крем от люти чушки

  • 12 581
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 327
мъжа ми много си пада по лютото и за това реших тази година да му направя домашен крем от люти чушки. отгледах прилично количество супер-люти чушлета (т.н. комунистчета). вчера обрах реколтата (може би имаше 0.500 кг) , измих ги и ги изчистих от дръжките. после ги накълцах на дребно с чопъра, добавих сол и зехтин. получи се нещо като гъста каша.
оттук нататък обаче не знам какво да ги правя. сместа е малко - може би ще има за 2 бурканчета от пюре. мисля да ги напълня довечера и да ги заваря 5-10 мин. чудя се дали ако не ги заварявам, а ги оставя така в хладилника - дали ще се развалят?
пропускам ли нещо? имате ли други идеи как да ги съхраня? дали да пробвам да сложа малко чесън вътре?

# 1
  • Мнения: 311
Аз правя нещо подобно, но със сухи чушки зимата. Пак ги пасираме след като ги сваря, прибавям кромид лук, ситно нарязан, и лютеница. Съхранявам в хладилника.

# 2
  • София
  • Мнения: 375
ако искаш да ги подваряваш не е трябвало да слагаш зехтин

като постои зехтина затворен в буркан и после има неприятен дъх

според мен стопли сместа, затвори в буркани и ги обърни да се вакуумират и пак може да си ги държиш в хладилника - за по-сигурно

това което си направила ми прилича на пастет от маслини, само че с люти чушки, предполагам ще е неприлично хубаво, аз обичам люто  Hug Hug Hug

# 3
  • Мнения: 78
Правиш марината от оцет, олио, сол и захар на вкус и последователно във врящата марината пускаш 2 кг смлени зелени домати, 2 кг смлян печен зелен пипер, чесън и накрая смлените люти чушки, получава се нещо като зелена лютеница, много е вкусно и приятно за консумация през зимата.

# 4
  • Мнения: 327
благодаря за идеите! Hug
мисля да последвам съвета на Морганчето
между другото, реколтата се оказа супер-мега-хипер люта - ръцете ми все още са пламнали (а снощи ги чистих чушлетата!), дори само на мирис се усещаше лютивината. явно ще се консумира много пестеливо продукта  Laughing

# 5
  • Мнения: 27 524
Няма никаква нужда от стерилизация. Трябва им олио или зехтин, това е достатъчен консервант.
Правя си люти чушки с чесън, копър и кисели краставички и само слагам повечко олио и ми стои по 6 и повече месеца в хладилника.  Simple Smile

като постои зехтина затворен в буркан и после има неприятен дъх

Това не е вярно. Поне за качествен зехтин. Единственото, което става е, че зехтинът в хладилника леко се желира. Но на стайна Т° като се извади пак се втечнява.  Peace

Прекалено люти чушки, които така парят по ръцете, смесвам или 1:1 или 1:2 в полза на нелюти чушки. Плюс кисели краставички, морковчета и захар.  Blush



Последна редакция: вт, 29 сеп 2009, 14:18 от Блонди

# 6
  • Мнения: 5 183
Блонди, изглежда до0ста апетитно!

# 7
  • Мнения: 27 524
Блонди, изглежда до0ста апетитно!

 Hug

И много отваря апетита, да му се не види  Joy

# 8
  • Мнения: 70
Блонди,може ли да напишеш пропорции?

# 9
  • Мнения: 327
Блонди
това твоето наистина изглежда вкусно, но то явно е от чушки, не от чушлета. на моите чушлета най-едрите екземпляри са по 1 см дълги, и едно от тях е достатъчно да ми подлюти цялото гърне фасул, така че да ти пламне устата докато го ядеш. а самата каша (надявам се да стане на крем след като я сваря довечера) е огън, жалко само че тези чушлета имат доста семки и сега сместа ми е горе-долу 1:1 семки/чушки

а имате ли идея как да измия чопъра от лютото? мина през миялата,  цял ден го киснах с препарат, и пак люти и люти....  явно е попило лютото в пластмасата  #Crazy

# 10
  • Мнения: 27 524
Блонди,може ли да напишеш пропорции?

Ами действам обикновено на око, няма точни пропорции. Ако си взема рибки и са приятно люти, както би трябвало, но напоследък не е така, а са свирепи просто  Rolling Eyes, само ги изпичам на котлона, беля леко, слагам няколко нарязани скилидки чесън, пресни копър и магданоз, малко захар, много сол, оцет и много олио и това е.

Ако са люти - смесвам с обикновени чушки, пак печени и обелени.
А за много свирепите слагам няколко сурови моркова и задължително - кисели краставички и сока от тях.  Blush

adi_rz, не знам разликата между чушки и чушлета - има всякакви. Моето е от или от рибки, или от едни дълги и зелени, ама не чорбаджийски. Иначе малките от сорта чили са много люти, да. Пък за миниатюрните пили-пили да не говорим, те са убийствени, ползвам ги само стрити и по малко  Simple Smile

Но за крем, както пишеш, нямам опит  Peace

# 11
  • Мнения: 70
Благодаря Блонди,днес ще си купя рибки и ще я направя.

# 12
  • Мнения: 5 001
мъжа ми много си пада по лютото и за това реших тази година да му направя домашен крем от люти чушки. отгледах прилично количество супер-люти чушлета (т.н. комунистчета). вчера обрах реколтата (може би имаше 0.500 кг) , измих ги и ги изчистих от дръжките. после ги накълцах на дребно с чопъра, добавих сол и зехтин. получи се нещо като гъста каша.
оттук нататък обаче не знам какво да ги правя. сместа е малко - може би ще има за 2 бурканчета от пюре. мисля да ги напълня довечера и да ги заваря 5-10 мин. чудя се дали ако не ги заварявам, а ги оставя така в хладилника - дали ще се развалят?
пропускам ли нещо? имате ли други идеи как да ги съхраня? дали да пробвам да сложа малко чесън вътре?

Ето това става перфектно...

Разядка - mimito

Люти чушлета-2 кг.-смилат се.
Чесън-300 гр.
Сол-150 гр.
Оцет-700 гр.
Олио-400 гр.
Захар-300 гр.
Всичко това се пасира.
В продължение на 24 часа се разбърква от време на време,след,което се пълни в бурканчета.

# 13
  • София
  • Мнения: 375
Блонди когато зехтина е в хладилника няма проблем,
но когато е в буркан, консервиран и стои в мазето примерно - винаги после има дъх
пробвала съм с какъв ли не зехтин и с домашен от гръцко и все така се получава
иначе и аз правя подобно нещо люти чушки ги пека, слагам оцет, зехтин, копър,магданоз, чесън и настърган морков - малко - така стои в хладилника обаче- изкарват цяла зима без проблем - няма ни дъх ни дявол  Hug Hug Hug

# 14
  • София
  • Мнения: 5 259

Блонди, аз така правя мариновани люти чушлета. С разликата, че сол: захар 1:1, че винаги вземам много
люти и ако не ги "загася" със захар няма и да ги опитам  Embarassed Не ги беля и не слагам магданоз, въпреки че
много го обичам, не ми се връзва с комбинацията. Всичките са слагат в буркан, които заварявам- не съм имала
проблем  Peace
А иначе знам хора, които ги запичат, белят, режат на тънко и правят като салатка със доматки, чесън и копър.
Било ставало вкусно, на мен обаче ми е много люто  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт