Изгубени/откраднати документи за самоличност

  • 15 837
  • 16
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Има ли глоба за изгубени/откраднати лични документи?

А за шофьорска книжка?

# 1
  • Мнения: 9 990
Има.Принципно.Но може и да минеш метър, щото масово не се спазва.Неприятно е, дано все пак ги намериш, ако са те обрали се случва да подхвърлят документите после и да бъдат намерени.Имаше срок, в който се изчаква именно с идея да се намерят документите.

# 2
  • Мнения: 81
Има. Варира, в зависимост дали си ги изгубил или са ти ги откраднали (т.е. каква версия представиш).
Случи ми се веднъж, писах обяснения и т.н. Написаха ми акт за откраднати документи за самоличност на стойност 20 лева.
Но това беше преди 5-6 години...

# 3
  • Мнения: 4 300
Най добре, с глоба или без, обяви по най бързия възможен начин, че са откраднати, за да не се събудиш някой дн собственик на фирма или кредит.
Иначе когато откраднаха документите на мъжа ми- ЛК+ шоф.книжка- не го глобиха. След седмица ни се обадиха от Червения кръст, подхвърлили ги там.

# 4
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Глоба има само за изгубени документи за самоличност, за откраднати - не. Рокси е права, че е в твой интерес бързо да ги обявиш за откраднати.

# 5
  • Мнения: 81
Глоба има само за изгубени документи за самоличност, за откраднати - не. Рокси е права, че е в твой интерес бързо да ги обявиш за откраднати.
Явно зависи и на каква смяна попаднеш...  Rolling Eyes
Бяха ми откраднали якето, заедно с документите. И в обясненията им го написах. И ме друснаха пак 20 лева поради "небрежност, защото не съм стопанисвал добросъвестно якето си..."  Wink

# 6
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Е, ако се беше допитал първо до форума ... Шегувам се, разбира се  Laughing
Можело е да се жалиш, въпреки че за 20 лева не си заслужава много, но въпросът е принципен.

# 7
  • Мнения: 9 990
При изгубен документ е препоръчително да се изчака в срок до един месец. Ако в рамките на този месец документът не бъде предаден в ОДП или РПУ, на притежателя се съставя акт за нарушение. Ако в този срок документът бъде предаден и не е повреден, той се връща на лицето.
от тук:
http://www.starazagora.mvr.bg/Service/Documents/service_4.htm

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
При изгубен документ е препоръчително да се изчака в срок до един месец.

и до минаването на месеца си без документи, тъй ли?  Rolling Eyes


Е, ако се беше допитал първо до форума ....


Ето затова аз Ви питам  Heart Eyes  bouquet

# 9
  • Мнения: 4 300
Ох, предполагам, че Пенелопа има предвид да се изчака преди издаването на нови. Иначе от МВР ти издават една бележка след като ги обявиш за откраднати ( което трябва да стане бързо). Нямам спомен мъжът ми дали си вади нови документи или кара със старите.
Да не забравя, ходи се в РПУ на мястото, където са ти ги откраднали, или където си установила липсата. А не по местоживеене.

# 10
  • Мнения: 9 990
От районното-паспортен отдел нищо ли не ти казаха?На мен ми казаха да изчакам 10 дена, не месец.И мен не ме глобиха, но ми казаха, че е защото съм им симпатична. Twisted Evilтози след мен го глобиха....Затова ти казах още в началото, че има Принципно Някакви Правила, но те често не се спазват и как точно ще процедират с теб-на място ще разбереш.И да, докато ти издадат нови документи ходиш с една бележка.

# 11
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Има глоба от 50 до 200 лв.

# 12
  • Мнения: 4 300
В чл. 81 пише глоба от 20 до 150 лв за който "Загуби, повреди или унищожи документ за самоличност", а в чл. 8, ал3, пише, че срокът да обявиш кражбата на документи е 3 дни.
 ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА САМОЛИЧНОСТ

# 13
  • Мнения: 2 786
Ох, предполагам, че Пенелопа има предвид да се изчака преди издаването на нови. Иначе от МВР ти издават една бележка след като ги обявиш за откраднати ( което трябва да стане бързо). Нямам спомен мъжът ми дали си вади нови документи или кара със старите.
Да не забравя, ходи се в РПУ на мястото, където са ти ги откраднали, или където си установила липсата. А не по местоживеене.


Точно.
В най-близкото РПУ до местопрестъплението, където ще те накарат да напишеш подробно при какви обстоятелства си ги изгубила (примерно "пътувах в градския транспорт, имаше някакви съмнителни около мен и като слязох на спирката ми нямаше портфейла").
На мен веднъж така една "съмнителна" в тролея ми открадна личната карта от джоба и после писах обяснения, даже ме питаха дали мога да я разпозная на снимка, защото те имали една група в района, която се активизирала чат-пат  Laughing
Казах, че мога, но не са ме търсили след това.

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
, че е защото съм им симпатична.

отивам на процедури и фризьор, тогаз.
 Joy

Още не съм ги питала (информирала) органите. Обичам 1-во Вас да питам  Hug

Общи условия

Активация на акаунт