян, Самуил
друго: Севар /старо българско е / и ...Сава

# 53
  • Мнения: 3 205
Гласувах за Константин. Но как ти звучи Кристиан?
Ако не бяхме решили още като се роди Иво как ще се казва брат му  Mr. Green така щях да го кръстя малкия. Освен това е и интернационално, макар и на инглиш да звучи по-иначе.

# 54
  • Мнения: 2 381
Теодор (Божидар) - Ted
Константин - забелязах, че го произнасят правилно, но с ударение на първото о.
Други - Филип

# 55
  • Мнения: 2 185
Бубка, от изброените само Боян ми харесва, на галено може и Боби, а Дани и Боби е сладка комбинация  Heart Eyes . Ако се изпише Boyan не вярвам да имат проблем с произнасянето  Thinking . От предложените ти досега Тома също не е лошо  Peace
Като цяло мен ме притеснява, когато имената на Бг и Англ. са близки по изписване, но се произнасят по коренно различен начин. Например Юлиан, на който ще му викат Джулиан или Петър, който ще е Питър, но стига теб това да не те притеснява имаш доста широк избор  Peace .
Към "Друго-предложете" ще добавя:

Адам   Grinning , Емил, Ерик, Борис, Олег, Мартин, Калин, Крум, Антон, Асен, Деян, Калоян ( но то е доста популярно )

# 56
  • Мнения: 948
Адам   Grinning , Емил, Ерик, Борис, Олег, Мартин, Калин, Крум, Антон, Асен, Деян, Калоян ( но то е доста популярно )

Ass-en - е молба за безкрайни подигравки  Crazy
Калоян - всъщност е много трудно за писане и доста затруднява англичаните. Редовно го четат Кейлън. Или Кайлан.
Крум го пишат като "троха" и четат Кръм

Много е трудно с мъжките имена. Боян ми харесва; при нас не стана само, защото мъжът ми сложи вето върху серия имена, които съвсем не бяха лош избор. Деян има подобно благо звучене  Simple Smile

# 57
  • Мнения: 2 185
Хаха да, Асен наистина е малко щекотливо, игнорирайте го от списъка  Mr. Green .

Иначе за Калоян и Крум...те биха имали проблем с прочитането на всяко име, което не е американско... няма пълна угодия  Confused . Поне Крум е лесно за спелване...представи си да спелваш Константин по Н броя пъти на ден, ако изписано по различен от стандартния за щатите начин. Иначе където Кръм, там и БОрис, Ентън, Кейлин...всичко ще прочетат по изкилифенчен начин. Даже Даниел сигурно е Даниъл.

# 58
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
Иначе за Калоян и Крум...те биха имали проблем с прочитането на всяко име, което не е американско... няма пълна угодия  Confused . Поне Крум е лесно за спелване...
Ти пък, от Хари Потър насам всеки може да го спелва, особено ако е с Виктор отпред.

# 59
  • Мнения: 11 009
Гласувах за Боян и Константин.
Други възможни варианти - Филип, Мартин, Тома, Денис, Антон.

# 60
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
На Даниел никой не му казва Даниел, той си е Danny (между а и е). Обаче ми прави впечатление как в градината му се мъчат да му казват Даани (с а), явно ни слушат, като се обръщаме към него на български.

Най-смешно беше в предната му градина/ясла, там Мечо, който се влачи непрекъснато, по някакъв начин беше станал Мичъл.  Laughing

# 61
  • Мнения: 217
На Даниел никой не му казва Даниел, той си е Danny (между а и е). Обаче ми прави впечатление как в градината му се мъчат да му казват Даани (с а), явно ни слушат, като се обръщаме към него на български.

Най-смешно беше в предната му градина/ясла, там Мечо, който се влачи непрекъснато, по някакъв начин беше станал Мичъл.  Laughing

 Joy Голям смях Simple Smile
Гласувах за Самуил, Дани и Сами си вървят Simple Smile Като се сетя и аз каква дилема имах миналата година с тия имена за момче, исках да си вървят и да са интернационални... Е, аз реших на втория ден в болницата, докато мъжът ми чакаше на регистратура да запишат бебето... Дано при теб изборът е по-лесен  Peace

# 62
  • Мнения: 3 804
Рафаел -може да му казвате Рафи  Thinking

# 63
  • Мнения: 7
здравеите нека се включа и аз.т.като съм кръстила сина си теодор(подарак от господ)в превод от гръцки пак за теодор бих гласувала.накратко можеш да му викаш тео.успех с избора.

# 64
  • Мнения: X
Гласувах за Теодор, много ми харесва.
На моите деца имената избирахме пак с идеята, че ще растат извън БГ, искахме имената им да са популярни и лесно произносими, но въпреки това традиционно приети в България.

# 65
  • Мнения: 2 185
Бубка, аз наскоро си мислех за името Морис, защото на галено можете да му казвате Морко  Grinning , напълно в съзвучие с предложението на Дани  Party
Марк също е хубаво  Peace

# 66
  • София
  • Мнения: 2 437
Бубка, те всичките са хубави  Grinning (Андре не ме кефи само в този му изфренчен вариант).
Даниел и Самуил се връзват много хубаво звуково.

и аз за това посочих Самуил в анкетата Peace

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Предлагам -  Адам, Филип, Макс ....

# 68
  • Мнения: 2 674
Теодор-мислех го за второ име за момче,ако беше детето,но остана неизползвано Mr. Green.Друг фаворит ми е Борис,но тук е малко  натоварено и винаги върви в комбинация на "Борис и Наташа".Адриан предполагам, че сте го отхвърлили.

Накарах мъжът ми да гласува-каза всички стават освен Боян-звучало като бульон,другите ги одобри.

Сега се сетих за Кирил,но мъжът ми ми е казвал ,че му звучало като "сириъл".

Нема угодия. Mr. Green

пс.Daryn?

Последна редакция: нд, 02 авг 2009, 05:04 от ophie

# 69
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
Бубке, какво стана, хайде, че не остана време, как ще се казва?

# 70
  • Мнения: 923
Аз гласувах за Константин макар, че моят син се казва Костантин - италианският варянт на имато, но без о. Не е задължително да му се казва на галено Коце, моят синго наричаме Коки.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Eдна позната има син - Константин. На галено му вика - Тини Simple Smile

# 72
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Теодор-мислех го за второ име за момче,ако беше детето,но остана неизползвано Mr. Green.Друг фаворит ми е Борис,но тук е малко  натоварено и винаги върви в комбинация на "Борис и Наташа".Адриан предполагам, че сте го отхвърлили.

Накарах мъжът ми да гласува-каза всички стават освен Боян-звучало като бульон,другите ги одобри.

Сега се сетих за Кирил,но мъжът ми ми е казвал ,че му звучало като "сириъл".

Нема угодия. Mr. Green

пс.Daryn?

Дарин не става, въпреки че е много хубаво (бивш). Адриан, Адам, Филип, Макс бяха отпаднали рано по разнообразни причини. Андре(й) замина, Самуил и Симеон май и те не преминаха теста.

Последно Боян премина в Борис. Теодор и Константин остават като варианти.

Ще решаваме на място между финалните, благодаря за мненията, затварям анкетата и ще ви свирна, като се роди човекът.

# 73
  • Мнения: 203
Аз гласувах за Теодор-харесва ми, а освен това така ще си кръщавам сина PeaceАко не се лъжа мисля,че означава дар от бога!

Общи условия

Активация на акаунт