Данъци на преводи от чужбина

  • 6 798
  • 16
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 4 137
Имам едно питане.Плащат ли се данъци на парични преводи от чужбина.Калеко ми почина внезапно.Леля ми си дойде много набързо само за погребението и имаше още много други въпроси за уреждане и сега превежда пари по моята сметка.Декларират ли се някъде тези суми?Къде и в какъв срок?Питам защото много българи получават пари по този начин и ако някой знае да ме осветли малко.Братовчед ми също живее извън България и аз се занимавам с плащане на данъци, ток вода и всичко останало по имотите на леля ми.

# 1
  • Мнения: 1 959
Ако леля ти си плаща данъците там, където живее, въпросните преводни пари,
веднъж вече са обложени  с данъци и не би трябвало да ги декларираш отново в БГ.
Иначе ще се получи двойно данъчно облагане, което не е правилно.

# 2
  • Мнения: 25 669
Да, ама лелята превежда парите по сметката на авторката, т.е. - те се водят нейни доходи. Наистина не е зле да потърси компетентен отговор, за да не изреве някой ден.  Peace

# 3
  • Лондон
  • Мнения: 403
razel_dazel тези пари които получаваш,са за да поемаш разходи които леля ти трябва да плаща , или това са пари ,които тя ти подарява?

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 4 137
Така е.За сега сумите са малки, но тя иска да прави основен ремонт на единия апартамент, защото се пенсионира след две години и иска да се върне в България.В тази ситуация сумата ще бъде доста по-голяма.Иначе си плаща данъците.П.П.Има ли значение за какво са след като ги превежда по моята сметка.

# 5
  • Мнения: 2 556
Не вярвам някой да вземе да разследва пари от лична сметка, пратени от леля на племенница. Къде и как ще се декларира, че леля й й е изпратила някаква си сума. Дори не би ми хрумнало за това да се тревожа.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 4 137
Аз също не бих се тревожила, но мъжът ми си попълва данъчна декларация  и плаща данъци за доходи от реституция.И при една проверка се изискват и сметките на съпругата.Друг е въпроса могат ли да ти искат сметки без да се води разследване срещу теб.Но явно могат.Ти уж доброволно трябва да ги декларираш, но ако откажеш те заплашват, че ще го направят по съдебен ред.Без обвинения за злоупотреба.Абе загубена работа.Май ще търся адвокат.Пък леля ми ще отложи ремонта.

# 7
  • Мнения: 4 300
Не, не се декларират. По принцип се облагат доходи, а паричен превод от лелята, който ще използва за ремонт пак на жилището на лелята не е доход. Най добре в основанието на превода да пише "личен заем" или нещо в този дух, от което да става ясно, че тя ти дава парите на добра воля и с определена цел.
При преводи над  определена сума ( 5 хил лв равностойност ако не се бъркам) се попълва декларация за статистиката на БНБ, където получателят на парите декларира какъв е видът на операцията.
П.С. Декларацията е приложение 1 към Наредба 27 на БНБ, има я на сайта им, в раздел Правна рамка.

Последна редакция: нд, 09 авг 2009, 13:59 от Рокси

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 4 137
Сумите са по-малки от 5 хиляди.Пък и тя няма да прати цялата сума накуп, а примерно единия месец за дограмата, после фаянс, паркет и т.н.Трябва да я питам на каса ли ги внася или от сметка ги превежда.Мъжът ми е завършил финанси, ама не работи в тази област и той не е наясно.Има ли значение и начина на превода.

# 9
  • Лондон
  • Мнения: 403
Предполагам,че ще има значение ,ако сумите които получаваш са големи.Но ,ако сметката е на името на леля ти  и тя ти даде пълномощно за да се разпореждаш с тези средства,тогава няма да имаш никакви проблеми.

Леля ти, може от чужбина да ти издаде пълномощно за определена банка.Текста на пълномощното трябва да е съгласувано с юристите на съответната банка.Тогава, ти ще можеш да откриеш сметка на името на леля ти,и да и дадеш номера на сметката по която да превежда пари.Така можеш да си теглиш без да се притесняваш.

п.п.Статистическите формуляри за преводи над 5 хиляди лева ,се попълват във всички случай.Независимо дали превода е личен ,или дарение.

# 10
  • Мнения: 4 300
Никъде не съм написала, че статистическата форма е обвързана с вида на превода ( макар че каква е разликата между личен превод и дарение нямам идея  Laughing ) , просто казвам какво трябва да попълни. Всичко написано в тази форма се кодира след това с 4цифрен код от банката, по преценка на съответния служител, като възможностите са най общо търговста сделка, заем, обучение и т.н. В този ред на мисли е важно от основанието на превода да става ясно, че не се касае за търговска операция, т.е. не се генерира доход за получателя.
Дали ще се облага нещо с данъци или не не зависи от това дали е малко или голямо. И 5, и 5 хил лв да преведе лелята все няма да се облагат и "няма да има никакви проблеми".
Няма значение по какъв начин ги превежда тя.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 4 137
Ох, абсолюнта невежа съм.Съгласих се, защото всичко стана толкова бързо и подробностите съм ги пропуснала.Ще и кажа за основанието на превода, ако нищо не пише, да напише личен заем, пък после ще видим за в бъдеще какво ще правим.

# 12
  • Мнения: 2 180
В никакъв случай не може да се направи проблем за подобен род банков превод.  Peace Това че съпругът ти има доходи от наеми е нещо съвсем различно и се засича спрямо декларацията на този, който плаща рентите. Двустранно това, което е декларирано, трябва да съвпада.
Бъди спокойна.  Hug

# 13
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а леля ти какво я спира да си открие една собсвена сметка в БГ и толкова, така на всички ще им са им мирни главите.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 4 137
Благодаря ви за отговорите.Защо тогава искат и банковите сметки на съпругата.Сигурно следят дали не прехвърля суми там или какво newsm78Не че ти дават информация в данъчното.Те непрекъснато си противоречат и се разкарваме като малоумни, защото  по район ти казват едно, в централата друго и едни други не се разбират.Иначе наистина най-добрия вариант е сметка на леля ми и пълномощно, но тя скоро не може да си дойде.

Общи условия

Активация на акаунт