Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте!
Извинявам се предварително ако тази тема е дискутирана вече, но не успях да намеря точно и ясно обяснение на проблема, който ме интересува.
Въпросът ми е следният: как се изчислява майчинството за второ дете, ако е ползван и неплатен отпуск за третата година за отглеждане на първото дете?
Аз си мисля че тази година просто не влиза в никакви сметки и не се брои и за трудов стаж - права ли съм?

Благодаря ви предварително!

# 1
  • Бг
  • Мнения: 846
Здравейте, не, не е точно така. Когато в периода, от който ще се изчислява обезщетението за бременност и раждане има периоди без доход се взема минималната работна заплата за страната, за съответния период. Ако е ползван неплатен отпуск по чл. 167а от КТ - "Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст", то този отпуск се зачита и за трудов и за осигурителен стаж, нищо, че не са правени осигурителни вноски.
А ако става въпрос за обезщетението за отглеждане на дете до две години, там сумата е фиксирана и не зависи от дохода. В момента размера й е 240,00 лв.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
mimas4e ,месеците неплатена ще ти влязат в базата.

Например ако излизаш 45 дневен на 15 септември 2009г.Базата ще ти е септември08-август09.В тази база имаш 6 неплатена и 6 месеца майчинство.За месеците в неплатена ще се вземе мин раб заплата за съответната година,а за месеците в майчинство-майчинството 240 лв за 2009 или 220 г за 2008 г

# 3
  • Мнения: 10
Много, много благодаря:)

Общи условия

Активация на акаунт