Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 54 042
  • 883
  •   2
Отговори
# 420
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
*blue ,при новия работодател подаваш декларация за 50 те процента /по чл 54 от КСО/-приложение 4-изтегли от тук http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6 или от тук http://www.bgstuff.net/content/view/1299/523/

# 421
  • София
  • Мнения: 389
Elfita, мен ме обърква факта, че веднъж съм подала декларация за спиране на изплащането поради прекратяване на трудов договор, не трябва ли пак да декларирам нова промяна на обстоятелствата?

# 422
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 432
Elfita, мен ме обърква факта, че веднъж съм подала декларация за спиране на изплащането поради прекратяване на трудов договор, не трябва ли пак да декларирам нова промяна на обстоятелствата?

Не. На практика в момента нямаш взаимоотношения с НОИ, а с новата декларация ще получаваш полагаемото обезщетение.

# 423
  • София
  • Мнения: 389
Мерси, момичета  bouquet

# 424
  • Stavanger, Norway
  • Мнения: 173
Здравейте, тези дни помолих управителката да ми увеличи осигуряването от 380 на 1500лв, тъй като съм бременна, а изчаках до третия месец преди да си увелича вноските. Разликата в осигурителните вноски ще си я поема аз (имаме такава предварителна уговорка с нея). Последният път обаче, тя ми каза, че щяла да види "дали може". До колкото аз съм запозната е въпрос на добра воля от нейна страна, но от предишна служителка, която скоро беше в ситуация като моята разбрах, че на нея са й вдигнали осигуряването само на 1000лв, а тя е искала на 1200лв. Моля ако можете да ми кажете какво би могло да възпрепятства увеличаването на вноските ми счетоводно? Искам да съм подготвена. Пак подчертавам, че аз поемам разликата във вноските и няма да има допълнителна финансова тежест за работодателя ми. В това отношение имам подкрепа, но не мога да схвана какво друго би могло да е пречка. newsm78

# 425
Zdraveite, izkam da vi zadam edin vapros.Bremenna sam v 4-ti mesec,ne sam na rabota ot minalata godina mesec noemvri.Izkam da znam na kakvi pomo6ti imam pravo i kakvi dokumenti trqbva da podam.

# 426
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 432
Здравейте, тези дни помолих управителката да ми увеличи осигуряването от 380 на 1500лв, тъй като съм бременна, а изчаках до третия месец преди да си увелича вноските. Разликата в осигурителните вноски ще си я поема аз (имаме такава предварителна уговорка с нея). Последният път обаче, тя ми каза, че щяла да види "дали може". До колкото аз съм запозната е въпрос на добра воля от нейна страна, но от предишна служителка, която скоро беше в ситуация като моята разбрах, че на нея са й вдигнали осигуряването само на 1000лв, а тя е искала на 1200лв. Моля ако можете да ми кажете какво би могло да възпрепятства увеличаването на вноските ми счетоводно? Искам да съм подготвена. Пак подчертавам, че аз поемам разликата във вноските и няма да има допълнителна финансова тежест за работодателя ми. В това отношение имам подкрепа, но не мога да схвана какво друго би могло да е пречка. newsm78

Все пак има принципи във формирането на работните заплати и не е адекватно лица на еднакви или подобни длъжности да получават трудови възнаграждения с фрапираща разлика. Тъй да се каже това е формална причина, но е причина и както сама знаеш е въпрос на добра воля.

# 427
  • Stavanger, Norway
  • Мнения: 173
Lady Brinne, на моята длъжност не е имало назначен друг и няма други колеги с подобна позиция. Предишната служителка е била назначена катопомощник счетоводител (формално) и когато са й увеличили осигуровките е подписала допълнение към договора за "увеличаване на служебните задължения". Исках да разбера дали има някакъв максимален осигурителен праг за дадена длъжност, така както има минимален. Надявам се да не се стигне до пазарлъци, но е много възможно и да се стигне. Благодаря за отговора!   bouquet

# 428
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 432
Lady Brinne, на моята длъжност не е имало назначен друг и няма други колеги с подобна позиция. Предишната служителка е била назначена катопомощник счетоводител (формално) и когато са й увеличили осигуровките е подписала допълнение към договора за "увеличаване на служебните задължения". Исках да разбера дали има някакъв максимален осигурителен праг за дадена длъжност, така както има минимален. Надявам се да не се стигне до пазарлъци, но е много възможно и да се стигне. Благодаря за отговора!   bouquet

Има максимален осигурителен доход /2000 лева/, който е за всички осигурени лица. За длъжностите няма максимален праг.

# 429
  • София
  • Мнения: 1 076
Извинявайте, но и на мен ми се налага да попитам.
От февруари ще бъда зачислена в редовна докторантура, като стипенндията ми реално не носи трудов стаж, нито социални осигуровки, само здравни. От момента на зачисляването следва да  прекъсна трудовия си договор (той е на минимална работна заплата), имам 10 години трудов стаж. Въпросът ми е стипендията възприема ли се като възнаграждение и при раждане на детето през август месец (второ дете ми е) какво би следвало да очаквам като майчинство.

Имам ли право паралелно да внасям максимални осигуровки, макар да не се водя на трудов договор и дали това ще промени нещо за тези 415 дена? Също така, мога ли да си довнеса осигуровки за последните три месеца назад?

# 430
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Zanda Ksurik ,няма да взимаш майчинство две години.Ако отговаряш на изискванията за доход,ще взимаш социално майчинство-100 лв на месец за една година.На докторантите е забранено да работят по трудов договор.Няма как сама да си внасяш осигуровки.

# 431
  • София
  • Мнения: 1 076
Е та това е безумие?!
Абсолютно ли си убедена, че няма друг вариант? Ние не получаваме и парите, които получават студентките - 2880 лв. накуп, т.е. 600 лв. за второ и никакви пари за гледане, при условие че имам трудовия стаж!

"Изискването за дванадесет месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство преди раждането НЕ означава, че това е непрекъснат стаж и трябва да е непосредствено преди началото на отпуска. Тези дванадесет месеца могат да са придобити когато и да е. "

И не става въпрос за майчинство две години, а за 415те дена.

# 432
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Zanda Ksurik ,цитираното е така,но има условие в момента на издаване на 45 дневния болничен да си трудово правоотношение.На докторантите е забранено и затова оставаш без майчинство.Пробвай за социално

# 433
  • София
  • Мнения: 1 076
Нямам думи...

# 434
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
специалоно за докторантите е най-кофти-намират се в зоната на здрача

Общи условия

Активация на акаунт