Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 54 002
  • 883
  •   1
Отговори
# 525
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
периода от който ще ми се изчисли средното дневно обезщетение ще е  м.февруари 2010 - м. март 2009 г. -не,базата ти е март09-април10
обезщетениеили се запазва средното дневно обезщетение  което ми е изчислила първоначално при представяне на 45- дневния болничен-да,изчисленото при 45 дневния се запазва независимо дали ще родиш по-рано или по-късно от термина,
 т.е. това което ми е изчислено първоначално, то ли ми се изплаща до края на 410-тия ден-да,среднодневното изчислено за 45 дневния ще ти се плаща през 410 те дни

# 526
  • Мнения: 159
Здравейте момичета, благодаря , че Ви има.
Не знам дали въпроса ми е за тук и моля да ме извините ако не е.
Второто ми дете е на 1г.2м. и поради финансови затруднения ми се налага да започна работа, тъй като в момента мъжът ми е безработен възможно ли е да прехвърля майчинството си на него до навършване на 2г. на детето, ако е от значение той е безработен от юни месец.
Дано сте ме разбрали.

# 527
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте момичета, благодаря , че Ви има.
Не знам дали въпроса ми е за тук и моля да ме извините ако не е.
Второто ми дете е на 1г.2м. и поради финансови затруднения ми се налага да започна работа, тъй като в момента мъжът ми е безработен възможно ли е да прехвърля майчинството си на него до навършване на 2г. на детето, ако е от значение той е безработен от юни месец.
Дано сте ме разбрали.

Щом не работи не може. Ако има къде да го заведат на работа иктивно за поне 1 работен ден може да му го прехвърлиш и да получава той обезщетението.

# 528
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
gvendolin_7 ,щом е безработен може да го прехвърлиш само по програмата в подкрепа на майчинството.Трябва да се регистрира на борсата.Попитай в районната социална служба за програмата.
Друг вариант е да намерите фирма фиктивно да назначи мъжа ти на работа и така да му го прехвърлиш.
Ако не стане прехвърлянето,ти ще получаваш 50 процента от майчинството+заплатата до 2 г на детето

# 529
  • Мнения: 16
Здравей Elfita, благодаря ти за бързия отговор, но първата част не ми е ясна. Ако за база ми се вземе м. март 2009г.-април 2010 г., то това са 14 месеца.Съгласно Кодекса за социално осигуряване не се ли вземат 12-месеца предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност за бременност и раждане. При мен термина е 10 май, 45-дневния болничен е от 26 март и както аз го разбирам месеца предхождащ настъпването на временната  неработоспособност за бременност и раждане е месец февруари 2010 г. Благодаря ти и се извинявам, че отново питам!

# 530
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравей Elfita, благодаря ти за бързия отговор, но първата част не ми е ясна. Ако за база ми се вземе м. март 2009г.- питам!

грешката е моя
 базата ще ти е март09-февруари10.идеята е,че не ти влиза месеца,в който е издаден 45 дневния и от него 12 м назад

как съм решила,че преди март е април  Joy

# 531
  • Мнения: 16
 Simple Smile много ти благодаря и страшно ме зарадва, че ако родя по-късно няма да ми се прави преизчисление след като родя, а ще ми се запази изчисленото от 45-дневния болничен, защото м. март 2009 г. е важно за мен да ми се включи- тогава съм осигурявана на по-висока сума и не ми се искаше да го губя. И без това държавата не ми дава никакви права да се осигурявам на по-висока заплата, тъй като съм държавен служител  Sad
Благодаря ти още веднъж!

# 532
  • Мнения: 1 254
момичета, имам следните въпроси:
Самоосигуряваща се съм в ООД, обаче оставам да си гледам детето поне 6 месеца. Мога ли да си ползвам платен/неплатен отпуск и дали той ще ми се зачита за стаж? Също така в този период само здравно ли трябва да се осигурявам? Какви документи трябва да подам?

# 533
  • Перник
  • Мнения: 396
Здравейте Hug имам няколко въпроса и се надявам да се намери някой да ми помогне.

Моя приятелка остана без работа, а има намерение да забременява. Как ще е най-добре да постъпи, за да получава редовно майчинство? Ако се получи дупка, в месеците за осигуровките, това ще се отрази ли на майчинството - нали първата година за майчинството се смята в/у осигурителния доход за 1 година назад? Дали ще е по-добре сега да намери някоя фирма, в която да се осигурява, докато "стане работата" или като забременее тогава да сключи договор за няколко дни и да излезе в болничен?
Предварително благодаря  bouquet

# 534
  • Мнения: 508
Здравейте!
Имам следния въпрос. Ако ползвам неплатеният 6-месечен отпуск за гледане на дете след навършване на 2 годишна възраст на детето и в този 6 месечен период ми се роди второ дете, какво майчинство ще мога да взимам? Каква ще е базата върху която ще се изчислява майчинството? Ох незнам дали добре зададох въпроса си, дано сте ме разбрали Simple Smile

# 535
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
katelinka ,за второто дете ще взимаш две години минималното майчинство,защото базата за него ти е втората година майчинството за първото дете /240 лв/ и неплатения /240 лв/

# 536
  • Мнения: 508
Elfita, благодаря много за бързия отговор!  bouquet

# 537
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
момичета, имам следните въпроси:
Самоосигуряваща се съм в ООД, обаче оставам да си гледам детето поне 6 месеца. Мога ли да си ползвам платен/неплатен отпуск и дали той ще ми се зачита за стаж? Също така в този период само здравно ли трябва да се осигурявам? Какви документи трябва да подам?

За теб Кодексът на труда не важи, т.е. нямаш право на отпуски по него. Като ползваш отпуск от работа си дължиш цели осигуровки, ако продължаваш да си управител в ООД-то.

# 538
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте Hug имам няколко въпроса и се надявам да се намери някой да ми помогне.

Моя приятелка остана без работа, а има намерение да забременява. Как ще е най-добре да постъпи, за да получава редовно майчинство? Ако се получи дупка, в месеците за осигуровките, това ще се отрази ли на майчинството - нали първата година за майчинството се смята в/у осигурителния доход за 1 година назад? Дали ще е по-добре сега да намери някоя фирма, в която да се осигурява, докато "стане работата" или като забременее тогава да сключи договор за няколко дни и да излезе в болничен?
Предварително благодаря  bouquet

Според мен най-добре е да си намери наистина работа, а не фиктивно, защото не може да предположи кога ще забременее ...

# 539
  • Перник
  • Мнения: 396
Lady Brinne, това наистина би бил най-добрият вариант, но въпросът с намирането на работа в тази ...ммм... криза, се оказва доста сложен.

Общи условия

Активация на акаунт