Как се прави кисел и има ли смисъл от него

  • 35 260
  • 79
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 12 180
... Така че за малки е по-добре нишесте,а за по-големите пълнозърнести ...
И желязото в млякото не е ли по-добре усвоимо?
Желязото и млякото се недолюбват, защото калция и желязото се конкурират при усвояването и се усвоява калция, а желязото не. Пълнозърнестите продукти не са много полезни ежедневно при деца до 2-3 годишна възраст, защото са трудно смилаеми и съдържат доста фибри, които заедно с фибрите от плодовете намаляват усвояването на мазнините, които до 2 годишна възраст са много важни.

Не давам кисел. Направих два пъти и двата пъти не се прие добре от детето. Не настоявах, защото царевичното нишесте не ми харесва като продукт. първо царевицата е една от най- често генномодифицирани храни, второ почти никога не намирам натурално нишесте, а оцветители и ароматизатори не ми се дават. Вярно е,че няма много сериозни доводи против кисела, но и не виждам особено сериозни ползи от него.

# 61
  • Мнения: 46 543
Бояна Ламбер, не знам, може и аз да съм в грешка за млякото, но до този момент съм живяла с убеждението, че най-малките усвояват най-лесно и пълноценно желязото в млякото и до 6-9 месеца то е достатъчно.
На второ място (като му дойде времето) идва желязото от другите животинските прдукти (месо, яйце).
И най-трудно усвоимо е желязото от растителните източници.
Като успоредно с всички се препоръчват плодове, заради Витамин Ц-то, което улеснява усвояването ...

Разнообразие му е майката - кус кус, грис, натурално нишесте, каши, попара и кисел, ако щете и м/у тях вмъкнати овесени, пшенични ядки, просо, елда (не че е зърнена, но става за разнообразяване и е полезна, включително заради желязото). Но не само кисел - това ми е мисълта Simple Smile

# 62
  • Мнения: 1 045
... Така че за малки е по-добре нишесте,а за по-големите пълнозърнести ...

За колко малки говорим? Simple Smile

Ами немога да отговоря с точност за колко малки.

"Децата, подрастващите и възрастните хора имат по-малка нужда и поносимост към баластните вещества.

Важно: Богатият на неразтворими във вода фибри нискокалоричен или вегетариански хранителен режим - особено ако е за продължителен период от време -  може да доведе до недостиг на калций, желязо, цинк, витамин В 12.
При тежки нисковъглехидратни диети и висок прием на фибри инсулинът намалява значително и трябва да се внимава за хипогликемия."
"намаляват апетита, тъй като засищат и спазването на диетата не е вече толкова трудоемко"
http://www.bb-team.org/articles/1546/


По принцип диетични храни не са за децата в първите години,освен ако не е диета по лекарско предписание.
Кисел и каша съм редувала от 6-12м и немога да си обясня защо са толкова недолюбвани.Били висококалорични?Ами то на дете което расте за един месец с 2см и 1 кг ако не му трябват калории,здраве му кажи... Peace
Разнообразие му е майката - кус кус, грис, натурално нишесте, каши, попара и кисел, ако щете и м/у тях вмъкнати овесени, пшенични ядки, просо, елда (не че е зърнена, но става за разнообразяване и е полезна, включително заради желязото). Но не само кисел - това ми е мисълта Simple Smile
Тук пък въобще никой не е казал че детето яде сутрин,обяд,вечер само кисел. Wink
Темата все пак беше има ли смисъл от кисела,а не дали е основното меню. Peace

Намерих нещо
http://www.zdravoslovno.com/Advices/15Fibres.html
Дете на 1г има нужда от 6гр фибри,което ще рече че с една круша+1 ябълка сте задоволили нуждата му.Когато прибавим един пълнозърнест сухар за детето е натоварване.А когато заговорим за дете което не пие достатъчно течности,нещата стават по-зле.Ако става пък и въпрос за дете което не е проходило и няма достатъчна активност,още по-зле.От този сайт става достатъчно ясно че пълнозърнестите не са подходящи за деца както казва Бояна Ламбер за деца до 2-3 г.

Последна редакция: пн, 12 окт 2009, 17:23 от GALQ79

# 63
  • Мнения: 46 543
...
Важно: Богатият на неразтворими във вода фибри нискокалоричен или вегетариански хранителен режим - особено ако е за продължителен период от време -  може да доведе до недостиг на калций, желязо, цинк, витамин В 12.
При тежки нисковъглехидратни диети и висок прием на фибри инсулинът намалява значително и трябва да се внимава за хипогликемия." ...

Или е станала някаква грешка, или бъркаш групите на ниско и високо въглехидратни храни. Балансирано хранене и НВД нямат нищо общо и никога не съм отваряла дума за нея. Овесените ядки например са високо въглехидратни, не ниско и са основна част от менюто на хората, които искат да качат маса.

Задължително в менюто на детето трябва да присъстват високо въглехидратни храни - картофи, ориз, грах, елда, просо, овесени ядки, царевица. Като добавим и плодовете, както и това, че въглехидрати има в почти всичко (млечни, зеленчуци) - не виждам как подобно меню може да се определи като ниско въглехидратно.

Въпросът не е в калориите, а в това колко полезни вещества си набавя детето при приема на определена храна.

# 64
  • Мнения: 1 045
Не се сърди, човече говоря за фибри и влакна че идват в повече на децата,а не за въглехидрати.
... Още повече, че въпросът за "вредата" от нишестето така и не намира отговор-поне тук, в този подфорум, години наред ...


Нямам нищо против веднъж в седмицата да се дава натурално нишесте, НЕподсладено, но когато се мине всеки ден само на него, ги лишаваме от важни неща. Защото:

"Въглехидратите, главно нишесте, са разположени във вътрешната част на зърната, а белтъците, витамините и минералите – в зародиша и в обвивките. "

http://dieti.gbg.bg/index.php?option=com_content&task=view&a … 690&Itemid=83

Така че за едно пълноценно хранене, зърнените, в необработен вид дават всичко, което иска организмът на децата ни, а колкото по-обработен е продуктът, толкова по-малко неща получава.
"Необработените храни"/ преполагам имаш предвид пълнозърнести/ са богати на фибри.
Темата се измества,защото авторката на въпроса е с 5-6м бебе и започва захранване,т.е.няма място за разнообразие.Може ориз,царевица и др.безглутенови,както и да са на нишесте или брашно.Овесени ядки и др. макаронени изделия не взлизат в менюто им.Така че моите отговори са свързани с това че по-подходящо за тях е нишесте и има смисъл от него,защото възрастта им е такава.А твоето дете е на 5г и за него са по-полезни овесените ядки.Моето е на 1г и 4м и то влиза в категория разнообразно меню.Разбра ли ме какво имам предвид? Peace

# 65
  • Мнения: 46 543
...
Темата се измества,защото авторката на въпроса е с 5-6м бебе и започва захранване,т.е.няма място за разнообразие ...

На 5-6 месеца няма място и за никакви кисели, единствено плодове, зеленчуци и мляко, така че това, което пишем отдавна не е по нейната тема, отговорих на Vivi, на конкретен въпрос  Simple Smile

А що се отнася до необработените, това, което имаш предвид като страничен ефект, би станало при залитане в крайности, ако те заемат само част от менюто, ефектът е само положителен. Но и двете с теб подчертахме, че не става дума за крайности, нали  Simple Smile

П.П. Не познавам майка, която дава кисели да разнообразява менюто, честно, надявам се да е случайност, но наистина говоря за само и единствено кисел като закуска.

# 66
  • София
  • Мнения: 15 242
Доколкото разбирам, вредата от нишестето би могла да произтече най-вече от мързела на майката.  Grinning
Т.е., ако за по-лесно върти кисели в несвяст, лишавайки детето си от разнообразна и пълноценна храна, то тя би навредила, доколкото не осигурява балансирано хранене.
Което, само по себе си, не прави нишестето като продукт вредно или безсмислено.

# 67
  • Мнения: 46 543
...
Което, само по себе си, не прави нишестето като продукт вредно или безсмислено.

Безсмислено е в смисъл, че вместо да получи 5 неща (например) от една зърнена храна, детето получава 1, в най-добрия случай половината.
А за въртенето на кисели - моите познати не ги въртят  Mr. Green направо ги взимат от ДК, после децата на ясла/градина и така реално приготвят само закуска, която разбира се е неизменната попара - единствено.

# 68
  • Мнения: 1 045
Кое е това толкова важно нещо в зърното което не може да се получи от други зеленчуци или плодове?Във външната обвивка на зърното има витамини от групата В и фибри,във вътрешната част-протеини,белтъчини,въглехидрати,витамини и минерали.Като вземем предвид че кашите и киселите са в захранваща възраст,когато детето е на картофи,моркови,тикви ,а те са богати на минерали и витамини от всички групи,за мен няма с какво да пречи.Единственото лошо на кашите и киселите е захарта,но има заместители не е задължително да е бяла кристална захар.
За мен по-скоро има проблем ако всеки ден е един и същ и е полуфабрикат.Но когато се прилага разнообразие от различни брашна с различни плодове,а защо не и добавено овесено брашно или трици/ако е подходяща възрастта/,ето една богата пълнозърнестта закуска в която има не 5 неща а 10.Незнам защо всеки под кисел си представя пакетче или нишесте с компот. Peace

# 69
  • Мнения: 46 543
GALQ79, кои са нещата, които ги няма съм дала линк, можем да си повтаряме цял месец едно и също, но не виждам смисъл. Казах защо АЗ искам детето ми да яде не само нишестето, но и всичко останало, не ти налагам начин на хранене. Това е моята позиция и я споделих.

... Незнам защо всеки под кисел си представя пакетче или нишесте с компот. Peace

Защото аз говоря за масовия случай, а не за изключенията, които всеки ден правят рзлична комбинация от няколко неща, за да получат пълнозърнеста закуска с 10 Laughing
По отношение на подслаждането съм крайна - няма бяла, няма кафява, няма лилава захар. Посладена храна на дете преди да оформи вкуса си (2 г.) - не давам.   

# 70
  • София
  • Мнения: 15 242
поне тези, които познавам и дават нишесте, дават само него като закуска, изчерпва се само и единствено с него (разбирай десертът от ДК) - оцветен и подсладен или готови пакетчета.
Нямам нищо против веднъж в седмицата да се дава натурално нишесте, НЕподсладено, но когато се мине всеки ден само на него, ги лишаваме от важни неща.

А за въртенето на кисели - моите познати не ги въртят  Mr. Green направо ги взимат от ДК, после децата на ясла/градина и така реално приготвят само закуска, която разбира се е неизменната попара - единствено.

Тези неща ми звучат хипер хиперболизирано.  Simple Smile
Не познавам жена, която си храни детето с кисели и попари нон-стоп от бебе та чак до детската градина.
Не го вярвам, извинявай.  Peace
Ако пък има такава, то смятам, че тя е изключението и заради нея няма как да си направя никакви генерални изводи и обобщения.

И моето дете се е хранило на ДК, на детска градина ходи четвърта година вече. Няма такъв филм като "кисел всеки ден". В менюто го няма просто.

# 71
  • Мнения: 46 543
Vivi, за ДК говоря, поне в нашата кухня всеки ден беше кисел, в градините не дават толкова често, но пък там са други гадости ...

А за жената - познаваш я много добре, наша обща позната е, ще ти пиша на лични  Wink

# 72
  • София
  • Мнения: 15 242
Изгарям от любопитство.  Mr. Green

# 73
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Темата се е развила много интересно, имах време да прочета само последната страница и се зачудих - в крайна сметка овесените ядки подходяща храна ли са за бебе или не  newsm78 ? Започнах от около месец да давам за закуска 2-3 пъти в седмицата, за да разнообразявам вечната попара, като добавям вътре плод или плодово пюре. Добре ли е?

Последна редакция: нд, 18 окт 2009, 13:28 от 'Кафе с мед'

# 74
  • Мнения: 41
Бояна Ламбер, не знам, може и аз да съм в грешка за млякото, но до този момент съм живяла с убеждението, че най-малките усвояват най-лесно и пълноценно желязото в млякото и до 6-9 месеца то е достатъчно.
На второ място (като му дойде времето) идва желязото от другите животинските прдукти (месо, яйце).
И най-трудно усвоимо е желязото от растителните източници.
Като успоредно с всички се препоръчват плодове, заради Витамин Ц-то, което улеснява усвояването ...

Разнообразие му е майката - кус кус, грис, натурално нишесте, каши, попара и кисел, ако щете и м/у тях вмъкнати овесени, пшенични ядки, просо, елда (не че е зърнена, но става за разнообразяване и е полезна, включително заради желязото). Но не само кисел - това ми е мисълта Simple Smile
newsm10

Общи условия

Активация на акаунт