Как успявате да накарате децата да си легнат?

  • 3 549
  • 77
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 721
Към 22-23 като ни се види уморен, го мия, обличам, баща му го мята на рамо и докато отидат в стаята е заспал...
Лошото е, че с мен не ще да заспива, свикна само с него последните 7-8 месеца.

Сигурна ли си, че е лошо това...защото на мен ми се вижда като мечта неизпълнима, де да можех да го прехвъля на таткото това приспиване, ееех Wink

# 46
  • Мнения: 2 309
И ние имахме подобни проблеми. Разказах й адаптирана вверсия на Оле Затвори очички. Преработена като за малката й главица. Детето силно се впечатли и "съживи" самичко образа. Сега като запъне с лягането й казвам, че чувам тихи стъпчици на стълбището и че това сигурно е Оле, който идва да й разкаже приспивна приказка. Тя се хвърля като анимационен герой със замах на леглото и стисва очите. Заспива много бързо. На сутринта даже ми разказва каква приказка й е разказал Оле...Понякога се чудя дали е добре да е с толкова развинтено въображение.

# 47
  • Мнения: 76
Моята щерка е проблемна със заспиването - зная, че аз съм си виновна за това положение.
Татко й преди няколко години замина за чужбина - тя доста страда за него и затова я взимах на спалнята - оттокага няма мърдане. Дори баща й като си дойде спи между нас двамата...
Вечер се пробвах първо да я приспя, и след това да станя да вечерям и да оправя къщата , но след като няколко пъти към 4 сутринта се събуждах и установявах, че яденето ми е на кухненската маса пред пуснатия телевизор, а аз съм заспала преди нея, реших, че за да няма драми ще си лягам заедно с нея - и така около 22,00 двете сме заедно в кревата и така цари мир и любов...

# 48
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
И ние имаме проблем със заспиването на Симона. Не е до спазване на ритуали, защото имаме такива... просто не иска да заспива... Подготовата за лягане започва в 20.30 - хапване на някакъв плод и пиене на мляко с какао, към 21.00 часа й четем приказка в леглото (редуваме се с татко й), следва миене на зъбките и тоалетна, след което тя иска да си поразгледа книжките за около половин час, става 21.30-21.45, гасим лампата, и оттам започва кошмарът - през 5 минути излиза от стаята си с някакви искания - ту иска вода, ту някой да я завие, ту да отиде до тоалетна, ту да целуне някой от нас... и още хиляди такива подобни... Последната й приумица е, че заспива на музика, която трябва да е силна (това аз го правех чак в тийнейджърските години ooooh!).  Ето и в момента още не е заспала... Tired

Това все едно аз съм го писала,когато не и се спи,излиза по 100 пъти от стаята за нещо,я вода,я тоалетна.Мъчили сме я по 2 часа понякога,то са всевъзможни стойки,въртене и така,докато и се доспи.Ако е изморена и трябват точно 5 мин.Не помагат нито ритуали,нито заплахи при нас.

# 49
  • Мнения: 2 885
Не го принуждавам да си ляга в определен час. Ръководя се от неговите сигнали за умора, сън и почивка. Имало е време, когато си е лягал в 23ч, а напоследък преди 22ч вече спи. За краткият ми опит като майка, разбрах, че на сила и с принуда нищо не се получава.

И правилно правиш. Имам пример на 37 години, който е бил възпитаван с навик да си ляга в 8:30. Строго, без тън-мън. След като отива студент навика се "разбива" на пух и прах. Сега преди 2 ч абсурд да си легне. Вече свикнах с този му режим и почнах да си лягам и аз с него. коментара е: "Имам чувството, че иначе си лягам посред бял ден!".

Децата имат ритуали за лягане от новородени, но чак толкова не държа на час.

# 50
  • Мнения: 3 034
И ние имаме проблем със заспиването на Симона. Не е до спазване на ритуали, защото имаме такива... просто не иска да заспива... Подготовата за лягане започва в 20.30 - хапване на някакъв плод и пиене на мляко с какао, към 21.00 часа й четем приказка в леглото (редуваме се с татко й), следва миене на зъбките и тоалетна, след което тя иска да си поразгледа книжките за около половин час, става 21.30-21.45, гасим лампата, и оттам започва кошмарът - през 5 минути излиза от стаята си с някакви искания - ту иска вода, ту някой да я завие, ту да отиде до тоалетна, ту да целуне някой от нас... и още хиляди такива подобни... Последната й приумица е, че заспива на музика, която трябва да е силна (това аз го правех чак в тийнейджърските години ooooh!).  Ето и в момента още не е заспала... Tired

какаото е стимулант. по същата причина и шоколад вечер не е добра идея. на някои деца не им пречи, но на други, по-емоционални или просто с по-дръг тип нервна система - да, и то много. нормално е да включи на денвен режим, активен. все едно да им дадеш едно кафе преди лягане. както на някои възрастни кафето изобщо няма да им попречи да заспят, други ще се въртят до сутринта. пробвай топло мляко с мед или без нищо.

# 51
  • Мнения: 1 731
Ами и при нас е така с малкия.На 6г почти стана и вечер с 300 кандърми ляга.Накрая вика баща си да го приспял ,че чак тогава е мир.Каката си заспиваше без проблем ама тоя бандит ,все трябва да го обикаляме. #Crazy newsm78

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
аз отдавна стигнах до извода,че децата лягат и заспиват бързо само,когато са много изморени.иначе е мъчение за всички.
старая се да му осигурявам много разходки,игра,бягане...и т.н.-само така ляга и заспива за 5 мин.
иначе с часове се върти,пъшка,пее,рита и какво ли още не.
вече ако не е достатъчно изморен следобед не настоявам да спи.ляга за 1/2-1 час максимум-ако заспи-добре,ако не-няма смисъл да се мъчим.
за вечерното лягане-няма точен час,не сме в казарма,все пак се старая да спазваме някакъв приблизителен режим,но много зависи от конкретния ден,спал ли е през деня и т.н.
трудно си ляга,но големи драми и истерии няма,не ме разиграва за вода,пишкане и подобни.

# 53
  • Мнения: 801
Всички си лягаме в 20:30, на приказката заспива тате, след песничката мама, а детето заспива, къде от умора, къде от скука Mr. Green
Само в петък и събота оставаме до по- късно, но задължително в 20:30 сме в хоризонтално, докато дечко заспи.

# 54
  • София
  • Мнения: 606
Ние си изградихме навик като дойде време за лягане му казвам хайде на спалнята за приказката, лягаме си, четем книжка, която той си е избрал, като свърши се опитва да роптае, но му обяснявам, че ако иска утре пак, сега ще трябва да си легне и той сам си отива в креватчето. Ако не му се спи се върти в кревата, но не мърда от там. От време на време решава да вика мамооо, татии, но чува отговор - Заспивай веднага и не мърда повече.

# 55
  • Мнения: 9 973
гушкаме мишката,шишето с вода и само заспал става от леглото

# 56
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Ако не е спала през деня, нямаме проблеми с лягането - още в 21 часа ляга и заспива /лятото маааалко по - късно, че още е светло по това време/. Но ако е спала, преди 22.30 часа няма вариант да легне.
От мноооого време спазваме един и същи ритуал преди сън:
Предупреждавам, че има още 10 минутки игра или гледане на ТВ, после влиза в банята, в леглото си казваме наши си "вълшебни" думички и целувки за "лека нощ", след това излизам от стаята и я оставям.

# 57
  • Мнения: 959
Предупреждавам, че има още 10 минутки игра или гледане на ТВ, после влиза в банята, в леглото си казваме наши си "вълшебни" думички и целувки за "лека нощ", след това излизам от стаята и я оставям.

По същия начин, действам с синът ми.

С малката, също нямам проблем със слагането,  имаме проблем със заспиването. В последно време заспива, като има човек до нея ...   Tired

# 58
  • Мнения: 542
nizza  при насположението е такова към 8 гиш къпя и голямата си ляга сама,а на малката приготвям вечерно мляко,ако иска,целувам я,завивам я и ако иска пускам филмче и така всяка вечер то си е като режим!след къпане следва сън!като пояснявам ,че и двете спът в легла а не в кошара!когато бяхме с кошара беше по-лесно!случва се и да става да пишка или да се гушне но все пак до 9 е заспала!на обяд е по същия начен само без къпането!

# 59
  • Мнения: 9
Оставям го в кошарката и излизам.Ако му се спи заспива,ако не -си играе и когато му се доспи,чак тогава заспива.Не го карам насила.

Общи условия

Активация на акаунт