А защо НЕ сте кръводарител?

  • 22 366
  • 335
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 192
...Късогледство над 5 диоптъра е сред противопоказанията за кръводаряване. И е по-сериозно от прословутото "ниско кръвно". Смята се, че съществува значителен риск от отлепване на ретината.
                                 Не гарантирам, но май дори нормалното раждане се избягва в такива случаи. По същите причини.
За ражадането е така, освен това се взема под внимание и преглед на очни дъна, и късогледството само по себе си не е причина за отлепяне на ретината, а по- скоро е свързано с други изменения в ретината, които могат да доведат до нейното отлепяне.При раждане има много силни напъни...Но за кръводаряването от вас го чувам за първи път, досега никой не ме е питал с колко диоптъра съм  newsm78 и съм давала 4-5 пъти кръв...а имам -5 диоптъра и две цезарови сечения по медицински показания,включително и заради очите  Sick

# 256
  • София
  • Мнения: 232
Дарих по време на студенстването, но после се чувствах като пребита поне седмица. Просто сега не мога да си позволя да лежа дори и ден, а и вече съм около 50-52 кг.
Иначе подкрепям инициативата.  Peace

# 257
  • Мнения: 1 671
Аз и двата пъти съм раждала нормално. Казах го на лекарката, сега пролетта, когато исках да даря кръв по време на кампанията, но тя ми отказа. Иначе първия път само са ме питали за диоптрите и като разбраха - директно ме върнаха. Сега втория път аз си казах, че съм с повечко диоптри, казах също, че съм раждала нормално и очите са ми наред, но докторката беше категорично против.

# 258
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
За очите по-скоро е вярно

се взема под внимание и преглед на очни дъна, и късогледството само по себе си не е причина за отлепяне на ретината, а по- скоро е свързано с други изменения в ретината, които могат да доведат до нейното отлепяне.

Тоест, високият диоптър сам по себе си не е показател, по света например го няма това като тук, ау, имате над 2 диоптъра, сакън, секцио Rolling Eyes И обратното - може да има изменения в ретината и високо налягане, без жената да има диоптър - а никой не й казва да се изследва преди раждане.
С -4,5 предния път родих нормално след операция с лазер за заздравяване на ретината. 6 години по-късно очите ми са добре, без изменения и поражения, да видим този път как ще е Grinning

# 259
  • Мнения: 1 192
За очите по-скоро е вярно

се взема под внимание и преглед на очни дъна, и късогледството само по себе си не е причина за отлепяне на ретината, а по- скоро е свързано с други изменения в ретината, които могат да доведат до нейното отлепяне.

Тоест, високият диоптър сам по себе си не е показател, по света например го няма това като тук, ау, имате над 2 диоптъра, сакън, секцио Rolling Eyes И обратното - може да има изменения в ретината и високо налягане, без жената да има диоптър - а никой не й казва да се изследва преди раждане.
С -4,5 предния път родих нормално след операция с лазер за заздравяване на ретината. 6 години по-късно очите ми са добре, без изменения и поражения, да видим този път как ще е Grinning
Може би е прието така, защото високо степенната миопия (над -6 диоптъра) почти винаги е свързана и с изменения в ретината...Но пък какво общо имаше кръводаряването и късогледството  newsm78

# 260
  • София
  • Мнения: 2 426
Искам да ви кажа, че след тази тема съм леко ... хм. Мислех, че съм изключително здрав човек, сега осъзнах, че не ставам за кръводарител по 4  #Crazy показателя - псориазис, -6 диоптъра (лазерно коригирани), ниско кръвно налягане и татуировка ....

Хм, хм, хм

# 261
  • Мнения: 1 540
Това с татуировката съм го пропуснала... Толкова ли е висок рискът да си заразен с хепатит или нещо такова, след като си правил татуировка, че да не може да даряваш кръв? Нали там те изследват уж за такива болести и без това?

# 262
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Може би е прието така, защото високо степенната миопия (над -6 диоптъра) почти винаги е свързана и с изменения в ретината...Но пък какво общо имаше кръводаряването и късогледството  newsm78
И аз офф, да, по-често има изменения в ретината, но често офталмолози и гинеколози препоръчват секцио при далеч по-нисък диоптър само заради него (без проверка на очни дъна, ретина), а на жени без диоптър не казват, че не е лошо да си проверят очите за всеки случай... Rolling Eyes Но каква е връзката и аз не знам.

Това с татуировката съм го пропуснала... Толкова ли е висок рискът да си заразен с хепатит или нещо такова, след като си правил татуировка, че да не може да даряваш кръв? Нали там те изследват уж за такива болести и без това?
Принципно както след кръвопреливане и рисково поведение би следвало в течение на година след татуиране да не се разрешава донорство.

# 263
  • Мнения: 36
Ами когато трябваше кръв за татко бях с кръвно 60-90 обаче не ми казаха че е проблем, но после се оказа че съм носител на австралийски антиген и ми забраниха да давам кръв.

# 264
  • Мнения: 1 202
Не съм кръводарител защото имам проблем с щитовидната жлеза. Tired

# 265
  • Мнения: X
Разбира се, изключвам хората, които даряват безвъзмездно или не отговарят на условията по здравословни причини.

Моля ви.

# 266
  • Мнения: 9 437
Гласувах с Друго.

Никога не см се замисляла защо не съм кръводарявала.

Но няма и да откажа ,ако на някой му се наложи.

# 267
  • Мнения: 2 759
...Толкова ли е висок рискът да си заразен с хепатит или нещо такова, след като си правил татуировка, че да не може да даряваш кръв? Нали там те изследват уж за такива болести и без това?
                                Предполагам не рискуват, защото има вероятност ако заразяването е скоро да не хванат хепатита, и да прелеят заразена кръв на някого.

# 268
  • Мнения: 22
Защото лекарите не ми позволяват /не е фатално заболяване, но са категорични-да мисля за себе си в моя случай/. Като млада съм дарявала кръв, но се оказа, че за мен това не е било правилното решение.

# 269
  • Мнения: 13 512
на всеки 6 месеца дарявам безвъзмездно. Не знам защо не съм кръводарител. Не са ми и предлагали да стане, не ме интересува.

Общи условия

Активация на акаунт