Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 978
  • 883
  •   1
Отговори
# 315
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Искам да попитам след като изтече и последният болничен ,от кога се получава майчинството,или по точно на коя дата се превеждат парите ?Подадени са документите при работодателя.Мога ли да следя нещата на страницата на НОИ?

Сроковете за подаване на молбите от арботодателя в НОИ са както и за болничните. Можете да следите всичко в страницата на НОИ само ако имате ПИК.

# 316
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте!Имам 6м стаж от предишната ми работа,бях безработна няколко месеца и от този съм пак на работа.Бременна съм в 2-я месец.Ако излезна в болнични ще ми бъде ли изплатени?Благодаря предварително!

За да получавате обезщетение трябва да имате поне 6 месеца осигурителен стаж независимо кога е придобит. За изчисляване на самото обезщетение взимат като база осигурителния доход за последните 6 календарни месеца преди този в който излизате болничен.

# 317
  • Мнения: 109
Здравейте момичета, свекърва ми ме помоли да изложа пред вас следното питане- от коя година майчинството се счита за трудов стаж. Тя мисли, че е от 1969 г., но не е сигурна. Благодаря предварително на знаещите.
Хубав ден на всички  bouquet

# 318
  • Мнения: 10
оффф, много пари ще взема значи Joy

# 319
Моля Ви помогнете, че трудно се ориентирам в тези неща. Скоро разбрах, че съм бременна. Не ми стана ясно за изчисляване размера на майчинството дали се  връщат назад 12 месеца или 6 месеца и ако имам неплатена отпуска дали ще се намали майчинството. Благодаря предварително!  bouquet

# 320
  • Мнения: 60
Хайде и аз да питам нещо!
Понеже термина ми е на 14 февруари-2010г-може ли края на тази седмица да си взема болничен за 1 месец и да съм на работа на 13 декември-примерно.А болничния за 45 дни преди раждане трябва да ми се издаде края на декември.Дали гинеколога може да ми издаде сега за 1 месец и ще се отрази ли после на парите за майчинството?

# 321
  • Мнения: 6
Майки на близнаци-бъдещи и настоящи ,събудете се удрят ни поредният шамар с искането за намаляне на помощите.Аз съм от русе и съм побесняла бъдеща майка на близнаци.Ако се съберат всички майки на българия и са съгласни да протестираме аз съм-за и веднага бих тръгнала за София.Това за мен е безобразие и поредната подигравка с нас.надявам се да направим нещо заедно.

# 322
  • Нови искър
  • Мнения: 253
Здравейте имам нужда спешно от помощ.
Фирмата в която се водя на работа е подала заявление в Инспекцията по труда за моето съкращение, но е получила Отказ.
Юрисконсулта на фирмата ми казва, че трябвало да подпиша декларация , че съм съгласна да ме съкратят по чл. 328 т.3 съкращаване на щата и щяло да приключи бързо. Интересува ме следното аз искам да отида на Бюрото по труда, и подписването на тази "Декларация" няма ли да ми попречи да взимам обезщетения на база моят трудов стаж в размер на 225 лв. ?

# 323
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моля Ви помогнете, че трудно се ориентирам в тези неща. Скоро разбрах, че съм бременна. Не ми стана ясно за изчисляване размера на майчинството дали се  връщат назад 12 месеца или 6 месеца и ако имам неплатена отпуска дали ще се намали майчинството. Благодаря предварително!  bouquet

12 м назад се гледат
ако има неплатена се намалява обезщетението,да

# 324
  • София
  • Мнения: 303
Моля Ви помогнете, че трудно се ориентирам в тези неща. Скоро разбрах, че съм бременна. Не ми стана ясно за изчисляване размера на майчинството дали се  връщат назад 12 месеца или 6 месеца и ако имам неплатена отпуска дали ще се намали майчинството. Благодаря предварително!  bouquet

12 м назад се гледат
ако има неплатена се намалява обезщетението,да

Въпроса ми се доближава до този по смисъл...Simple Smile
Аз също съм в самото начало на бременността и се чудя ако изляза болничен (полагащия се - 180 дни), после върху каква сума ще ми изчислят майчинствотоза тези 12 месеца назад?...т.е. върху 90% от брутната заплата е по прицип, но като си в болничен от коя сума (която съм взела от НОИ ли?)?
И още един въпрос: за следващата година имам ли право да си ползвам пълния рамер на платената отпуска преди да изляза майчинство?

# 325
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Malechka ,за месеците в болничен ще ти се смята не самия болничен,а сумата от която е изчислен т.е няма да загубиш финансово от това,че ще си в болничен.
работодателят има право да отлага платения ти отпуск за 2010 до юни 2011.ако той се съгласи може да ползваш пълния размер отпуск за 2010 или да ползваш пропорционално на изработените месеци.работодателят решава-разбери се с него

# 326
  • София
  • Мнения: 303
Благодаря Елфита!
Но не вярвам да е проблем с отпуската, тъй като нас ни карат до края на годината да имаме оставащи дни само 5, така не може да ги задържаме.

# 327
zdr  iskam da popitam nqkoi dali moje da mi kaje do koga 6te polu4avam mai4instvo do navar6vane na deteto na 2 godini ili do 2 godini otkakto go polu4avam za6toto nali sled rajdane sa 3 meseca bolni4en Blush Blush Blush

# 328
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
tedi veselinova ,от 45 дневния болничен в продължение на 410 календарни дни взимаш обезщетение за бременност и раждане въз основа на осигурителния ти доход 12 м назад.След като изтекат 410 те дни може да излезнеш в отпуск за отглеждане дете /240 лв за 2009 г/ до навършване на 2 г на детето

# 329
  • Мнения: 936
Здравейте имам нужда спешно от помощ.
Фирмата в която се водя на работа е подала заявление в Инспекцията по труда за моето съкращение, но е получила Отказ.
Юрисконсулта на фирмата ми казва, че трябвало да подпиша декларация , че съм съгласна да ме съкратят по чл. 328 т.3 съкращаване на щата и щяло да приключи бързо. Интересува ме следното аз искам да отида на Бюрото по труда, и подписването на тази "Декларация" няма ли да ми попречи да взимам обезщетения на база моят трудов стаж в размер на 225 лв. ?

И аз имам подобно питане, дано някой отговори и на двете ни...

Аз бях в майчинство до 6 Юни и след това си пуснах 6-месечната неплатена отпуска за гледане на дете. След това трябва да напусна по собствено желание или да ме съкратят някакси, но аз съм с дете, което не е навършило 3 години. Ако напусна по собствено желание или подпиша подобна декларация (по чл.328 т.3) бих ли имала право на парично обезщетение от Бюрото по труда? Нали от там искат да си работил последните 9 месеца, но аз съм била в неплатен отпуск, а преди това в отпуск по майчинство... И ако тези 6 месеца непл. отпуск се зачитат като работени, тогава бих могла да остана още 3 месеца на работа... Thinking

Общи условия

Активация на акаунт