ФЕВРУАРЧЕ КРОТКО СЕ ИЗЛЕЖАВА В КОРЕМЧЕТО НА МАМА!!! (4)

  • 14 632
  • 287
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 60
Нарцис а като мислиш че е нетона БХС-то защо ще го правиш? И аз много се колебая точно по тази причина

Не мога да разбера въпроса.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Харемче, и аз съм на тръни. Надявам се на ранната ФМ да се види дали има някакъв риск и тогава ще решавам.

Казвам че като мислиш че БХС-то дава неточни резултати защо трябва да я правиш,и че и аз се колябая дали да я правя точно по тази причина -че дава неточни резултати понякога

# 226
  • Мнения: 304
Vela,аз се записах вчера в Майчин дом при доктор Майсторов

# 227
  • Мнения: 60
Vela,аз се записах вчера в Майчин дом при доктор Майсторов

Кажи нещо повече за него -как ти изглежда добър ли е,внимателен? Ти в коя седмица си аз съм вече в 8г.с и 4 дни-рано ли е за записване?

# 228
  • Мнения: 307
Момичета наистина бихте ли ми обясни ли?Аз ли трябва да питам доки за тези изследвания или той ще ме прати когато му е времето?
Защото той ме иска на преглед чак на 04.08  и да не стане късно за някои изследвания?
Извинявам се предварително,но не съм много наясно!

# 229
  • Мнения: 60
Puhtar мисля че тези изследвания са по желание на мен ми казаха само за БХС-то като отидох на контролен.Останалото е по желание и за да си спокойна ти най-вече пък и да знаеш ако има нещо нередно да предприемеш мерки.Желателно е да се правят.

# 230
  • Bourgas, Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 414
Момичета наистина бихте ли ми обясни ли?Аз ли трябва да питам доки за тези изследвания или той ще ме прати когато му е времето?
Защото той ме иска на преглед чак на 04.08  и да не стане късно за някои изследвания?
Извинявам се предварително,но не съм много наясно!

За БХС и ранна ФМ знам, че е най-добре 12-та седмица или около нея, но не е фатално и по-късно да се направи.
Аз тук четох:
http://www.mc-markovs.com/index.php?option=com_content&task= … 72&Itemid=133

# 231
  • Мнения: 307
Vela и Нарцисче благодаря ви за отговора!

# 232
  • Мнения: 1
Здравейте момичета, влизам да се похваля. На прегледа вчера чухме сърчицето  Two Hearts , всичко е наред, отговаряме си на седмиците! Много се развълнувах!
Пожелавам на всички, които още не са го чули, в най-скоро време да усетят тази тръпка!

# 233
  • Мнения: 307
Принцеска честито ти сърчице!Чувството наистина е уникално!

# 234
  • Мнения: 41
Princess, честито сърчице!

БХС прави оценка на риска за евентуални хромозомни аномалии. Резултата от това изследване не казва, че детето е с Даун или не с Даун. Ако се окаже, че сте с висок или паталогичен риска, се предприемат допълнителни изследвания.

С феталната морфология се прави преглед органите на бебето. Ето малко инфо.

БХС /Биохимичен скрининг/е генетично изследване за Синдрома на Даун. Взимасе квърна проба от вената.
Това изследване се прави, за съжаление, само в "Майчин дом" - София и Варна.

Този тест може да покаже дали вашето дете е с висок риск да се роди с вродени дефекти. Ако сте избрали да направите този тест, важно е да разберете, че положителни или патологични резултати не означава със сигурност, че имате проблеми! Факт е, че само около 10% от жените с патологични резултати раждат деца с вродени дефекти. Като цяло, патологичните резултати означават само, че трябва да проведете допълнителни изследвания, като ултразвуково изследване или амниоцентеза, за да сте сигурни.

Фетална морфология (фетус = плод, морфос = структура, логос = наука) представлява обстойно и високо-специализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. В зависимост от гестационния срок се получава информация относно феталното развитие и нормалното протичане на бременността.


Феталната морфология между 11-14 г.с. позволява диагностицирането на някои големи структурни аномалии на плода. Ранното диагностициране на тежки и несъвместими с живота аномалии дава възможност за прекъсване на бременността в по-малък гестационен срок, което е свързано с по-нисък риск за бременната. В допълнение, специализираният ехографски преглед между 11-14 г.с. се използва и за измерване на дебелината на нухалната транслуценция, както и за оценка на феталната носна кост. Последните два ултразвукови маркера представляват ефективно средство за ехографски скрининг за хромозомни аномалии в ранните срокове на бременността, вкл. синдром на Даун. Между 11-14 г.с. плодът обаче е твърде малък, което налага повторна оценка на феталната морфология в по-късен срок на бременността.

Феталната морфология между 18-23 г.с. (оптимално около 20-22 г.с.). е втория важен ехографски преглед през бременността. Специализираното ултразвуково изследване в този гестационен срок позволява внимателно оглеждане на всички органи и структури на плода, вкл. преглед на феталното сърце (т.нар. фетална ехокардиография), както и на лицето на плода (по правило феталното сърце и лице са трудни за оглеждане в по-ранните срокове на бременността). Следователно, между 18-23 г.с се изключват или установяват по-голямата част от възможните за диагностициране структурни аномалии на плода. В допълнение, в този гестационен срок се извършва и ехографски скрининг за хромозомни аномалии на плода, както и ехографски скрининг за преждевременно раждане чрез измерване на дължината на маточната шийка. В някои по-редки случаи е показано и Доплерово изследване на кръвотока между майката и плода.

Феталната морфология между 28-32 г.с. е третия по-важен ехографски преглед през бременността. Постепенно големината на плода нараства, което позволява по-лесното диагностициране на някои по-редки и/или по-дребни структурни аномалии. От друга страна, някои дефекти по начало имат по-късна изява и практически могат да бъдат диагностицирани едва в трети триместър. Допълнително предимство на специализираното ултразвуково изследване между 28-32 г.с. е възможността за адекватна оценка на темпа на фетален растеж и развитие, както и извършването на някои високо-специализирани ехографски изследвания като Доплеровата оценка на скоростта на кръвотока в майчино-феталната и фето-плацентарната циркулация. Поради напредналия гестационен срок обаче, значителната калцификация на костите и често неблагоприятното разположение на плода ултразвуковото изследване в трети триместър има и своите ограничения.

# 235
  • До Балкана
  • Мнения: 100
Lemonny, чудесно си го систематизирала, благодаря! На мен ми се изясни.
Принцеске, честито ти сърчице, толкова ми е напрагнато. Искам и аз да си чуя моето вече!  Sad

# 236
  • Мнения: 307
Lemonny благодаря за изчерпателната информация!Вече добих ясна представа за какво става въпрос.
Лекаря ли трябва  да ме прати?

# 237
  • София
  • Мнения: 1 252
Пухтар, за да направиш БХС се нуждаеш от снимка, с която да се докаже, че си бременна в 10-14 г.с. Ако нямаш такава ще те пратят да дремеш пред някой кабинет в Майчин дом, където ще си платиш и това удоволствие. Лекарят ти е този, който трябва да ти даде тази информация и да те насочи към тези изследвания. Това, че те вика след близо месец на преглед и не те информирал... аз лично щях да се замисля дали да отида втори път при него.

Аз ще си направя БХС, а ФМ само в 28г.с. Другите две ми се виждат излишни. С първата бременност правех всичко, което ми предложеха. Ходих за всеки случай на ЖК в поликлиниката и на частно. Навсякъде държаха да пускам изледвания, защото нямаха доверие на другата лаборатория. Скъсаха ме от изследвания. Този път залагам само на частно и ако мога ще си спестя разтакаването по болниците. Все още не съм пускала никакви изследвания, но другата седмица се замислям да направя кръвните и урината...

Последна редакция: чт, 09 юли 2009, 18:03 от ra4e

# 238
  • Bourgas, Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 414
Тези изследвания не са по Здравна каса. Така, че при всички случаи се заплащат. Можеш да отидеш и сама да си ги направиш, но по принцип е добре тези неща да се съгласуват с наблюдаващия АГ-лекар. Даже според мен инициативата трябва да бъде от него.

# 239
  • Мнения: 41
Информацията е систематизирана от Слънчоглед, аз само я изрових от старата тема.

Лека вечер!

Общи условия

Активация на акаунт