Здравейте всички!  Hug

Много обичам сестра ми и племенницата ми, а сега те имат нужда от помощ. Аз нямам необходимия опит. Вярвам, че тук ще получим ценни съвети, които да доведат до по-информиран избор...
И така - моята племенница е на 15 години - много любвеобвилна и интересна. Завършила е седми клас в помощно училище. Диагнозата й е Синдром на Даун. Чете бавно - буква по буква, а по математика събира числата до 10 (не винаги правилно). За съжаление, нейното помощно училище не й помогна да придобие много знания и умения за изминалите години. Но там тя се чувстваше нормална - ходеше на училище, имаше приятелки и т.н.
В началото на тази учебна година информираха сестра ми, че училището се закрива. Ето че за броени дни сега сестра ми трябва да направи един сериозен избор, който ще повлияе на бъдещето на моята племенница.
Сестра ми  живее в малък град и това, което й се предлага е интеграция в масово училище (в осми клас) или посещение на помощно училище в друг град или да си остане в къщи и да я посещава специалист 2 часа дневно.
Аз мисля, че за племенницата ми е ВРЕДНО и ОПАСНО да посещава нормално училище - тя е прекрасна, но наивна и ранима и не е самостоятелна - страхувам се, че междучасията може да се изгуби или някои деца да й се подиграват или да се възползват  Sad
Освен това не виждам ползата да е в нормално училище. Тя няма да разбира нищо от това, което обучават другите деца, т.е. няма да й е интересно. Другите няма да искат да общуват с нея (в най-добрия случай ще я игнорират). Според мен най-добре ще бъде да се запише в някакво специализирано професионално училище, където може би да изучи някакъв занаят... И аз не знам точно...
Сестра ми иска да я запише в по-долен клас - например пети. Мисля, че това няма да помогне. Говорих със специалистка от София и тя ме посъветва да ходи все пак на училище, защото е необходимо да има среда.

Моля Ви споделете опит или дайте професионално мнение