Как е здравеопазването в Канада?

  • 5 109
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Моля споделете ако някой знае. Колко ще струва раждане в една частна клиника там?  Какви са привилегиите за бъдещи майки  и т.н.

# 1
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Зависи къде. В Квебек не може да родиш в частна клиника. Изобщо много малко неща са разрешени "на частно". Здравеопазването е безплатно за резиденти. Качеството  - зависи от болницата или клиниката.

# 2
  • Мнения: 1 169
Да, и аз искам да чуя повече мнения от майчета живеещи в Канада. В момента тук пропагандата е голяма, тъй като Обама иска да смени здравната система. Аз мисля и се надявам, че ще е за добро. Много реклами излязоха от сорта http://www.youtube.com/watch?v=Kcs_1uOydZk, което ми се струва не реално и изкривено.
Оставям на вас да ни кажете.

# 3
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Не знам какво да ви кажа, много е относително. Повечето хора говорят на базата на собствените си преживявания, субективни неща. Истината е някъде по средата  Simple Smile.
Аз работя в частна клиника. Парите обаче идват от държавата, собственика е само притежател на лиценза и мениджър. За всеки тест пациента подава здравната карта и чарджва здравеопазването. Което вече е почти 40-50% от бюджета. Като всяка обща работа се злоупотребява и се пилее в големи мащаби. Лекари и клиники надписват процедури, преглеждат се скучаещи бабички до припадък, изписват се ненужни, скъпи изследвания. Доктора си взима процента, макар че държавата вече почти не може да си го позволи. И излиза че поради изписването на ваучери за безплатни хипоалергични храни от китайски доктор за децата от целия китайски квартал, които деца не са алергични и родителите им ползват средствата за други работи Twisted Evil, накрая не остават пари за планови операции и се съкращават сестри по болниците. Напоследък са пооправили нещата, не се чака толкова за операции като смяна на стави, преди стигаше до година и половина, сега е към 4-5 месеца. За наистина сериозните неща се работи бързо, не се пестят средства и са много добри. Тези отложени мозъчни операции са митове, ако някъде нещо се е забавило то е било от безхаберие на някой чиновник за съжаление, лекари и техника има за всичко.
Аз съм пристрастна, защото знам как работят нещата, имам приетели по болниците и знам как да се оправя. Но наистина съм чувала ужасни неща. Безхаберието от общата работа е проблема, увереността на болниците че ще си получат парите без значение кога и каква услуга предоставят  Confused. Има много добри специалисти и болници, има и ужасни некомпетентни мундарски истории, за съжаление е хит енд мисс ... Така е когато всичко е достъпно за всеки, повечето плащат доста, една малка част само потребяват и пилеят ...
Аз не мога да се оплача, наистина, още преди да започна работа в системата, без нито един познат, родих сина ми в най-добрата болница Маунт Синай, в родилна зала, дарена от пациентка, цялата в мрамор, махагон и скъпи завивки. Консумативите бяха в шкафовете, много смешно Laughing, от секциите завадиха инструменти и уредчета разни ... Сестрата, анестезиоложката, докторите се държаха много приятелски, настояваха мъжа ми да е все до мен, носеха ми сок и лед ... Бебето имаше лек проблем, единия бял дроб леко колабира и го сложиха на кислород за 24 часа в интензивното, неонатолога стоя при бебетата непрекъснато излизаше при мъжа ми да му каже че е добре на всеки няколко часа, така и не го видях да се отдалечава много този човек Shocked, бяхме там 3 дена. Пакистанец беше Simple Smile, много интересно.
И така, за всичко това нито лев не сме платили.
Та това е моето впечетление, за наистина важните неща не се жалят средства и се действа бързо, хеликоптери, операции, изследвания ... Но за рутинни неща, прегледи, по-неналежащи манипулации се мундарства и се бави. И се пилее Confused.
За медикаментите не знам достатъчно, мисля че са жизненоважни неща като рак, бъбречни заболявания и др. се покриват, но някои от последните, най-скъпите терапии за разни ракове не се покриват, има разни дето са по 30 хил. долара на месец  Shocked, за тях само частни застраховки помагат.
Не знам Обама как ще мине на тази система, ние като че ли се опитваме да се измъкнем от нея. Но няма друг начин да са покрити бедните, ще се плаща от богаташите. И всички ще са недоволни. Друг е въпроса, че американските болници никой не може да ги купи, нито да им плати заплатите на персонала. Да не би Обама да мисли че ще може да плаща по-малко на докторите, дето на милион на месец се мръщат. В една чикагска болница една седмица престой струваше 40 хил долара, за нещо глупаво, стомашно неразположение. Обслужването е на световно ниво, на светлинни години от канадското, но кой ще го плаща? Ще се развали нивото, никой няма да е доволен от това. Ако стане  Grinning ...

# 4
  • Мнения: 1 169
eli_c аз не се оплаквам, но е безобразно скъпо и дразнещо. Едно раждане е около 30-33 хиляди. Един Ултра Саунд $340. Кръвните ми изследвания бяха $555, то е просто ужас. Разбира се това е което искат от клиниката, застрахователите плащат това, което се договорят след това. Прекалено е. Аз нямам право да се оплаквам, защото от както съм тук имам добри застраховки, но има хора без....Не искам да навлизам в дентал... там е страшно. Медикал банкрупсис са като нещо- нищо.

Май няма идеална система и златна среда... все ще има за какво да мрънкаме.

# 5
  • Мнения: 1 199
И моето впечатление само като потребител е че за важните неща се действа бързо и добре. Друг е въпросът че всеки възприема по различен начин важните проблеми. Ние, пациентите от България, обикновено смятаме че като вдигне детето висока температура и му протече носа, това е супер спешен случай и има много разочаровани, чакащи по много часове в спешното на болниците, тъй като тук това не се смята за спешно (там на място могат да дадат на детето лекарство против температура Simple Smile ). Но знам че в това отношение и в Щатите е така. Иначе аз тук за съжаление знам за българи борили се с рак и с друго тежко заболяване, никой нищичко не е плащал и са получавали наистина първокласно обслужване. В Квебек дори за децата (до 18 години) повечето лекарства предписани с рецепта са безплатни, което се дължи на някаква всеобща застраховка. Абе в никакъв случай не е идеално, за неспешна операция наистина могат да те моткат с месеци, обаче съм спокойна че независимо дали работя или съм безработна, независимо дали работя в голяма компания или съм self-employed, пред каквито и обстоятелства да бъда изправена, ако получа здравословен проблем, ще си подам картата и няма да плащам нищо. Това дава голямо спокойствие. Сега, в тази криза, още повече оценявам това. Заради това спокойствие съм съгласна да ме моткат някой и друг месец за неспешна операция.

# 6
  • Мнения: 1 169
heureuse ето това е много важно и за мен. Имах впечатление, че Канада е с много добра здравна система и изведнъж тук се започна кампания с/у нея и ме подразни и предизвика любопитството ми.
Тук никой няма да те върне от спешното и това е мит, че ще те върнат, ако нямаш застраховка. Налагало ми се да ходя с детето и никой никога не ме е питал за това. Първо започват да работят и след като са готови те пращат да си дадеш иншуранс картата.

# 7
  • В друго измерение
  • Мнения: 140
Под всякаква критика. Това е моето мнение.

Чакането за специалист може да отнеме месеци, което в някои случаи може да е фатално. Компетентността на докторите няма да коментирам, има и добри доктори, но стигането до тях е трудно. Липса на медицински кадри също. Например, в Канада има само 100 и незнам си колко педиатъра - не съм сигурна за точния брой, но това е от една книжка, дето ми дадоха на пренатална консултация. Стига се до тях само ако случая е много сериозен - иначе те лекуват личните лекари, по-голямата част от които според мен не стават за нищо. Ако личния доктор реши, че не си за специалист, може и да не те прати изобщо.

Обама добре е решил за универсалната здравна система, обаче, поне според мен, Канада е на път да се отърве от нея - в провинция Албърта все повече започнаха да се появяват частни клиники, където например за 3,500$ на година, на член от семейството ти се осигурява личен доктор 24/7/365, без чакане и разни други екстри като рифъръли за други специалисти, пак без чакане и т.н, не ми се изброява сега. Двама от докторите, при които ходех, се ориентираха към такава практика. Сега се строи нова болница, за която се говори, че ще бъде 50% частна, което е много възмутително за местното население, което има за пример Щатите и дума не дава да се издума за частно здравеопазване. Но определено се върви натам и е само въпрос на време . Докторите са недостатъчно, преуморени от работа, особено специалистите, и с много ниски заплати, болниците са направо смешно малко на брой.

На мен ми предстои раждане всеки момент - тука няма частни клиники. Ще раждам в държавна такава. За раждането тука чувам само добри отзиви, но тъй като ми е първо и няма да съм раждала в Б-я, няма да мога да правя сравнения.

Абе с 2 думи - да не се разболееш тука. Всеки българин, който познавам, търчи до Б-я за всеки по-сериозен проблем.

Разбира се, ще се появят хора, които са привърженици на системата, просто защото е ''безплатно''. Всичко е много относително, въпрос на опит, местоживеене и лични очаквания. За мен, обаче лично, здравеопазването където аз живея има много куци моменти и аз предпочитам да имам и възможността да си платя и да бъда видяна от специалист, да поискам 2-ро мнение и т.н. без да чакам с месеци. Да споделя, че никога не съм си мислела, че страна като Канада ще има здравеопазване на такова ниво, просто поради недостиг на кадри явно. Знам, че и в Щатите е безумно - скъпо и ако нямаш застраховка си заникъде...Мисля, че истината е някъде по средата - комбинацията от двете, универсална и частна здравна система е най-добре - като в Б-я.

Цитат
обаче съм спокойна че независимо дали работя или съм безработна, независимо дали работя в голяма компания или съм self-employed, пред каквито и обстоятелства да бъда изправена, ако получа здравословен проблем, ще си подам картата и няма да плащам нищо. Това дава голямо спокойствие. Сега, в тази криза, още повече оценявам това.


А лекарствата как ще си купиш, ако се наложи? Тях не съм разбрала да ги дават безплатно, а ако имаш здравословен проблем, освен лекар са ти необходими и лекарства.

# 8
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
За лекарствата има бенефитс от работата или застаховка.
Това за стоте педиатъра е несериозно.
Все пак аз съм в Торонто, тук има всичко, специалисти на много добро ниво. Знам че в някои провинции не достигат лекари, но както не достигат, няма да те изпишат от родилното докато не запишеш час при педиатър, ще се срещате през ден после всяка седмица, после всеки месец докато поизрасне бебето. В родилното ще ти дадат списък с педиатри, все още приемащи пациенти. Моля без паника  Rolling Eyes.
Лекари с ниски заплати не съм видяла. ДжиПито започва на 150 хил. годишно.  Нашия рентгенолог взима 34 000 на месец. А има и много по-добре заработващи. Разбира се най-добрите избягаха в щатите  Simple Smile, за още повече пари.
Да ти кажа, работила съм и в изцяло частна клиника, със залащане и с вип персони само  Laughing. Услугата не е по-качествена от безплатната, само умилкванията са повече и има луксозна чакалня с кафе, закуски и телевизия  Laughing.
То хубаво за тези 3500 на година, но значи ли че ще спрат да ти вземат горе долу толкова лека полека с всеки чек? Не мисля, кой ще плаща за неработещите? Частните клиники са за хора които могат да си позволят да плащат два пъти. Това постепенно ще доведе държавните болнци да се превърнат в болници за бедни с недостатъчни средства, и накрая ще ги вземе армията на спасението и ще ги върти с оскъдни дарения от фирми. И отиваме на американската система, чарджвай тези дето плащат двойно по-скъпо, за да има откъде да се покриват сметките на бедняците, дето бягат от болницата по пантофи за да не платят  Rolling Eyes ...
Няма ли някой от Европата да ни каже как е там, тук много хвалят европейските системи, като как ли е там  Simple Smile?

# 9
  • Мнения: 1 199
heureuse ето това е много важно и за мен. Имах впечатление, че Канада е с много добра здравна система и изведнъж тук се започна кампания с/у нея и ме подразни и предизвика любопитството ми.
Тук никой няма да те върне от спешното и това е мит, че ще те върнат, ако нямаш застраховка. Налагало ми се да ходя с детето и никой никога не ме е питал за това. Първо започват да работят и след като са готови те пращат да си дадеш иншуранс картата.

Знам че нямат право да отказват спешна помощ, имам близки роднини в Щатите и доста са ми разказвали за системата. Но какво да ти кажа... не е ли по-добре да можеш да си правиш профилактика редовно, за да не получиш инфаркт например, отколкото след като си пропуснал всички възможности да го предотвратиш, да те спасяват в спешното и да те оставят със сметката ти? Ами че много хора са болни от хронични заболявания, които изискват редовен контрол за да няма усложнения, как става ако нямаш застраховка?

Клара, това със 100-те педиатри в Канада ми звучи като виц. Личният лекар на децата ми е педиатър, без изобщо да ми се е налагало да казвам дали е серизен случаят им като съм ги записвала при него. Иначе може и обикновено джи пи да следи децата. Не знам доколко различните мнения тук се дължат на различия в провинциите или на гледната точка. От здравеопазването в Албърта и Титина много се е оплаквала. Не познавам нито един българин който да е ходил за здравословен проблем в България, но познавам такъв, който ми е казвал че ако е получил заболяването си в България, вече да не е между живите. Само до този момент лечението му струваше 150 000 долара, а имаше още доста да се лекува...

За лекарствата - за съжаление налага ми се да пия всекидневно лекарство за щитовидната жлеза. 10-12 долара на месец ми излиза, нямам проблеми и ако съм безработна да ги плащам Simple Smile Знам че има и по-скъпи за други заболявания, ама какво сега - и лекарствата от аптеката ли да ни покриват Tired

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 099
......
Няма ли някой от Европата да ни каже как е там, тук много хвалят европейските системи, като как ли е там  Simple Smile?
Мога да кажа за Германия и за осигурените в не-частна ЗК. Плащаш чинно всеки месец от 60 евро нагоре (това е за студентите, иначе нормално работещ плаща някъде 15% от заплатата, но пък към него може да се осигурява цялото семейство; тоест един плаща, всички ползват права)
За всяка процедура има тарифи, ако отидеш с частна застраховка, минаваш бързо на плеглед, но ..ти набутват понякога ненужни и скъпи изследвания.
Ако си "нормално" застрахован кибичиш търпеливо да ти дойде реда...За специалист могат да ти дадат термин и след 3 месеца. Децата са "безплатни" за прегледи и лекарства.
При зъболекар можеш да отидеш поне веднъж годишно за основен преглед и чистене на зъбен камък, пломбите ги поема ЗК, коронки и разни други екстри си плащаш сам.
От няколко години има една такса, ако отидеш при лекар в рамките на 1 тримесечие плащаш 10 евро, които лекарят прехвърля на ЗК, ако ти даде направление за специалист- пестиш си 10те евро, иначе..за всеки специалист си ги плащаш.
Физиотерапия например се поема частично от касата, частично от пациента. Рецептите също са частично безплатни. Общо взето германската здравна система не е никак лоша, поне в клиниките се държат човешки с теб и не се карат на родилките  Laughing когато крещят и напъват.

# 11
  • Мнения: 313
Лекарствата в Квебек, Канада се покриват на 80% за суми над 14-15$ месечно от една повсеместна застраховка , която за доход над 40К на семейство е около 500-550$ годишно на възрастен, а за по-ниски доходи прогресивно намалява.  Големите компани дават в пакета от бенефити също такава застраховка и тогава не се плаща държавната. От сметки от по 700-800$ на месец без частна застраховка съм плащала само 150$от джоба си.

Един от недостатъците на канадската система според мен е лошата превантивна грижа.Очните, кожните лекари, разните терапии не са покрити или ако са покрити то се чака много  - за там се плаща от частна застраховка или от джоба.  
Като цяло обаче, въпреки че не е идеална тази система работи, и то много ефективно, когато проблема е сериозен и  не търпи отлагане .  За съжаление съм я ползвала.

Последна редакция: пт, 24 юли 2009, 15:57 от WebMama

# 12
  • Мнения: 1 169
Ето това сравнение ми направи силно впечатление. Особено фактора смъртност и продължителност на живот.
http://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_and_American_health_care_systems_compared


Ако си застрахован тук превантивната грижа е безплатна, което е много хубаво.

Аз за Канадските болници знам от Дискавъи хеалт ченал  Grinning, но като гледам не бих казала, че се различават от американските, ама изобщо. Поне това, което аз съм виждала и което показват по ТВ за Канада- спешни отделения и родилни отделения.

П.С. Ето и това е красноречиво:
http://www.photius.com/rankings/healthranks.html

Последна редакция: пт, 24 юли 2009, 17:59 от Vanhorne ๏̯͡๏)

# 13
  • Мнения: 313
Искам само да добавя, че макар и да изглежда безплатно здравеопазването в Канада то не е такова предвид високите данъци които се плащат. Т. е , ако за един пенсионер изглежда да е безплатно, то тои си го е платил плащайки тези високи данъци в продължение на много години.

От друга страна пък УСА  - здравеопазването е опорочено от мошеническите застрахователни компании и хората с истински проблеми маи стигат до фалити.

# 14
  • Мнения: 1 169
Искам само да добавя, че макар и да изглежда безплатно здравеопазването в Канада то не е такова предвид високите данъци които се плащат. Т. е , ако за един пенсионер изглежда да е безплатно, то тои си го е платил плащайки тези високи данъци в продължение на много години.

WebMama то това е ясно, но поне като са плащали цял живот не им се налага да плащат пак- както е тук. Тук след като цял живот си работил и плащал не получаваш това от, което имаш нужда, ако нямаш допълнителен кавъридж.

Общи условия

Активация на акаунт