Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 54 014
  • 883
  •   1
Отговори
# 240
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте! Аз съм начинаеща в това отношение и не съм наясно с много неща, затова моля ви да ми дадете някакъв съвет. Бременна съм в 6-та седмица, но завърших средното си образувание тази година и след това работих само 2 месеца и 10 дни-юли, август и 10 дни от септември, през които са ми внасяни всички осигуровки, а здравните не са ми прекъсвани въобще заради училището. Сега ще започвам нова работа, но се питам дали ще имам право на майчинство, след като имам толкова малко стаж и ме е страх да не ме уволнят като разберат, че съм бременна...Защото ще ми проличи преди да премина на постоянен договор...Моля ви, помогнете ми да разбера как стоят нещата и кога трябва да си взема болничен? И дали ще имам право на някакво майчинство, защото между другото съм и студентка-задочно. Благодаря ви предварително!  Hug

Трябва да имаш поне 12 месеца осигурителен стаж, за да получаваш обезщетение от НОИ. Ако договорът не е постоянен, а срочен или на изпитателен срок не се ползваш от защита по КТ, т.е. при първия вид с изтичане на срока му договорът се прекратява, ако не бъде продължен, а при изпитателния работодателят може да те освободи по всяко време на срока му. Като задочна студентка нямаш право на помощие за майки-студентки, те са редовните студентки.

Ето повече подробности: http://docs.google.com/View?id=dcj85925_165hqhsmbgz

# 241
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте!В първите месеци съм на бременоста си.Мога да  продължа да работя  на трудов договор или да се самоосигурявам към собствена фирма.При една и съща сума на осигуряване,ще имам ли разлика в сумата ,която ще получавам за раждане и майчинство за 410 -те дни ?

Аз не виждам причина щом си на трудов договор да се самоосигуряваш, още повече, без основание. Ето каксе изчисляват обезщетенията за бременност и раждане: http://docs.google.com/View?id=dcj85925_164v67kndc7

# 242
  • Мнения: 28
Здравейте!Много хубава тема,но за съжаление сега я виждам.
Имам един въпрос.В момента съм по майчинство за отглеждане на дете до 2 годишна възраст.Съкратиха ме от работа когато детето беше на година и 5 месеца.Назначих се в друга фирма с 13 дни пропуск между съкращението и новото назначение.Сега ми казаха,че трябва да търся нова фирма.Трябва ли да вземам бележки за доход от трите фирми когато дойде времето за подаване на декларация за детски?И още един въпрос. Мога ли да се самоосигуря ако имам пропуск ,за да не си изгубя майчинството или трябва да съм на трудов договор?За тези 13 дни са ми спрели от НОИ 90лв и ако са ме съкратили сега в началото но септември няма да взема нищо за този месец та затова питам вас дали имам някакъв шанс или не,че от фирмата ми казват ,че не могат да ми кажат дали са ме съкратили?

# 243
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте!Много хубава тема,но за съжаление сега я виждам.
Имам един въпрос.В момента съм по майчинство за отглеждане на дете до 2 годишна възраст.Съкратиха ме от работа когато детето беше на година и 5 месеца.Назначих се в друга фирма с 13 дни пропуск между съкращението и новото назначение.Сега ми казаха,че трябва да търся нова фирма.Трябва ли да вземам бележки за доход от трите фирми когато дойде времето за подаване на декларация за детски?И още един въпрос. Мога ли да се самоосигуря ако имам пропуск ,за да не си изгубя майчинството или трябва да съм на трудов договор?За тези 13 дни са ми спрели от НОИ 90лв и ако са ме съкратили сега в началото но септември няма да взема нищо за този месец та затова питам вас дали имам някакъв шанс или не,че от фирмата ми казват ,че не могат да ми кажат дали са ме съкратили?


Трябва да си набавите бележди от всички фирми за последните 12 месеца. Не можете да се самоосигурявате без да извършвате реално дейност.

# 244
  • Мнения: 8
Здравейте! Надявам се някой да може да отговори на следните ми  въпроси:

1. Ако доброволно напусна работа след 1-вата година майчинство, имам ли право да ползвам 2-ра година майчинство от социалното подпомагане?

2. Какви документи се представят пред НОИ за отглеждане на дете до 2 години?

Благодаря предварително!

# 245
  • Варна
  • Мнения: 130
Здравейте мамчета , много много много ще съм Ви благодарна ако някой даде съвет по моя казус.
Аз съм на срочен трудов д-р,който изтича на 30.10.2009г. (31.10 е събота;  01.11 е неделя),а 45 дневния болничен преди раждане трябва да се издаде на 06.11.2009г.

От кога точно(31 или 2)  трябва да започна работа на друго място,за да ползвам година или две майчинство(в зависимост дали ще се осигурявам за 2рата год) и  на новия работодател ли предавам този 45 дневен болничен преди раждане(след като съм назначена вече)? Болничният който съм ползвала до сега до 30.10 ли трябва да бъде (за да отиде при стария работодател) или до 5.11 (тогава при кого - новия или стария работодател трябва да бъде занесен)?

 Hug Hug Hug

# 246
  • Мнения: 123
Здравейте! Искам да попитам как и къде мога да проверя колко месечно ми е майчинството, изчислено от НОИ? Сега още ми превеждат по болничните, но не мога да разбера каква точно е сумата и дали редовно ми правят преводи.

# 247
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте! Искам да попитам как и къде мога да проверя колко месечно ми е майчинството, изчислено от НОИ? Сега още ми превеждат по болничните, но не мога да разбера каква точно е сумата и дали редовно ми правят преводи.


Трябва да си извадите ПИК-код лично от НОИ и ще можете да си проверявате изчислениета и датите на преводите.

# 248
  • Мнения: 123
Здравейте! Искам да попитам как и къде мога да проверя колко месечно ми е майчинството, изчислено от НОИ? Сега още ми превеждат по болничните, но не мога да разбера каква точно е сумата и дали редовно ми правят преводи.


Трябва да си извадите ПИК-код лично от НОИ и ще можете да си проверявате изчислениета и датите на преводите.

Благодаря за отговора   bouquet

# 249
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте! Надявам се някой да може да отговори на следните ми  въпроси:

1. Ако доброволно напусна работа след 1-вата година майчинство, имам ли право да ползвам 2-ра година майчинство от социалното подпомагане?

2. Какви документи се представят пред НОИ за отглеждане на дете до 2 години?

Благодаря предварително!

Не, нямаш право - задължитено трябва да си осигурено лице. От ДСп се получават помощи до навършване на 1 год. от детето и то по 100 лева.

Иначе се подава Приложение3 + акта за раждане на детето. Има го в сайта ан НОИ.

# 250
  • Мнения: 39
Искам да благодаря искренно на  LADY BRINNE за изчерпателния отговор който  ми даде преди време. Постепенно се ориентирах в ситуациата и сега искам съвет за това как да постъпя: Има ли смисъл да се осигурявам на заплата около 700 лева и да плащам осигуровки около 300 лева за да мога да получавам около 300 лева майчинство. Вярно ли е че и на 250 лева да се осигурявам майчинството ще е 240 лева, защото не можело да е по- малко от това? За да припомниа моя случай ще цитирам старото си писмо:
"Zdraveite na vsichki Smile Imam nujda ot savet i viarvam che sam na pravilnoto miasto Smile Bremenna sam ot ima niama mesec i polovina. Veche imam edno detence na 2 godinki. V momenta sam bezrabotna registrirana na trudovata borsa. Ne znam kak da procediram za da moga da si dokaram gore dolu dobro mai4instvo. Imam namerenie da si nameria rabotodatel i chrez nego da plastham osigurovkite si, no ne znam v kakav razmer biha bili te. Ili kazano po - nakratko:
140 leva ot biuroto po truda- avgust i septemvri
250 leva ot mai4instvoto- za nujnite meseci nazad
Kak bih mogla da izchislia sumata koiato da vnasiam za da vzimam mai4insto okolo 600 leva ?
Blagodaria vi predvaritelno"

# 251
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Искам да благодаря искренно на  LADY BRINNE за изчерпателния отговор който  ми даде преди време. Постепенно се ориентирах в ситуациата и сега искам съвет за това как да постъпя: Има ли смисъл да се осигурявам на заплата около 700 лева и да плащам осигуровки около 300 лева за да мога да получавам около 300 лева майчинство. Вярно ли е че и на 250 лева да се осигурявам майчинството ще е 240 лева, защото не можело да е по- малко от това? За да припомниа моя случай ще цитирам старото си писмо:
"Zdraveite na vsichki Smile Imam nujda ot savet i viarvam che sam na pravilnoto miasto Smile Bremenna sam ot ima niama mesec i polovina. Veche imam edno detence na 2 godinki. V momenta sam bezrabotna registrirana na trudovata borsa. Ne znam kak da procediram za da moga da si dokaram gore dolu dobro mai4instvo. Imam namerenie da si nameria rabotodatel i chrez nego da plastham osigurovkite si, no ne znam v kakav razmer biha bili te. Ili kazano po - nakratko:
140 leva ot biuroto po truda- avgust i septemvri
250 leva ot mai4instvoto- za nujnite meseci nazad
Kak bih mogla da izchislia sumata koiato da vnasiam za da vzimam mai4insto okolo 600 leva ?
Blagodaria vi predvaritelno"

Да, 240 лева ще вземаш при всички случаи, ако имаш поне 12 месеца стаж изобщо през живота си и към момента на излизане в болничен си осигурено лице. Това означава, че може и 5 дена да се водиш на работа преди излизане в болниче, не е нужно да са месеци преди това.

# 252
  • Мнения: 39
Тоест, ак се осигурявам на 300 лева, плащам на работодателя си около 50 лева за осигуровки и сам ползвала почти всичките 6 месеца болнични по време на бременността, отново ще взимам 240 лева маичинство за парвата година, толкова и за втората, а същевременно ще получавам болничните си за през бременността от НОИ?

# 253
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Тоест, ак се осигурявам на 300 лева, плащам на работодателя си около 50 лева за осигуровки и сам ползвала почти всичките 6 месеца болнични по време на бременността, отново ще взимам 240 лева маичинство за парвата година, толкова и за втората, а същевременно ще получавам болничните си за през бременността от НОИ?

Точно така.

# 254
  • Мнения: 39
Благодаря много, ама много  Joy

Общи условия

Активация на акаунт