Ориз по китайски

  • 60 608
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 202
Само да се запържи яйцето , всъщност съвсем малко.

# 16
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
Само да се запържи яйцето , всъщност съвсем малко.
Мерси. Hug

# 17
  • Мнения: 1 777
Ето от мен рецепта за пържен сладолед.
Ванилов сладолед(голяма кутия)
меденки
1 или 2 яйца
Правите от сладоледа топки(трябва да е много стегнат), овалвате в натрошени меденки и след това в яйцето за панировката, пържите в сгорещено олио.
Консумира се веднага, след приготвяне, защото иначе ще се разтече.
п.п. става само с меденки пробвала съм с друго не става.
Не съм съгласна ,че само с меденки става.

http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2712.msg109203.html#msg109203

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=15470

# 18
  • Мнения: 202
Да съгласна съм , че ще стане и с корнфлейкс, но пък меденката си е готова с захар и става по бързо , ще пробвам и с корнфлейкс звучи интересно.

# 19
# 20
  • Мнения: 1 505
   Както казах,така и направих,смесих двете рецептина ймото и мили,е да ама не се получи вкуса които е в китайските ресторанти,дори не се и доближава дори,освен на външен вид.Аз съм чувала,че те си имат специална подправка(ако мога така да я нареча),нещо течно безцветно беше(доколото си спомням) и точно това нещо няма как да се замени в тяхните рецепти,нито без него ще се получи същия армот или вкус.
   Ето в мое изпълнение на смес от 2-те рецепти,ориз по китайски.

# 21
  • софия
  • Мнения: 100
Някой пробва ли рецептата със сладоледа?

# 22
  • Мнения: 36
Привет,  Hug

Аз правя китайския ориз така:

1. винаги купувам перлен, бисерен ориз. Бланширан ориз китайците никога не използват. Колкото е по-прозрачен ориза, толкова по-добре. Слагам на око известно количество ориз - например 1 чаена чаша... Измивам го няколко пъти със студена вода (както правят китайците). След това сипвам студена вода, която да е толкова количество в тенджерата, колкото е ориза в тенджерата. За да сте сигурни, че количеството е равномерно, слагате малкия пръст на ръката ви вертикално в тенджерата и отмервате: колкото е "дълбок" ориза, толкова трябва да е "дълбока" и водата. Оризът се слага на силен огън в началото, докато заври. След завиране се слага на по-слаб огън, а към края, когато оризът е изврял и почти готов, го слагам на съвсем слаб огън за 1 мин. горе-долу.

2. След като оризът е готов, хубаво е да се остави да поизстине. Така по-добре ще се пържи след това.

3. Нарязвам на дребни парченца 1-2 глави лук (в зависимост от количеството на ориза, сами преценете дали 1 или 2 глави лук).   Настъргвам на едро 1 голям морков. Нарязвам на дребни парченца 1 чушка (не люта), както и половин краставица.

4. В тиган или уок слагам олио. На силен огън, когато олиото е горещо, слагам нарязаните лук, чушка и морков. Леко посолявам и разбърквам. След 1-2 минути, когато зеленчуците омекнат, добавям и краставицата. След това добавям и ориза, като разбърквам всичко много хубаво. Добавям сол и вегета на вкус. Яденето е готово.   Hug

Трябва да ви кажа, че който е опитвал този ориз, все си е облизвал пръстите! Всички много го хвалят. Лесна рецепта е, не е нещо кой знае какво. И е типично китайска рецепта, така както я правят в Китай. Пърженият ориз, дето го правят в китайските ресторанти в България е побългарен и затова му слагат зеле, грах и т.н.  Такива не се добавят в пържения ориз в Китай...  Naughty

Идеи:
- към края можете да добавите малко чесън, става вкусно!

- вместо или заедно с краставицата, може да сложите и нарязана зелена салата на лентички. СТава много вкусно!

- разбира се накрая може да добавите и яйце, което е предварително и отделно изпържено и нарязано на дребни парчета.

- в Китай, както и в китайските ресторанти в България и по света, обикновено в повечето ястия добавят мононатриев глутамат. Това е една подправка във формата на бели кристалчета, която служи за овкусяване на ястията. Тя прави китайските ястия. На китайски език се казва "вей дзин" или "вей су", а на английски се пише MSG (monosodium glutamate). Някои хора са алергични към нея, но това е рядко срещано.  Внимание: бременните жени не трябва да използват мононатриев глутамат! За предпочитане е да избягват тази подправка, защото тя може да навреди на фетуса.


Да ви е сладко!  Hug

# 23
  • София
  • Мнения: 3 789
Аз го приготвям доста често  и винаги резултата е отличен! Peace
Аз го правя така: Сварявам ориза една идея преди да е готов, отцеждам го и го заливам със студена вода. В уок задушавам/ леко запържвам пилешки късчета месо и добавям микс от зеленчуци- лук, тиквичка, царевица, зелен фасул (от много тънкия), грах, броколи, соя. Когато месото и зеленчуците са готови- добавям малко соев сос, оставам да поври около минута, добавям отцедения сварен ориз и изключвам котлона.
Опитай- дано ти хареса! Hug

# 24
  • Мнения: 1 505
sunrise7 ,благодаря много за това което си написала,ще пробвам някой ден и твоята рецепта,но след като си купя това чудо(тяхната подправка),ще трябва да я търся тук някъде,имам приятелка китайка,ходиме доста често в ресторанта й,ако не го открия поне ще я накарам от нея да си купя наготово,че без това нещо не е същото,няма същия вкус.

Общи условия

Активация на акаунт