Бебето ми не иска да яде пюрета - какво да правя?

  • 16 207
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Здравейте мами
моето бебе е на десет месеца. Започнах да го захранвам към края на 6-тия месец. В началото всичко се вървеше нормално - започнахме с пюре от морков, след това тиква, след това морков/тиква смесени със нещо. После въведохме и плодовите следобед и тук всичко беше ОК. След което настъпи обрат - детето ми не искаше да яде пюрета в които няма морков или тиква, след това отказа месото независимо с какъв зеленчук е смесено, след това отказа морковите и тиквата. Плодове още яде но не повече от 60 грама, а плодовете с кисело мляко не ги иска. Храня го през четири часа през деня и е гладен когато му предлагам пюретата но категорично ги отказва. Разбира се дохранвам го с мляко, защото ако не му предложа през деня се храни през нощта на всеки час.
Моля ако някой знае някакви трикове да излъжа детето си да яде да ги сподели. Само да поясня че не съм привърженик на насилствените методи които някои по възрастни роднини се опитаха да ми пробутат (стискане на устата, запушване на носа, бутане на лъжицата на сила, държане в столчето за хранене докато не се наяде и т.н.). Сигурна съм че има някакви умнички техники, които не стресират детето само дето на мен не ми хрумват и не намерих къде да ги прочета.
Предварително благодаря

# 1
  • Мнения: 2 013
Опитвала ли си с готвена храна?  newsm78

# 2
  • Монтана
  • Мнения: 1 010
Според мен е добре да спреш да предлагаш известно време пюрета а през това време да отиташ да си му готвиш ти.

# 3
  • Мнения: 2 521
На тази възраст и моето започна да не иска пюрета.Просто вече му омръзнаха.Започнах да ги смесвам със супа,която съм му приготвила аз,и като видях,че вече предпочита готвено го записах на ДК.Това са вариантите-ДК или ти да му готвиш.

# 4
  • Мнения: 142
Горе долу на същите месеци моят син замести любимите си пюрета на Гербер с каша Слънчо, но той си е злояд и никакви трикове не вървят при него, яде само ако се занимава с нещо, с някаква играчка или пред телевизора. Знам е не е правилно, но какво да правя, немога да го оставя гладен всичко съм пробвала, даже съм забелязала и какво номера ми върти ако не иска вече обадното пюре и си търси кашата. Те са такива малки хитреци че вече се изпълвам. Според мен пробвай всички храни и виж какво му харесва, пък и така ще покаже от какво има нужда организма му.

# 5
  • Мнения: 89
Имам чувството че на инат не иска да яде защото вече отказва и нещата които обичаше. Всичко което трябва да яде на неговата възраст не го иска - нито пюрета, нито сирене, жълтък, кисело мляко, нищо. Първоначално си мислех че не иска да яде неща които не са сладки, заради факта че е бил на АМ а АМ е сладко. Ама и на кашите се мръщи а те са дори по сладки от АМ.
От към разнообразие на пюретата съм купила пълния асортимент на почти всички марки. Пробвам различно всеки ден понеже личната лекарка ни каза че проблема е че аз не съм го научила на разнообразие. А чудно ми е как да го науча като отказва.
За съжаление с домашното готвене не знам как ще стане защото рядко ми остава време и за това. Скоро се записваме на детска кухня и се надявам да му хареса.
Мисля си дали при малките бебета има някакви периоди на връщане към млякото. Защото мляко не отказва.
Цялото ми притеснение идва от това че искам да го дам на ясла пролетта и ако не е научен да яде какво гладен ли ще го държат?

# 6
  • София
  • Мнения: 2 734
Спри за около седмица - 10 дни да му предлагаш каквото и да е друго,освен мляко.Храни го отново като малко бебе.Явно има някакво негативно впечатление от яденето с лъжица или вкуса на храната,дай му време да го забрави.На тази възраст децата менят вкуса си към храната със седмици,това,че я отказва сега изобщо не значи,че ще си остане все така.Има много бебета на тази възраст,които бойкотират твърдата храна и си изкарват солидни периоди на кърма / АМ.Ако се притесняваш,че ще е само на мляко - недей.На неговата възраст млякото все още е основната му храна и по никакъв начин няма да му се отрази оставането 1,2 или повече седмици само на мляко.Според мен няма особен шанс да проработят някакви трикове,още повече пък насилствените.Просто му дай време да си смени гледната точка и да позабрави Peace

# 7
  • Мнения: 15 379
Мисля си дали при малките бебета има някакви периоди на връщане към млякото. Защото мляко не отказва.
Да, много бебета имат такива периоди. Това, че си пие АМ-то само трябва да те радва.
И бъди сигурна, че в един момент просто ще прояде, но никога не насилвай!

# 8
  • Мнения: 46 511
Да, много бебета имат такива периоди ...

 Peace

Даваш мляко и пробваш от време на време с пюрета, когат прояде, тогава, за никъде не бързате  Laughing

Избягвай подсладени храни, явно му харесват, но предадеш ли се веднъж, цял живот ще кара само на сладко.

# 9
  • Мнения: 1 558
Щом е на 10 месеца можеш да го запишеш на ДК или ти да му готвиш.Успех Peace

# 10
  • Мнения: 1 705
На тази възраст и моето започна да не иска пюрета.Просто вече му омръзнаха.Започнах да ги смесвам със супа,която съм му приготвила аз,и като видях,че вече предпочита готвено го записах на ДК.Това са вариантите-ДК или ти да му готвиш.

и аз така смятам  Peace

# 11
  • Мнения: 386
Хубаво е че не се връзваш на старите методи с насилването, аз съм хранена така и чак след като родих започнах да ям всичко и по-много( вече гледам да не е много де Mr. Green) та мисълта ми е че така можеш само да му навредиш. И според мен го остави седмица-две само на АМ и след това му предложи нещо домашно сготвено. И аз си мислех че няма да смогвам да му готвя, но една супичка се вари 30мин.  е зависи от какво е но в повечето случаи) и сега му готвя днес като правя малко повечко и за утре да остане. Не е толкова сложно. Най простото (наше лщбимо Flutter) е картоф с броколи( 2-3 картофа и 4-5 броколчета ги нарязвам на дребно и се сварявт за 15-20 мин.
 Успех!

# 12
  • Мнения: 11 079
Ако отказва всякаква твърда храна, може да са зъби или просто един от онези периоди, в които наблягат на млякото - то им е най-важната част от менюто все още.
Обаче писалите преди мен са прави, че пюретата омръзват горе-долу около тази възраст - каквото и съдържание да пише на бурканчето, имат почти еднакъв вкус всичките. Не е лошо да опиташ все пак ти да му сготвиш нещо, но се подготви, че е много вероятно да не яде и домашната храна, поне известно време.

С ръце ядете ли? На тази възраст би трябвало да има известен опит в тая дисциплина... Сухари, корички хляб, бисквити, плодове, краставици, парченца сирене и т.н. - всичко това може да го яде сам. Обикновено да се хранят сами им е по-интересно, отколкото да им бутат лъжица в устата.

# 13
  • Мнения: 125
И синът ми много рядко яде пюрета,затова правя каша-зърнена или зеленчукова и в нея слагам пюрето ,незнам дали е правилно ,но има ефект Simple Smile

# 14
  • Мнения: 104
Здравей. и моето дете ми отказваше пюрета. Аз я захраних рано, нямахме никакви проблеми. После спря и давах известно време само АМ. След това почнах пак пюретата и сега ги яде. Записах я на ДК, но... не искаше да кусне даже. Стискаше уста докато не и дадях пюре на Ганчев. Сега и правя в нас супички, слагам малко месце и сухар да стане по-гъстичко и яде,че пушек се вдига. Мисля да я запиша пак на ДК 2-ра група, че са по-увкосени храните. Пробвай и ти ДК. Щом сте толкова големи направо ще ви дават 2-ра група. Няма начин да не ги яде. Успех и търпение  Hug

Общи условия

Активация на акаунт