За и против присъствието на деца на погребение

  • 16 449
  • 167
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Поне до 12 год възраст смятам е травмиращо за едно дете да присъства на погребение. Иначе да си ходи на гробища по помени- не е проблем, но да вижда мъртвец...
Аз за първи път видях мъртвец в ковчег като го изнасяха от дома- на 12 год. Естествено че няма как да забравя, въпреки че не ми беше близък.

А на цялото погребение със заравянето бях чак на 24 години на баба и дядо, Бог да ги прости.

А тези бабки, дето вият по погребенията и аз не мога да ги понасям. Ами плачи си естествено, ридай, припадай ако така го усещаш, ама да надаваш вой като сирена.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 064
Против. Докогато е възможно. Дядо ми почина, когато бях на 14 и тогава майка ми ми каза - по-добре не идвай, само ако много искаш. Аз не поисках. Помня си го жив и така е по-добре. За първи път бях на погребението на баба ми, тогава бях на 19. И досега ходя единствено, ако е много близък човек или ако близките на покойника са ми скъпи - заради тях.

# 32
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Нямам дете ,но когато имам никога не бих го завела..Присъствах на погребението на дядо си когато бях на 10-11 години...Никога няма да забравя воя,клюкарките и това,че стринка ми поиска да съм целунела ръка на дядо ми за прошка... Tired

# 33
  • Мнения: 1 517
Аз имах предвид деца поне след 5 годишна възрасат. По-малките или ще се страсират от воя на оплаквачките (защото самата смърт едва ли ще осъзнаят) или ще пречат.

# 34
  • София
  • Мнения: 619
Леле Боряна-това е ужасно! ooooh! Аз сина ми не бих го завела до пуберитетска възраст.А ако може никога.Без смислено е,цялата тая работа с децата!Само стрес и ужасни гледки!Аз самата избягвам да ходя!

# 35
  • Мнения: 76
Против!
Ще се находи на погребения и по гробища когато стане голяма - едно е обясненията за смъртта, друго е сблъсъка очи в очи с мъртъв човек.
Аз лично не бих го причинила на дъщеря си.

# 36
# 37
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Аз имах предвид деца поне след 5 годишна възрасат. По-малките или ще се страсират от воя на оплаквачките (защото самата смърт едва ли ще осъзнаят) или ще пречат.

Ами аз както писах вече бяха на 10-11 годишна възраст  Sad Помня добре погребението,май помня всичко  Sad Предпочитам да запомня дядо жив отколкото в ковчега обграден с чимшир Peace На погребението на другия ми дядо бях вече 20+ и не отидох,родителите ми не поискаха... За птичките и пчеличките обясняваш не им го показваш нагледно  Peace
Това разбира се е мое мнение и при условие,че и сега само при мисълта за погребение за разплаквам не бих причинила това на детето.

# 38
  • Мнения: 1 517
А не е ли причина НЕ-ходенето на погребения за ужаса и травмите в по-късна възраст?
Или пак всичко си е до човека  newsm78

# 39
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Ами май си е до човека защото например братовчедка ми не проля сълза на погребението на дядо докато аз бях в истерия.Може да е защото аз съм с по-слаба психика или тя да е прекалено студена...знам ли  newsm78
Мисля,че при един възрастен травмата би била много по-малка отколкото при едно дете.Може би проблема е в начина на провеждане на погребение в Бг-отворен ковчег,целувка за прошка,снимки на мъртвия(снимките съм ги виждала на една приятелка на дядо и на погребението,наредени всички като за фамилна фотография)  Tired

Знаеш ли,като се замисля спомените ми от дядо от преди погребението са убити от спомените от погребението Sad

# 40
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
след 5 става ...

# 41
  • Мнения: 6 735
А не е ли причина НЕ-ходенето на погребения за ужаса и травмите в по-късна възраст?
Или пак всичко си е до човека  newsm78

И до човека е, но и до спестяването на такива неща.
И до отношението на възрастните. Ако самите те възприемат смъртта, погребенията, гробищата и т.н. като ужасии няма как да не го предадат и на детето.
Дете на 10-12 години според мен няма проблем да присъства на погребението на дядо/баба ако иска. Без разбира се да се насилва да целува покойника или други подобни. Ако не иска да присъства пак няма драма.
Разбира се най-добре да не ти се наложи да ходиш на погребение поне до 30 години, а да организираш такова за близък най-рано на 55, но уви малцина са щастливците.

# 42
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Не смятам , че на децата трябва да им бъде спестявано нищо от това , което се случва в едно семейство - весели моменти или тъжни.
Дали ще се травмират или не зависи от нас възрастните , защото те гледат и попиват нашите реакции.
Ако сме си свършили и тази работа добре и с достойнство така ще постъпят и те с нас когато дойде момента.
Много бих искала моето дете , когато го имам, да не се гнуси или плаши от тялото ми , а на базата на видяното и наученото да ме изпрати по най-достойния начин.
Няма нищо плашещо в едно мъртво тяло , плашещи са холивудските простотии , които са в главите на хората.
Даже съм на мнение , че в някои случаи е поучително да се присъства на погребения, за да бъде оценен живота и да влагаме повече разум в действията си.

# 43
  • Мнения: 24
Твърдо съм против присъствието на деца на такива места, стреса е голям , а детската психика е крехка. Всичко си идва с времето.

# 44
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Против. Аз за първи път присъствах на 21 год.

Общи условия

Активация на акаунт