Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 962
  • 883
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 60
dudeslavka ,бележка от лекаря,затова че си 45 дни преди термин /не болничен лист/ и там трябва да ти дадат молба образец за попълване.Не работиш нали?

Не,не работя!

# 451
  • Мнения: 13
Здравейте!Искам да попитам ако някоя от вас знае имали някакви шансове да получавам майчинство след като нямям трудов стаж? newsm78 Досега никои не можа да ми обясни как стоят нещата и ще съм ви мн благодарна ако някои ми ги разясни

# 452
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте!Искам да попитам ако някоя от вас знае имали някакви шансове да получавам майчинство след като нямям трудов стаж? newsm78 Досега никои не можа да ми обясни как стоят нещата и ще съм ви мн благодарна ако някои ми ги разясни

А сега работиш ли?

Ако нямаш 12 месеца осигурителен стаж, то не можеш да вземеш обезщетения от НОИ.

Може да вземеш помощи по ЗСПД, ако доходът на член от семейството е до 350 лева.
Това са: 150 лева, преди раждането + 100 лева всеки месец до навършване на 1 година на детето и еднократна помощ за раждане, която се полага на всяка жена.

# 453
  • Мнения: 13
Сега не работя и няма как всъщност.Трябва да родя Януари,но четох някъде,че ако намяря фирма в която да се водя фиктивно на работа и ТД,то нещо май ми се е полагало.А в такъв случеи след като аз немога да получавам нищо,а бащата има трудовия стаж и в момента е на ТД,възможно ли е тои да получава нещо?

# 454
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Сега не работя и няма как всъщност.Трябва да родя Януари,но четох някъде,че ако намяря фирма в която да се водя фиктивно на работа и ТД,то нещо май ми се е полагало.А в такъв случеи след като аз немога да получавам нищо,а бащата има трудовия стаж и в момента е на ТД,възможно ли е тои да получава нещо?

А имаш ли предходен стаж?

# 455
  • Мнения: 13
не преди това нямам трудов стаж

# 456
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
не преди това нямам трудов стаж

Щом нямаш, то няма как да получаваш обезщетение от НОИ, дори да сключиш договор, докато не набереш 12 месеца. Бащата няма как да ползва отпуск по майчинство, ако ти нямаш право на него, защото няма какво да му прехвърлиш.

# 457
  • Мнения: 520
зДР, ИСКАМ ДА ПОПИТАМ ЗНАЕЩИТЕ ТУК - САМООСИГУРЯВАЩО ЛИЦЕ СЪМ НА 300 ЛВ, И ЩЕ ИЗЛИЗАМ ПО МАЙЧИНСТВО, КАК ДА СИ ИЗЧИСЛЯ КОЛКО ЩЕ ПОЛУЧАВАМ ПРЕЗ 410 -ТЕ ДНИ?бЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

# 458
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
dani777 ,минималното 240 лв за 2009 г

# 459
  • Мнения: 520
нЕ СЕ ЛИ ИЗЧИСЛЯВА КАТО СЕ СУМИРА ОСИГУРИТЕЛНИЯ ДОХОД ЗА 12 М И СЕ РАЗДЕЛИ НА БР РАБОТНИ ДНИ? КАК ТОЧНО СТАВА, АКО НЕ Е ТАКА?

# 460
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
dani777 ,да,сумира се дохода за 12 те месеца назад.Сравнява се 90 от брутното с нетното и се взима по-малката сума.В повечето случай това е нетното и се получава така,че взимаш толкова,колкото все едно работиш.

# 461
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
нЕ СЕ ЛИ ИЗЧИСЛЯВА КАТО СЕ СУМИРА ОСИГУРИТЕЛНИЯ ДОХОД ЗА 12 М И СЕ РАЗДЕЛИ НА БР РАБОТНИ ДНИ? КАК ТОЧНО СТАВА, АКО НЕ Е ТАКА?

Така и след това се умножава по 90 %, т.е. около 270 лева ще вземаш средномесечно.

# 462
  • Мнения: 17
А, нетното възнаграждение взима ли се предвид когато става въпрос за самоосигуряващо се лице и то как се изчислява (осигур доход - внесените осигуровки ли е или е равно на осиг доход)?

# 463
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
А, нетното възнаграждение взима ли се предвид когато става въпрос за самоосигуряващо се лице и то как се изчислява (осигур доход - внесените осигуровки ли е или е равно на осиг доход)?

И брутният и нетният осигурителен доход са = на избрамия от самоосигуряващото се лице осиг. доход.

# 464
  • Мнения: 17
бЛАГОДАРЯ, ЗАЩОТО ВЛЯЗОХ В ТЕМАТА И МИ СТАНА ИНТЕРЕСНО, ЗНАЧИ АКО СИ САМООСИГУРЯВАЩ СЕ ОСИГ ТИ ДОХОД И НЕТНИЯ ТИ ДОХОД СА РАВНИ, А АКО РАБОТИШ НЯКЪДЕ ТОГАВА БТВ, ОТ КОЕТО ЩЕ ТИ ИЗЧИСЛЯТ ОБЕЩЕТЕНИЕТО ЩЕ СЕ ОГРАНИЧАВА ОТ НЕТНОТО ЗА СЪОТВЕТНИЯ ПЕРИОД И ТО ЩЕ БЪДЕ БАЗАТА ЗА ТОВА ОБЕЩЕТЕНИЕ!?

Общи условия

Активация на акаунт