запазване на добра форма на главата при новородено

  • 8 576
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 11
Въпросът ми е през колко време трябва да се обръща бебчето в различни пози за да не му се деформира главичката?                                                         И до колко месеца се прави това?

# 1
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Аз никога не съм въртяла сина си в различни пози. Той си спеше както си искаше, по гръб в началото, после почна да се върти като шило.
Главата му  си има съвсем хубава форма.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
В началото я обръщах , за да не се изморява страната, на която спи.Сега спи така както и е удобно и главата й има добра форма.

# 3
  • Мнения: 2 270
Скоро бях на една лекция за кърменето и акушерката, която я водеше ни обърна внимание след всяко хранене, когато поставяме бебето да спи да редуваме страните, но докога така не мога да кажа.

# 4
  • Мнения: 1 310
След всяко хранене слагах бебето си на различна страна да легне. И така, докато той сам не започна да се върти и да си избира как да спи. Peace

# 5
  • Мнения: 3 483
Скоро бях на една лекция за кърменето и акушерката, която я водеше ни обърна внимание след всяко хранене, когато поставяме бебето да спи да редуваме страните, но докога така не мога да кажа.
Обикновено става докъм третия месец, когато вече сами си се въртят накъдето си искат....
Спокойно, дори и да има лека деформация, тя ще отшуми когато започне да сяда, тоест главата не е подложена на непрекъснат натиск

# 6
  • Мнения: 2 011
Педиатрите тук препоръчват на всяко спане да се сменя страната,на която спи бебето.А всъщност май най-правилно е да го оставиш да си спи по гръб.То инстинктивно си обръща главичката на ляво или дясно,така че няма риск от задавяне,ако повърне.

# 7
  • Мнения: 1 740
След всяко хранене слагах бебето си на различна страна да легне, докато той сам не започна да се върти.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 476
След всяко хранене слагах бебето си на различна страна да легне. И така, докато той сам не започна да се върти и да си избира как да спи. Peace

и аз така  Peace

# 9
  • Мнения: 189
               Когато беше по мъни4ка след всяко хранене сменях страните,а когато бях будна я слагах по гръб.Сега сама си се върти накъдето
               и е удобно.

# 10
  • Мнения: 166
Интересна тема,точно сега това ме вълнува.
Аз също след всяко хранене се опитвам да го въртя на различна страна,но той се обръща сам по гръб и винаги се обръща на дясно.
Забелязвам,че главичката от дясната страна е по-вдлъбната от колкото от лявата newsm78
Това дали е нормално?Дали ще се оправи?
На консултациите ще питам за това,че ме притеснява.

# 11
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Скоро бях на една лекция за кърменето и акушерката, която я водеше ни обърна внимание след всяко хранене, когато поставяме бебето да спи да редуваме страните, но докога така не мога да кажа.
Докато почне само да се върти.

# 12
  • София
  • Мнения: 44 106
Скоро бях на една лекция за кърменето и акушерката, която я водеше ни обърна внимание след всяко хранене, когато поставяме бебето да спи да редуваме страните, но докога така не мога да кажа.

докато започне детето само да се върти....

# 13
  • Мнения: 2 447
След всяко хранене слагах бебето си на различна страна да легне, докато той сам не започна да се върти.
И аз така..

# 14
  • Мнения: 625
Не е нужно да се поставя детето на страни и да се редуват страните,защото природата си знае работата.Детето се поставя по гръб,а главичката му никога не стои права-то не е толкова силно,а и не е удобно.А това с въртенето на страни са отживелици и докторите и мед.сестрите в БГ така и не се отвориха към новостите и съвременната медицина(поне повечето).

# 15
  • Мнения: 11
Благодаря за отговорите.  Grinning

# 16
  • Мнения: 9 437
Аз обръщах до към 2-я месец.След това бебка не искаше да стои на страни и самичка се обръщаше по гръб.

# 17
  • Мнения: 2 013
Докато беше новородена слагах дъщеря ми да спи само настрани,за да не повърне и да се задави.
Сменях страната на всяко спане.
След 3 месец започна да спи само по гръб и по никакъв начин не даваше да я слагам в друга поза.
След 6-я месец започна да спи само на една страна (по собствено желание) или по корем.
Главата и е идеално оформена.
Въртенето е възможно само при малки бебета,защото след това спят само така както им е удобно,а не както ние искаме.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 4 479
И на мен ми казаха да редувам.НИкой обаче не каза да опитвам да го оставям по гръб като е буден- имам предвид главата назад. Още на УЗ преди да се роди ни казаха, че диаметърът на главата - този от челото до тила върви няколко седмици напред. Сега главата му продължава да е продълговата - издължена назад и все се притеснявам. Вече си я върти свободно, но има затруднения да я лежи назад, защото брадичката му се залепва за гърдичките в тази поза. Което  е непрекъснат повод за притеснението ми. Иначе двама ортопеди ми казах, че ще се оправи с възрастта.

# 19
  • София
  • Мнения: 44 106
Правилната форма на черепа е именно издължен назад череп...не сплескан....
просто при бебетата главата е по-голяма и за това уж не лежат на тила си...

# 20
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... издължена назад и все се притеснявам. .... Иначе двама ортопеди ми казах, че ще се оправи с възрастта.

Защо питаш ортопеди за формата на главичката?

# 21
  • Мнения: 657
Като новородена слагах дъщеря си само по гръб, по препоръка на американската педиатрична асоциация. Peace Към 4-5 месец започна сама да се върти наляво и надясно. Wink Заради спор с бабата, записахме час при ортопед и специално го питахме за формата на главата; човекът каза, че като започне да сяда детето, тогава се оформя. Wink Днес вече спи и по корем, и по гръб, и на страни, върти се като шило из кошарата; главата й е перфектна. Heart Eyes
Незнам защо, но винаги съм свръзвала слагането на бебето да спи настрана с клепналите уши. Rolling Eyes

# 22
  • София
  • Мнения: 44 106
хихихихи....ми не...моят и клепнали уши няма....
и до ден днешен обича да спи предимно на страни...много рядко по коремче...по гръб не ....и като малък нямаше против....
и второ да имам пак така ще си го слагам...освен ако не покаже, че му е неприятно...за мен лично е по-безопасно ако повърне....

# 23
  • Мнения: 118
Скоро бях на една лекция за кърменето и акушерката, която я водеше ни обърна внимание след всяко хранене, когато поставяме бебето да спи да редуваме страните, но докога така не мога да кажа.
Нашия пък спи само по гръб и главата в повечето случаи надясно.Нарочно го слагам с главата наляво за да не се изкриви.И той когая държи така кога не.Обаче фаворит му е дясната страна. Peace

# 24
  • Мнения: 1 745
На моето дете главичката се деформира от лежене само по гръб и косичка нямаше там!И то защото като стана на 1 месец започна да ляга само по гръб,колкото и да я въртях! Rolling Eyes На 5 месеца я заведох на ортопед за крачетата,но той обърна внимание на главичката-каза да не я оставяме по гръб,което беше невъзможно,но добре,че малко след това сама започна да се върти и й се оправи!Сега спи почти само по корем,та няма опасност! Wink

# 25
  • София
  • Мнения: 292
В началото слагах бебка на различна страна всеки път след хранене, за да не повърне. В един момент тя започна да спи по гръб, и не виждам смисъл вече да я мъча. И да я сложа на една страна тя се обръща.

# 26
  • Мнения: 8 999
Дори и да се деформира главата, после се оправя. Не съм въртяла децата си, те си имаха предпочитани пози за спане и както и да ги подпирах, успяваха да си легнат така, както им е удобно. Главата на дъщеря ми не се деформира, но на сина ми се сплеска от едната страна. До края на 4тия месец вече имаше абсолютно правилна форма.

# 27
  • Мнения: 657
хихихихи....ми не...моят и клепнали уши няма....
Ох, благодаря, че го опроверга! Незнам откъде съм си го наумила.. Wink

А това, че нямало косичка там където лежи - ами то при всички бебета се случва. Grinning Моята понеже спеше по гръб, имаше голо петно на тила си, а на моя приятелка бебето оплешивя на слепоочията. Wink При всички бебета има период на окапване на косичката, след няколко месеца пораства отново. Heart Eyes

# 28
  • Мнения: 1 745
То е ясно,че го има при доста дечица,но в комбинация със сплеснато е малко кофти! Rolling Eyes

# 29
  • София
  • Мнения: 3 064
Нищо специално не съм правила, слагала съм го да легне както дойде.
Съвсем правилен му е черепа в момента!

# 30
  • София
  • Мнения: 39 761
Бях писала вече в една подобна тема.
Дияна се роди със силно сплескана глава от двете страни. Даже педиатърката ми каза диагноза, но вече не помня наименованието. Въртях я на всеки три часа, докато сама не започна да се върти. Педиатърката ми каза бебетата се обръщат сами и обичат да спят към светлината. Главата на Дияна се оправи.
Алекс също въртях. Той нямаше проблеми с главата. Като бебе спеше или по гръб или по корем.

# 31
  • Разград
  • Мнения: 2 102
И двете ми деца след всяко хранене ги обръщах на едната страна, после на другата. И така докато сами не започнаха да се обръщат накъдето си пожелаят.

# 32
  • Мнения: 1 008
Нямам спомен да съм я въртяла.
А може и да съм newsm78.Май
все по гръб си спеше.

# 33
  • Мнения: 2 334
Сменях посоките около един -два месеца  Peace

Общи условия

Активация на акаунт