Откога сме лели?

  • 15 105
  • 297
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 202
По принцип истинска леля ще се почуствам, когато сестра ми роди дете,а иначе аз от както родих повечето дечица ме наричат лельо,но не ми е неприятно по скоро странно може би защото още не мога да свикна.

# 256
  • Мнения: 4 892
Не знам откога. Като почнат да ми викат "чичо" тогава ше се притесня. За сега съм спокойна.

Последна редакция: сб, 13 юни 2009, 22:44 от NinoTino

# 257
  • Мнения: 166
Не, Люсил.
Липсва ти толерантност към чуждото мнение и уважение към отсрещната страна.
Мотивацията ти в така наречения от теб спор се състои от кфалификации и определения към опонента, твърде близки до махленско-клюкарско развнище, отклолкото до цивилизована комуникация, в която страните аргументират становището си по въпроса, без да обливат опонента си в помия, защото няма какво друго да кажат, обаче имат воля за победа.

В този ред на мисли, понеже водим общ разговор, в който ти не си единствения участник, дали ти мина през ум, колкото и с ограничени възможности да е, че в крайна сметка, колкото и да не ти се иска, че останалите участници може би също са любопитни да разберат причините за едната или другата теза по даден въпрос.

Така, че, драга Люсил, мен малко ме интересува дали си отегчена или не, това, което ме вълнува е опонентите ми в даден разговор да бъдат така любезни да запазят кофите с помии за себе си, ако им се изчерпи аргументацията по въпроса, така, както постъпвам аз.

Вярвам, че ме разбра.
Сега зачитам това! Не звучиш никак "любезно", независимо за какво ниво претендираш. Приоритет на широкоскроените хора е възможността да се реализират успешно на всички "обществени нива", без да си поставят излишни и измислени ограничения. От едно по-ниско ниво бих могла директно и безапелационно да те напсувам, не ми пречи. Уважението към противника се печели, моето го нямаш. Съответно твоето спрямо мен е абсолютно без значение. Не мисля, че дължа на някого аргументация - обяснявам се, когато имам съответното желание. Липсата на такова не е признак за ниска култура, нито е критерий за възможностите на мозъка. Държа се коректно, което според моите виждания се припокрива с "адекватно на събеседника". Още нещо важно - не обърквам събеседниците си с противоречия. Невъзможно ми е да напиша "Аз не те псувам, мама ти стара". Това, което всъщност правиш ти в последните си постинги, адресирани към мен. Не се съмнявам, че е някакъв изключително изтънчен и труднопостижим подход за заблуда на противника. Не съм дорасла за подобно разделяне на личността и съзнанието. Някой друг път, може би.
А дали справката в "Гугъл" може да те ориентира за правописа на думата "квалификация"? За словореда, за съжаление, не може да ти бъде полезен. Жалко, че някои дупки няма начин да бъдат компенсирани от интернет.

# 258
  • Мнения: 1 174
Наскоро имахме лек спор по този въпрос у дома.
Аз съм от тези майки, които приучават детето си към уважение чрез "лельо", "како" и т.н....Както беше писал някой по-горе, намирам го за уютно и народно и...да, по този начин съм възпитавана аз, родителите ми.
Със сестра ми имаме 3г. разлика, тя е по-малката и съответно винаги ме е наричала "како". Така прави и днес, когато сме си двете, в по интимни разговори. Когато има други хора се обръща към мен по име.
Дъщеря си и един ден сина си, ще възпитавам с тези обръщения. Става дума не само за роднините, а и за приятелите на семейството ни, които са с по 30 и 40 години по-големи от нея. За мен "чичо Димо", който е също родител  и е на възрастта на бащата й, е много мило обръщение...
С жените и мъжете по улиците сме на "госпожа/ица" и "господин".

# 259
  • Мнения: 2 811
"лельо" не са ми викали, и аз не го намирам за учтиво. Най -любимо ми е, когато седим аз и баща ми и той ми казва "жжж дръпни се да мине леличката" или "я попитай леличката дали има огънче" . Леличката на видима възраст 25-30.  Laughing Това му е редовен номер.

# 260
  • Мнения: 510
Родствена леля станах на 23г, племенницата си ми вика "лельо" Иначе все още минавам за "кака". Това разбира се се дължи на супер детско- миловидната ми физиономия  Mr. Green И леля са ми викали, не е страшно...

# 261
  • София
  • Мнения: 2 481
Едни момчета във влака казаха - "Направи път на жената да мине"- жената бях аз, аз разликата ни
 според мен беше повече от 3-4 години. Много ми стана обидно, още повече, че девойките, които бяха с тях определено изглеждаха по-жени от мен / аз съм дребно спортно човече на 26 Mr. Green/. Може би се впрягам повече отколкото трябва, но тази тема ми е болезнена:)

Още леля не са ми казвали- само да посмеят  #2gunfire!

# 262
  • Мнения: 81
"Леля" не ми е гадно, но "госпожа" е просто... Sick

# 263
  • Мнения: 836
кога станах леля? ами когато просеците пред подлеза до нас ми казаха "Лельо, дай някой лев ма, за мъжа ти, за децата ти", вместо обичайното "Ади ма како, дай някой лев, да си жива и здрава". За протокола - случи се като бях на 23.
Те не са били добре обучени просяци,за да измъкнат левче и на бабите се вика " како"  Wink

А висшият пилотаж борави с по-сложни термини - "Красавице, ма!"  Laughing

# 264
  • Мнения: 5
Аз съм на 21 години, единствено дете съм и няма да стана родствена леля, но мои връстници учат децата си да ми казват "леля". Преди това ме дразнеше, но все пак това, че аз съм несемейна и нямам деца не означава, че биологичният часовник не тик-така. А иначе това лято във влака една майка каза на 7-годишното си момченце да направи място на леличката, т. е. на мен.  Blush

# 265
  • Мнения: 832
Леля станах на 25г, когато се роди племенника ми. Като порастна, започна да ми вика така, много ми е мило. Но ми стана малко криво, когато едни съседски деца на въпросния племенник ми казаха лельо Диде. Не точно криво, ами се замислих, че в очите на децата сме големи хора, независимо ние как се приемаме. Докато една приятелка и една съседка ме посочват пред децата си като кака.
За сестра ми съм също все още како, така и се обръща към мен, независимо че сме големи, тя си има детенце, просто винаги е било така, така и ще си остане. На мен си ми и харесва  Grinning

# 266
  • Мнения: 13
Леля официално станах  28г и на 29г на племенницата ми. Децата на приятелките ми ми казват Сиси  или лельо Сиси. Непознатите ми казват госпожо  а когато говорят за мен лелята, леличката. Племенниците ми са малки и неговорят добре засега съм ейя или аuni(така ми казва дeцата на зълвата)   . Но така и не научих сестра ми  братята ми и братовчедите ми когато сме навън да ми казват Сиси а не како. Големи хора станаха а още по улиците ми подвикват како това како онова.

# 267
  • Мнения: 115
Станах "леля" ,, след като родих сина си(на 25г. ), т.е. щом имам дете значи съм "леля" . От тогава чувам другите майки да казват например" ....дай на лелята......" , " изчакай да минат леличката и бебенцето...."   отначало ми беше странно , но ......
 . А живот и здраве в средата на юни , ще стане истинска леля  Heart Eyes

# 268
  • Italia
  • Мнения: 1 059
Аз лично станах леля, когато родих, нищо че бях на 20. нормално е в парка, другите майки да казват на децата си, че си "леля". От друга страна, малко странно ми е на мен да казват "леля", защото имам деца и съм на 27, а жени на по 35 да минават за "каки", защото нямат деца.  Crossing Arms

# 269
  • София
  • Мнения: 17 592
Не позволявам да се обръщат така към мен / да говорят така за мен. Каката... не съм във възторг, но - става. Жената, момичето или поименно.

Общи условия

Активация на акаунт