Щитовидна жлеза ,изследвания - колко често?

  • 95 128
  • 247
  •   1
Отговори
  • в белята
  • Мнения: 536
Искам да питам момичета с проблеми с щитовидна жлеза.Колко често си пускахте изследвания на хормоните?Те поемат ли се от касата ,като си бременна?В какви референт ни стойности трябва да бъдат при бременност?Задавам тези въпроси с ясното съзнание ,че лечението трябва да се провежда от специалист ,а не от форум ,но все пак е добре човек да е подготвен с някаква информация ,когато отиде при ендокринолог.Утре ще си запиша час при д-р Тодорова.

# 1
  • Мнения: 769
Следях щитовидните хормони през 30-40 дни (с Хашимото съм). Направление може да ти даде ендокринолог 1 или 2 пъти за 2 хормона най-много. Толкова. Останалото се налага да си го плащаме.

# 2
  • Мнения: 149
И аз имам Хашимото и също ходех при Тодорова в Майчин Дом (предполагам, че за нея става въпрос).  За касата не знам , аз всичко съм си плащала и изследванията и посещенията при ендокринолог, беше 2005, много неща са се променили сигурно.
Зависи за какъв проблем на щитовидната жлеза става въпрос, аз съм с хипотироид, на времето Тодорова ми беше казала че TSH хормона ми трябва да е с много ниско ниво, близо до долната референтна граница, същото ми казаха и сега при втората ми бременност. В България ходех сама без направление да сe изследвам всеки месец, а сега на 2-3  месеца, след като ми коригираха дозата. 
След като се роди бебо и на него му правиха хормонални изследвания.

# 3
  • Мнения: 100
При изследване на щитовидните хормони има определени дни в които да се изследват,както е при половите хормони?

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Не, няма. Само не трябва да си пила кафе преди изследването, а съветът на моя ендокринолог е да не съм си пила и дозата на л тироксина, ако приемаш лекарства за жлезата.

# 5
  • Мнения: 3 215
Напълно подкрепям горното мнение  Peace Изследвам всеки месец ТСХ и ФТ4 на гладно преди да съм си пила л-тироксина  Peace
Рефрентните граници би трябвало да са вписани в листа с резултатите  Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 5 656
Не пишеш какво точно е твоето заболяване. Аз съм с хипотиреоидизъм, по време на бременността ми (а и през останалото време) правя изследвания 2 пъти в годината - напролет и наесен, при смяна на топъл и студен сезон. Изследванията се поемат от НЗОК, ако са назначени от ендокринолог, а за него пък ти трябва талон от личния лекар. Нивото на ТСН  по време на бременността ми беше в долната граница на референтните стойности, така прецени моята лекарка за подходящо.

# 7
  • Мнения: 100
Много съм нервна,избухлива,знам че промените на хормоните на щитовидната жлеза влиаят на това,изпотявам се много/ под мишницата,ръцете,краката/ зима лято няма значение.Искам профилактично да си ги пусна,да изключа този вариант за проблем.

# 8
  • Мнения: 758
И аз имам Хашимото и също ходех при Тодорова в Майчин Дом (предполагам, че за нея става въпрос).  За касата не знам , аз всичко съм си плащала и изследванията и посещенията при ендокринолог, беше 2005, много неща са се променили сигурно.
Зависи за какъв проблем на щитовидната жлеза става въпрос, аз съм с хипотироид, на времето Тодорова ми беше казала че TSH хормона ми трябва да е с много ниско ниво, близо до долната референтна граница, същото ми казаха и сега при втората ми бременност. В България ходех сама без направление да сe изследвам всеки месец, а сега на 2-3  месеца, след като ми коригираха дозата. 
След като се роди бебо и на него му правиха хормонални изследвания.
Интересно, и аз се изледвах всеки месец докато бях бременна, пиех малки дози еутирокс, защото съм с хипотиреодизъм след операция. Когато се роди бебето разпитах доста лекари дали трябва да му се направят изследвания, но всеки казваше, че не е необходимо  Thinking. Някой знае ли какви последствия може да има недостига на този хормон по време на бременност?

# 9
  • Мнения: 149
Това което знам е, че нетретиран хипотироидизъм може да е  пречка да забременееш, ако пък забременееш може да направиш мисед.  В петия месец от бременността щитовидната жлеза на бебето започва да произвежда тироксин  така, че вече не е толкова опасно.  Аз имам диагноза Хашимото от 12-годишна, но хормоните не съм ги пила заради някои странични ефекти, а и никога не съм имала оплаквания. През първата ми бременност доста късно ги научих тези неща и отидох на ендокринолог чак към 4-тия месец. Това, което Тодорова ми каза буквално беше "няма опасност вече да го изгубиш, но за да бъде отличник в училище трябва да започнеш да пиеш Л-Тироксин".
Колкото до изследванията на бебето, спомням си, че пак Тодорова ми написа направление...или по-скоро една бележка, на която пишеше че съм с хипотироид, май пишеше че препоръчва да се направят на бебето изследвания... не съм сигурна.

# 10
  • Мнения: 100
Дори и да има нещо,за което не съм сигурна,преди малко четох симптомите на хипотироидизъм,повечето ги нямам,но дано няма нищо сериозно все пак,но въпросът ми е поправимо ли е ,и още повече с цел забременяване?

# 11
  • София
  • Мнения: 338
На мен лекарката ми каза , че е хубаво да си пускам изследванията на гладно, но около 2 часа след като съм си взела елтироксина, за да се види как ми се отразява дозата и какво е нивото на хормона след като съм вкарала допълнително тироксин, и аз така си ги пускам откакто съм бремена.

# 12
  • Мнения: 832
Странно, всеки лекар различно казва  Rolling Eyes
Моят лекар в БГ казва да се изследва TSH всеки месец при доказана бременност. Нивото му трябва да се държи под 2, но над колко така и не е казвал. И също така изследването да пуска сутрин на гладно преди прием на хапчето Еутирокс (или което там пиеш). Докато тук всички ми казват (в Нова Зеландия), че няма значение по кое време на деня се взема кръвта, дали си ял и пил или не. Така направих и последния път, пуснах изследването в 3часа следобед, но после като говорих с лекаря ми от БГ, той ми каза по-горе написаното и смятам да го послушам за следващия път. Аз съм с Хашимото, да допълня.

Искам профилактично да си ги пусна,да изключа този вариант за проблем.

А щом имате някакъв проблем, задължително си пусни тези изследвания. Много са важни. Аз 5.5години не бях се сетила за хормоните на тази жлеза, никой лекар не ме и попита. Преди половин година се оказа, че точно там имам проблем. Е, излекувах го и всичко се оправи  Peace
Късмет!

# 13
  • Мнения: 100

А щом имате някакъв проблем, задължително си пусни тези изследвания. Много са важни. Аз 5.5години не бях се сетила за хормоните на тази жлеза, никой лекар не ме и попита. Преди половин година се оказа, че точно там имам проблем. Е, излекувах го и всичко се оправи  Peace
Късмет!

dion,не съм казала че имаме проблем,това че един месец сме пробвали за бебе,за мен не е доказан проблем,искам да изключа всичко и да знам че съм здрава!

# 14
  • Мнения: 2 562
Момичета,кажете кои щитовидни хормони са важни за нормалното протичане на една бременност!Искам да си пусна за мое спокойствие Т3,Т4,TSH и Anti TPO.Преди няколко години доктора ми каза че тези са най-важни  Thinking

# 15
  • Мнения: 3 215
ТСХ и ФТ4 - това е основното  Peace Поне при мен.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
ТСХ и ФТ4 - това е основното  Peace Поне при мен.

И при мен. Бях със завишени ТАТ и МАТ преди да забременея, но ендокринологът ми ми каза да ги забравя и аз така и направих.

# 17
  • Мнения: 2 562
Благодаря ви мили момичета за бързите отговори   Hug  Утре мисля да си ги пусна. До колкото зная излизат в рамките на няколко часа.А на вас лека бременност и сладки бебочета на финала    bouquet

# 18
  • Мнения: 3 215
Мерси, Бубка, същото пожелавам и на теб!
Зависи къде ги пускаш, но може да отнеме повече о тняколко часа. Така или иначе стискам палци да са добри! Ако не - успокояващото е, че нещата са сравнително лесно коригируеми  Peace

# 19
  • Мнения: 2 562
Ох,момичета,взех си резултатите.Anti Tpo(TAT)ми е увеличен на 23,7(трябва да е под 12),а TSH е 2.96(трябва да е 0.35-5,ама за бременност до 2) Другите хормони биват-МАТ е 30.2(трябва да е до 34),Т3 е 3.9(при норма 2.25-6),Т4 е 16.3(при норма 9.15-23.86).Според вас на какво навежда този резултат?С този двоен ТАТ?Мога ли да забременявам така или се налага да се лекувам!Объркана съм и ми е гадно Sad Цецинка,при теб с увеличени ТАТ и МАТ,правила ли си някакво лечение?Пишеш че лекарят не се е притеснил?А как ти беше TSH?

# 20
  • Мнения: 100
момичета ,имам проблеми с изпотяването и реших да си пусна
ТСХ-1.96 В НОРМА И ФТ4-16.67 И ТО Е В НОРМА.
ТОВА Е основното нали
друго да не пускам
явно изпотяването е на нервна основа

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Ехееее Bubka, де да имах твоите ТАТ и МАТ. МАт ми беше около 200, а ТАТ около 80. В началото се лекувах със селен, Лимфомиозот, имах даже вливане на Имуновенин и изобщо не ми падаха антителата. След всичко това ми писна и останах само на Аспирин и Л тироксин и антителата бавно започнаха да падат, като преди ин витрото ТАТ вече беше в граници, а МАТ си остана около 150. ТСХ ми варира. Имала съм стойности около 3, имала съм и нормални, имала съм и ужасно ниски, но според това как се движи ТСХ-то ми се коригира и Л тироксина. Като забременях ендокринологът ми каза да забравя за ТАТ и МАТ и да следя само ТСХ и ФТ4. Той между другото и преди да забременея много не се интересуваше от антителата. Честно казано и аз вече бях склонна да не им обръщам внимание. Консултирай се с ендокринолог, той най-добре ще те посъветва какво да приемаш, но ТСХ наистина ти е малко високо. Предполагам ще ти назначат Л тироксин. ТАТ и МАТ тaка както са мисля, че изобщо не са пречка за забременяване.

# 22
  • Мнения: 2 562
Цецинка,съкровище си ми ти,така ме успокои   bouquet Много ти благодаря!Ще отида на лекар,да видя какво ще ми предпише.Дано не се налага да пропуснем тази овулацийка  Peace

# 23
  • Мнения: 120
Имам вроден хипотериодизъм .Април си напраив изследвания и бяха в норма.Затова започнахме да правим опит за бебе.Но разбирасе не стана веднага,а около август.Грешката ми е че до сега не съм го изследвала пак.Днес отидох при една ендокриноложка (моята никога няма час )и тя категорично ми каза че детето ще е с умствено недоразвито  Cry а дори не е видяла резултат от изледвания.Утре ще ги правя и съм мн мн притеснена.Имам час за Катя Тодорова но е за 3.12. Дано тя не е толкова груба

# 24
  • Мнения: 2 562
Моля те не се шашкай отрано.Направи си всички изследвания и отиди при д-р Тодорова.Тя ще ти каже как да процедираш.Питай и гинеколога си,не зная дали амниото ще помогне да се изяснят някой съмнения...Кураж Peace Не го губи до последно!И успех  Praynig

# 25
  • Мнения: 120
аз не знам като жена как не я беше жал да ми ко каже така категорично.Надеждата ми е че си пия хормоните постоянно и се чувствам добе.Моля се всичко да е наред.Благодаря за подкрепата  Hug

# 26
  • Мнения: 3 215
Това не може да бъде доктор! #Cussing out Такива заключения се правят на базата на извършени прегледи, изследвания и т.н. Да не говорим, че от чисто човешка гледна точка, трябва да си пълен гад, за да кажеш такова нещо на бременна жена.
Дай и пълен игнор, направи си утре изследванията и се успокой. 3-ти не е толкова далеч...Освен това и сама ще се ориентираш от резултатите и ако си притеснена, можеш междувременно да отидеш и при друг доктор на преглед. Има достатъчно добри такива  Peace
Стискам палци всичко да е наред и детето ти да опровергае напълно онази идиотка! Praynig

# 27
  • Мнения: 149
Мога само да ти кажа че през първата ми бременност отидох чак в пети месец при Тодорова ТСХ ми беше над 7 и нещо , чак след това започнах да пия Л-тироксин и детето ми съвсем не е умствено изостанало.
Какви са ти резултатите на ТСХ?
Кураж и не се притеснявай всичко ще е наред

# 28
  • Мнения: 120
утре ще мога да кажа резултатите. .Последното мнение ме успокои наистина.Много сте мили момичета, наистина се поуспокоих  Hug Hug

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Аз почнах да пия лекарства в седми месец да пия еутирокс.Имам живо и здраво дете  Wink

# 30
  • Мнения: 62
devil добре си направила ,че не си спряла да си пиеш хапчетата. Утре като ти излезе резултата веднага се свържи с ендокринолог , защото ако тсх-то ти е повишено , над 2 ,трябва да си увеличиш дозата. Това дето ти е казала тази лекарка за бебето е пълна глупост, има вероятност да се случи , ако имаш проблем с жлезата , но не знаеш и тсх-то ти стигне над 30-40 и то до края на бременността. По принцип проблема при болните от хашимото е че е повишен риска от спонтанен аборт до 16г.с, ако не се следят хормоните. След 16 г.с. нуждите на жлезата започват да намалят защото и жлезата на бебето започва да функционира и да произвежда хормони. Сигурна съм ,че всичко ще е наред, Лека бременност ти желая.

# 31
  • Мнения: 3 215
Точно същите неща ми се въртяха из главата и на мен  Peace Много добре казано!
Освен това си мисля колко хора не си правят тези изследвания и не се знае имат ли завишено ТСХ или не и си раждат живи, здрави и умни бебета. При мен нямаше никакви признаци, по случайност разбрах, че ми е високо ТСХ-то...

# 32
  • Мнения: 120
ами така е наистина,по  логиката и излиза че всяка жена която има проблем със жлезата ще роди бебе с умствени проблеми !?!
и все пак си мисля че би трябвало да се чувствам зле ако са ми толкова зле бъдещите  резултати.Все пак от 21 год.съм с това заболяване и знам какво е да не са ти в час хормоните.Утре ще видя.

# 33
  • в белята
  • Мнения: 536
Аз така и не успях да си запиша час при д-р Тодорова за тази година..... Sad,а днес като ми излязоха резултатите от хормоните малко се шашнах защото TSH - 0.549 ,а миналия месец беше 1.69,но иначе FT3 -6.68, a FT4-20.77 са.Аз нямам от преди това назначено лечение защото решиха да следят възлите и ако много се влошат нещата чак тогава да включваме хапчета,ама нали четох ,че TSH трябва дае между 1 и 2 като стойност и леко се шашнах,но според д-р Начев и местната ендокриноложка са си супер резултатите.Сега съм в 9г.с. и незнам как ще изкарам чак до 16 г.с ,когато ще се успокоя ,че шанса да пометна е по-малък. PraynigА за такива последици като умствено изостаналост на бебето изобщо не го мисля devil-kin не го мисли и ти.

# 34
  • Мнения: 120
днес чух от някъде че е хубаво резултатите да са в долната граница.Следователно твоите са идеални.Аз това за 16 седмица не го знаех и съм много доволна защото малко остана
.Спокойно.Ще станем майки на супер бебета  bouquet

# 35
  • Мнения: 135
Здравей devil_kin, аз също съм хашимотка от Бургас  Wink всеки месец си следя ТСХ и ФТ4 и се консултирам с Ендокринология София. В Бс не ходя на ендокринолог поради липса на кадърен такъв  Thinking За разлика от теб аз не се чувствам добре, и мисля че е от Л-тироксина, който пия в минимални дози. Като ме тресна едно сърцебиене, прилошава ми, права не мога да стоя, а бе ужасна работа  Whistling  Днес съм на кардиолог, а утре съм на ЖК и изследвания. Дано аз и бебко сме наред.  Hug

ПП: Виждам, че сме горе долу с един и същ термин ( аз съм на 07.05.10)  newsm03

Последна редакция: ср, 18 ное 2009, 11:25 от Неделина

# 36
  • Мнения: 120
Неделина, за жалост не мога да си позволя да ходя толкова често до София в момента.
Относно заболяването - главният ми проблем с лекарите е че искат да ми дадът диагноза Хашимото ,а аз от 21 години съм с вроден Хипотериодизъм и са малко по различни нещата.Аз съм на заместителна терапия от бебе и дозите ми никога не са много малки(поне 125-150 млг).Но отиди на кардиолог за всеки случай.- за сърцебиенето когато бях в побертета много често ми сменяха дозата и аз бях така.Отварително е!!

П.С. - Да не се засечем в родилното  Joy лекарката ми изчили термин на 06.05.2010., но повечето програми в интернет и мен ме изкарват на 7-ми.

# 37
  • Мнения: 135
Да, явно при теб нещата са по различни от моите. Аз съм с тази диагноза от 6 месеца някъде, а бременна от 5. А консултацията с Ендокринология я правя по телефона.  Wink

# 38
  • Мнения: 120
След малко ще ходя да си вземам резултатите от хормоните и взех да се шашкам вече.
 Praynigвсичко да е наред

# 39
  • Мнения: 120
Неделина ти нали каза че термина ти е за 7 май.Има една отчетна темичка.там сме бъдещи майки на майски бебета.Интересно е као искаш се присаедини.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=445837.new;topicseen#new

# 40
  • Мнения: 135
Благодаря ти devil_kin  smile3503 Аз днес ходих на ЖК бебчо е добре, но изследването на ТХС не. Предния месец беше 2.46, а сега е 3.70 и доки ми качи дозата. Някак си усещах, че има нещо нередно това сърцебиене и прилошаване се дължало на ТСХ  Weary
При теб как са нещата, дано са ти хубави резултатите?!  newsm10

# 41
  • Мнения: 120
Много ми ги забавиха резултатите.Чак утре сутрин ще разбера.Вече направо откачам.Иначе вчера бях на ехограф и всичко беше наред  Laughing Не се притеснявай докато се намести  дозата е възможно.След като са ти я вдигнали ще се оправи резултата

# 42
  • Мнения: 135
Именно това ме тревожи, че експериментираме с бебе в корема  Weary

# 43
  • Мнения: 120
Ами да не е приятно.с колко ти увеличи дозата ,ако не е тайна.

# 44
  • Мнения: 135
Аз сега пия по 1/2 от 50, а от утре ще редувам 1 ден х 1; 2 ден 1/2 и така всеки ден до другия месец, после пак изследване ..
А твоите резултати специални ли са, че толкова ти ги бавят ?

# 45
  • Мнения: 120
аз ползвах направлението от онази гадна лекарка и мисля че ми е пуснала и ТАТ и МАТ. Сигурно заради тях са се заавили.Иначе ТСХ излиза винаги много бързо.

с тази промяна може и бързо да влзеш в норма.

# 46
  • в белята
  • Мнения: 536
Незнам каква е политиката при вас в лабораториите,но при нас ги бавят резултатите четири пет дни докато съберат повече проби. #Cussing out

# 47
  • Мнения: 120
аз да се оплача че имам ужасни резултати.(35 тсх  #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy)Немяше как да се свържа с д-р Тодорова.Майка ми се е свързала с една много мила лекарка от софия(като отида там ще трябва да ч почерпя нещо)Ще ми увеличават дозата драстично.Казала е да не се шашкам .Питала е коя седмица съм и  е казала че имам много време да се оправят нещата

Днес съм си изплакала сълзите направо.Много се стресирах.От толкова много години не съм имала такъв резултат а сега се притеснявам за малкото човече.Иначе на прегледа с ехограф,всичко беше наред.Видяхме че има пръстчета.лекарката каза че има много хубав гръбнак.Даже и ми махна на екрана  Heart Eyes .Това ми е единствената утеха в момента.

# 48
  • Мнения: 135
devil_kin , искам ми се да не беше така, но не се притеснявай, всичко ще е наред. Хубаво е, че бебко е добре, а това, че ти е махнал с малката ръчичка е много мило  Heart Eyes. Ми то детето си знае работата, когато мама е тъжна, той ще я успокой  Hug

# 49
  • Мнения: 149
devil_kin,  не ти е изключително лош резултата, високия ТСХ показва че щитовидната ти жлеза работи на високи обороти за да произведе нужния тироксин, но успява да компенсира липсата, чела съм за жени които имат ТСХ десетки пъти над горната граница. Природата си знае работата и жените така сме устроени, че бебето се обслужва с предимство, това ми го каза Тодорова като отидох при нея след първите ми изследвания, уплашена и паникьосана точно като теб и попивах всяка нейна дума Wink.  Ако има недостиг на тироксин, то не достига на теб, а не на бебето.
Ако предишния път когато си правила ТСХ е било преди да забременееш имай предвид, че след забременяването нуждите от Тироксин рязко скачат т.е покачва ти се ТСХ и след това намалява постепенно когато щитовидната жлеза на бебето започва да работи. Затова жените, които не успяват да забременеят или са правили спонтанен аборт когато търсят причината за проблема им изследват ТСХ и го свалят под 2 за да може в първите седмици от бременността когато нуждата е най-голяма да се избегне какъвто и да е риск за бебето. Ти този период вече си го минала. Стискам палци всичко да е наред, пиши после след срещата с  ендокринолжката.
   

# 50
  • Мнения: 120
laila  надявам се наистина до детенцето да е достигнало това което му е нужно.Нямам търпения вече да дойде трети и да говоря с Тодорова.Аз се опитах да звънна когато видях резултата но сигурно е била заета жената.Говорих с друга лекарка от София - Колева.Тя също много ме успокои.Каза ми да си увелича дозата и че ще се смъкне резултата.На нея съм и изключително благодарна защото бях изпаднала в ужас и имах нужда от добро отношение и компетентен отговор.

Неделина наистина е така сякаш бебчето разбра че имам нужда от него

# 51
  • Мнения: 176
devil_kin, съветвам те да повториш изследването в друга лаборатория. И при мен по време на бремеността получих резултат много високо TSH, и аз като теб се наревах, на другия ден повторих изследването и се оказа лабораторна грешка.
Стискам ти палци всичко да е наред.  Praynig

# 52
  • Мнения: 120
Здравейте момичета.На 3 декември бях при Катя Тодорова.Наистина много мила жена.Тъй като ft4 ми е в границите ,тя каза че това е сигнал че до детето е достигало нужното количество хормон.Увеличи ми доста дозата.Сега редувам 175/200 мг.И пия някакеи хапчета за успокояване на пулса.На 23 Декември ще се изследвам пак.Да видя как се влиая от дозата Simple Smile)

dechko Аз така и направих.В едната лаборатория беше около 43 ,а на втортата след 3 дена беше 35.

# 53
  • Мнения: 135
Здравей devil_kin , радва  се , че си доволна от д-р Тодорова. Аз на дали, ще имам възможност да отида при нея, а месеците напредват и аз също  Simple Smile Сподели къде в Бургас ходиш на ендокринолог?  Hug

# 54
  • Мнения: 120
Преди ходих при Великова.Сега ще комуникирам по телефона с Тодорова,но ще е хубаво да се спра и на някой в Бургас Simple Smile

# 55
  • Мнения: 135
Аз чета много различни мнения за Великова и съвсем се обърках  ooooh!

# 56
  • Мнения: 120
То си е за объркване.Тая лудата дето се бях оплакала от нея,нали искаше хограф за да види да не би да имам лоши образования.Аз може да се каже че нямам истинкса жлеза.Каква гуша мога да имам???Много ми е интересно.Сега леля ми каза за някаква друга лекарка,която само ще ми дава бележки за изследвания.Ако отида ще споделя отзиви от нея.

# 57
  • Мнения: 135
А, АГ-то не ти ли дава бележка за изследвания? Thinking Аз всеки месец си пускам ТСХ и през месец ФТ4

# 58
  • Мнения: 3 215
ТСХ и ФТ4 през касата ли ги минавате??

# 59
  • Мнения: 120
аз не знаех че АГ-то може да ми ги пуска.По принцип за небременни май са 2 по здравна каза.Но в момента не знам как е

# 60
  • Мнения: 135
Да, АГ-то всеки месец ми пуска ТСХ, а и ДЖИПи-то ми каза, че само 2 талона може да ми пусне през годината. Струва ми се, че при бременните жени трябва да се наблюдава всеки месец, защото е опасно за мама и бебко  Thinking

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Да, АГ-то всеки месец ми пуска ТСХ, а и ДЖИПи-то ми каза, че само 2 талона може да ми пусне през годината. Струва ми се, че при бременните жени трябва да се наблюдава всеки месец, защото е опасно за мама и бебко  Thinking

А на мен гинеколога каза, че няма право да ми пуска ТСХ и два пъти ми даде талон за ендокринолог.В тая държава всеки прави каквото си иска #2gunfire #Cussing out

# 62
  • Мнения: 3 215
 Неделина, моят въпрос беше дали минават по касата, защото не мисля, че може всеки месец. Иначе ендокринологът ми определя точно през колко време да пусна излседвания, за там чуденки нямам  Peace

# 63
  • Мнения: 526
 аз си пускам ТСХ и Фт4 на всеки 2 седмици. При мен много бързо ска4ат ту нагоре ту надолу. Последно ходих при 2ма ендокринолози, и двамата ми казаха, 4е намало смисъл да ги изследвам по-4есто от един път на месец. Ендокринолога ми намали дозата, понеже имах ТСХ -0.54 и каза, да пусна изследвания 4ак след месец. Обаче аз пуснах след 2 седмици и резултата е тсх - 2,58. И добре 4е ги пуснах по-рано защото веднага ми коригира дозата. Ако бях 4акала цял месец...ехееее....
Затова си плащам и изследвам хормоните на 2 седмици.

# 64
  • Мнения: 135
Аз в Бургас не ходя на ендокринолог, правя консултация със София. АГ-то ми дава талон за изследване и после с резултата звъня на Доктора.А иначе, ако си го правя на своя глава си го плащам, тогава няма ЗК.  newsm10

# 65
  • Мнения: 120
На мен ми казаха че по ЗК има 1 път годишно безплатно ТСХ и ФТ4, и веднъж от личната лекарка.От там натък си се плаща допълнително.Хубавото е че влизаме в нова година и 2010 ще има поне 2 по ЗК.Аз тези дни ще ходя но ще трябва да си платя  ТАТ и МАТ.

nlight - Много ме учуди.По принцип при мен когато една доза не пасва ме изследват 1 месечно(сега задължително),защото смятат че иначе дозата няма да повлияе толкова бързо на резултата.

Дано моите да паднат по бързичко защото имам много за сваляне.При толкова много елтиркосин ( 175/200 мг ) се чувствам като атомна бомба

# 66
  • Мнения: 120
Струва ми се, че при бременните жени трябва да се наблюдава всеки месец, защото е опасно за мама и бебко  Thinking

На 100 % съм съгласна че поне за деспансеризираните с уточнена диагноза задължително по време на бремеността всеки месец да минават по ЗК.После пак като всички .Но и нещо друго което смятам за много важно.
Всяка бременна да си пуска ТСХ дори да няма съмнение за проблем.Защото по време на бремеността се отключва такъв проблем и при тях е изключително опасно, защото не приемат никакви допълнителни хормони.

 P.S.  - Ендокриноложката в София ми каза че жени с проблем със щитовидната жлеза трябва да поемат дневно по 150 мг Йод.Това било много важно.Затова пия Центрум Матерна там има точно толкова.

# 67
  • Мнения: 526
Devil Kin, не знам защо съм така, но наистина драстично ми скача тсх-то при смяна на дозата. Докторите ли не ми я уцелват, аз ли нещо съм много чувствителна към промяната не знам...но е факт. Послено за 2 седмици тсх-то ми скочи със цели 2 единици. Направо нее знам как ще поддържам ниво 1-2 Sad Единствения ми шанс е чести изследвания за да не пропусна момента.

# 68
  • Мнения: 135
devil_kin, аз пия Pregnacare в него има Фолиева 400 мг и Йод 140 мг, но и цената му е 10.20лв на апрека Марешки

# 69
  • Мнения: 120
Неделина-би трябвало и той да става има доста Йод вътре.
nlight  - много зависи от лекаря.Но така е много изморително.През пубертетат ми сменяха дозата на 1 месец и бях много изнервена постоянно.

# 70
  • Мнения: 120
Преди малко видях че са ми излезли резултатите.ТСХ е все още високо 21,52,но е паднало с около 15 единици за месец.Надявам се ако върви с това темпо другия месец да са още по добре. Grinning иначе ТАТ и МАТ са в норма

# 71
  • Мнения: 135
devil_kin, страхотна новина, дано влезе в норма по скоро, от колкото предполагаш  Party Пожелавам ти го от сърце  Hug
Аз да те питам, обзела ме е една паника...  Whistling Кажи твоето мъниче мърда ли много, при мен е много спокойно даже се притеснявам  ooooh!

# 72
  • Мнения: 1 699
Здравейте момичета.Весела Коледа!!!
Имам нужда от съвет.На първо място искам да ви питам изискват ли докторите всяка бременна да пуска щитовидните хормони?Аз съм бременна в 13та седмица и досега никой не ми е споменавал да ги пускам.Понеже имам сърцебиене от време на време и чух че при бременност жлезата може да търпи промени и реших да си пусна ей така на своя глава ТСХ.Досега не съм имала проблеми в това отношение и като съм го изследвала винаги е бил в норми.Сега също е в нормите които дава лабораторията-3,6.Обаче като се зачетох се оказва че при бременност не трябва да е толкова високо ShockedМного се уплаших като четох Cry дали съм навредила на бебчо  Cry много ме е страх.Моля ви бихте ли ми обяснили .И ако не ми беше щукнало никога нямаше да пусна този хормон-а и почти на никоя бременна май не го пускат.

# 73
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Аз пусках в началото на бременността, защото преди това беше на горна граница и изследването беше ок.
Щом твоето е в норма, защо се притесняваш? Имаш ли предишни проблеми със жлезата?

# 74
  • Мнения: 1 699
Здравей Аманитка  Hug
Ами никога не съм имала проблеми.Общо взето изследвания на жлезата съм си пускала 2-3 пъти в живота ей така за консулт просто.Винаги стойностите са били в норма.И сега са в норма НО като се зачетох в нета и се оказва че при бременност трябва да са най-много 1 до 2.И ако е така то в моя случай съм доста нагоре :?3,6 Ти би  ли споделила при теб каква беше стойността при бременност и консултирала ли си се с доктор?Сега незнам какво да правя защото си пуснах изследването на своя глава.И ако наистина е добре че е внорми,не ми се иска да ходя на ендокринолог.

# 75
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Уф, хич нямам спомен какъв ми беше резултата....даже не знам къде са изследванията.То беше преди цяла година  Whistling
Бяха в норма и никой не се притесни.Аз знам, че преди забременяване не трябва да е повече от 2, но аз забременях с 3 и нещо...нямах проблеми,слава Богу. Коментирай с гинеколога си, той вероятно знае и ако реши, че има проблем ще се посъветвате и с ендокринолог.После като дребното се събуди ще поровя за резултата, ама да ти кажа, няма светлина в тунала, че ще го намеря  ooooh!
 Hug Не се притеснявай

# 76
  • Мнения: 1 699
Много ти благодаря мила  HugЩе се радвам ако го намериш Simple Smile
А ти имала ли си някога проблеми с това и пила ли си нещо?

# 77
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Имах проблем с пролактина и приемах бромокриптин.ТСХ беше на горна граница и пиех нещо, вече не помня какво. Д-р Катя Тодорова го предписва на всички  ooooh! ooooh! ooooh!
Сега като се замисля май 1.74 ми се върти из главата като резултат...ама дали е така..
Всъщност, не знам какви биха могли да са последиците за бебето от високо ТСХ?  newsm78 Я някой да ме светне

# 78
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Сега се сетих, не помня в коя седмица и жлезата на бебето почва да работи, затова преди нея е нормално да е завишен ТСХ  Rolling Eyes Все пак "изхранва" 2 организма  Peace

# 79
  • Мнения: 3 215
Elsinor, не изпадай в паника, но се консултирай с лекар  Peace 3,6 според мен не е в граница за бременна жена. За свое успокоение потърси мнението на специалист. Не е късно да започнеш прием на лекарство, ако преценят, че се налага  Peace

Последна редакция: пт, 25 дек 2009, 13:25 от Old Sport

# 80
  • Мнения: 1 699
Ами референтните граници на лабораторията са  0.27 - 4.20 а моят резултат е 3.63
И защо ако е толкова важно,защо не изискват това изследване от всяка бременна?Ако не ми беше щукнало никога нямаше да го пусна.

# 81
  • Мнения: 3 215
Ами не знам и аз, то далеч не всичко ни е наред, така че вече нищо не ме изненадва...
Аз всъщност сега си погледнах и моите референтни граници и се извинявам за горното подвеждане - и при мен са 0,35-5, но също знам, че при бременност ТСХ не трябва да е повече от 2. В месеца преди да забременея ми беше на горна граница - 4 и нещо и веднага след като забременях док ме прати на ендокринолог - оттогава съм на л-тироксин 50 и всеки месец го следим. Движи се между 1,23 и 1,79 и док е доволен.
Не се притеснявай. Ти си реши дали да потърсиш все пак мнението на специалист  Peace

П.п. редактирах си горния постинг, за да не подведа някой  Peace

# 82
  • Мнения: 1 699
Благодаря  bouquet
Първо ще се посъветвам с гинеколога ми и после ще видим.

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Елси, според мен трябва да се консултираш с ендокринолог. Моето ТСХ в началото на бременността веднага скочи на 3.25 и съответно ми увеличиха Л тироксина. Аз съм с Хашимото де и всеки месец се следя, но твоята стойност ми се струва, че подлежи на леко коригиране с някакъв препарат, освен ако не е нещо инцидентно. Моят ендо казва, че е по-добре ТСХ да е дори на долната граница, отколкото да е завишено, защото се отразявало на интелектуалното развитие на плода. Това е, което аз знам от личен опит, което не означава, че е валидно и в твоя случай, затова консултация с лекар мисля, че няма да навреди.

# 84
  • Мнения: 1 699
Благодаря ти Цеци.Ще трябва да се консултирам като минат празниците.Съвсем се наплаших вече Confused

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Ооооо, моля те, не беше такава целта ми. Нищо фатално не  се е случило. Имай предвид, че повечето жени изобщо не ги изследват за подобни проблеми Hug

# 86
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Имай предвид, че повечето жени изобщо не ги изследват за подобни проблеми Hug
Peace
Ели, не се сдухвай точно по празниците! Сега е нужна вяра и оптимизъм  Hug

# 87
  • Мнения: 3 215
Имай предвид, че повечето жени изобщо не ги изследват за подобни проблеми Hug
Peace
Ели, не се сдухвай точно по празниците! Сега е нужна вяра и оптимизъм  Hug

Присъединявам се към казаното! С нерви и притеснения само можеш да си докараш повече проблеми. Горе главата и се радвай на празника и на сърцето, което бие под твоето! Peace

# 88
  • Мнения: 120
Elsinor да те питам нещо.Ти само ТСХ ли си пусна?Тъй като до 4 месец бебчето дърпа от майката е нормално да ти е малко завишен.Ако ФТ4 ти е ОК, значело че до бебчето е достигало достатъчно.Ако си прочела цялата тема аз имам много високо ТСХ ,НО фт4 ми е в нормата и д-р Тодорова  ме успокои .След празниците се консултирай с ендокринолог,никога не е излишно.
Но не се шашкай.Все пак е Коледа,трябва да сме щастливи Simple Smile)santa2

# 89
  • Мнения: 1 699
Благодаря ви момичета за куража и съветите които ми давате HugОпитвам се да не се сдухвам но постоянно има за ккаво да се притеснявам и даже още не мога да се зарадвам на така дълго чаканата бременност.
devil_kin ами само ТСХ пуснах>Нали ви казвам ей така просто го пуснах заради сърцебиенето ми от време на време и благодарение на постоянното ми ровене из форумите Confused Това което ми казваш ме поуспокои макар и да не съм пускала ФТ4.В първите работни дни и това ще пусна.Но дали трябва паралелно и двата да пусна?А в такъв случай при теб щом ФТ4 е добре ,това значи ли че не приемаш лекарства заради ТСХ-то?

# 90
  • Мнения: 120
Аз приемам даже доста защото моя резултат не е никак добър.Но природата е такава че липсата на хормона е за моя сметка и сега си възтановявам Simple Smile)Аз съм си с такъв проблем от малка.Не знам ендокринолог би ти изписал хормони,тъй като ти не излизаш от референтните граници.Ако имаш възможност се консултирай с добър лекар ,защото има големи идиоти.Да не те стресне нещо..

# 91
  • Мнения: 3 215
Това, че не излиза от референтните граници в случая не значи много...При бременност нещата са по-различни. Но точно затова се ходи при специалист  Peace
ТСХ и ФТ4 се изследват заедно - сутрин на гладно  Peace

# 92
  • Мнения: 135
Здравей Elsinor,
И аз се присъединявам към момичетата, не се притеснявай и горе главата.
Аз също съм с Хашимото от няколко месеца и паралелно разбрах, че съм бременна. Последното ми ТСХ е 3.7, беше се вдигнало с 1,3 спрямо предходен месец.  Shocked  ooooh! Сърцебиенето и премаляването все още го имам, следващата седмица ще пусна пак ТСХ, дано да е спаднало малко,ако ли не ще ми вдигнат още л-тироксина. Това ти го споделям поне малко да те успокоя.
Искам да те приветствам за това, че си пуснала подобно изследване, чудя се само на нашите "лекари", защо по дяволите не го направят рутинно изследване при забременяване?!  Naughty

Честита Коледа на всички, уют и топлина на семейното огнище винаги да има! madnoel

# 93
  • Мнения: 120
Аз пък имам този проблем от години и нито един ендокринолог не се сети да ме предопреди че ако някой ден реша да имам дете ,ще трябва да имам по различни резултати.Може да изглежда несериозно ,но не съм предполагала колко е важно за едно бебе докато не се разрових сама в Интернет.Моля се на бог всичко да е наред с бебока -само това искам от Дядо Коледа.

# 94
  • Мнения: 1 699
Да задължително ще се посъветвам с ендокринолог след празниците.Дай Боже да ми препоръчат някой свестен.Обаче мира не ми дава това че евентуално чак сега може да започнем някакво лечение ако се наложи Confused Не е ли късно 13-14 седмица Confused

# 95
  • Мнения: 120
Не се притеснявай .Това е много важно за бебетат ни.Празнувай Коледа и  Нова година и не се задълбавай излишно.Всичко ще е наред   Hug.
Само лекар може да каже дали трябва да пиеш нещо или не.Дали е рано или късно.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Елсинор, аз започнах лечение в 32 седмица.Дотогава ТСХ беше 2.5 ,но ФТ4 беше в граници и даже никой не ме съветваше  отново да си ги пусна.На своя глава се излседвах и се видя , че ФТ4 вече е под долна граница и започнах еутирокс.Бебето ми е живо и здраво, въпреки че е имало период на липса на този хормон.Така, че празнувай спокойно и се консултирай  Hug

# 97
  • Мнения: 1 699
Анели благодаря и на теб за съвета HugПод думите ти че никой не те е посъветвал да повториш изследването,под никой ендокринолог ли визираш-с такъв ли си се консултирала?Или вече при второто изследване си посетила ендокринолог?Защото аз мисля че повечето гинеколози като видят че резултата е в граници може и да не обърнат внимание.
Наистина съм ви благодарна че се занимавате с моите проблеми около празниците EmbarassedМного здраве и коледни чудеса през цялата година ви желая Hug

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Elsinor , аз  посещавах добър ендокринолог още преди да забременея заради проблеми с инсулина и пролактина.Но е факт, че когато се оплаквах от сърцебиене  , повишено кръвно налягане именно гинеколога ми предложи да си пусна ТСХ.С резултатите отидох при ендото и той не ми обърна особено внимание9каза да не се натоварвам  с още лекарства, а след раждане да решаваме този проблем) .След като се рових из нета  реших , че е по-добре отново да си пусна хормоните  .

# 99
  • Мнения: 1 699
Аха ами в такъв случай ето че ако ендото реши може и без лекарства newsm78И всъщност при повторното ти пускане на хормоните същия лекар вече е решил че е по-добре да започнеш с лекарствата така ли?Извинявай че така подробно и малко като хамава те разпитвам но се опитвам да си обясня нещата и да мога да взема решение ако евентуално срещна две различни мнения на лекар.

# 100
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711


Когато отидох с повторните изследвания ФТ4 беше паднало много  и даже за мен беше очевидно , че трябва лечение . Тя просто се учуди как така за кратък период е настъпила такава промяна и изписа лечение.Но важното тук е, че аз си пуснах изследванията , не тя .Което за мен е непростимо ,още повече че имах много трудна и проблемна бременност и непрексънато изскачаше отнякъде по нещо.

# 101
  • Мнения: 1 699
Ясноо.Ами това е поредното доказателство че явно все още не обръщат достатъчно внимание на тези изследвания Confused
Благодаря много на всички  bouquet
Като минат празниците ще си пусна отново изследванията заедно с ФТ4 и ще споделя с вас резултатите.И тогава ще му мисля какво да правя.

# 102
  • Мнения: 120
За голямо мое съжаление ,има много малко ендокринолози които си разбират от работата.Това е много жалко.Аз оставам с впечатление че относно щитовидната жлеза откриването на проблема идва или от самия боледуващ(който във времето се превръща в почти лекар ) или от друг лекар който се е усамнил.Самите ендокринолози имат много прпуски.

Aнели от поста ти виждам ,че ФТ4 не трябва да пада надоло,така ли?Защото на мен ми казаха че е в норма,но не разбрах кога е проблемен,когато е нисък или когато е висок.

Елсинор
възможно е гинеколога да не им обърне много голямо внимание тъй като не е специалист в тази област.Но моята АГ дава направления без проблем.Моя съвет е да се поровиш в Интернет за добър ендокринолог във Варна.Само добър специалист може да ти даде адекватен отговор.

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
devil_kin ,мисля че ФТ4 не трябва нито да е високо, нито  ниско .В моя случай беше ниско и се наложи лечение , за да се върне макар и на долна граница в норма.Най-интересното, е че след раждането хормоните се оправиха от само себе си , но девет месеца по-късно отново паднаха и от септември пак съм на еутирокс.За съжаление лекарите не обръщат много внимание на щитовидната жлеза , а трябва.И това даже трябва да се прави от гинеколога, защото бременната жена може да не отиде на ендокринолог, но за гинеколог ходи.
За Варна съм чувала много добри отизиви за Протопова (мисля, че така се казваше лекарката)

# 104
  • Мнения: 526
аз днес отново се притених Sad Защото след като ендокринолога ми намали дозата на еутирокса само за 2 седмици тсх-то ми скочи на 2,58, а ФТ4 спадна на 11 Sad (реф 9,3-22)
А сега четох в нета, че при бременни фт4 трябва да е на горна граница.

След този резултат, който получих едва 2 седмици след намаляването на дозата, друга ендокриноложка ми увели4и дозата, но съвсем малко. Знам че е малко защото преди намаляването взимах доза доста по-висока и фт4 ми беше 14, а тсх 0,54.
Знам, че своеволията не са добра идея, но аз си я увеличих още, и дори се съмнявам че  пак е малко на базата на това което четох.

Ох..не знам дали нещо се разбра от това дето го написах, но всъщтност искам да питам -  КОЛКО ТРЯБВА ДА Е ФТ4 ПРЕЗ БРЕМЕННОСТТА СПОРЕД ВАШИТЕ ЕНДОКРИНОЛОЗИ?

понеже фт4-11 ми се струва ниско...а докторката казва, че нямало проблеми. Аз хич не съм сигурна обаче Sad

# 105
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
За моята ендо беше важно да е в референтни граници ФТ4 ,дори да е по-близо до долната.

# 106
  • Мнения: 120
nlight когато отидох при лекарката в София ФТ4 ми беше 11 и нещо и тя каза че е идеално.Сега се е  покачило малко до към 12.Мисля че резултатът ти не е лош.Ти в кой месец си, или си родила.Защото знам че след раждането малко се обърква организма и докато влезе  в нормални граници хормона трудно се улучва правилната доза.

Иначе и аз съм си намаляла и увеличавала дозата.По принцип се усеща когато ти е много,почва едно много силно сърцебиене и нервност.

# 107
  • Мнения: 3 215
nlight, не мога да ти дам съвет колко и какво да приемаш, но ето моите резултати досега на ТСХ и ФТ4 (в скоби са реф. граници, защото първите изследвания са правени в една лаборатотрия, а останалите - в друга):
десетина дни  преди да забременея (края на юни) : ФТ4 15,01 (11.00-22.60), ТСХ 4,970 (0,35-5.00)
края на септември(след като вече съм на терапия с л-тироксин 50) : ФТ4 18.3 (10,3-24,5), ТСХ 1,43 (0,35-5)
края на октомври: ФТ4 17,9; ТСХ 1,29
началото на декември: ФТ4 14,43; ТСХ 1,73
Ендокринологът ми е доволен всеки път от резултатите и промяна в дозата засега не се е налагала.

# 108
  • Мнения: 526
Благодаря момичета,

Devil Kin, в момента съм в 10та г.с и точно за това се притеснявам, защото това фт4 е най-важно май точно сега.
Old Prort, аз имам чувството, че никога не мога да докарам ниво 17-18 Sad защото досега най-много ми е стигало до 14 и то при много ниско тсх.

Не знам ..как мислите кое е по-опасно - ниското тсх или ниското фт4. Доколкото знам за бебето е важно фт4, но казват, че тсх не е добре да е много ниско,...  но защо? Има опастност само по себе си да навреди, или пък правят връзка с фт4, което обикновено при ниско тсх е високо? При мен обаче при ниско тсх фт4 съвсем не е високо...изобщо....не знам кое да гледам сега ...тсх или фт4 Sad Кое да следа да е в норма? След като и двете очевидно при мен не могат да са в идеален вариант...

# 109
  • Мнения: 120
в интерес на истината има някаква закономерност.Колкото по ниско ми е ТСХ толкова по високо е ФТ4.
Относно резултатите съм се консултирала с д-р Катя Тодорова за която знам че е една от малкото  които са специалисти по отношение на бременноста и ендокринологията.Не всички ендокринолози имат опит в такива ситуации.Затова съм и се доверила че ФТ4 при резултат 11 е много добре.

# 110
  • Мнения: 526
Девилче, а при какви реф. стойности ти е казала К. Тодорова, че фт4 11 е добре?

иначе, да в обратна зависимост за тсх и фт4, обаче за да докарам средни стойности на фт4, тсх ми пада доста (0,2-0,5). А нали уж трябвало да бъде между 1 и 2... newsm78

# 111
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
nlight, поздравления за лентичката! Лека и спокойна бременност ти желая и сладък бебок!
При мен е още по-объркано напоследък. С ниско ТСХ съм и с изключително ниско ФТ4 - 0.620. Три пъти увеличаваме Л тироксина и ТСХ пада, ФТ4 не помръдва. Вече съм на 100 микрограма и не знам дали ще има ефект. Попитах ендокринолога си дали вреди ниското ФТ4, а той ми отговори, че не вреди, важно било ТСХ-то и дори ниско като моето не било проблем. Обясни ми връзката и зависимостта между ТСХ и ФТ4, но кой да запомни Embarassed

# 112
  • Мнения: 526
Цецинка, благодаря ти за пожеланията ! Hug Най-после се престраших да я сложа тая лентичка:)

И аз забелязвам такава тенденция при мен - не ще тва фт4 да се вдига, нищо че увеличавам дозата. А при теб какви са референтните стойности на фт4?
Не знам какво мислят нашите доктори тук, но в материали в нета, намирам инфо, че ниското фт4 през първите 12 седмици (ниско в смисъл на долната граница на нормата) може да доведе до забавяне на психо-моторното рзвитие на бебето. При това важно било фт4 да е на горната граница на нормата. И дори препоръчват лабораториите да си променят лабораторните референтни граници за фт4 през бременността. Тоест да има реф. граници специално за бременни. В друг материал на български написан от асоциацията на българските ендокринолози, пише, че тсх през бременността трябва да се държи на долногранична граница (0,4-0,5). Това е нивото което имах преди доктора да ми намали драстично дозата! Излиза, че съм си била съвсем добре преди да ме "развалят" и сега... Sad Не мога да разбера защо има такова несъответствие между мненията на ендокринолозите тук.
Ето от тук може да се види целия материал, той е доста обширен де, но има част специално за бременните:
www.endo-bg.com/files/documents/preporaki-thyr-Print.doc

за съжаление току-що си преинсталирах уиндоуса и ми се загубиха линковете за фт4 дето бях записала Sad

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Взех си папката и преписвам дословно. Съвсем в началото на бременността, около 7 седмица, ТСХ е било 1.6 при граници 0.2-4.5, ФТ4 не е изследвано. Около 11 седмица - ТСХ 0.137 / 0.49-4.67 /, ФТ4 1.45 / 0.71-1.85 /. Около 15 седмица - ТСХ 0.073, ФТ4 1.06 / референтните са същите /. Тука намаляме Л тироксина от рдуване на 50 на 75 на редуване на 50 на 25. Около 20 седмица - ТСХ 1.519 и вече започва ходене по мъките с ФТ4 - 0.610. Увеличаваме дозата на 50 на 75. 24 седмица или малко по-рано - ТСХ 1.656, ФТ4 0.620. Пак увеличаваме на 75 на 75. И последните ми изследвания - ТСХ 0.909, ФТ4 0.620 - не мърда #2gunfire Сеага съм всеки ден на Л тироксин 100, в началото на януари ще пусна изследвания и не знам какво ще правим за това ФТ4, което три поредни пъти не помръдва. Начев даже мислеше, че има грешка при перфектни стойности на ТСХ. Сигурно много объркано го написах, ако нещо не се разбира, ще поясня. Това, което си чела никак не ми харесва и като се има предвид, че при нас, ако не си имал проблеми преди да забременееш, по време на бременността никой не ти изследв хормоните на щитовидната. Ще погледна линка, който си дала.

# 114
  • Мнения: 120
Аз тотално се оплетох вече SadЦецинка защо не го повториш в друга лоаборатория.Моето ФТ4 е  наред гледайки референтните на лабораторията  - 11,14   при (9,14 - 23,81 ).Сега съм го качила до 12,35 при (11,5 -22,7 ).На Тодорова направо дадох листа с резултата и тя ми каза да не се притеснявам.
nlight повечето лекари гледат ТСХ да е в най-долните си граници,дори под 1.

# 115
  • Мнения: 526
ох, голяма мъка с тия хормони Sad
Цецинка, ти в най-важните седмици си имала много добро фт4, а сега бебчето вече има работеща щитовидна жлеза и само си произвежда хормони. Обаче е наистина странно, че въпреки спада на тсх фт4 не се качва.

Явно при някой като нас е нужно да се държат много ниски нива на тсх за да може доколкото е възможно да вкараме фт4 в норма.
Но дали само по себе си ниското тсх (когато не е свързано с висок фт4) е риск за бебето? Ей тва не мога да разбера..

# 116
  • Мнения: 526
nlight повечето лекари гледат ТСХ да е в най-долните си граници,дори под 1.


ама доктора който ми намали дозата, каза че тогавашното ми тсх 0,54 е много ниско, а че не е опасно ако се вдига..важното е да не стига над 10  Shocked
А той е доста известен доцент с голям клиничен опит.
Преди това еднокринолойката при която бях (при предната неуспешна бременност) изобщо не искаше и да знае колко ми е фт4, искаше само тсх и фт3. Дори като настоявах да си пусна фт4, ми каза, че нямало нужда, защото фт4 през бременността било високо.  Shocked

Изобщооооо...не знам вече какво да мисля, и дали изобщо да ходя на ендокринолог, или сама да си нагласявам дозите (напоследък това правя..)

# 117
  • Мнения: 120
Лелеле всеки лекар със собствено мкнение..Сега имам да свалям високо ТСХ.Мился че е най-правилно всеки да слуша лекаря си и ако има съмнения да се допитва до него.Защото иначе само се объркваме.Все пак те са учили за това не ние.
ФТ4 показава че ФТ3 е в норма.Затова  едни пускат фт3 други фт4.

# 118
  • Мнения: 526
обаче при някой хора има проблем при превръщането от фт4 в фт3. Даже затова има и перпарати, които са само т3. И така комбинират и двата вида лекарства за да може да се постигнат нужните нива. Принципно е най-добре да се изследва вичко.

Вярно е, че е добре да се слуша лекаря, обаче каква е гаранцията че сме попаднали на такъв, който ще ни лекува адекватно?
Не би ли трябвало все пак да имат ако не съвсем еднакво, то поне приблизително еднакво лечение? Аз съм попала на мнения коренно различни за един и същи проблем. Ето затова ми е толкова трудно да имам 100% доверие на някой доктор. И съм склонна ако се усъмня нещо, веднага да потърся 2ро мнение, 4е и 3то ако трябва.

# 119
  • Мнения: 120
Определено е  по добре да са приблизително на едно мнение.Иначе ние се шашардисваме.Имаше една ендокриноложка,която беше казала на майка ми когато бях малка - "Понякога родителите се превръщат в по-добри специалисти и от лекарите"Това беше след като лекарката се заяде че имам гуша и опитите на майка ми да и обясни че няма такова нещо(аз нямам щитовидна жлеза и съм дала подробна  епикриза от професор по ендокринология и генетика).

Не видях ти от кой град си но аз за по сериозни проблеми ходя до София(в Бургас няма нормален лекар ).За жалост п
ак не е гаранция Simple Smile

# 120
  • Мнения: 526
Devil, така е - малко са добрите специалисти, и дори и те могат да допуснат грешка. Особено, когато професията им се превърне в печалбарсво, а напоследък доста са така - взимат много пациенти + здравна каса, и нямат възможност да погленат в детайли нито един случай. Минават те под общия знаменател  щом при повечето е едикак си, значи и при теб ще е така. Да ама не...

Абе темата е много болна. Майка ми работи в тая сфера и ми е казвала как някой лекари "обработват" пациентите си за да ги накарат да си правят неща от които нямат нужда само и само да взимат докторите още повече пари.

Ама айде да не се отплесвам че стана много оффтопик Simple Smile

# 121
  • в белята
  • Мнения: 536
Днес ми излязоха резултатите на хормоните и изпаднах в ужас...........................ТСХ 0.307  ( 0.27-4.2) , ФТ3 10.06 ( 2.8-7.1) а ФТ4 32.49 ( 12-22 ) .Бременна съм в 5ти месец.Досега резултатите ми бяха в норма ,вярно ФТ3 и ФТ4 горно гранични ,ама в норма,затова и д-р Начев не ми назначи лечение.А сега и той каза ,че тия стойности хич не са добри,но лечението е твърде опасно,остана надеждата като ида в София другата седмица и повторя изследвнията да излезе лабораторна грешка.................. Cry Cry Cry Cry

# 122
  • Мнения: 120
наистина малко странни резултати.И това само за месец???Ако не е тайна какво би било лечението.??
Аз си мисля че има някаква грешка в тези резултати.Поне като малко успокоение,след 4 месец бебчето само си произвежда хормона.

Междо другото тук бяхме обсъдили че понякога се получава обратна зависимост м/у ТСХ и ФТ4, а гледам че си успяла да го свалиш доста.
 Hug Всичко ще се оправи.

# 123
  • в белята
  • Мнения: 536
Ох и аз се надявам да е някаква лабораторна грешка,въпреки ,че досега само там си пускамизследванията. Praynig Praynig PraynigИначе е точно така по учебниците ,когато тсх е ниско останалите хормони са високи и обратното.Лечение не сме обсъждали по телефона ,ще видя какво ще кажат и Тодорова и Начев на 12 ти и ще пиша.

# 124
  • Мнения: 427
               bouquet

# 125
  • Мнения: 832
И моите резултати днес излязоха - ТСХ-1.00, ФТ4-12.0 (стои си все на 12 от три месеца насам, чак се зачудих възможно ли е това нещо  newsm78 ).
Глюкоза - 6.1 mmol/L ( реф. 3.0-7.8 ) за гест.диабет - май е добре тук положението? Обремениха ме с 50г глюкоза и след час ми взеха кръв. В БГ така ли се процедира за диабета?

За ТСХ какво ще кажете - много ли е ниско за бременност?

Сега ще се свързвам с ендокринолога си в БГ, да видим дали ще променяме пак дозата. Така исках да си е нормално всичко, а това 1.00 ме озадачи. Преди месец беше 2.6, тогава от 75 минах на 100 гами Еутирокс. Сега сигурно пак ще ми ги намали. Оф, ще видим какво ще каже и след месец пак ще пускам изследвания.

# 126
  • София
  • Мнения: 2 908
Моето ТСХ в момента е 0.350/0.35-5.00/,сега съм в 15 г.с. и като го видях този резултат много се изплаших,според Доктора ми обаче няма място за притеснение за момента,а иначе съм на Лтироксин 25 от както го пия и винаги  се движеше около 2.

dion,мисля че  ТСХ ти е добре,по-важно според мен е резултата ти на Глюкозата.Моята също е скочила от последното изследване и е 5.60 поради което Доктора ми забрани доста храни,каза ми да увелича движението поне по един час на ден разходка и след 20 дни да пусна отново глюкоза.

Успех на всички и хубави резултати.

# 127
  • Мнения: 832
Нинка, защо 5.60 са ти казали, че е висока стойност? Колко са референтите стойности? Тук горната граница е 7.8. При нас изследванията ми ги назначава акушерката, която се грижи за мен и резултатите отиват при нея. Не ми се е обаждала за нередност, явно според нея са наред. А кои храни са ти забранили? Аз сладко почти не ям, не ми се яде просто. А за ходенето - до скоро ходех точно по час на ден, сега съм малко в почивка, че ме наплашиха със скъсена шийка и си чакам прегледа другия петък, та малко повече се пазя. Ако всичко е наред, пак ще хващам едночасовите преходи.   

# 128
  • София
  • Мнения: 2 908
Ами в лабораторията,където пусках изсл.горната граница е 6.1 т.е почти съм я стигнала и затова ми забрани някои храни-сладко,тестено,никакви плодове.Аз тези работи си ги знаех де и по принцип винаги съм ги избягвала но от около два месеца започнах да си ги позволявам по-малко и ето резултата е на лице но дано на  следващото излс. резултаите са по-добри.При вас горната граница щом е 7.8,може би затова нищо не ти е споменала но може да я попиташ,да си каже мнението по въпроса.
Успех на прегледа другия петък и всичко да бъде наред. Praynig

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Взех си папката и преписвам дословно. Съвсем в началото на бременността, около 7 седмица, ТСХ е било 1.6 при граници 0.2-4.5, ФТ4 не е изследвано. Около 11 седмица - ТСХ 0.137 / 0.49-4.67 /, ФТ4 1.45 / 0.71-1.85 /. Около 15 седмица - ТСХ 0.073, ФТ4 1.06 / референтните са същите /. Тука намаляме Л тироксина от рдуване на 50 на 75 на редуване на 50 на 25. Около 20 седмица - ТСХ 1.519 и вече започва ходене по мъките с ФТ4 - 0.610. Увеличаваме дозата на 50 на 75. 24 седмица или малко по-рано - ТСХ 1.656, ФТ4 0.620. Пак увеличаваме на 75 на 75. И последните ми изследвания - ТСХ 0.909, ФТ4 0.620 - не мърда #2gunfire Сеага съм всеки ден на Л тироксин 100, в началото на януари ще пусна изследвания и не знам какво ще правим за това ФТ4, което три поредни пъти не помръдва. Начев даже мислеше, че има грешка при перфектни стойности на ТСХ. Сигурно много объркано го написах, ако нещо не се разбира, ще поясня. Това, което си чела никак не ми харесва и като се има предвид, че при нас, ако не си имал проблеми преди да забременееш, по време на бременността никой не ти изследв хормоните на щитовидната. Ще погледна линка, който си дала.

Ами пак същата картинка и този месец ooooh! ФТ4 ми е 0.680, а ТСХ - 0.506. На Л-тироксин 100 съм всеки ден. Защо не помръдва това ФТ4 направо не знам. Качило се е съвсем малко #Cussing out Утре ще звъня на Начев да видим какво ще ми каже. Аз нямам обяснение, колко още ще вдигаме Тироксина, преди да забременея не съм имала никога проблеми с Фт4, само с ТСХ Whistling Оплаках се. Утре пак ще пиша.

# 130
  • Мнения: 120
Не знам какво точно е заболяването ти,но на мен ми увеличават дозата за да пада ТСХ,но не знам дали така пада и ФТ4

# 131
  • в белята
  • Мнения: 536
To всъщност като ти понижават ТСХ ,трябва да ти се качват другите два хормона..................това е на теория,а на практика тялото много често ни играе шегички............ Sick

# 132
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
To всъщност като ти понижават ТСХ ,трябва да ти се качват другите два хормона..................това е на теория,а на практика тялото много често ни играе шегички............ Sick

При мен се олучава така на практика.Пия еутирокс и ТСХ се повишава успоредно с ФТ4

# 133
  • Мнения: 832
Хм, не знам как е на теория и на практика, но при мен се получи следното, чак вече се зачудих нормално ли е това нещо и дали няма грешка. Ето ми ги резултатите от последните изследвания:

15.09.2009 - ТСХ:1.5; ФТ4:11.0
23.10.2009 - ТСХ:2.3; ФТ4:12.0
30.11.2009 - ТСХ:2.6; ФТ4:12.0
05.01.2010 - ТСХ:1.0; ФТ4:12.0

Как ви се струва на вас? Възможно ли е това ФТ4 така да не мърда, ама хич, особено последните 3пъти, когато си променях и дозата на Еутирокс (от 50 стана 75, после я направихме 100). Аз мислех, че и първият път е било 12, ама сега си отворих документите и то било 11. Както и да е, на мен ми се вижда много странно  newsm78

# 134
  • Мнения: 120
Dion ,странно е наистина.Доктора как си го обяснява това.Това само в  една лаборатория ли е?

# 135
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Дион, и моето ФТ4 не мърда ooooh! Сега говорих с Начев и ми каза да продължавам на същата доза и да му се обадя чак преди да родя. За него ниското ми ФТ4 не е проблем. Ами спирам да го мисля, пия си Л тирокса и чакам Mr. Green

# 136
  • в белята
  • Мнения: 536
Аз ппък тотално ще лудна ................след стряскащите резултати на хормоните от миналата седмица ,днес ги пуснах в лабоартория в София и реших да се консултирам както беше уговорено и с Начев,и с Бояджиева и с Тодорова..................... и стана мазало в главата ми  Sick Sick Sick
Начев - изследванията на хормоните засега са добри не предприемаме нищо засега.
Бояджиева - нелоши резултати на захарен профиил и гликиран хемоглобин,затегни диетата и продължавай така
Тодорова - пусни си изследвания за тромбофилия,АФС и Тат и Мат .Имаш латентен хипертириодизъм и диабет ( според Начев и Бояджиева -Метаболитен синдром  newsm78) започваш да пиеш - Глюкофаж,Аспирин протект,Еудотелоу,Бисогама и Селен и ако  Гинеколожката ти реши ,че има изменения в кръвния поток при Доплер започваш фраксапирин през ден........................ newsm78 newsm78 newsm78
А сега кажете на кой да вярвам? newsm78 newsm78 newsm78

# 137
  • Мнения: 120
Ллеле наистина голяма каша...

# 138
  • Мнения: 4
Здравейте, момичета :
Аз съм Пламена, живея в Бургас. Имам диагноза хипотиреоидизъм и автоимунен тиреоидит на Хашимото от 3 години. Бременна съм в 31 гест. седмица. Следя ТСХ всеки месец, антитела ми пуснаха в началото на бременността, бяха отрицателни. Диагнозата ми я поставиха само въз основата на леко завишеното ТСХ при контролно изследване преди години.Тогава не ми пуснаха антитела.
Бях на лечение от 25 мкг дневно преди да забременея, след това постепенно започнахме да увеличаваме дозата, защото ТСХ се покачваше.В момента съм на 75 мкг. Имам сърцебиене, също така дни, в които се чувствам доста изморена и ми се иска по цял ден да лежа, всяко движение ме изморява.
Започнах да вдигам кръвно и се оказа, че ние, които имаме проблем със щитовидната жлеза, сме предразположени лъм ранна прееклампсия. Затова искам да ви препоръчам да си мерите редовно кръвното налягане и при леко повишение да потърсите гинеколога си . То много често изобщо не се усеща, но е опасно, както за майката, така и за бебето.
В никакъв случай не искам да ви стряскам, просто го изпитвам на гърба си и мисля, че при всички случаи е по-добре да знаете по-рано и да го следите.
Желая на всички на финала да имаме здрави и силни дечица Simple Smile

# 139
  • Мнения: 1
Здравейте мили момичета! Аз съм Теодора от Плевен. Нова съм в сайта:) Бременна съм в 3 месец и съм с диагноза хипотириоидизъм от около 2 години и половина. В Плевен ходя при д-р Стойкова, д-р Цинликов, пациентка съм била и на д-р Тодорова. На мен ми казаха че всеки месец трябва да изследвам TSH и като се роди бебето да му се направи изследване на хормоните. Миналата седмица се изследвах и показателя на ТСХ ми е 1, 917. Пия елтирокс от 50 всеки ден. За се га се чувствам добре. Желая на всички да си родим едни здрави, умни и красиви бебета! Заслужаваме го!

# 140
  • Мнения: 19
Здравейте момичета,
бременна съм в 11 седмица, всеки месец си правя изследвания на ТСХ. Стойностите му варират всеки месец и разбира се, всеки месец се коригира приема на еутирокс. На 9.01 -  ТСХ - 0,04 /реф.ст. 0,34-2.4/, след разговор с д-р Катя Тодорова  спиране на еутирокса за 7 дни, след което половинката на 25 мкг /т.е 12,5/ през ден. На 27 януари в друга лаборатория ТСХ-0,066 Embarassed /реф.ст.12-22/. Д-р Тодорова ми каза спиране на еутирокса и пак изследване. На 6 януари съм на преглед в Плевен и ще си пусна ТСХ, дано се е покачило. Много ми е притеснено  за бебчето Embarassed.
На финала здрави бебчета за всяка мама... newsm30

# 141
  • Мнения: 3 215
Не съм компетентна да коментирам промяната на дозировката, но бих те посъветвала да пускаш изследванията в една и съща лаборатория, защото така можеш да следиш каква точно е промяната в нивата на ТСХ.
При мен нивата на ТСХ и ФТ4 също варират (не вярвам при някой да са еднакви), но д-р Начев не е променял дозата на тироксина от самото начало. Според мен промяна на дозировката се налага, когато има по-сериозни вариации в резултатите.

# 142
  • Мнения: 1
Здравейте,
Моля Варненци да ми помогнат,
Лекувам се от 2,5 г. от тиреотоксикоза увеличена щитовидна жлеза, предния месец бях в болница и от там ми искат изследване ТРАК, което до сега никога не съм правила. Аз самата съм от Разградско, и от Разград ме пращат в София да си направя това изследване,но в момента нямам тази възможност, и ако някой знае във Варна къде мога да го направя моля ди ми пише, може и на личния.
Предварително благодаря, и на всички страдачи от тази болест бързо оздравяване.

# 143
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Здравейте момичета, от вчера съм в голяма дилема Confused Преди 10-ина дни бях за първи път при д-р Катя Тодорова. След ехографския преглед тя изрази мнение, че имам Хашимото и назначи изследвания ТСХ ТАТ и МАТ и отделно стойности на инсулина, защото съм наддала 10 кг до момента. Изследванията показват ТСХ 0.08 (ниско) и нормални ТАТ и МАТ (което според мен означава, че нямам Хашимото, нали?). Нямахме много време за обсъждане с лекарката, че имаше много хора и затова споделям с вас. Изписа ми Пропицил, Глюкофаж, Селен и аспирин Протект. На първите две пише, че не са подходящи за бременни. Консултирах се с гинеколога си-каза няма проблем. Спомням си, че при първата бременност ТСХ ми беше още по-ниско, но нищо не съм пила. Родих в 7 месец и Катя Тодорова каза, че може причината да е била тази. Каза, че до момента ниското ТСХ не е влияло на бебето, но трябва да се вземат мерки (като ви чета май по-високото ТСХ е по-опасно). Моля ви изкажете мнение. Да търся ли второ мнение преди да започна да пия лекарствата?  Могат ли те да навредят на бебчето? Моля се всичко да е наред и да си имаме едни здрави, силни и умни деца  bouquet
П.С. Виждам, че доста мами посещават д-р Тодорова, чувам, че е добър специалист newsm78

# 144
  • Мнения: 32
Здравейте и от мен Simple Smile Казвам се Славка от София, установиха ми ХИПОтиреоидизъм Август 2008 Simple Smile От тогава лекувам с Л тироксин 75/50мг. С тази доза си поддържах ТСХ около 2, но като забременях се двигна на 4 и д-р Вълова (която ме лекува) ми двигна дозата на 100/75. Всеки месец правя изследвания на ТСХ и ФТ4. Каза ми че ТСХ при бременност е хубаво да е близо до долната граница, а ФТ4 близо към горната. Сега зимата ми увеличи дозата на 100мг дневно Simple Smile

Зипър, при мен изключиха Хашимото точно заради нормални стойности на ТАТ и МАТ.
Колкото до Глюкофажа знам, че е много силно лекарство и че по време на бременност се приема инсулин, а не друго лекарство. Селена знам, че се дава за подпомагане на щитовидната жлеза и най-вече за Т3 хормона.  Д-р Тодорова и аз чувам, че много я хвалят ... ама не я знам... второ мнение няма да навреди.

# 145
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Ох, не знам вече Sad Пия една шепа хапчета. Глюкофаж- половин таблетка, Пропицил, Селен, Аспирин протект, Фолиева киселина. А дори не са ми изследвали Т3 и Т4 newsm78

# 146
  • Мнения: 534
здравейте да ползвам темата да попитам и аз нещо мойте резултати за щитовидната жлеза са :TSH-5.88mlU/ml(0.35-5.50) вижда се че ми е над нормата ,може ли това да влияе на забременяването при положение че всички други хормони са ми в норма ?

# 147
  • Мнения: 3 215
Маги, по принцип е възможно. Най-добре е да се консултираш с лекар и да го свалиш. Аз забременях с ТСХ близко до горна граница, но веднага взехме мерки и съм на л-тироксин 50 от началото. Успех!  bouquet

# 148
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Момичета, днес ходих при д-р Начев и той категорично отрече да имам нужда от лечение с Пропицил и Глюкофаж. И, че вторият бил забранен за бременни Confused Направо съм в потрес, дайте някакво мнение, не знам какво да мисля вече Sad

# 149
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
 

Начев отрича доста лекарства, които колегите му изписват.Въпрос на усещане е на кого да се довериш.Аз съм пила глюкофаж заедно с още доста лекарства пррез бременността и се радвам на живо и здраво дете .Но тогава трима лекари бяха категорични , че това трябва да пия.

# 150
  • Мнения: 120
Аз имам един въпрос.При положение че и след бремеността ще си пием  елтироксина, можем ли да кърмим???

# 151
  • София
  • Мнения: 5 656
Да, Л-тироксина не пречи на кърменето, пила съм го през цялото време, докато кърмих, по предписание от ендокринолога ми (2.5 год.) Peace

# 152
  • Мнения: 656
Аз също кърмя в момента и приемам елтироксин,по предписание на лекаря.

# 153
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
И аз кърмя  и приемам еутирокс.Знам, че не трябва два часа след приемана хапче да не се кърми.

# 154
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Анели, аз не желая да пия хапчета, ако не е нужно. Смятам, че по време на бременност е въпроса да поемеш по-малкия риск, пиейки лекарства, но ако не е нужно и е въпрос на презастраховане. Не знам...Засега мисля да послушам Начев, зашото се аргументира добре, а и доста ме поизплаши. При Тодорова ме подразни това, че изобщо не ми поиска изследване на Т3 и Т4, а изписа лечение само на база на ТСХ.
Ето при тебе са били единоушни и тогава избора е ясен. Радвам се, че всичко е наред при вас  bouquet

# 155
  • Мнения: 3 215
Кърменето и приемът на л-тирокс не са несъвместими (но има май някакво максимално количество - в друга тема споемнаха до 100).
На последния преглед д-р Начев на база резултатите от изследванията ми ми каза след раждане да пия по 25 (сега съм на 50) и 45 дни след раждането да си пусна ТСХ само. После ще прецени дали и с колко да продължавам.
Иначе между приема и кърменето трябва да има интервал от 2 часа, като половин час след приема на хапчето може да се яде. Peace

# 156
  • в белята
  • Мнения: 536
Ей тия хормони ще ме побъркат,до седмия месец бях с Хипертиреодизъм и д-р Начев ,каза да си търпя за мен зле за бебето не толкова,да ама сега в седмия месец познайте  с ХИПОтиреодизъм съм и веднага ми назначиха л тироксин 25 мг.Чак доктора им звъна в лабораторията да види дали не е някаква лабораторна грешка ,защото резултатите са коренно различни от предишните месеци и то с много...........................
Зипър много лесно ще разбереш дали трябва да пиеш Глюкофаж - просто иди да ти направят едно обременяване с глюкоза и ще се види дали си с гестационнен диабет и какво трябва да се прави.В Ендокринологията д-р Бояджиева има такава програма и е безплатна за бременни.Ако искаш ще ти дам телефона й на лични да се разберете ,кога да идеш и дали е нужно.Много е отзивчива.
А както се изразява и Начев за Селена ако непомага то поне и не вреди.На мен както се вижда не е помогнал.

# 157
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Bubalank, направих си обременяване. Въз основа на резултата д-р Тодорова ми изписа Глюкофажа, но д-р Начев казва, че са нормални стойности за срока на бремеността ми в момента и категорично не трябва да ги пия newsm78

# 158
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711


Ами тогава негo пий Зипър.Много я уважавам Тодорова  като доктор , но  май се презастрахова И на мен  ми предписа метформин в 32 седмица, след като го бяха спряла в 13.За другите лекарства се съгласих с нея, но това на своя глава не започнах отново да пия.

Последна редакция: пт, 19 мар 2010, 06:57 от Aнели

# 159
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Така и направих. Спрях всичко! Сега пия самао Магнерот заради контракциите, които ми се появиха, благодарение на стреса, който изживях покрай тази ситуация Rolling Eyes (поне аз така си ги обяснявам). Откачих, след като д-р Начев каза, че Пропицила може да навреди на плода (но добави, че аз съм взимала малки дози, така че се моля всичко да е наред). Стискайте палци момичета, Дай Боже всичко да е наред и да родя здраво, доносено, умно момченце Praynig

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Зипър , Hug Hugразбира се че ще е така .Наслаждавай се на бременността си и почивай повечко шом  имаш контракции.

# 161
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Благодаря Анели Hug

# 162
  • в белята
  • Мнения: 536
Зипър не се страскай.То Тодорова наистина се презастрахова.Аз наистина съм с гестационен диабет ,но се вижда ,че гликирания ми хемоглобин е перфектен при горна граница 6.1 е 5.5 ,така че си оставам само на диета.Тъй като и аз бях чела в фармакологията на сестра ми ,че метформиновите препарати са силно противопоказни при бременни ,когато д-р Тодорова ми го изписа и аз я попитах защо ,тя неможа да ми даде ясен и логичен отговор ,цитирам думите й "В списанията къде аз пиша и чета вече се разрешава даването на глюкофаж ,пък и ти вече си в напреднала бременност ".То и аз чета всички медицински англо езични списания в интернет ама айде...................
Аз пък тая сутрин си забравих да пия л тироксина и сега ми е много съвестно,малката нали е болна и покрай нея съм се отвеяла,вече бях закусила за да мога да си ия другите хапове ,когато се сетих......... Cry Cry Cry

# 163
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Не го разбирам аз това презастраховане и честно казано да се изписват лекарства на бременни  "за всеки случай" си е малко .....странно. Доверих й се на Тодорова защото все пак работи предимно с бременни, доколкото знам, но се радвам, че отидох при Начев, макар и след един месец. Само как ме попита "ГОСПОЖО ВИЕ КЪДЕ СТЕ ХОДИЛИ НА ЛЕКАР!!!"
Изправи ми се косата!
Яд ме е , че веднага не потърсих второ мнение, но - Божа работа.

# 164
  • Мнения: 3 215
bubalanak, спокойно можеш да си изпиеш л-тироксина и по-късно - недей да ядеш 2 часа, пий го и след половин час можеш да се храниш, ако искаш. Това Начев ми го каза навремето, когато още ми се гадеше (макар, че не ми се е налагало, защото сутрин бях добре)  Peace

# 165
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Аз да си призная много го забравям този еутирокс, къде пия , къде не.Знам , че така не се прави , но  съм като бабите  с по шепа лекарства ooooh!

# 166
  • в белята
  • Мнения: 536
Аз пък от тая сутрин си навивам алармата да ме събужда рано рано за да го пия и така незабравям вече. Peace

# 167
  • Мнения: 46
Здравейте,

Пуснала съм същото питане и в Зачатие, за което се извинявам.


Бременна съм и почнах лечение с Л-тироксин чак след забременяване, преди това не съм имала нужда, хормоните бяха ОК.

Та, най-новите ми тестове са следните:

TSH - 1.01
FT4 - 12.02 при референтни стойности 9-20.

Имайки предвид, че пуснах кръв преди прием на сутрешната си доза лекарство, може ли да се приеме, че и с FT4 съм получила нужния резултат, искам да кажа, да си представя ли, че като си изпия 100 микро гами, стойостта се качва до 15-16 примерно. Иначе нямам никакви съмнения, че TSH-то ми е бомба.

За съжаление не мога в момента да се консултирам с лекар, затова би ми било интересно да чуя и вашето мнение.

Благодаря ви много!

# 168
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
bonniem , при бременност ТСХ  е хубаво да не бъде по -високо от 1.5.Твоето ми се вижда перфектно, ФТ4 също.За мен нямаш повод да се притесняваш или коригираш дозата .

# 169
  • Мнения: 46
Мерси, Анели,

За TSH колкото и да съм начинаещ и аз знаех, че сме постигнали супер резултат с лекарката и бях много доволна (успях да го смъкна от 4.15 в рамките на 45 дни), но питанката ми беше за F4, че нали уж при един идеален вариант трябвало да е в горната третина на референтните стойности, което не е случаят при мен, поне преди сутрешния прием на лекарството. Благодаря ти много!

# 170
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
bonniem , FT4 наистина   е добре да бъде на горна граница .При мен това остана непостижима цел до края. Успях съвсем леко да го вдигна над долната граница и се радвам на здраво и палаво  дете .Док казваше, че  по-важния хормон е ТСХ

# 171
  • Мнения: 46
Пак мерси, Анели, ами струва ми се, че аз нямам как повече да си вдигам Ф4, защото тогава пък TSH ще падне твърде много. Остава ми да се задоволя с постигнатото и да си свиркам. Simple Smile

И при мен май се получава като при теб и няма да успея да го кача това Ф4 - след поредното увеличаване на дозата Л-Тироксин TSH падна още, от 2 на 1, но F4 не мръдна!

# 172
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
bonniem , при мен ФТ4 беше много ниско , а ТСХ около 3 .С ниска доза бутнах ТСХ и същевременно вдигах  по-малко и Фт4

# 173
  • София
  • Мнения: 1 250
Здравейте ,момичета.Моля,кажете какво мислите,понеже съм объркана.Предисторията е,че съм с 2 спонтанни аборта.
Пуснах си хормони-
TSH-3,85 uIU/ml-възрастни(0.4-4.0)
Prolactin-14.7 ng/ml (жени-1.9-25)
MAT-8.6 (0-12)
TAT-23.5(0-34)
От тях се вижда,че TSH e на горната граница,но все пак не я надвишава.И затова пуснахме и ТАТ и МАТ,които са си в норма,което според док означава,че няма болестен процес.Но все пак ТСХ е високо.Каза,че трябвало да е между 1-2,а мойто е 3.85. Според вас трябва ли при нова бременност да го свалям?Накрая като си тръгвах док каза,че това не е била причината за абортите,100% гарантирал newsm78 И някак се обърках,хем не е това причината,хем е по-високо от колкото трябва,хем е в норма Rolling Eyes МОля,кажете си мнението Praynig

# 174
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
nimfi4ka,  аз съм като теб .Височко ТСХ , ТАТ и МАТ в норма-пия еутирокс 50 .Според моя док трябва да го пия .

# 175
  • Мнения: 46
nimfi4ka, според мен потърси мнение и на втори ендокринолог. Ако не си се ориентила към кого да се насочиш, вероятно тук можем да помогнем. Не е нужно да има патологичен процес в жлезата, за да може нивата на хормоните да повлияят на протичане на бременността.

А FT4 поне изследвала ли си? Според мен, ако решиш да идеш на друг лекар, пусни поне и него, а за пълна картинка - и  FT3.

Успех!

# 176
  • София
  • Мнения: 1 250
Здравейте пак и мерси момичета!Аз исках да разбера дали като е в норма пък е 3.85 наистина трябва да го свалям както каза лекаря.Вие ми потвърдихте, за което благодаря.Никога не съм си изследвала хормони и не бях наясно с нищо.Лекаря си го бива според мен,просто може да не е искал да ме плаши.При Лозанов в Токуда ходих.Ще пиша и на гинеколога ми да видим и той какво ще каже.
Доколкото прочетох из темата тия FT3 и FT4 имат значение за бебето,а аз не съм бременна в момента.Само планирам нова бременност.
Мерси пак за отговорите  bouquet

# 177
  • Мнения: 3 215
Нимфичка, според мен е без значение дали си бременна или планираш бременност - добре е ТСХ да го свалиш  Peace Успех  Peace

# 178
  • София
  • Мнения: 10 698
nimfi4ka, моят лекар и моето ендо казаха че трябва да сваля за забременяване ТСХ под 2.5/ моето беше 3.47/, мисълта ми е че може при всеки да е различно изискването ТСХ да е под 2. Аз съм с хашимото, антителата не са ми кой знае колко високи а и самото ТСх ми е в граници,първоначално беше 3.63 месец след поредния ми трети аборт. Сега съм на лтироксин 25, след седмица пак ще пускам контрола на ТСХ и ако не е паднало вероятно ще се увличава дозата.
Отиди спокойно ако искаш и за второ,трето мнение-страшно няма Simple Smile А междудругото аз след последния аборт направих ВСИчКИ изследвания,всичко над 1800лв, та и моите лекари казаха,че едва ли е причината хормона,но и друга не се намери.

# 179
  • Мнения: 1 186
извинявам се че се намесвам в темата, но имам питане и ще съм благодарна да чуя и вашето мнение до срещата ми с док.
пускам ТСХ периодично, което всеки път е около 2.35 при реф. 0.5-5.
излиза, че е в норма всеки път, като никога не е надвишавало 2.5
въпросът ми е, дали наистина трябва да е около 2 за забременяване или и тези стойности са приемливи, като се има пред вид, че ще правя трансфер на замразени ил нов опит инвитро. не знам кое ще е първо, но не мисля, че има голяма разлика. интересно ми е при какви стойности при лечение настъпва евентуална бременност.
благодаря предварително  Hug

# 180
  • София
  • Мнения: 10 698
слонче, и с по-високо ТХС се забременява..има момичета с ТСХ над 7 забременели, в смисъл го казвам,че ако има наличие на високо ТХС, то  не е причина за незабременяване.Високото ТСХ е проблем за друго,но това не касае теб ама въобще.
А в твоя случай най-добре лекар да каже...2.35 ТСХ за мен би било нормално,но аз няма да съм инвитро или инсеминация или с трансфер.

# 181
  • в белята
  • Мнения: 536
На мен пък ми казаха ,че трябва ТСХ да е около 1 ,за забременяване.Също така ми казаха ,че проблема на хормоните на щитовидната жлеза не е в това дали може да забременееш ,а да го износиш,риска при проблем с тия хормони е аборт до 16 г.с. или пък  отклонения в умственото развитие на плода.
Успех миличка при  опитите.

# 182
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Чудя се обаче, след като е толкова важен този хормон,защо  не се изследва задължително при бременност? При мен случайно беше намерен проблем ,пускайки превантивно изследване  newsm78

# 183
  • в белята
  • Мнения: 536
Щото живееш в България ,където здравеопазването е под нулата....................Пример при положение ,че аз имам сумати проблеми и е задължително следеното на куп хормони,питай ме дали държавата поема нещо.......... всеки месец съм близо 150 лв само за изследвания ,а ако ги нямам тия пари какво правим .........или ме обричат да съм бездетна или да родя дете с увреждания и да го оставя на държавата да го гледа...............ама това в каква държава живеем е отделна голяма тема..... ooooh! ooooh! ooooh!

# 184
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
bubalanak Hug ,разбирам те прекрасно .АЗ също имах много тежка бременност и няма да казвам колко ми струваше като пари, за да родя.И се ядосвам , защо плащаме здравни осигуровки ,след като при нужда се оказва , че Здравната каса не поема нищо.Искала съм да имам дете, лекувала съм се ,за да забременея, плащах за да го износя и родя,но къде са ми парите,които 7-8 години съм внасяла  в дъжавата като данъкоплатец.#Cussing out

# 185
  • София
  • Мнения: 10 698
На мен пък ми казаха ,че трябва ТСХ да е около 1 ,за забременяване.Също така ми казаха ,че проблема на хормоните на щитовидната жлеза не е в това дали може да забременееш ,а да го износиш,риска при проблем с тия хормони е аборт до 16 г.с. или пък  отклонения в умственото развитие на плода.
Успех миличка при  опитите.
Чакай малко!  При правилна терапия на ТСХ дори да е над 2.5 НЯМА риск от увреждане на плода или аборт-как въобще ти хрумна да пишеш това или пак някое светило от обикновената гинекология е надрънкало дивотии! -нищо лично към теб.
Ако е над 2.5 и има бременност до 3-ти месец поне, ТСХ се следи редовно и се вземат медикаменти за понижаването му и това НЕ означава че ще има помятане или детето ще е увредено умствено!Толкова жени са родили С ТСХ над 10 и повече и имат ЗДРАВИ деца.
Идеята е че щом е налице проблема и се  взимат мерки няма проблем. А след третия месец плода вече има собствена щитовидна и риск въобще няма,ако ще ТСХ да е над 20.
При ТСХ в граница но дори на е близо до горна и ако последва аборт не то е причината.

На теб успех до и след финала.

А и за здравеопазването не само в БГ е така,има много по-лоши места,тук даже сме глезени един вид,че имаме възможност когато искаме тогава да отидем на лекар. Да не давам примери с UK и не само.
А за парите- колкото толкова. На нас за месец хвъркнаха над 1800лв и още ще хвърчат тепърва,но това е положението.

Последна редакция: нд, 28 мар 2010, 12:43 от magnet_for_happiness

# 186
  • Мнения: 186
ЧЕСТИТА ЦВЕТНИЦА НА ВСИЧКИ.  bouquet
На мен пък ми казаха ,че трябва ТСХ да е около 1 ,за забременяване.Също така ми казаха ,че проблема на хормоните на щитовидната жлеза не е в това дали може да забременееш ,а да го износиш,риска при проблем с тия хормони е аборт до 16 г.с. или пък  отклонения в умственото развитие на плода.

#CrazyОх не исках да се намесвам ама това е върха,кой ги казва тези глупости.Напротив точно при проблем на хормоните неможеш да забременееш,защото в повечето случей ако има яицеклетка тя не става за оплождане,риск за помятане има във всяка бременост и при здрави жени.А пък за отклоненията да не говорим,кой е стигнал до този извод.Важно е при бременост да се следят хормоните в повечето случай се повишаваТСХ даже моята ендо по повишения ТСХ предположи че нося момче newsm78,май тогава се повишава още повече,това не го разбрах.Успех желая на всички,и дано скоро дойде дълго очакваната радост.

# 187
  • Мнения: 534
На мен пък ми казаха ,че трябва ТСХ да е около 1 ,за забременяване.Също така ми казаха ,че проблема на хормоните на щитовидната жлеза не е в това дали може да забременееш ,а да го износиш,риска при проблем с тия хормони е аборт до 16 г.с. или пък  отклонения в умственото развитие на плода.
Успех миличка при  опитите.
  #Crazy  #Crazy  #Crazy е ти ме разби с това изречение

# 188
  • Мнения: 46
Изкушавам се да се намеся, тъй като започнаха да хвърчат твърдения, че някой пишел глупости, казвайки, че отклонения в TSH увеличават риска от аборт, че каквото и да ти е TSH няма риск от умствени увреждания, че след 3-ти месец плода сам си произвежда TSH, че TSH няма отношение към забременяването...

Тъй като доста съм изчела по въпроса и съм говорила с доказани ендокринолози, искам да отбележа следното, пък хората ако щат да вярват:

1) Стойностите на щитовидните хормони ИМАТ отношение към забременяването, тъй като са пряко обвързани с пролактина например, а той - със забременяването.

2) При висок TSH и нисък FT4 и FT3 рискът от спонтанен аборт в началната фаза на бременността Е по-висок, отколкото при средната бременност

3) Счита се, че стойностите на щитовидните хормони имат отношение към умственото развитие на плода, дори и в късните етапи на бременността. Това е официалната постановка, колко е вярно - не знам

4) Ембрионът започва сам да си произвежда TSH в 16-та седмица, което е далеч от края на 3-ти месец, по-скоро края на 4-ти.

Да, има и изключения и има жени забременели и износили живи и здрави бебенца при сериозни отклонения на щитовидните си хормони, но имайки предвид контингента от читатели на тази тема, аз лично на тяхно място (на каквото всъщност съм) бих желала да се презастраховам и да държа нещата под контрол, а не да се надявам, че ще съм от изключенията. Затова си позволих толкова категоричен пост, извинете ме

# 189
  • София
  • Мнения: 10 698
Изкушавам се да се намеся, тъй като започнаха да хвърчат твърдения, че някой пишел глупости, казвайки, че отклонения в TSH увеличават риска от аборт, че каквото и да ти е TSH няма риск от умствени увреждания, че след 3-ти месец плода сам си произвежда TSH, че TSH няма отношение към забременяването...


Вие имате ли проблем с щитовидната?Виждам че сте бременна,на каква терапия сте?

Моля за статии където пише че високо ТСХ уврежда плода и води до спонтанен аборт.И колко трябва да е високо това ТСХ че да го причини.

Странно защо АГ от клиника Малинов твърди че не високо ТСХ и то ако може да се каже че е високо 3.47 при норма 5 и нещо../.но да приемем че  високо на база под 2.5, че според някои около 1 Shocked/..е причина за спонтанен аборт,както и ендокринолог от МД твърди същото.И двамата за на едно мнение че трябва да е под 2.5 ТСх преди забременяване.
Освен това аз например нямам проблеми с половите хормони ,както и FT3 i FT4 и пролакитна ми е екстра както всичко останало без ТСХ което все пак ми е в норма..
С ниско ТСХ може да се забави забременяването.

А по повод седмиците-кога плода има вече собствена щитовидна- не съм сядала да ги смятам кой месец се падат и дали той е лунарен и прочие,но щом ще изпадаме в подробности-адмирации от мен,няма проблем.

Има две теми: Хашимото и забременяване и само за Хашимото.
Ако не сте ги посещавали няма да е зле да го направите.Там има много и то вярна информация за въпросните ТСХ, Ft3, Ft4 ТАТ и МАТ и прочие,както и страшно много жени с опит и т.н
Изказвания че се води до увреждане са меко казано неоснователни и неправомерни-лекарите не го казват в прав текст та камо ли някой лаик!
По страшни и рискови са: генетични,имунологични проблеми, тютюнопушене,алкохол,проблем с пролактин и прогестерон и тн и тн.
ТСХ имунология и др.хормони са поправими, но гена...много трудно-не го пожелавам на никой./под генетични не визирам тромбофилия,визирам кариотип-тук ако има проблем с хромозомите,нареждане няма в повечето случаи,разбира се има и изключения/, та това ТСХ би бил последния проблем.
Да не говорим за неусвояването на фолиевата до какви аномалии може да доведе също..

При ТСХ над 2.5 се забременява,но това не означава че не трябва да се следи и да се сваля с медикаменти-напротив-трябва.
Това не означава че риска е голям.Винаги има риск.Дори да затръшнеш вратата със страшна сила-пак може да доведе до аборт.

А от аномалий никой не е застрахован-дори безпроблемните.Нека не се правят докадки и изказвания за които нямаме нужното образование и да стряскаме невинни хора.

Успех и на вас и много щастие.


Всичко това пиша като лично мнение.Нямам нужното образование.Всички мои изказвания са на база обща култура и не са основание да се считат за миродавни.
Консултация с лекар е задължителна.

Последна редакция: нд, 28 мар 2010, 15:26 от magnet_for_happiness

# 190
  • Мнения: 46
Аз излизам от темата, която започва да се превръща във спор. Дано все пак на някого съм била полезна, пък всеки да си преценява какви мерки иска да взима, какви изследвания да прави и какво иска да счита за нормални и нерискови стойности.

И за протокола, била съм част и от двете страни на нещата -  от тези, опитващи се дълго да забременеят (макар и не поради проблеми с щитовидната тогава, но обстойно са ми я изследвали, точно защото оказва влияние на постигането на бременност) и на бременните (вече с развили се проблеми с щитовидната), които се опитват да запазят бременността си с цената на много усилия и изследвания.

Успех на всички!

Последна редакция: нд, 28 мар 2010, 15:27 от bonniem

# 191
  • Мнения: 186


Да, има и изключения и има жени забременели и износили живи и здрави бебенца при сериозни отклонения на щитовидните си хормони, но имайки предвид контингента от читатели на тази тема, аз лично на тяхно място (на каквото всъщност съм) бих желала да се презастраховам и да държа нещата под контрол, а не да се надявам, че ще съм от изключенията. Затова си позволих толкова категоричен пост, извинете ме
Първо лека и без авариина бременност.
Интересно ми е как точно се презастраховаш от това детето да няма умствени проблеми.
За мен презастраховането да не родим такова дете е изобщо да не забременяваме,защото не мисля че жена която е имала трудно забременяване би се оставила така без нужните изследвания и контрол.

# 192
  • в белята
  • Мнения: 536
Аз също не искам да споря с ,който и да е. Hug Hug HugТази тема и без това аз я пуснах с идеята да разбера ,на другите момичета колко често им пускат изследванията за хормоните,защото от трима известни ендокринолози чух три различни мнения и се обърках. newsm78 newsm78 newsm78
А относно твърденията за стойността на хормона ТСХ и другите цитирам д-р Тодорова ,това за което сме си говорили преди да забременея и няколкото пъти в които ходих при нея след като бях вече бременна.

# 193
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
bubalanak, казвам как беше при мен.Имам проблем с инсулина, пролактина впоследствие щитовидната жлеза. Пускала съм кръ и всичките хормони  поне веднъж месечно , имаше моменти когато и на две седмици .Кръвна захар особено след 8 месец всяка седмица,останалите изследвания изобщо не споменавам.Важен е крайния резултат PeaceНа теб успешна бременност ,леко раждане и прекрасно бебче на финала Hug

# 194
  • София
  • Мнения: 10 698
На въпроса - д-р Начев каза, за мен конкретно: след 45 дни лтироксин да пусна ТСХ да видиме как е,ако е под 2.5 действаме,при +тест и по-нататък имаме план за действие.
При мен ТСХ-то ще се следи на 45 дни,а след като забременея отново -всеки месец.А щитовидната ще я гледаме на 6 месеца.после след  1г, на 2...

# 195
  • София
  • Мнения: 1 250
Eто ме и мен пак тук. Прочетох ви споровете по темата, но съм доста объркана.Мойто ТСХ е 3,85, ТАТ и МАТ са в норма.Вижте какво ми отговори моя гинеколог по въпроса:
"Здравейте!
Стойностите на са толкова завишени, че да се очаква да доведат до спонтанни аборти!!! Ако ендокринолога е на мнение, че щитовидната жлеза функционира нормално няма място за какъвто и да е страх за последваща бременност. Повишените стойности на щитовидните хормони са по-скоро препятствие за забременяване, а не за спонтанни аборти."
Чудя се да търся ли второ мнение,тоя гинеколог ми го препоръчаха,работи в Токуда и е специализирал точно рискова бременност. А ендокринолога ми каза кажи-речи същото- че ако ще съм инвитро трябва да се свали между 1-2,но аз не съм. Забременявам нормално, което като че ли потвърждава думите на гинеколога. newsm78

# 196
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
nimfi4ka, трябва да пуснеш поне ФТ4 още и тогава да се реши .При мен започна лечение на ТСХ 2.35  ,но ФТ4 ми беше на долна граница .

# 197
  • Мнения: 186
Нимфичка наистина при завишени или намалени хормони е трудно забременяването едвали не невъзможно ,мисля че АГ ти е казал точно.В крайна сметка затова са и референтните стойности за да се знае дали даден хормон или всякакви други резултати са в норма ,което говори че иследваното нещо е с нормална работа.  bouquet

# 198
  • София
  • Мнения: 1 250
Мерси за отговорите,момичета! Ще се успокоявам вече и ще слушам доктора пък каквото сабя покаже. Стискайте палци! От тоя цикъл ще се престраша да пробваме пак Hug

# 199
# 200
  • София
  • Мнения: 10 698
Мерси за отговорите,момичета! Ще се успокоявам вече и ще слушам доктора пък каквото сабя покаже. Стискайте палци! От тоя цикъл ще се престраша да пробваме пак Hug
Нимфичка, с ТСХ 3.85 ли се престрашаваш? питам за да се реша и аз,че още го свалям Rolling Eyes а тия дни са ми горещите и бягам като дявол от тяман от мъжо да не стане беля

Последна редакция: пт, 07 май 2010, 14:29 от magnet_for_happiness

# 201
  • София
  • Мнения: 1 250
 Мagnet_for_happiness, да, толкова ми е ТСХ-3,85.Не знам дали е правилно, но ще послушам гинеколога и ендокринолога май. Ти ми беше писала предния път като писах в темата, че ще го сваляш. Аз затова и толкова се чудя, но ако искам да го свалям трябва да търся нови доктори,сама да си изпиша лекарството няма как Rolling Eyes Хем не искам да се вманачавам,хем ме хваща шубето. Иначе и при мен откриха неусвояване на фолиева, както при теб. Много ни е подобна съдбата, пък различни неща ни казват Hug

# 202
  • София
  • Мнения: 10 698
Мagnet_for_happiness, да, толкова ми е ТСХ-3,85.Не знам дали е правилно, но ще послушам гинеколога и ендокринолога май. Ти ми беше писала предния път като писах в темата, че ще го сваляш. Аз затова и толкова се чудя, но ако искам да го свалям трябва да търся нови доктори,сама да си изпиша лекарството няма как Rolling Eyes Хем не искам да се вманачавам,хем ме хваща шубето. Иначе и при мен откриха неусвояване на фолиева, както при теб. Много ни е подобна съдбата, пък различни неща ни казват Hug
при кое едно и АГ ходиш ако не  е тайна?

# 203
  • София
  • Мнения: 1 250
Не е тайна ,ама да не излезе реклама,ще ти пиша на лични.

# 204
  • Мнения: 3 215
Аз забременях с ТСХ на горна граница (4 и нещо) и веднага след констатиране на бремеността ?(4с 5д) започнах прием на л-тироксин 50. За какво престрашаване точно говорите? При завишени стойности е трудно да се зачене, а не опасно (ако след това се вземат съответните мерки). Успех! Praynig

# 205
  • София
  • Мнения: 10 698
Аз забременях с ТСХ на горна граница (4 и нещо) и веднага след констатиране на бремеността ?(4с 5д) започнах прием на л-тироксин 50. За какво престрашаване точно говорите? При завишени стойности е трудно да се зачене, а не опасно (ако след това се вземат съответните мерки). Успех! Praynig
Ами незнам вече ooooh! лекарите при които ходя ми казват че не е ок да пробвам ако не съм смъкнала ТСХ-то достатъчно Confused а в момента съм на 50 лтироксин :/

# 206
  • Мнения: 3 215
Аз нямах време за терапия преди бременността, защото проблемът се видя при рутинни изследвания на хормоните в месеца преди да забременея спонтанно. Защо според твоите лекари не е добре да се пробва??

# 207
  • София
  • Мнения: 10 698
Аз нямах време за терапия преди бременността, защото проблемът се видя при рутинни изследвания на хормоните в месеца преди да забременея спонтанно. Защо според твоите лекари не е добре да се пробва??
Ами имам 3 аборта, проблема със щитовидната сама си го намерих. За проблема знам от м.1.2010г а от средата на м.2.2010 се мъча да го сваля тоява ТСХ. За 1-и път ми беше 3.67 и тогава не ми каза да започвам тироксин - само ми направи схема и каза да сме изчакали до април месец-контрола и чак тогава.Добре че не изчаках, а започнах с хапчетата още средата на февруари, до ден днешен ми е борбата като имах и скок  и спад отново.

Според тях трябва да го свлая до 2.5 за да пробваме отново.Искат за всеки случаи...незнам....а чета че повечето други искат да е около 1 ТСХ при забременяване. Според тях едва ли абортите са от него,напрактика причина при мен няма....но знам ли... казаха така- този път да го направиме както трябва-това му бяха думите на АГ-то. И на фона на трите аборта и това как ми варира ТСХ -то  и страха от пореден аборт..може би това ме спира, преди дни ми беше 4.11- паднало от 5.86. Чета много във форума,има жени и с над 7 забременели и износили живи и здрави дечица и въпреки това нещо ме спира и искам да е както са казали лекарите- незнам от страх или незнание...или от друго и не че това ще е гаранция за успех.
При +тест имам и изписана терапия от ендокринолога както и от АГ-то.

И аз незнам вече какво да правя ooooh!

# 208
  • Мнения: 126
Аз нямах време за терапия преди бременността, защото проблемът се видя при рутинни изследвания на хормоните в месеца преди да забременея спонтанно. Защо според твоите лекари не е добре да се пробва??
Ами имам 3 аборта, проблема със щитовидната сама си го намерих. За проблема знам от м.1.2010г а от средата на м.2.2010 се мъча да го сваля тоява ТСХ. За 1-и път ми беше 3.67 и тогава не ми каза да започвам тироксин - само ми направи схема и каза да сме изчакали до април месец-контрола и чак тогава.Добре че не изчаках, а започнах с хапчетата още средата на февруари, до ден днешен ми е борбата като имах и скок  и спад отново.

Според тях трябва да го свлая до 2.5 за да пробваме отново.Искат за всеки случаи...незнам....а чета че повечето други искат да е около 1 ТСХ при забременяване. Според тях едва ли абортите са от него,напрактика причина при мен няма....но знам ли... казаха така- този път да го направиме както трябва-това му бяха думите на АГ-то. И на фона на трите аборта и това как ми варира ТСХ -то  и страха от пореден аборт..може би това ме спира, преди дни ми беше 4.11- паднало от 5.86. Чета много във форума,има жени и с над 7 забременели и износили живи и здрави дечица и въпреки това нещо ме спира и искам да е както са казали лекарите- незнам от страх или незнание...или от друго и не че това ще е гаранция за успех.
При +тест имам и изписана терапия от ендокринолога както и от АГ-то.

И аз незнам вече какво да правя ooooh!
незнам на кого вече да вярваме, и аз изчетох много за това ТСХ - някой доктори смятат, че освен референтни стойности, имало граници и за определени групи по възрасти.Също така, четох,че при някой хора организмите им поддържат по-високи нива и това било нормално за техните организми.Може би тук в България няма още толкова детайлна информация по този проблем.

# 209
  • Мнения: 3 215
Не мисля, че няма достаъчно информация...това си е класически проблем, има си райони в Бг, където проблемите със щитовидната жлеза са типични...Аз съм много доволна от моя ендокринолог д-р Начев. Доколкото ми е известно нивата на ТСХ са проблем при забременяване, а после имат отношение към развитието на плода...не знам дали могат да са причина за аборт.
Магнет, а ти прави ли генетични изследвания?
Стсикам ви палци, момичета! Praynig

# 210
  • София
  • Мнения: 10 698
Не мисля, че няма достаъчно информация...това си е класически проблем, има си райони в Бг, където проблемите със щитовидната жлеза са типични...Аз съм много доволна от моя ендокринолог д-р Начев. Доколкото ми е известно нивата на ТСХ са проблем при забременяване, а после имат отношение към развитието на плода...не знам дали могат да са причина за аборт.
Магнет, а ти прави ли генетични изследвания?
Стсикам ви палци, момичета! Praynig
Е точно Начев ми каза да го свалям на 2.5 и тогава на фронта-аз при него ходя от м.2.2010г.
Правила съм всякакви изследвания: имунологични,тромбофилия, за фолиевата,генетични за кариотип,мукоплазма,уреаплазма,хламидия,рубеола,токсоплазмоза,цитомегаловирус,цитонамазка,мамолог,ПКК,СУЕ,захар,полови и щитовидни хормони, ТАТ,МАТ,зъболекар, и сигурно пропускам нещо да напиша... ooooh!

# 211
  • Мнения: 129
"Аз забременях с ТСХ на горна граница (4 и нещо) и веднага след констатиране на бремеността ?(4с 5д) започнах прием на л-тироксин 50. За какво престрашаване точно говорите? При завишени стойности е трудно да се зачене, а не опасно (ако след това се вземат съответните мерки). Успех!  "
  И при мен с подобни резултати забременях, и то вече така се бях отчаяла, че го пиех ден през ден елтирокса, във втория месец бях на 4 и нещо, а вчера като си пуснах изледването се оказа на 1.5. незнам от какво толкова е паднал  пия си 0.25 елтирокс, даже ще звъня на ендокриноложката да я питам що така рязко се е смъкнал. Като ходих в третия месец пак бях с високо ТСХ каза , че попринцип след забременяването  се качвал. Та според мен опитвайте  си, явно играе и след това и също може да се регулира в самата бременност.

# 212
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Здравейте,момичета! Пиша ви по повод едни изследвания на сестра ми и ще ви помоля за коментар. Тя се опитва да забременее отново (има си момиченце на 6г). Ето и резултатите:
TSH - 0.6  реф - (0.39-6.16)
FT4 - 24.6 реф - (10.3 - 25.Sunglasses

Ендокринолог е поставил диагноза хипертиреоидизъм  Rolling Eyes Назначено е лечение с Метизол и след 2 месеца трябва да иде на контролен преглед.
Мен ме притеснява, че изследванията са правени само еднократно и въпреки това е поставена такава диагноза.Доколкото знам тя пречи на забременяването. Моля ви за коментар и съвет какво да правиме. Да си запише ли за д-р Начев час? То и кой знае колко се чака при него. Аз съм ходила при д-р Тодорова и не останах особено впечатлена. В съвсем начална бременност ме стресна, че имам хашимото и 2 дни бях на тръни докато не се потвърди, че ембрионът е жив  Rolling Eyes Както и да е.
Благодаря   bouquet

# 213
  • София
  • Мнения: 10 698
ами amantia, да,мяза на хипер функция...нека отиде при Начев, не се чака кой знае колко, аз при него ходя,то съм ходила само веднъж после по телефона променяме дозата,аз съм с хипо....
ТАТ и МАТ пускала ли е? няма да е зле да ги пусне ако не е

# 214
  • Мнения: 186
Аманита на мен ми изглежда че и двата хормона са в норма/според референтните стойности/.Какви оплаквания има,когото открихме моя проблем с щж  тсх ми беше0,002 а фт4 над 100.По колко метизол са и предписали.

# 215
  • София
  • Мнения: 10 698
то и моите хормони са в норма и си бяха в норма при изследване за първи път,пък пак си имам хипо функция newsm78

# 216
  • Мнения: 186
то и моите хормони са в норма и си бяха в норма при изследване за първи път,пък пак си имам хипо функция newsm78
Да ама на  тебе не ти ли поставиха диагнозата заради ТАТ и МАТ.

# 217
  • София
  • Мнения: 10 698
Е да, въпреки че те не бяха кой знае колко завишени... newsm78

# 218
  • София
  • Мнения: 1 250
Здравейте!Искам да ви питам имате ли представа до колко най-късно часа сутрин може да се пусне ТСХ. Понеже ендокринолога каза да съм наспана,а аз работя от вкъщи и ми е обърнат режима-поспивам си до към 10-11 Laughing Знам,че е глупав проблем,но все пак не знам дали недоспиването ще се отрази на изследването?
Мерси предварително за отговора  bouquet

# 219
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Знам, че е хубаво хормони да се излследват до два часа след ставане от сън , не виждам причина като станеш да не отидеш веднага да се изследваш.

# 220
  • София
  • Мнения: 1 250
Мерси за бързия отговор, Анели! Мисълта ми беше дали задължително трябва да се изследва рано сутрин,че за мен 7-8 часа си е стрес Joy Абе средно положение ще избера,ще гледам да отида към 9 и нещо пък каквото стане. Първия път ми излезе завишено ТСХ и друго нищо не ми откриха като проблем въобще от всички изследвания. Ще ми се сега като го пусна да е паднало от самосебе си Laughing и да почваме с опитите наново.
Междудругото писах на д-р Конова от Плевен и тя също потвърди мнението на доктора на magnet_for_happiness,че ТСХ трябва да е до 2,5. Ето какво ми е написала:
 "Не съм съгласна, че TSH е в норма. Потърсете мнението и на друг ендокринолог. Когато планирате бременност, трябва да е под 2.5."

# 221
  • София
  • Мнения: 5 656
Последния път моята ендокриноложка ме прати на изследвания на ТСХ следобед, каза, че няма значение по кое време и дали съм консумирала нещо преди това, не влияе.

# 222
  • Мнения: 4
Здравейте дами  Simple Smile Имам нужда от съвет,ще отида и на лекар,но дотогава ще се побъркам...
Малко си ги самоназначих тези изследвания,но ме притесняваха някои неща.
Моля погледнете резултатите,според вас има ли нещо притеснително...?

Тиреостимулиращ хормон (h TSH)-1.93 mUI/l   -      Референтни граници-0.34 - 5.5

Свободен трийодтиронин (FT3)- 5.55pmol/l    Референтни граници-   3.60 - 6.0

Свободен тироксин (FT4)-9.93 pmol/l - Референтни граници -7.85 - 14.40

Ще ви бъда благодарна Embarassed

# 223
  • Мнения: 297
preslava 82, изследванията ти са супер Peace
Ако се съмняваш за хашимото, можеш да си пуснеш и антитела -тат и мат, защото те може да са високи, без това да се отрази на нормалните ти хормонални резултати, просто жлезата ти да си е в нормално състояние към момента на изследването.

# 224
  • Мнения: 4
Johnny Bibin ,благодаря за бързия отговор Simple Smile
За да се разбере дали е Хашимото,задължително трябва да пусна ТАТ и МАТ,така ли да го разбирам?

# 225
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
preslava_82, хормоните ти са перфектни, но за да си напълно спокойна пусни ТАТ и МАТ .Аз имам понижена функция на щитовидната, а не хашимото ,защото ТАТ и МАТ Са в норма.

# 226
  • София
  • Мнения: 1 250
Е,сладурки, излезе ми ТСХ-3,45. Паднало е от 3,85 от самосебе си. Ще ходя при ендокринолога да видим какво ще се прави. Мисля да го питам и дали може да си правим опити междувременно,не ми се чака сумати време да го сваля напълно...Това е за сега,стискам палци на всички Hug

# 227
  • Мнения: 52
Здравейте!
Бременна съм вече в 32 седмица. При фетална морфология в петък лекарката ми каза, е имам учестен пулс и ме посъветва да си пусна изследване а тсх. Изследвания на тсх и хормоните на щитовидната жлеза съм си правила самоинициативно през пролетта на 2009 г. и всичко беше в норма. А вчера излезе тсх 4,4, което ,макар и в референтните граници, разбирам от тук , че е много високи. Тодорова ще ме приеме едва във вторник. Днес, пак по самоинициатива, си пуснах и тат,мат, т3 и т4 и чакам резултати. Когато изчетох всико тук ми прималя-никога не съм подозирала, че мог ада имам такъв проблем. А имам вее седемгодишен син.Страх ме да си мисля, че през цялото време не е достигал хормон ана плода и се е увредил...Ще се побъркам!!!Защо не се пускат , или поне да ме бяха посъветвали сама да си пусна изследвания, за тези хормони???

# 228
  • Мнения: 186
Legally brunette първо се успокой.На бебчо му няма нищо и 4,4 не е чак толкова много високо колкото си мислиш.Моята бременност я изкарах със тсх над 6 при положение че бях на приемане на изкуствен хормон.Детето ми  се роди живо и здраво.Недей си мисли подобни глупости моля те ,за твое добро и за доброто на бебето.Спокойно и леко раждане накрая. Hug  bouquet

# 229
  • Мнения: 52
Благодаря за хубавите думи.
Сега излязоха част от резулатите от днес-днес тсх е по ниско -3,8.ТАТ,МАТ и Т3 са в норма.Чакам Т4.....и естествено консултацията във вторник с Тодорова.....

# 230
  • Мнения: 490
  Здравейте мами. Аз съм с повишен ТСХ по време на бременност, но стойностите не са много над границата и пия еутирокс 25мг, нормална щитовидна жлеза, нормални Т3 и Т4 както и Тат и Мат. Въпроса ми е дали това е вследствие на бременността или ще се налага и след това да правя чести изследвания? Моите стойности бяха в 4-ия месец.3.10-3.11, а в петия стана 3.20, още от четвъртия пиех по половин таблетка еутирокс, а после ендокриноложката го увеличи на една таблетка, защото по време на бременност трябва да е около 2 хормона. 

# 231
  • Мнения: 3 215
За изследванията след бременността - аз пиех л тироксин 50, след раждането 40 дни пих половин хапче и тогава трябваше да пусна само ТСХ.Резултатът беше добър и д-рът ми каза да спра хапчетата и след 30 дни да изследвам отново ТСХ. И тогава всичко беше в норма, затова ще пускам изследване 2 месеца след последното (през септември). Ако хормонът е в норма, трябва да го изследвам пак през зимата. Ако не - бегом при доктора.
Успех на всички! Praynig Peace

# 232
  • Мнения: 49
Имам един въпрос: при контролно изследване вземате ли си дозата елтирокс или направо сутринта в лабораторията?Забравих да питам лекарката,а утре трябва да си направя TSH

# 233
  • София
  • Мнения: 10 698
Имам един въпрос: при контролно изследване вземате ли си дозата елтирокс или направо сутринта в лабораторията?Забравих да питам лекарката,а утре трябва да си направя TSH
без доза хормон, без кафе,кола...без закуска....

# 234
  • Мнения: 49
magnet_for_happiness благодаря ти мила Hug утре съм там

# 235
  • София
  • Мнения: 10 698
magnet_for_happiness благодаря ти мила Hug утре съм там
но си го вземи с теб хормона,след точнето на кръв да го пийнеш, аз така правя и стискам палци да е ок

# 236
  • Мнения: 93
Здравейте мили момичета, след положителен тест за бременност си пуснах TSH  и Ft4, като резултатите са ми следните:
TSH 4.71 (0.27-4.20) завишен
FT4 20.77 (12-22)
След консултация с ендокринолог ми назначи доза от 0,75 и 100 mg като ги редувам.Аз от преди това си пиех доза само от 0.75, като TSH е бил в нормата, около 2 се е движел.
Да се притеснявам ли за това завишено TSH, че нещо доста съм се спекла.

# 237
  • София
  • Мнения: 10 698
Здравейте мили момичета, след положителен тест за бременност си пуснах TSH  и Ft4, като резултатите са ми следните:
TSH 4.71 (0.27-4.20) завишен
FT4 20.77 (12-22)
След консултация с ендокринолог ми назначи доза от 0,75 и 100 mg като ги редувам.Аз от преди това си пиех доза само от 0.75, като TSH е бил в нормата, около 2 се е движел.
Да се притеснявам ли за това завишено TSH, че нещо доста съм се спекла.
не, не се притеснявай, ще го смъкнете Peace

# 238
  • Мнения: 401
Търсих инфо за д-р Катя Тодорова, но попаднах на постинги, които са по-отдавнашни. Моля да ми кажете актуални телефони за записване на час, къде й се намира кабинетът, и колко време предварително трябва да се обади човек за час? Доколкото разбирам, не работи с направления от здравната каса, или съм се заблудила?

# 239
  • Мнения: 613
Аз лятото записвах час при нея,тел. е 02 952 3600.Когато се обадих ми записаха след 2м. Понеже не можах да чакам толкова отидох при друг.Иначе близо до Пирогов си спомням,че ми обясниха за местонахождението на кабинета й! newsm78

# 240
  • Мнения: 401
А при кой ендокринолог отиде и доволна ли си? Аз също не мога да чакам 2 месеца.

# 241
  • Мнения: 52
Здравейте,
От доста отдавна не е писано в тази тема, но аз имам следния въпрос.
Има ли алтернативен начин за понижаване на ТСХ.
С два миседа съм, нивото на ТСХ ми е в референтните граници 2,36, преди 3 месеца по време на бременността беше 2,19. Днес го дискутирахме с лекаря, но той се опита да ме убеди, че хормона си е  в норма и няма смисъл да го понижаваме. Не искам на своя глава да си назнача лекарства, ако знаете за билки или др. ще се радвам да чуя мнения.

# 242
  • София
  • Мнения: 10 698
_hugh_ бременна ли си? Не е сериозно да търсиш как да смъкнеш ТСХ с билки в нета,особено ако си бременна. Ако не си бременна и ТСХ в момента ти е 2.36 си ок за забременяване  и наистина няма нужда от понижаване, а вече след +тест е друга работата...

# 243
  • Мнения: 52
magnet_for_happiness - не, не съм бременна. Но по време на предишната ми бременност приключила в 10 г.с.  беше 2,19 и лекарят не предприе никаква мярка. А аз случайно снощи попаднах на такава статия, в която пише при опити за бебче > 2,5, а по време на бремнност >1 и веднага си направих изводи, че може да е причината за миседа.  newsm78

# 244
  • София
  • Мнения: 10 698
magnet_for_happiness - не, не съм бременна. Но по време на предишната ми бременност приключила в 10 г.с.  беше 2,19 и лекарят не предприе никаква мярка. А аз случайно снощи попаднах на такава статия, в която пише при опити за бебче > 2,5, а по време на бремнност >1 и веднага си направих изводи, че може да е причината за миседа.  newsm78

Едва ли това е причината, твърде ниско е тсх 2.19 за да предизвика аборт...
Ако много се притесняваш,намери свестен ендокринолог. Но наистина ТСХ ти е добре. И да-наистина по време на бременност е добре ТСХ да е под 2, но това не значи че ако е над 2 и то малко,ще доведе до проблем.,

# 245
  • Мнения: 52
Благодаря ти magnet_for_happiness   Big Ups

# 246
  • Мнения: 3 215
Нищо градивно мога да добавя, но исках да честитя на magnet_for_happiness  Hug Отдавна ти бях забелязала лентичката и се радвам, че се е материализирала! Бъдете много щастливи!  bouquet
_hugh_, късмет и на теб! Praynig

# 247
  • София
  • Мнения: 10 698
Нищо градивно мога да добавя, но исках да честитя на magnet_for_happiness  Hug Отдавна ти бях забелязала лентичката и се радвам, че се е материализирала! Бъдете много щастливи!  bouquet

 Grinning благодарности  Grinning много сме щастливи  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт