Израел 45

  • 15 859
  • 290
  •   1
Отговори
# 285
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Танче,проблема идва от това, че на едната девойка мечтата на живота е сватбата...На тези сватби ще бъдят поканени едни и същи хора-те са израстнали заедно,на едно място...Кофти е ти да си представяш всичко да тичаш и в един момент да разбереш, че приятелите ти са решили да направят всичко същото и то само една седмица преди твоята сватба.А приятелите , на които е първата сватба нямаха никакъв замисъл за сватба, не се е говорило изобщо, че искат да се женят и в един момент-изненада.Донякъде прецаканата двойка я разбирам защо се сърди  Peace А за мерене няма как да стане защото булката която прецаква другата булка е мноооогооооо богата. Грозна ситуация,поне да бяха сменили кейтъринга...Аз ще бъда за една седмица на едно и също място,ще ям едно и също,ще стоя на масата със същите хора...само главните действащи лица ще са различни  Rolling Eyes

# 286
  • Мнения: 2 952
Добро утро!

Още малко нова тема ! Кой ще я пуска - сигурно сте се рабрали вече.

Танче , всяко нещо с врмето си.Когато нямах деца скучаех и четях .Сега ми се ще да поскучая и да почета  Simple Smile .Периоди , периоди в живота всякакви. Сега най-важни са децата! Сега най-много имат нужда от пряко внимание и грижа. Ти си гледала два мъника , а сега и още два. При тебе на 2  вълни по две - трудна работа е това ! Поздравления , сървайвърЕ !  Mr. Green

 Боряна , кофти си е ситуацията !

Ханд , честито ! Успехи , късмет ! Двама е важно да  гледат в една посока, а не да се гледат в очите само!  Hug Заедно постигайте целите си !

  Взехме  една  МеЗуЗа за България . Най обикновена е кутийката й - пластмасова бяла , но не е найважното. Свитъчето е важно. Може да си я свалим , когато се връщаме насам .Майка иска да я оставим навътрешната врата .На външната биха  я откраднали и без да знаят какво е . Кой беше казал (Илка?) , че някой натискал мезузата  - мислел , че е модерен звънец  Joy Шахар веднъж викаше по стълбите пък : "Искам да целуна меДузатааааа! " Аз й казвам : "беседер , беседер .(добре , добре)" и си продължавам ...Детски глупости си мисля , някоя  книжка, нещо детско - медуза имало там нщо - мисля си аз ... Тя пищи "искам медузатаааааааааааааааааааааааа  да я целуна!". Докато разбера , че мезузата иска да целуне  ooooh! На всичкото отгоре ние не си цвлуваме мезузата  на влизане и излизане ....Сигурно е видяла  някой друг  Whistling  ...


http://petia911.snimka.bg/other/razni.360672.0.big

 

Последна редакция: вт, 25 авг 2009, 11:00 от petia911

# 287
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В дома, в който е израстнал баща ми, имаше мезуза. Метална, мъничка, от едно време... Сигурно е стояла там около 50 години, ако не и повече, и когато я махнахме (даваха апартамента под наем и не вървеше да оставят мезузата), имаше едно светло петънце, по което си личеше колко е остаряло дървото и как си променя цвета с годините. За мезузата не помня някой да е питал, но за петънцето, което остави, са се чудели и са ме питали...
Мезузата си я пазя, но не съм я донесла тук, някъде из ценностите, които оставих в България е  Simple Smile

А пък в нашата къща няма мезуза. Има на вратата в спалнята, но не и външната. Първоначално бях много учудена, защото хазаяите ни са религиозни хора (хазяйката не толкова, но мъжът и спазва много стриктно и даже, когато ни канят в събота вечер/на моцей шабат, винаги е съобразено с часа, в който мъжът и се връща от синагогата, пр. в 9-9:30... което е късно за възрастни хора като тях, но такива са им изискванията).

След това е ставало дума, че къщата е строена като еднофамилна, но на два етажа. Главният вход е бил този, който е за квартирата на първия етаж, а до нашата се е стигало с вътрешна стълба. Когато са решили да дават къщата под наем, са я разделили, защото на малките квартири по-лесно се намират наематели. Направили са стена по края на стълбите (тя е гипсова), изнесли са стълбите навън и са избили отделен вход. Явно са бързали да я дадат под наем и не са сложили мезуза...  Thinking От друга страна - явно наемателите не ги е интересувало, все светски хора са наемали жилището... (предполагам, де...)

Отивам да приготвя новата тема  Peace

Последна редакция: вт, 25 авг 2009, 14:12 от Mentha

# 288
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Т Е М А   No 46 -> http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=422873.new#new Заповядайте!

# 289
  • Мнения: 2 952
Ох , много интересно .... В България  мезуза на времето. Снимай я  да я видим - тя ще да е антика, Мента.Свитъчето вътре в какво ли състояние  е. И тук много хора не ги проверяват мезузите , въпреки, че  с времето я се намокри нещо, я се повреди.Та ...нали има правило да се проверяват.Малко хора го правят .Ние нашите  не сме ги проверявали с  години. Ние пък долу на входа нямаме мезуза . Все се каним  съседите  да съберем пари и да сложим , но така си остава.Иначе на всеки апартамент има . У нас има и на всяка стая. Една кашерна мезуза си е доста пари , та много наемодатели не слагат наистина .Най-вече на входната врата и после   вкъщи на самите стаи - всеки се спасява.

 

 Ние сме на подреждане на  колички и  камиони по процепите на плочките  - като кръстопът. Освен това сме наредили столовете  един зад  друг като автобус , а масата понеже  е  свободна без  столове  е покрита с чаршаф ... а под нея - килима на Саги . Това е палатка , автобуса е паркиран до нея , а  целия хол е паркинг на колички. За другите стаи  -  няма да казвам ... Деня още не е свършил  Whistling Какво ли ви занимавам ....

 Аз май успях да си продам  шкафа / скрина за повиване. Вчера го пуснахме в интернет и днес ще идва да го вземе един човек довечера , когато мъжкото тяло си е в къщи. Аз мЪжОвЕ не пускам като го няма .Освен това пак ще има да се пазарят на място.

 Отивам в новата тема ! 

# 290
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, свитъкът е в много добро състояние, въпреки годините. Навремето са ги правили със съвсем други материали явно, пергаментът е специален, калиграфическият надпис не е мръднал.
Свитъкът го вадих, защото имах приятел - художник, който много се впечатли от един такъв предмет с антикварна стойност и изобщо от цялата традиция, и искаше да направи мезуза, та трябваше да види с какъв размер е свитъкът вътре.
Не мога да я снимам, защото не е при мен... други неща съм взела, но мезузата - не...

Пете, давай в новата тема  Wink


П.П. Поправих си поста, че бях забравила думата пергамент... нали се пише върху пергамент, който е от кожа всъщност... както и да - качествен материал са използвали хората навремето  Peace

Последна редакция: вт, 25 авг 2009, 14:56 от Mentha

Общи условия

Активация на акаунт